25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Karabuğday Çayı: Kan Şekerini Dengeler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Aslında bizim beslenme kültürümüze çok yabancı olan, ancak son yıllarda sıkça adını duymaya başladığımız karabuğday, kuzukulağı ailesinden küçük bir bitkidir. Greçka olarak anılan karabuğday, daha çok kurak ve serin iklimlerde yetişebildiği için ülkemizde fazla yetiştirilmemekte, daha doğrusu yetiştiriciler tarafından pek bilinmemektedir. Sahip olduğu yüksek besin değeri karabuğdayı tüm dünyada popüler bir besin maddesi haline getirmiş, çayı, yemeklere eklenmesi, salatalara katılması söz konusu olmuştur.

Karabuğdayın içinde bolca B vitamini, magnezyum ve lif bulunuyor olması kesinlikle sağlıklı beslenme tutkunlarının tercih etme sebebidir. Uzmanlar karabuğdayın sadece 100 gramında yaklaşık 13 gram protein, 10 gram lif, 450 miligram potasyum, 18 miligram kadar da kalsiyum bulunması dolayısıyla bu besinin artık herkesin beslenme programına girmesi gerektiğini düşünmekteler. Bir de karabuğdayın glüten içermiyor olması, tahıllardan uzak durması gereken çölyak hastaları ve glütensiz beslenmesi gereken diğer kişiler için de en iyi alternatiflerden biri olmasını sağlamaktadır. Özellikle de karabuğdayın çok baskın, belirgin bir tadı olmaması onun tercih edilirliğini artırmakta, isteğe göre her şeye eklenebilmesini sağlamaktadır.  Bulgura yakın bir tadı olan karabuğdayın tüketilmesi için sayısız alternatif bulunmaktadır.

Karabuğday, tıpkı buğday, bulgur gibi tane tane olduğu için ekmek ve makarna yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Son dönemlerde sağlıklı bir metabolizma için sıklıkla önerilen karabuğday çayı da bu bitkinin tohumlarından üretilmektedir. Karabuğdayın yapısı gereği çayının da tadı diğer bitki çaylarına kıyasla gayet hafiftir ve hem daha sağlıklı bir bünye için hem de lezzetli bir şeyler içmek için tüketilir. Karabuğday çayı üzerine yapılan araştırmalar; kilo kaybına yardımcı olduğunu, damarların sağlığını desteklediğini ve kötü kolesterolü düşürdüğünü göstermektedir. Karabuğday çayı hakkında yapılan ön araştırmaların hepsi kesinlikle ümit vericidir ve bu çayın içeriğindeki besin ve kimyasalların gıda takviyesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Karabuğday çayın faydaları nelerdir?

Vücutta ödem oluşumunu önler!

Pek çok farklı sebep vücutta ödem oluşumuna yol açarken, karabuğday çayı her ne sebeple olursa olsun ödem oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. Özellikle de kronik venöz yetmezlikten kaynaklanan ödem şişliklerinin doğal olarak tedavisinde karabuğday çayının oldukça etkili olduğu bilinir. Bu konuda yapılan bir çalışmada, bir gruba karabuğday çayı verilirken diğer gruba plasebo etkisi için aslında karabuğday olmayan bir çay verildi. Çalışmanın sonunda karabuğday çayını tüketen hastalarda, diğer gruptaki hastalardan çok daha olumlu gelişmeler olduğu tespit edildi. Hatta aynı çalışmada, çayın tüketiminin kesinlikle güvenli olduğu, Kronik Venöz Yetmezlik sorunu olan ödem hastalarını olumlu yönde etkilediği ve ödemin ilerlemesini engellediği görüldü.

Kardiyovasküler sağlığı destekler!

Kardiyovasküler sorunlar, kişinin yaşamını ve genel vücut sağlığını fazlasıyla olumsuz etkilemektedir. Bu bakımdan kardiyovasküler sağlığa iyi gelecek şekilde beslenmek ve bu bağlamda yaşam alışkanlıkları edinmek çok önemlidir. Karabuğday çayının kardiyovasküler sağlığa etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada, kardiyovasküler bozukluktan şikayetçi olan menopoza girmiş kadınlara haftada en az 6 kez karabuğday çayı içirilmiştir. Düzenli olarak bu çayı tüketen kadınlarda kardiyovasküler bozukluk işaretlerinin ve ilerlemesinin kontrol edilebildiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte menopoza girmiş kadınlarda sıklıkla görülen yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunları da karabuğday çayının tüketilmesiyle azalmıştır.

Kan şekerini dengeler!

Kan şekeri seviyesinin normalden yüksek veya düşük olması birtakım sorunlara da davetiye çıkarmaktadır. Bu bağlamda karabuğday çayının veya konsantresinin kan şekeri üzerindeki etkilerinin incelendiği bir çalışmada kan şekeri yüksek farelere karabuğday çayı içirildiğinde kan şekeri değerlerinin sağlıklı yönde değiştiği görülmüştür.

Böbreklerin fonksiyonlarını destekler!

Karabuğday çayının ya da konsantresinin böbrekleri yeterince çalışmayan, yeterince işlev göstermeyen kişilerde etkisinin incelendiği çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda böbrek sorunu olan farelere karabuğday çayı ve konsantresi verilmiş ve bir süre sonra böbrek hastası farelerde böbrek fonksiyonunda belirgin bir iyileşme gözlemlenmiştir. Hatta karabuğday çayının böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı etkisi de tespit edilmiştir. Fakat henüz bu konuda insanlar üzerinde bir çalışma yapılmamış olmasına rağmen uzmanlar aynı iyileştirici etkinin böbrek hastası insanlarda da görüleceği kanısındalar.

Şeker hastalığının tedavisini destekler!

Uzmanlar, karabuğday çayında bulunan birtakım bileşenlerin, diyabetik, yani şeker hastası olan farelerde kan şekeri seviyelerinin düşürülmesinde faydalı olduğunu tespit etmişlerdir. Karabuğday çayının içinde bulunan maddeler tip 2 diyabetin önlenmesinde ve tedavisinde son derece yararlı olmaktadır. Şeker hastalarından bir bölümüne düzenli olarak karabuğday çayı verilirken, diğer gruba plasebo etkisi yaratacak başka bir çay verilmiş ve kısa süre içinde alınan sonuçlar sevindirici olmuştur. Zira karabuğday çayını tüketen diyabetli kişilerde kandaki glikoz düzeyleri kısa sürede % 12 – 19 oranlarında düşmüştür. Oysaki plasebo grubu olan hastalarda herhangi bir glikoz azalması olmamıştır. Bilim insanları, hem hayvanlarda hem de insanlarda hücre sinyallerinde ve glikoz metabolizmasında önemli bir rol oynayan chiro -inositol bileşiğinin varlığına bağlı olarak glikoz düşürücü etkisi olduğuna inanmaktalar. İşte bu chiro-inositolün kanda insülin şeklinde hareket edebiliyor ve vücut hücrelerinin insüline duyarlılığını artırabiliyor.

Yumurtalıkların fonksiyonunu artırır!

İnsanlar üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, karabuğday tohumları ve taneleri, kadınların pek çoğunun mustarip olduğu polikistik over sendromu, yani yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşması durumundan şikayetçi olan kadınlarda insülin hareketlerini artıran D-Chiro-Inositol ile doludur. Bu sayede karabuğdayın kadınlarda yumurtlama fonksiyonunun iyileştirilmesine, kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine, serum androjen ve plazma trigliserit konsantrasyonlarının azalmasına katkıda bulunduğu sonucuna varılabilmektedir.

Kanser türleri ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur!

Sindirim sisteminin, midenin, bağırsakların ve safra kesesinin tam fonksiyonla çalışabilmesinde tahıllarda ve karabuğday gibi tam tahıllarda bulunan fitobesinler çok önemli rol oynamaktadır. Sindirim ve dolaşım sistemleri sağlıklı bir şekilde çalışan kişilerde de iç organlara bağlı hastalıkların görülme sıklığı çok daha az olur. Karabuğday da, vücudu göğüs kanseri, hormonlara bağlı diğer kanser türleri ve kalp hastalığına karşı koruyucu etkisi olan bir tür dost flora içermektedir. Karabuğday çayı veya kahvesindeki lignan maddesi nispeten düşük olmakla birlikte, düzenli tüketilmesi durumunda vücudun kansere karşı mücadele yetisi önemli ölçüde artmakta ve kalp sorunları da azalmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Bağışıklık sisteminin güçlü ve sağlıklı olması demek, tüm vücudun sağlıklı olması, dışarıdan gelecek her türlü hastalığa karşı dirençli olması demektir. Karabuğday bitkisi; suda çözünen, çözünmeyen ve yağda çözünen antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Karabuğdayın içinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren; tocotrienoller, E vitamini, fenolik asitler, selenyum ve fitik asit dahil olmak üzere çok faydalı besinler bulunmaktadır. karabuğdayın içinde bulunan antioksidanlar da vücutta bulunan toksik serbest radikallerle savaşır ve zararlı viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara karşı kişiyi korur.

Kilo verme sürecini destekler!

Karabuğday hem yok denecek kadar kalorisiz hem de çok doyurucu denecek kadar besleyicidir. Bu sebeple de karabuğday çayı yüksek kalorili, hazır içeceklere göre çok daha sağlıklı bir alternatiftir. Gün içinde iki fincan karabuğday çayı içerek sindirim ve dolaşım sitemlerinin fonksiyonları desteklenebilir, içerisinde doğal olarak bulunan bir antioksidan olan kateşin sayesinde de kilo kaybı süreci hızlandırılabilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler