29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Şu sıralar sosyal medyada adını sıkça duyduğumuz bir şey var: “Kereviz sapı suyu”. Yurt dışında fazlasıyla popüler olduktan sonra adını daha fazla merak etmeye başladığımız, karaciğerleri ve cildi temizlemesi gibi çok çeşitli faydaları ile denemek için kolları sıvadığımız kereviz sapı suyu gerçekten de o kadar etkili mi? Yoksa, sağlıklı yaşam sektörünün şişirdiği mucizelerden biri mi? Besin değeri, faydaları, etkileri, kullanım alanları ve kereviz sapı suyu kürünü nasıl yapacağınız ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz!

Kereviz Sapı Suyu Besin Değerleri

Kilo vermede, cilt sağlığı ve güzelliğinde ya da daha pek çok faydası ile son dönemde adını sıkça duyduğumuz kereviz sapı suyu, pek çok önemli vitamin, mineral ve besin maddesi açısından oldukça değerli. Glütensiz beslenenler ve düşük yağ tüketimine dayalı bir beslenme programı uygulayanlar için de tüketime uygun. Günlük C vitamini tüketimi açısından önemli bir takviye sağlayan ve vücuttaki toksik maddelerin atılmasını sağlayarak karaciğer sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu etkili içeceğin genel besin profiline birlikte bir göz atmaya ne dersiniz? 1 bardak kereviz sapı suyu; 

 • 40 kaloridir,
 • 0 gram yağ içerir,
 • 9 gram karbonhidrat içerir,
 • 4 gram lif içerir,
 • 5 gram karbonhidrat içerir,
 • 2 gram protein içerir,
 • 215 mg sodyum içerir 

Kalorisinin neredeyse tamamı karbonhidratlardan gelen kereviz sapı suyunun karbonhidrat içeriğinin büyük kısmı ise doğal şekerden gelir. Bu nedenle, kereviz sapının suyunu sıkıp içtiğinizde şeker içeriği daha yüksek olacaktır. Kereviz sapı suyu içerken, yeterli miktarda lif alımınız da olacaktır. Ancak, burada alacağınız lif miktarı içeceğin nasıl yapıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 

Bununla birlikte, kereviz sapı suyunun Glisemik İndeksi oldukça düşük olduğundan, gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Yağ içermediği için, bu kürü uyguladığınız dönemde yağlanmanız olası değildir. Ayrıca, bir bardak kereviz sapı suyu, ortalama 2 gram protein de içermektedir. 

Makro besinlerin dışında, bir bardağı bolca vitamin ve mineral ile de birlikte gelir. Karbonhidrat, lif ve proteinin dışında, vitamin ve mineral alacağınız için de oldukça değerli bir içecektir. Bir bardak kereviz sapı suyu ile, günlük K vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılayabilirsiniz. Bununla birlikte, C vitamini içeriği de günlük ihtiyacınızın neredeyse 4’te 1’ini karşılamaktadır. Ayrıca, B6 vitamini içeriği ile de günlük ihtiyacınızın %15’ini karşılayabilirsiniz. Kereviz sapı suyu kürü; önemli miktarlarda A vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor ve magnezyum da içermektedir. 

Kereviz Sapı Suyu Faydaları

İnternette kısa bir araştırma yaparsanız, bu suyun faydaları ile ilgili çok çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Sindirim sistemini iyileştirmesi, karaciğeri temizlemesi, cildi ışıldatması, cilt problemleri ile mücadele etmesi, vücutta iltihaplanmayı önlemesi bu faydalarından yalnızca bazıları. Gelin isterseniz, kereviz sapı suyunun faydalarına birlikte bir göz atalım… 

 • Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Yüksek lif içeriği, bağırsakların iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca, mide asidini arttırdığı için yüksek oranda protein alımına dayalı bir beslenme programı uygulayanlar için de faydalıdır. Kereviz sapı suyu; asit reflüsü ve ülser tedavisi için ve ayrıca, mide mukus seviyelerini yükseltmek için de kullanılabilir. 

 • Kolesterolü Düşürür

Kereviz sapı suyu ile ilgili bilinen önemli faydalardan biri de, kötü kolesterol seviyelerini düşürmesidir. Kan dolaşımındaki LDL seviyelerini düşürücü etkiye sahip bileşikler ile, kalp sağlığı için de oldukça faydalıdır. 

 • İltihaplanma Karşıtıdır

Vücutta iltihaplanma olduğunda, pek çok hastalık için de tehlike çanları çalıyor demektir. Vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olmasının dışında, vücut için sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile de bilinmektedir. Ayrıca kronik eklem ağrıları, gut hastalığı ve romatoid artrit gibi durumların semptomlarını hafifletmede de faydalıdır. 

 • Kan Basıncını Düşürür

Kereviz sapı suyunun bilinen önemli faydalarından biri de, doğal bir kas gevşetici olarak görev görerek kan basıncını düşürmesi ve kan damarlarının genişleyip daha kolay büzülmesine destek olmasıdır. 

 • Karaciğer İçin Faydalıdır

Karaciğer sağlığı ve karaciğerin temizlenmesi için oldukça değerli bir içecek olarak kereviz sapı suyu; karaciğerde biriken yağın azalmasına yardımcı olması ile karaciğeri korur ve yağ ve toksinlerden arınmasına yardımcı olur. 

 • Bağırsak Hareketlerini Arttırır

Bu yönüyle kabızlık, vücutta ödem, şişkinlik, ishal gibi durumlar için faydalıdır. Ayrıca, diüretik etkisi sayesinde idrar söktürücü ve doğal müshil olarak da faydalı olabilir. 

 • Enfeksiyonlar İle Mücadele Eder

Bağışıklık sistemini güçlendirici güçlü mikrop karşıtı özelliklere sahip olan kereviz sapı suyu; vücutta pek çok bölgedeki bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede de faydalıdır. Bununla birlikte, böbrek ve mesane bozukluklarını gidermede de yardımcı olabilir. 

 • Kanser Karşıtı Bileşikler İçerir

İçerdiği güçlü antioksidanlar ve kanser karşıtı bileşikler ile de oldukça faydalıdır. Kanser hücrelerini öldürdüğü bilinen flavonoidler yönünden zengin olan kereviz sapı suyu, mutasyona uğrayan hücrelerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir. 

Kereviz Sapı Suyu ve Cilt Güzelliği

Bildiğiniz üzere, cildi dışarıdan beslemek kadar içeriden beslemek de son derece önemlidir. En pahalı kremler, losyonlar, en pahalı işlemler bir yere kadar işe yarıyor gibi görünse de, cildiniz içeride olup bitenlerin bir aynasıdır. Bu nedenle, vücut sağlığınız ne kadar yerinde olursa, cildiniz de o kadar ışıltılı ve kusursuz olacaktır. Bakteriyel enfeksiyonları gidermesi, iltihaplanma karşıtı olması ve içerdiği mikro besinler sayesinde kereviz sapı suyu; hem cilt yüzeyindeki aknelerin giderilmesi hem de cildin mat görünümünün ortadan kaldırılması açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca, karaciğer yağlanmasına bağlı olarak meydana gelebilecek cilt problemlerinin giderilmesinde de etkili olabilir. 

Kereviz Sapı Suyu Nasıl Hazırlanır?

Kereviz sapı suyu hazırlayacaksanız; büyük marketlerde ve organik marketlerde satılan “kereviz sap”larını kullanabilirsiniz. Paketlenmiş halde satılan bu ürünlerin bir paketinden ortalama 1 bardak kereviz sapı suyu çıkmaktadır. Burada yapmanız gereken; sapları güzelce yıkadıktan sonra mümkünse “slow juicer” makinesinden, yoksa da katı meyve sıkacağından geçirerek suyunu çıkarmaktır. Bununla birlikte, kereviz sapı suyunun her seferinde taze hazırlanması da oldukça önemlidir. 

Kereviz Sapı Suyu Kürü

Bugün, dünyada milyonlarca insan kereviz sapı suyu kürü uyguluyor. Bazıları 1 hafta, bazıları 10 gün, bazıları da bunu 1-2 ay süreyle uygulayabilir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir püf noktası; her sabah aç karna içmeniz ve her seferinde taze olarak hazırlamanız. İçtikten sonra da, ortalama 30 dakika süreyle hiçbir şey tüketmemeniz daha yararlı olacaktır. Kereviz sapı suyu kürünü karaciğer temizliği ve genel vücut sağlığını arttırmak için kullanacaksanız, ortalama 2-3 hafta süreyle uygulayabilirsiniz. Daha sonra, yılda birkaç kez aynı kürü uygulayarak karaciğer sağlığınızı destekleyebilirsiniz. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
49
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler