25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Sağlıklı Beslenme

Kimyon & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pek çok kültürde, pek çok farklı mutfakta ve alternatif tıpta uzun ve köklü bir geçmişe sahip olan kimyon; artık bilimsel araştırmalar ile de desteklenen tıbbi uygulamaları ile, sağlık açısından da pek çok fayda sağladığı bilinmektedir. Cuminum cyminum adıyla bilinen ve pek çok farklı mutfakta yemeklere lezzet katmak için kullanılan popüler bir baharat olan kimyonu biraz daha yakından tanımak, sağlık açısından yararlarını öğrenmek, nasıl ve nerelerde kullanabileceğinizi bilmek isterseniz, aradığınız bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz!

Kimyon Nedir?

Kimyon, antik dillerde adı geçek ve tarihi çok eskilere dayanan köklü bir baharattır. Bugün, Hint mutfağında adı sıkça geçen ancak aslında bugüne kadar pek çok kültüre ve geniş bir alana yayılan kimyon, yüzyıllar boyunca hem lezzeti hem de tıbbi özellikleri için kullanılmıştır. Orta çağa bakıldığında, kimyonun bir sevgi sembolü olarak kullanıldığı ve düğün törenlerinde ceplerde taşınıldığı görülmektedir. Çoğu zaman mutfaklarda aromatik bir baharat olarak kullanılmasının dışında, tohumları ile sağlık açısından da çok faydalıdır. Ayrıca, güçlü uçucu yağ formu ile de bilinmektedir. 

Sağlıklı yaşam dünyasında önemli bir yere sahip olan kimyonun sağlık yararları arasında; kilo vermeye yardımcı olması, sindirim sistemini iyileştirmesi, kan şekeri seviyelerini düzenleyerek diyabeti kontrol altına alması, antibakteriyel özelliklerinin olması, demir eksikliğine bağlı kansızlık riskini azaltması, kolesterolü düzenlemesi ve kansere karşı koruyucu etkilere sahip olması gibi yararları sıralanabilir. Gelin isterseniz, kimyonun sağlık yararlarına biraz daha yakından göz atalım… 

 • Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Kimyonla ilgili yapılan çalışmalar, kimyonun kilo vermeye ve yağ yakmaya katkı sağlayabileceğini göstermiştir. Kan şekeri seviyelerini dengede tutarak daha uzun süre tok hissetmenizi ve zencefil gibi vücut ısısını yükselterek metabolizmanın hızlanmasını sağlaması gibi çok çeşitli faydaları ile; tabi ki diyet ve düzenli egzersiz rutini ile birlikte bu konuda size yardımcı olabilir. Kimyonu; öğütülmüş olarak yoğurtla birlikte karıştırabilir ve ara öğünlerde tüketebilirsiniz. 

 • Sindirim Sistemine Faydalı Olabilir

Yetişkin bireylerin önemli bir bölümünde görülen Huzursuz Bağırsak Sendromu, sindirim sistemine bağlı yaygın bir bozukluktur. Vücutta şişkinlik, karın ağrıları ve bağırsak hareketlerinde değişiklik gibi pek çok zorluğu beraberinde getiren bu bozukluk, kimyon ile tedavi edilebilir. Özellikle kimyon yağı düzenli olarak uygulandığında, Huzursuz Bağırsak Sendromu’na bağlı semptomlar hafifletilebilir. Bununla birlikte kimyon; yine sindirim sistemine bağlı hazımsızlık ve şişkinlik gibi diğer sorunların tedavisinde de doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. 

 • Şeker Hastalığı İle Mücadelede Etkili Olabilir

Kimyonun, kan şekeri seviyelerini dengeleyici etkisi olduğundan, şeker hastalığı ile mücadele ve önlenmesinde faydalı bir bileşen olarak tercih edilebilir. Sağlıklı yaşam endüstrisinin popülerleşmesi ile giderek daha yaygın bir baharat haline gelen kimyon; sağlıklı kan şekerini destekleyen ve özellikle Tip-2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilen faydalı bir doğal destek olarak kullanılabilir. 

 • Virüs ve Bakteri Karşıtıdır

Soğuk algınlığı ve gribin yaygın olduğu soğuk kış günlerinde, çareyi kimyasal ilaçlarda aramak yerine, kimyon gibi doğal baharatlara yönelebilirsiniz. Soğuk günlerde sağlıklı ve güçlü kalmanın yolu olarak, antiviral ve antibakteriyel özellikleri bulunan kimyonu kullanabilirsiniz. Özellikle, kimyonun tohumları virüs ve bakterilerden korunmada oldukça etkilidir. 

 • Kansızlıkla Mücadelede Faydalı Olabilir

Kansızlık, adını sıkça duyduğumuz bir terim olsa da, aslında çok da önemsemediğimiz bir durumdur; ancak, dikkate alınmadığında tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Vücutta yeterli miktarda demir bulunmaması durumunda ortaya çıkan kansızlık; beraberinde yorgunluk, halsizlik ve hatta nefes darlığına kadar uzanan semptomlara neden olabilir. Beslenme programınızın demir içeriğini arttırmak için, doğal ve zengin bir madde olarak kimyonu kullanabilirsiniz. Sadece 1 çay kaşığı kimyon tozu, 1.4 mg demir içerdiğinde, küçük miktarları bile demir eksikliğinden ve kansızlıktan korunmanıza yardımcı olacaktır. 

 • Kolesterol Seviyelerini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Yüksek kötü kolesterol seviyeleri, kalp hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle, kolesterol seviyelerini yönetmek, sağlığınızın önemli bir yönüdür. Düzenli olarak kimyon tüketmek, kötü kolesterol seviyelerini düşürmenize ve iyi kolesterol seviyelerini yükseltmenize yardımcı olabilir. 

 • Solunum Desteği Sağlayabilir

Astım, kronik öksürük ya da nefes darlığı gibi akciğer sorunlarından korunmak için, doğal bir bileşen olarak kimyon tercih edilebilir. Solunum sıkıntılarını tedavi etmek için kullanabileceğiniz kimyon; sahip olduğu iltihaplanma karşıtı özellikleri ile akciğerlerdeki iltihaplanmaların önlenmesini sağlayabilir. Bununla birlikte, mikrop ve bakteri karşıtı özellikleri ile de kronik öksürüğün önüne geçmenize yardımcı olabilir. 

 • Kansere Karşı Koruyabilir

Yüksek antioksidan seviyeleri ile kimyon, vücutta hücresel sistemler üzerinde önemli bir etki yaratabilir ve bu yönüyle, vücudu kanser hücrelerinin büyümesine karşı koruyabilir. Özellikle; meme kanseri, kemik kanseri, yumurtalık kanseri, pankreas kanseri gibi kanser türlerine karşı güçlü anti-kanserojen bir ajan gibi çalışmaktadır. 

Kimyon Nasıl Kullanılır?

Kimyonu toz halinde kullanabilir, tohumlarını tüketebilir, kimyon yağı ya da çayını hazırlayarak tüketebilirsiniz. Kimyonu, öğüttükten sonra yoğurt ile karıştırabilir ya da dilerseniz kimyon çayı hazırlayarak da tüketebilirsiniz. Yüksek besin içeriğine sahip kimyon çayını hazırlamak için; 1 tatlı kaşığı kimyon tohumunu 1 bardak sıcak su ile birlikte kaynattıktan sonra, süzüp limon ve biraz da bal ile karıştırarak içebilirsiniz. 

-Mutfakta Kullanımı: Kimyonu, mutfakta toz halinde ya da tohum olarak kullanabilirsiniz. Güveç yemekleri, et ve tavuk soteler, çorbalar ve diğer gıda ürünlerinin hazırlanmasında tercih edilebilir. 

Kişisel Bakım Ürünleri: Kimyonu, esansiyal yağ formunda kullanarak cildinize seyretilmiş şekilde uygulayabilir, toz halinde dilerseniz cilt bakım maskelerinizin içine ekleyebilirsiniz. 

Tıbbi Kullanımlar: Kimyon, tohum ya da toz formu ile; ishal tedavisinde, bağırsak sorunlarında, kas spazmlarında doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. 

Kimyon Cilde Faydalı Mı?

Kimyon; iltihaplanma karşıtı, virüs ve bakteri karşıtı bir içeriğe sahip olduğundan, genel vücut sağlığının yanı sıra cilt sağlığı ve güzelliği için de faydalı olabilir. Cildi, enfeksiyonlara karşı korumasının dışında; yüksek antioksidan içeriği ile erken yaşlanma belirtilerinin azalmasına da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, vücutta serbest radikaller ile mücadelede önemli bir role sahip olan E vitamini içeriği ile, cilt sağlığı ve güzelliğini de arttırmaktadır. 

Kimyon Afrodizyaktır!

Afrodizyak etkilere sahip bir baharat olan kimyon; biraz karabiber ve bal ile karıştırılarak tüketildiğinde, doğal bir afrodizyak olarak görev görür. Bu karışım, özellikle Orta Doğu ülkelerinde oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. 

Kimyonun Zararı Var Mı?

Doğal bir bileşen olsa da, her şeyin fazlasının olduğu gibi, kimyonun da önerilen dozların dışına çıkıldığında bazı yan etkilere sahip olabileceği unutulmamalıdır. Peki, kimyonun bilinen yan etkileri ve dikkat edilmesi gereken uyarılar nelerdir?

 • Kan şekeri seviyelerini düşürerek hipoglisemi’ye neden olabilir. Bu nedenle, özellikle şeker hastasıysanız kimyon tüketimi konusunda dikkatli olmalısınız. 
 • Kan pıhtılaşma sürecini yavaşlatabileceğinden, kanama bozukluğu olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir. 
 • Karaciğer hasarına ve mide ekşimesine neden olabilir. 
 • Kimyon, testosteron seviyelerini baskıladığından, erkeklerde kısırlık sorununa neden olabilir. Ayrıca, düşüğe neden olabileceği bilindiğinden, hamilelik sırasında kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. 
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler