07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Kavun : Kemik Sağlığını Destekler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kavun, Cucumis melo ailesine ait bir meyvedir. Dünya çapında tüketilir ve tatlılarda, salatalarda ve atıştırmalıklarda kullanılabilir. Genellikle tatlı lezzeti için tercih edilse de, aslında çok besleyicidir ve çeşitli faydalar sağlayabilir.

Besin içeriği:

Tartışmasız en değerli yönü, farklı besin profilidir. Çeşitli besin maddeleri ve bitki bileşikleri barındırır. Bir kase kavun (177 gram) aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Kalori: 64

Karbonhidrat: 16 gram

Lif: 1.4 gram

Protein: 1 gram

Yağ: 0 gram

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 53’ü

B6 vitamini: Günlük ihtiyacın % 8’i

Folat: Günlük ihtiyacın % 8’i

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 6’sı

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 12’si

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü

Ayrıca, beta-karoten (pro-vitamin A), phytoene, kuersetin ve kafeik asit de dahil olmak üzere güçlü antioksidan kapasiteye sahip bileşikler içerir.

Kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir

Genel olarak, meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme düzeni, tansiyon ve kalp hastalığı riskini azaltır. Daha spesifik olarak, düşük sodyum ve yeterli potasyum alımının kan basıncı seviyesini olumlu etkileyebileceği iyi bilinmektedir.

Kavun, potasyum açısından zengin bir meyve olduğundan, sağlıklı kan basıncı seviyenizi korumanıza yardımcı olabilir. Potasyum alımını artırmak istiyorsanız, diyetinize kavun eklemeyi deneyin. Günlük potasyum ihtiyacınızın % 12’sini sağladığı için, iyi bir potasyum kaynağıdır.

Kemik sağlığını destekler

Kavun, folat, K vitamini ve magnezyum dahil olmak üzere, kemik onarımı ve bakımı için hayati öneme sahip birkaç besin içerir. Özellikle, iyi bir folat kaynağıdır. Folat, zaman içinde kemik mineral yoğunluğunun azalmasına neden olan homosistein yıkımı için gereklidir.

Folat ve kemik sağlığı arasındaki ilişki hakkında kesin sonuçlar çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kavun gibi folat içeren gıdaların tüketilmesi, homosistein düzeylerinin normal aralıkta kalmasını sağlayarak, kemik sağlığını geliştirebilir.

K vitamini, kemikte osteokalsin olarak bilinen büyük bir yapısal proteinin üretimine dahil olur. Bu nedenle, sağlıklı kemikler için yeterli K vitamini alımı önemlidir. Bir porsiyon kavun suyu, günlük ihtiyacınızın % 6’sı kadar K vitamini içerir.

Ayrıca, günlük magnezyum ihtiyacınızın yaklaşık % 4’ünü karşılayabilir. Sağlıklı kemik dokusu inşa etmekten sorumlu olan hücrelerin, düzgün çalışması için magnezyum gerekir. Böylece, magnezyum kemik sağlığı için hayati önem taşıyan bir başka besin maddesidir.

Az miktarda da olsa, kalsiyum, fosfor ve çinko dahil olmak üzere, kemik sağlığını destekleyen besinler de barındırır. Bu besinler yoğun olmasa da, dengeli beslenme ile birlikte, kemik sağlığınızı destekleyebilir.

Kan şekeri kontrolünü geliştirebilir

Bazı araştırmalar, düzenli olarak kavun gibi meyveler tüketmenin, sağlıklı kan şekeri seviyelerini destekleyebileceğini göstermektedir. Yarım milyon insanda yapılan 7 yıllık bir çalışma, günlük olarak taze meyve tüketenlerin, nadiren meyve tüketenlere kıyasla, diyabet geliştirme olasılığının % 12 daha az olduğunu ortaya koymuştur.

Çalışmanın başlangıcında zaten diyabet hastası olan katılımcılarda, haftada en az 3 kez meyve tüketmek erken ölüm riskini, % 17 oranında düşürmüştür ve diyabetle ilişkili sağlık komplikasyonları riskini ise % 13 ila % 28 oranında azaltmıştır.

Kavun, kan şekerini geçici olarak artırabilecek karbonhidratlar içeriyor olsa da, zamanla kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek lif ve diğer besinleri de sağlamaktadır.

Elektrolitler ve su bakımından zengindir

Nem denildiğinde, akla ilk gelen şey sudur. Bununla birlikte, etkili ve düzgün bir şekilde nemlenmesi için vücudunuzun bundan daha fazlasına ihtiyacı vardır yani elektrolitlere de ihtiyaç duyar.

Kavun yaklaşık % 90 su ve potasyum, magnezyum, sodyum ve kalsiyum gibi elektrolitler içerir. Su ve besin maddelerinin bu kombinasyonu, egzersiz sırasında, hastalık sırasında ya da gün boyunca hidrasyon sağlamaya devam etmek istiyorsanız, vücudunuzu nemlendirmek için mükemmeldir.

Cilt sağlığına destek olabilir

Kavun, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle cilt sağlığını destekleyebilir. Cilt dokusunun onarılması ve korunması için hayati öneme sahip büyük bir yapısal protein olan kolajenin düzgün şekilde üretilmesi için yeterli C vitamini alımı şarttır.

Ek olarak, C vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, bazı araştırmalar cildinizi güneşe karşı koruyabileceğini göstermektedir. Kavun mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Çeşitli yiyeceklerden C vitamini elde edebilmenize rağmen, kavun tüketmek, günlük ihtiyaçlarınızı hızlı bir şekilde karşılamanın kolay bir yoludur.

Bağışıklık sistemini güçlendirebilir

C vitamini, bağışıklık fonksiyonunu destekler ve kavun C vitamini deposudur. İnsan bağışıklık sistemi karmaşıktır ve düzgün bir şekilde çalışması için çok çeşitli besinler gerektirir; C vitamini ise bu açıdan kritik bir bileşendir.

Aslında araştırmalar, yeterli miktarda C vitamini tüketmenin, hem pnömoni hem de soğuk algınlığı gibi çeşitli solunum ve sistemik enfeksiyonları önleyebileceğini ve tedavi edebileceğini düşündürmektedir. 1 kase (177 gram) kavun, C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılayabilir, bu nedenle soğuk algınlığı ile baş etmenize yardım edebilir.

Sindirimi destekler

Kavun, sindirim sağlığını geliştirmek için gerekli olan lif içerir. Yeterli miktarda lif tüketmek, kan şekeri tepkisini yavaşlatır ve bağırsak düzenliliğini ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekler.

Bir kase kavun (177 gram) yaklaşık 1.5 gram lif içerir ki, bu miktar günlük lif ihtiyacınızın % 5’idir. Diğer birçok meyve porsiyon başına daha fazla lif içermesine rağmen, kavun da günlük lif alımına katkıda bulunabilir.

Göz sağlığını korur

Kavun iki güçlü antioksidan içerir: Lutein ve zeaksantin. Bu karotenoid bileşikleri, göz sağlığını desteklemeye ve yaşa bağlı görme kaybı riskini azaltmaya yardımcı olur. Araştırmalar, düzenli olarak, kavun gibi lutein ve zeaksantin içeren meyveler tüketmenin, yaşam boyunca göz fonksiyonunu destekleyebileceğini göstermektedir.

Özetlersek;

Kavun dünya çapında bulunabilecek tatlı bir meyvedir. Vitaminler, mineraller ve diğer sağlığa yararlı bitki bileşikleriyle doludur. Bu nedenle kavunun; esas olarak zengin besin içeriğinden dolayı çeşitli sağlık yararları bulunmaktadır. Ara öğün olarak bir kase kavun tüketebilirsiniz veya salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler