07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kilo Vermek İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Salataları, çorbaları tatlandırmak denince akla limondan sonra gelen besin maddesi elbette ki sirkedir. En sık olarak kullanılan üzüm ve elma sirkeleri iken, bunlardan da elma sirkesinin çok daha yaygın olarak tüketildiğini söylemek mümkündür. Elma sirkesinin ekşimtırak, hatta kekremsi tadı çok çekici olmakla birlikte, son dönemlerde zayıflamak için de kullanılabileceğinin ortaya çıkmasıyla popülerliğinin kat ve kat arttığını söylemek mümkündür. Artık zayıflama, kilo verme, ideal kiloya kavuşma gibi başlıkların altında en az bir kez elma sirkesinden bahsediliyor.

Doğal şekilde zayıflamak denince elma sirkesi içeren formüller sıklıkla tercih ediliyor. Zayıflamaya yardımcı olduğu pek çok uzman tarafından defalarca söylenen elma sirkesi, mide rahatsızlığı olmayan herkesin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir besindir. 15 yaşın üzerinde olan, mide rahatsızlığı da olmayan ve zayıflamak isteyen herkes, yemeklerden önce 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal ilave ederek içerek kilo verme sürecini destekleyebilir.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Yemeklerden önce suya karıştırılarak içilen elma sirkesi hem iştahı kesecek hem de vücudun daha hızlı yağ yakmasını sağlayacaktır. Hem de elma sirkesini aç karnına içmekte zorlananlar, yemeklerden sonra da içebilirler. Ancak aç karnına tüketildiğinde daha etkili olduğunun da altını çizmekte fayda var.

Peki, bu kadar kolay mı elma sirkesi ile zayıflamak? Evet, kesinlikle kolay, ancak tüketilen elma sirkesinin doğal ve katkısız olması çok önemlidir. Pek çok beslenme uzmanı sağlıklı beslenme kurallarına uymaya ek olarak bir de elma sirkesi kürü uygulayarak haftada 2 kiloya kadar vermenin mümkün olduğunu belirtmekteler. Bazı beslenme uzmanları da içme suyuna değil de; bir bardak portakal, greyfurt ya da ananas suyuna, iki yemek kaşığı elma sirkesi ve bir yemek kaşığı bal katıp yemeklerden önce içmenin daha faydalı olacağını iddia etmekteler. Elma sirkesi ile zayıflama konulu çok sayıda öneri bulunmakla birlikte, asıl olan elma sirkesinin her şekilde zayıflamayı kolaylaştırdığı ve yağların hızlıca yanmasını sağladığıdır.

Elma sirkesi nasıl zayıflatıyor?

Elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı etkisi olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Sofralarda kullanımı tarih olarak asırlar önceye dayanan elma sirkesinin zayıflamaya katkısı ve sağlık açısından faydaları da yaklaşık 3 bin yıldır biliniyor. Elma sirkesinin içinde barındırdığı besin maddeleri, enzimler, organik maddeler ve bitkisel asitler tüm vücut sağlığını destekleyici özelliktedir. Bir şifa deposu olarak adlandırılabilen elma sirkesi; sindirim sisteminden, üreme sistemine, solunum sisteminden cilt sağlığına kadar geniş yelpazede sağlığa faydalar sunuyor.

En bilindik haliyle iştahı kesen ve metabolizmanın çalışma hızını artıran etkileri elma sirkesi diyet ve sağlıklı beslenme menülerinin de vazgeçilmezidir. Zira elma sirkesi, bir yandan vücuttaki zararlı toksinlerin ve ödemin atımını kolaylaştırırken, diğer yandan hücrelere daha fazla oksijenin ulaşmasına yardımcı oluyor, başka bir açıdan da damarları açıcı etki yapıyor. Bu şekilde vücutta kilolara neden olan, yağ depolanmasına sebep olan ödem adı verilen toksin içeren lenf sıvısının fazlasının vücuttan uzaklaştırılmasına da yardımcı oluyor.

Mucizevi bir besin maddesi olan doğal elma sirkesi; kandaki yağları, trigliserid ve kolesterol gibi zararlı maddeleri eriterek lenf ve karaciğer yoluyla böbreklerden vücuttan atılmasına da yardımcı olmaktadır. Hal böyle olunca vücutta fazladan yağ depolanmazken, daha fit bir vücuda kavuşmak mümkün olabiliyor.

Elma sirkesi ile kilo verme hızını artırmak için uzmanlar çok sayıda formül, pek çok farklı kür sunmaktalar. Elma sirkesi kürleri kesinlikle çok basit hazırlanabilirken, aynı zamanda zayıflattığı söylenen pek çok formüle göre de daha kısa sürede sonuç almayı sağlıyor. Bunun için mümkünse evde yapılan elma sirkeleri, eğer bulunamıyorsa da bazı köklü, güvenilir markaların organik sirkeleri kullanılmalıdır. Elma sirkesinin zayıflatıcı etkisi artırmak için elma sirkeli suya isteyenler; bir kaşık çiçek balı, biraz papatya çayı, bir tutam sinameki tozu da eklenebilir.

Zayıflatıcı elma sirkesi kürü tarifleri

Ballı elma sirkesi kürü

1 bardak içme suyunun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi katılır. Ardından karışıma 1 tatlı kaşığı da bal eklenerek tüketilebilir. Bu karışım yemeklerden önce ve özellikle de sabahları aç karnına tüketildiğinde hem zayıflama sürecini hızlandıracak hem de kötü kolesterolü düşürecektir.

Papatya çayı ve elma sirkesi kürü

1 bardak taze demlenmiş papatya çayının içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal eklenir. Malzemeler tamamen karıştırıldıktan sonra akşamları yatmadan önce ya da sabahları kahvaltı öncesinde içilebilir.

Sinameki tozu ve elma sirkesi kürü

1 su bardağı içme suyunun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı sinemaki tozu eklenip karıştırılır. Elde edilen karışım günde bir kez yemek öncesinde içilerek yağ yakma süreci hızlandırılabilir.

Zayıflamak isteyenler elma sirkesini nasıl içmeliler?

Elma sirkesinin zayıflatıcı etkisi; bağırsakları daha hızlı çalıştırması, idrar atımını kolaylaştırması, iştahın azalması ve vücutta biriken yağların daha hızlı yakılması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu bakımdan elma sirkesi ile zayıflamak isteyenler yukarıda sıralanan elma sirkesi kürlerini yemeklerden yarım saat kadar önce içmeye özen göstermeliler. Eğer günde bir kez sabahları aç karnına içilecekse 1 su bardağı, hem sabah hem de akşam yemeklerden önce içilecekse birer çay bardağı kadar içmek yeterli olur. Daha hızlı zayıflamak adına daha çok tüketmek mide ve bağırsaklarda birtakım sorunlara sebep olabilir. Zaten hali hazırda mide sorunu olan ya da aç karnına içmekte zorlananlar da elma sirkesi kürlerini yemeklerden sonra içmeliler.

Elma sirkesi kürü ile birlikte zayıflamayı hızlandırıcı öneriler

Yukarıda sıralanan elma sirkesi kürlerini içmeye devam ederken gün içinde yarım saat ya da 45 dakikalık yürüyüşler yapmak ve günde en az 2 buçuk litre su içmeyi alışkanlık haline getirmek zayıflama sürecini hızlandıracaktır. Hem su hem egzersiz hem de elma sirkesi kürü ile ödem atmak, yağları vücuttan daha hızlı atmak mümkün olacaktır. Ayrıca bunlara ek olarak; doğal, taze ve sağlıklı beslenmeye özen göstererek, fazla yağlı, tuzlu, şekerli besinlerden uzak durarak zayıflamak çok daha kolay olacaktır.

Elma sirkesi kürlerini kimler yapabilir?

15 yaşın üzerinde olan, kilo vermek isteyen ve mide ile ilgili herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes elma sirkesi kürlerini uygulayabilir. Ancak herhangi bir hastalığı olan ve düzenli olarak ilaç kullanması gereken kişiler doktora danışmak koşuluyla elma sirkesi kürlerini tüketebilir.

Elma sirkesinin genel vücut sağlığına faydaları

 • Sirkenin içindeki asidin mikrop öldürücü özelliği olduğundan pek çok hastalığa karşı koruma sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, boğaz ağrıları gibi enfeksiyonel sorunları önler.
 • Sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır, hazımsızlık gibi sindirim sorunlarını önler ve giderir.
 • Bağırsaklarda oluşan gazı ve kabızlığı giderir.
 • Safra rahatsızlıklarını önler.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Kandaki kolesterolü dengelediği için kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar.
 • İçeriğinde bulunan doğal asitler ve enzimler kanın akışını kolaylaştırır.
 • İçeriğinde bulunan yüksek miktarda kalsiyum sayesinde kemik ve diş sağlığını korur, kemiklerin mineral oranını yükselterek osteoporozu, yani kemik erimesini önler.
 • Adet dönemi ağrılarını azaltır.
 • Ateş düşürücü ve vücudu ferahlatıcı etki gösterir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler