29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Karpuz Suyu & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yaz geldi, kuşlar, böcekler, çiçekler derken, bin bir çeşit meyveler, sebzeler de yaza dair ne de olsa! Her şeyi mevsiminde en doğal haliyle yiyip içmekten yana olanlar için kış ayları lezzet açısından çok da zengin geçmese de yaz gelince rengarenk meyveler, sebzelerle mideler bayram ediyor. Yazın çileğe, eriğe, bademe, kavuna ve de karpuza doyuyoruz. Madem karpuz dedik, karpuzun lezzetine, faydalarına, bir de yeni bir trend olan karpuz suyunun kullanımına ve yararlarına değinmeden geçmeyelim. Yaz boyunca her evin buzdolabında birkaç dilim şeklinde mutlaka bulunan karpuzu her zaman da dilim dilim yemek zorunda değiliz, biraz da karpuz suyu içelim değil mi? Ancak bunun öncesinde karpuzun faydalarına bir bakalım.

Karpuzun Faydaları !

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz, doğanın bizlere sunduğu en güçlü antioksidanlarından birisidir. Karpuz C ve A vitaminleri açısından çok zengin olduğu için pek çok hastalığa karşı koruyucu bir kalkan görevi görür. Aşağıda sıralanan çok sayıda faydası bir yana karpuz bir de müthiş lezzetli bir serinletici meyvedir. Karpuzun özellikleri ve faydaları genel olarak;

 • A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir ve dolayısıyla da cilt, saç, göz başta olmak üzere tüm organların sağlığını korur.
 • A vitaminin en önemli öncül maddesi olan Beta -karoten deposu olarak bilinir ve bundan ötürü göz sağlığının dostudur.
 • Hafızayı güçlendirerek unutkanlığı giderir.
 • Domates, çilek, karpuz gibi kırmızı renkli meyvelerde bulunan likopen olarak bilinen antioksidan karpuzda bol miktarda bulunmaktadır. Bu antioksidanların vücuda alınmasıyla, serbest radikaller adı verilen ve hücrelere zarar veren maddeler vücutta etkisiz hale getirilir. Serbest radikaller kolesterolün kan damarlarına yapışmasına neden olarak kalp krizine yol açabilirler. Karpuzdaki antioksidanlar ise bu maddelere karşı savaşırken ve kalp, damar sağlığını korur. Likopen karpuzda bolca bulunan ve meyveye kırmızı rengi veren antioksidandır, başta prostat kanseri olmak üzere pek çok kanser riskini de azaltır.
 • Sıvı oranı yüksek olan karpuz, idrarı vücuttan daha hızlı bir şekilde atmaya, ödemden kurtulmaya ve idrar yolları enfeksiyonu riskini önlemeye yarar.
 • Yazın sıcak havalar sebebiyle çokça terlemekten dolayı vücudun kaybettiği sodyum ve potasyumu karpuz tüketerek geri kazanmak mümkündür.
 • Karpuz kemiklerin gelişimine ve sağlığını korumaya faydalıdır.
 • Vücutta enerji üretimi için gerekli olan B vitamini karpuzda bolca bulunmaktadır. Bu bakımdan beslenme uzmanları karpuzu özellikle de B6  ve B1 vitaminleri bakımından zengin oluşundan dolayı önermekteler.
 • Bir gece önceden fazla alkol tüketen kişilerin ertesi gün yaşadıkları sersemlik ve diğer sorunların en doğal ilaçlarından birisi karpuz veya karpuz suyudur.
 • Karpuz yazın sıcağından kaynaklanan harareti alarak doğal olarak serinletir.
 • Karpuzun doğal olarak içerdiği antioksidanlar astım, kolon kanseri, kalp rahatsızlıkları, romatoid arterit gibi sorunlara yakalanma riskini azaltır.
 • Yağsız bir besin olmasına rağmen vücutta enerji üretimini artırır, daha zinde hissetmeyi sağlar.
 • Vücutta, hücrelerde ve özellikle de ciltte ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan dejenerasyona karşı vücudu korur.

Karpuzun besin değeri

100 gram karpuz yaklaşık olarak;

 • 30 kalori,
 • 2 gram yağ,
 • 1 miligram sodyum,
 • 112 miligram potasyum,
 • 8 gram karbonhidrat,
 • 4 gram diyet lifi,
 • 6 gram şeker,
 • 6 gram protein,
 • 569 IU A vitamini,
 • 7 miligram kalsiyum,
 • 1 miligram C vitamini,
 • 2 miligram demir,
 • 10 miligram magnezyum içermektedir.

Karpuz suyunun faydaları

Neredeyse her meyvenin hem direkt olarak kendisini yiyebiliyor hem de suyunu içebiliyoruz. Kimi zaman suyunu sıkıp içmek, meyveyi yemekten daha kolay ve lezzetli bir seçim olabiliyor. Bizler çok alışkın olmasak da karpuzun da suyunu içmek yaz aylarının sıcağında hem lezzetli hem de çok serinletici bir alternatif olabilir. Karpuzu hepimiz çok seviyoruz, karpuz suyunu da en az onun kadar severiz. Bir de karpuz suyunun faydalarını bilirsek karpuz suyu içmek çok daha keyifli olabilir. Ülkemiz dünyada karpuz üretiminde 2. sırada yer alıyorken bunu değerlendirmemek olmaz. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan, bol miktarda üretilen ve tüketilen karpuzun suyu, vücudumuza birçok fayda sağlamaktadır. Bu faydalar arasında belki de en önemli olanları karpuz suyunun içerdiği antioksidanlar ve yüksek vitamin, mineral değerleriyle vücut sistemlerini düzenleyici bir rol oynamasıdır. Karpuz suyunun faydaları aşağıda sıralanmaktadır.

 1. Kalp sağlığını destekler!

Tıpkı karpuz olduğu gibi karpuz suyu da kalp ve damar dostudur. Karpuz suyuna kırmızı rengini veren madde olan likopen, aynı zamanda kalp ve damar sisteminin korunmasında da görevli olan çok güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getiren bu antioksidanlar kalbin koruyucusudur.

 1. Cilt dostudur!

Likopen adlı madde, vücuttaki tüm hücreleri serbest radikal hasarına karşı korumaktadır. Bu sebeple de likopen deposu olan karpuz suyu düzenli olarak tüketildiğinde cildin yaşlanmasını önler, kırışıklık ve hatta cilt kanserine yol açabilecek UV ışınlarının hasarından cildi korur. Madem öyle plaja gitmeden ya da güneşli bir günde dışarı çıkmadan önce içilecek büyük bir bardak karpuz suyu, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyacaktır.

 1. Kanser karşıtıdır!

Kanser oluşumu ve gelişimine dair yapılan araştırmalar likopen bakımından zengin gıdaları düzenli olarak yeme alışkanlığı olan bireylerde; kolon, mide, prostat ve akciğer kanseri gibi kanser türlerinin gelişme riskinin düşük olduğunu göstermektedir. Bu bakımdan günde bir bardak karpuz suyu içmeyi alışkanlık haline getiren kişiler kanser türlerine karşı korunabilirler. Uzmanlara göre; cildi, kalbi ve tüm vücudunu kanserden korumak isteyenler likopen zengini karpuz suyu tüketmeye özen göstermeliler.

 1. Vücuttaki kan akışını düzenler!

Vücuttaki kan dolaşımının düzenli ve dengeli olması tüm vücut sağlığının garantisi olabilecek kadar önemlidir. Karpuz suyunda bolca bulunan citrulline adlı aminoasit, vücutta kan dolaşımını iyileştirmek ve kan damarlarını rahatlatmak için gereken çok önemli bir besin maddesidir. Düzenli olarak karpuz suyu tüketimi sayesinde kan akışının düzenlenmesiyle kalp ve damar sistemi üzerinde gerçekleşecek olumlu etki kişinin; stresten kurtulmasına, kendini daha fazla enerjik hissetmesine, hücrelere daha fazla kan gideceği için hücre yenilenmesinin hızlanmasına, egzersiz sonrası kas ağrılarının azalmasına ve daha birçok sağlıklı değişime yarayacaktır.

 1. Zayıflama sürecini destekler!

Karpuz suyunun içindeki sitrillin adlı aminoasit, vücutta yağ birikimini önlerken, zayıflamaya da yardımcı olur. Sitrillin yağ hücrelerinde yağ birikimini kısıtlar ve kilo alımını önler. Bazı uzmanlar yemeklerden önce içilen bir bardak karpuz suyunun besin değerinin çok yüksek olması ve kalori değerinin düşük olması sebebiyle kişinin daha az yemesine ve dolayısıyla da kilo vermesine yardımcı olduğunu iddia etmekteler.

 1. İltihap söktürücüdür!

Karpuz suyu, idrar söktürücü özelliği ile vücudu iltihaplardan arındırmaya ve tüm vücudun daha sağlıklı olmasına yardım eder. Karpuz suyunun içeriğindeki yararlı besin maddeleri, karpuz olgunlaştıkça artar ve tamamen olgunlaşmış karpuzun suyu tüm vücudu iltihaplardan korur.

 1. Vücut sistemlerinin çalışmalarını dengeler ve düzenler!

Vücutta dengeleyici ve düzenleyici görevleri ile bilinen vitaminler, mineraller, antioksidanlar karpuz suyunda bol miktarda bulunur. Özellikle C vitamini bakımından zengin olan karpuz suyu, tam bir antioksidan deposudur. Karpuz suyundaki gerektiğinde A vitaminine dönüştürülerek de kullanılabilen beta-karoten maddesi sindirimden, sinir, üremeden, solunum sistemlerine kadar tüm vücut sistemlerinin sağlığını ve fonksiyonlarını desteklemektedir. Ayrıca karpuz suyunda bulunan B vitamini, potasyum ve magnezyum mineralleri, vücutta düzenleyici ve dengeleyici etki gösterir.

 1. Böbreklerin sağlını korur!

Böbrek sağlığı, aslında tüm vücut sağlığıdır. Zira yediğimiz, içtiğimiz besinlerden vücuda hiçbir faydası olmayan, hatta zararlı olabilecek maddelerin vücuttan doğal olarak atılması ve dolayısıyla da vücudun pek çok rahatsızlıklardan korunması böbreklerin görevidir. Üre, kreatinin ve ürik asit gibi maddeler böbrekler yoluyla vücuttan atılmakta, böbrekler doğru çalışmadığı için bu maddeler atılamadığında ise hastalıklar baş göstermektedir. İşte böbrek sağlığının desteklenmesi için de karpuz suyu içmek öneriliyor. Karpuz suyunun böbrek taşı tedavisinde de faydalı olması dolayısıyla sıklıkla tüketilmesi iyi olur.

 1. Kemik sağlığını destekler!

Sağlıklı kemikler için potasyum olmazsa olmazdır. Karpuz suyu da likopen ve potasyum açısından zengin olduğu için kemikleri geliştirir ve güçlendirir. Bununla birlikte vücuttaki oksidatif yoğunluğu azaltarak da karpuz suyunun daha güçlü kemikler için çok önemli olduğu bilinir.

 1. Kas ve sinirlerin sağlığını korur!

Kaslar ve sinirlerin sağlığı için potasyum bakımından zengin besinleri tüketmek önerilir. Bu bağlamda potasyum açısından zengin olan karpuz suyu, vücut için doğal bir elektrolittir ve vücuttaki sinir ve kas hareketlerini, fonksiyonlarını düzenler. Kasların uyarımını denetleyen ve sinirleri kontrol altında tutan potasyum aslında hayati önem taşımaktadır. Kişi yeterli potasyum alamadığında tüm vücut sistemlerinin fonksiyonlarında aksaklıklar olmakla birlikte, özellikle kaslarda bozukluklar olmakta, ciddi kas rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple de potasyum eksikliği yaşamamak için düzenli olarak karpuz suyu tüketimi önerilir. Bu sayede daha sağlıklı sinir ve kas dokularına sahip olmak mümkün olabilmektedir.

 1. Göz sağlığını korur!

Karpuz suyu A vitamini bakımından çok zengindir, A vitaminine dönüştürülebilen beta-karoten maddesini bolca içermektedir. Beta karotenin gözdeki retina pigmentleri için çok faydalı olduğu, görme yeteneğini olumlu etkilediği bilindiğinden karpuz suyu tüketerek göz sağlığını korumak önerilir. Beta -karoten bakımından çok güçlü bir kaynak olan karpuz suyu, gece körlüğünü önlemekle birlikte genel görme yeteneğini de ciddi anlamda artırmakta, özellikle de ilerleyen yaşla birlikte çıkma riski olan göz rahatsızlıklarını önleyebilmektedir. Bu sebeple de tıpkı havuç gibi karpuz suyu da her yaştan kişiye önemle tavsiye edilir.

 1. Dişleri korur!

Karpuz suyu; tıpkı kemik ve kas sağlığına olduğu gibi diş sağlığına da ciddi katkılar sağlamaktadır. Karpuz suyunun içerdiği vitamin ve minerallerin dişleri güçlendirerek diş kayıplarını önler ve dişeti sağlığını destekler.

Evde karpuz suyu nasıl yapılır?

Yukarıda faydaları sayılan karpuz suyunun yaz aylarında sık sık, hatta her gün sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için evde kendimiz hazırlasak iyi olur. Zaten hazır paketli olarak satılan meyve sularının çok da sağlıklı olmayabileceği herkes tarafından bilinmektedir. Bu bakımdan biz tıpkı diğer besinlerde olduğu gibi en doğalını, mümkünse evde yapılabilenini tercih edelim. Gözlerden böbreğe kadar hemen hemen her organımızın sağlığına faydalı olan karpuz suyunu nasıl hazırladığımıza bir bakalım.

Karpuz suyu için gerekli olan malzemeler

1 tane küçük karpuzun yarısı

Yarım limonun suyu

1 tatlı kaşığı bal ya da şeker (bence karpuzun doğal tadı da yeterli olur)

Karpuz suyunun hazırlanışı

Yarım karpuzu dilimleyip çekirdekleri çıkarılır. Karpuzlar blendırdan geçirilir. Karpuzun suyu, süzgeç veya bir tülbent yardımı ile süzülür. Elde edilen suyun içine limon suyu ve bal eklenerek buzdolabında soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra taze nane yaprakları ve buz küpleri eklenerek içilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler