29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Karpuz : Cilt & Saç Sağlığı İçin Yararlıdır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Karpuz, lezzetli ve ferahlatıcı bir meyvedir. Kase başına sadece 46 kalori içerir ancak C vitamini, A vitamini ve birçok sağlıklı bitki bileşimi bakımından zengindir.

Karpuz en düşük kalorili meyvelerden biridir, 150 gram karpuz sadece 46 kalori içerir. 150 gram ya da bir kase karpuz, aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

C Vitamini: Günlük ihtiyacın % 21’i

A vitamini: Günlük ihtiyacın % 18’i

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 5’i

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü

B1, B5 ve B6 Vitaminleri: Günlük ihtiyacın % 3’ü

Karpuz, beta-karoten ve likopen de dahil olmak üzere karotenoidler bakımından çok zengindir. Ayrıca, önemli bir amino asit olan sitrülin ihtiva eder.

C vitamini içeriği:

C vitamini, serbest radikallerden kaynaklanan hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bir antioksidandır.

Karotenoid içeriği:

Karotenoidler vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü alfakaroten ve betakaroten içeren bitki bileşikleridir.

Likopen içeriği:

Likopen, A vitaminine dönüşmeyen bir tür karotenoiddir. Bu güçlü antioksidan, domates ve karpuz gibi bitkilere kırmızı bir renk verir ve birçok sağlık yararına sahiptir.

Cucurbitacin E içeriği:

Cucurbitacin E antioksidan ve antienflamatuvar etkileri olan bir bitki bileşimidir. Kudret narı, karpuzun bir akrabasıdır ve daha fazla cucurbitacin E içerir.

Hidrasyona yardımcı olur

İçme suyu vücudunuzu nemlendirmek için önemli bir ajandır. Bununla birlikte, yüksek su içeriğine sahip yiyecekler de vücudunuzun sıvı miktarını korumaya ve hidrasyona yardımcı olabilir. İlginç bir şekilde karpuzun % 92’i sudur. Dahası yüksek su içeriği, meyvelerin ve sebzelerin kendinizi tok hissetmenize yardımcı olmasının nedenlerinden biridir. Su ve lif kombinasyonu, çok fazla kalori tüketmeden doyurucu bir besin tükettiğiniz anlamına gelir.

Kanseri önlemeye yardımcı olabilecek bileşikler içerir

Araştırmacılar, kanser karşıtı etkilerinden dolayı karpuzdaki likopen ve diğer bitki bileşiklerini incelemiştir. Likopen tüketiminin, bazı kanser türlerinin riskini düşürdüğü düşünülse de, çalışma sonuçları karıştırılmaktadır. Şimdiye kadarki en güçlü bağlantı likopen ile sindirim sistemi kanserleri arasında bulunmuştur.

Hücre bölünmesinde rol oynayan bir protein olan insülin benzeri büyüme faktörünü (İGF) düşürerek kanser riskini azalttığı görülmektedir. Yüksek İGF seviyeleri kanserle bağlantılıdır. Ek olarak cucurbitacin E, tümör büyümesini inhibe etme kabiliyeti açısından araştırılmıştır.

Kalp sağlığını geliştirebilir

Kalp hastalığı dünya çapında bir numaralı ölüm nedenidir. Beslenme alışkanlıkları dahil olmak üzere yaşam tarzı faktörlerindeki değişiklikler, tansiyon ve kolesterol seviyelerini düşürerek kalp krizi ve felç riskini azaltabilir.

Karpuzdaki çeşitli besinlerin de kalp sağlığı için özel yararları vardır. Çalışmalar, likopenin kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca kolesteroldeki oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

Obez veya postmenopozal kadınlarda yapılan çalışmalara göre likopen, arter duvarlarının sertliğini ve kalınlığını da azaltabilir. Karpuz ayrıca vücutta nitrik oksit seviyelerini artırabilecek bir amino asit olan sitrulin içerir. Nitrik oksit kan damarlarınızın genişlemesine yardımcı olur, bu da kan basıncını düşürür. Karpuzdaki diğer vitaminler ve mineraller de kalbiniz için yararlıdır. Bunlar A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, magnezyum ve potasyumdur.

İltihaplanmayı ve oksidatif stresi azaltabilir

Enflamasyon yani iltihaplanma, birçok kronik hastalığın temel nedenidir. Karpuz, antienflamatuvar antioksidanlar olan likopen ve C vitamini bakımından zengin olduğundan enflamasyon ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olabilir.

2015 yılında yapılan bir çalışmada, laboratuvar farelerine sağlıksız bir diyet ile birlikte takviye olarak karpuz tozu verilmiştir. Bu fareler, kontrol grubuna kıyasla, daha düşük seviyelerde enflamatuvar marker C-reaktif protein ve daha az oksidatif stres geliştirmiştir.

Daha önceki bir çalışmada, insanlara C vitamini ilave edilerek likopen açısından zengin domates suyu verilmiştir. Genel olarak, iltihap belirtileri azalmış ve antioksidanlar yükselmiştir. Karpuzun hem likopen hem de C vitamini kaynağı olduğu düşünüldüğünde aynı etkilere göstermesi kaçınılmazdır. Bir antioksidan olarak, likopen beyin sağlığına faydalı olabilir. Örneğin, Alzheimer hastalığının başlangıcını ve ilerlemesini geciktirebilir.

Maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olabilir

Likopen, gözün çeşitli kısımlarında oluşabilecek oksidatif hasara ve iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olur. Ayrıca yaşa bağlı maküler dejenerasyonu önleyebilir. Maküler dejenerasyon yaşlı erişkinlerde körlüğe neden olabilen bir göz problemidir. Likopenin bir antioksidan ve antienflamatuvar bileşik olarak rolü, maküler dejenerasyonunun gelişmesini ve daha da kötüye gitmesini önlemektir.

Kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir

Sitrulin, karpuzda bulunan bir amino asittir ve kas ağrısını azaltabilir. Ayrıca takviye olarak kullanılabilir. İlginç bir şekilde, karpuz suyu sitrülin emilimini artırır.

Küçük bir çalışmada sporculara sadece karpuz suyu ve sitrülin ile karıştırılmış karpuz suyu verilmiştir. Her iki karpuz içeceği, kas ağrısının ve kalp atış hızının iyileşmesine yol açmıştır ancak, sitrülin içeren karpuz suyu daha etkili bulunmuştur.

Araştırmacılar ayrıca, sitrülinin emilimini araştıran bir test tüpü deneyi gerçekleştirmiştir. Sonuçlar sitrülin emiliminin, karpuz suyunun bir bileşeni olarak tüketildiğinde en etkili olduğunu göstermektedir.

Cilt ve saç sağlığı için yararlıdır

Karpuzda bulunan A vitamini ve C vitamini cilt ve saç sağlığı için önemlidir. C vitamini vücudunuzun, cildinizi esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapmasına yardımcı olur.

C vitamini sağlıklı ciltler için de önemlidir, çünkü cilt hücrelerinin oluşturulması ve onarılması için gereklidir. Yeterli A vitamini olmadan, cildiniz kurur ve pul pul görünebilir. Hem likopen hem de betakaroten ayrıca cildinizi güneş yanığından korumaya yardımcı olabilir.

Sindirim sağlığını destekler

Karpuz, bol miktarda su ve az miktarda lif içerir, her ikisi de sağlıklı sindirim için önemlidir. Su, dışkının hacmini artırabilir ve sindirim sisteminizin verimli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Karpuz gibi su içeriği açısından ve lif bakımından zengin meyveler ve sebzeler tüketmek, bağırsak hareketlerini teşvik etmek için çok yararlı olabilir.

Özetlersek;

Karpuz, şaşırtıcı derecede sağlıklı bir meyvedir. Yüksek su içeriğine sahiptir ve aynı zamanda likopen ve C vitamini de dahil olmak üzere birçok diğer önemli besin maddeleri ihtiva eder. Bu besinler, karpuzun sadece lezzetli ve düşük kalorili bir meyve olmadığı anlamına gelir çünkü aynı zamanda sağlığınız için de çok faydalıdır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler