29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kefir & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kefir, besin maddeleri ve probiyotikler bakımından yüksektir, sindirim ve bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Birçok insan kefirin, yoğurttan daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Kefir geleneksel olarak inek sütü veya keçi sütü kullanılarak yapılan fermente bir içecektir. Süt içine kefir tanelerinin eklenmesiyle yapılır. Bunlar tahıl taneleri değildir, görünüşte bir karnabaharı andıran maya ve laktik asit bakterilerinin tane benzeri kolonileridir. Yaklaşık 24 saat içinde, kefir taneciklerinin içindeki mikroorganizmalar çoğalır ve süt içindeki şekeri fermente ederek kefir haline getirir. Daha sonra taneler sıvıdan çıkarılır ve tekrar kullanılabilir. Diğer bir deyişle, kefir içecektir fakat kefir taneleri, içeceği üretmek için kullandığınız başlangıç ​​kültürüdür.

Kefir Doğu Avrupa ve Güneybatı Asya bölgelerinden gelir ancak ismi yemek yedikten sonra “iyi hissetmek” anlamına gelen Türkçe “keyif” kelimesinden türetilmiştir. Tanelerin laktik asit bakterileri, sütün laktozunu laktik aside çevirir, böylece kefir yoğurt gibi ekşi olur fakat daha ince bir kıvama sahiptir.

Besin içeriği

Bir bardak kefir (175 ml) aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Protein: 4 gram

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın % 10’u

Fosfor: Günlük ihtiyacın % 15’i

B12 vitamini: Günlük ihtiyacın % 12’si

Riboflavin (B2): Günlük ihtiyacın % 10’u

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 3’ü

D vitamini (yeterli miktarda)

Ayrıca kefir kullanılan sütün türüne bağlı olarak 100 kaloridir, 7-8 gram karbonhidrat ve 3-6 gram yağ barındırır. Bunların yanı sıra kefirde, sağlık yararlarına katkıda bulunan organik asitler ve peptitler de dahil olmak üzere çok çeşitli biyoaktif bileşikler bulunur.

Yoğurttan daha güçlü bir probiyotiktir

Bazı mikroorganizmalar yutulduğunda sağlığa yararlı etkileri olabilir. Probiyotik olarak bilinen bu mikroorganizmalar sağlığınızı çeşitli şekillerde etkileyerek sindirime, kilo yönetimine ve ruh sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yoğurt, Batı diyetindeki en iyi bilinen probiyotik gıdadır, ancak kefir aslında çok daha güçlü bir kaynaktır.

Kefir taneleri 61 kadar bakteri ve maya içerir, bu da onları çok zengin ve farklı bir probiyotik kaynağı yapar, ancak çeşitlilik değişebilir. Diğer fermente süt ürünleri, daha az sayıda bakteri türünden yapılır ve herhangi bir maya içermez.

Güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir

Kefirdeki bazı probiyotiklerin enfeksiyonlara karşı koruduğuna inanılmaktadır. Bunun sebebi, kefire özgü probiyotik olan “Lactobacillus kefiri” içeriğidir. Çalışmalar, bu probiyotiklerin Salmonella, Helicobacter pylori ve E. coli dahil olmak üzere çeşitli zararlı bakterilerin büyümesini inhibe edebileceğini göstermektedir. Kefirde bulunan bir tür karbonhidrat olan “kefiran” da antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Kemik sağlığını geliştirebilir ve osteoporoz riskini düşürebilir

Osteoporoz, kemik dokusunun bozulması ile karakterizedir ve Batı ülkelerinde bu hastalık büyük bir sorundur. Özellikle yaşlı kadınlarda sık görülür ve kırık riskini önemli ölçüde artırır. Yeterli kalsiyum almak, kemik sağlığını iyileştirmenin ve osteoporozun ilerlemesini yavaşlatmanın en etkili yollarından biridir.

Tam yağlı kefir, kalsiyum metabolizmasında merkezi bir rol oynayan kalsiyum içermekle kalmaz, aynı zamanda K2 vitamini kaynağıdır. K2 vitamininin kırık riskini % 81’e kadar azalttığı gösterilmiştir. Son hayvan çalışmalarına göre kefir, kemik hücrelerinde kalsiyum emilimini artırmaktadır. Bu, kemik yoğunluğunun artmasına yol açar, böylece kırık riski azalır.

Kansere karşı koruyucu olabilir

Kanser dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Vücudunuzdaki anormal hücreler kontrol edilemez şekilde büyüdüğünde ortaya çıkar. Fermente süt ürünlerindeki probiyotiklerin, bağışıklık sisteminizi uyararak tümör büyümesini azalttığına inanılmaktadır. Bu nedenle kefirin kanserle savaşması olasıdır. Bu koruyucu rol, çeşitli test tüpü çalışmalarında kanıtlanmıştır.

Bir araştırmada, kefir özütünün, insan meme kanseri hücrelerinin sayısını % 56 oranında, yoğurt özütünün ise sadece % 14 oranında azalttığı bulunmuştur. Kesin sonuca varılmadan önce insan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu söylemek gerekir.

Çeşitli sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir

Kefir gibi probiyotikler, bağırsaklarınızdaki dost bakteri dengesini yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden birçok ishal formunu tedavi etmede oldukça etkilidir.

Dahası araştırmaların kanıtları, probiyotiklerin ve probiyotik gıdaların birçok sindirim problemini hafifletebileceğini düşündürmektedir. Bunlar arasında irritabl bağırsak sendromu H. pylori enfeksiyonunun neden olduğu ülserler ve daha birçok sorun bulunmaktadır. Bu nedenle sindirimle ilgili problemleriniz varsa kefir yararlı olabilir.

Laktoz miktarı düşüktür

Günlük süt ürünleri, laktoz adı verilen doğal bir şeker içerir. Pek çok insan, özellikle de yetişkinler, laktozu düzgün bir şekilde parçalayamaz ve sindiremez. Bu duruma laktoz intoleransı denir.

Fermente sütlü gıdalardaki laktik asit bakterileri (kefir ve yoğurt gibi) laktozu, laktik asite dönüştürür, bu nedenle laktoz içeriği süte oranla daha düşüktür. Ayrıca laktozun daha da bozulmasına yardımcı olabilecek enzimler içerir. Yani kefir genellikle laktoz intoleransı olan kişiler tarafından en azından normal sütle karşılaştırıldığında iyi tolere edilir.

Alerji ve astım belirtilerini iyileştirebilir

Alerjik reaksiyonlar, belirli gıdalara veya maddelere karşı enflamatuvar yanıtlar gelişmesinden kaynaklanır. Aşırı hassas bağışıklık sistemi olan kişiler, astım gibi rahatsızlıklara neden olabilecek alerjilere daha yatkındır. Hayvan çalışmalarında kefirin, alerjiler ve astıma bağlı enflamatuvar yanıtları baskıladığı gösterilmiştir. Bu etkileri daha kesin şekilde kanıtlamak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Özetlersek;

Kefir, içilebilir yoğurt şeklindedir ve karıştırılabilir bir kıvamdadır. Sağlıklı, fermente bir besindir. Bu ürün geleneksel olarak inek sütünden yapılır. Çalışmalar bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini, sindirim problemlerine yardımcı olduğunu, kemik sağlığını geliştirdiğini ve hatta kanserle savaşabileceğini ileri sürmektedir. Bu lezzetli ve ekşi içeceği sağlık etkilerinden faydalanmak istiyorsanız, hemen içmeye başlamalısınız.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler