26 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kırkkilit Otu & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Doğa; sonsuz, sayısız bitkiler, meyveler, sebzeler, otlarla dolu. Bunlardan bir bölümü bilsek, neredeyse her gün yesek de, daha bilmediğimiz sayısız ürün var. Özellikle de büyükşehirlerde yaşayan, buralarda yetişmiş kişiler semt pazarlarında sıklıkla satılan bitkilerden fazlasını tanımaz, bilmezler. Oysaki her derde deva olan, mis gibi kokan, enfes tadı olan ve henüz keşfedemediğimiz pek çok farklı ot bizi bekliyor. Bunlardan birisi de kırkkilit otudur. Pek çoğumuzun belki de hiç bilmediği, henüz tanışmadığı kırkkilit otunun diğer adı da atkuyruğu otudur. Bazı yörelerde bu adla da tanınır. Tıpkı doğadaki diğer bitkiler, otlar gibi kırkkilit otu da sayısız faydası olan, tanındıkça mutfaklardan eksik edilmeyecek bir ottur.

Kırkkilit otu (atkuyruğu otu) nedir?

Otlara meraklı olanların çok yakından tanıdığı ve sıklıkla kullandığı kırkkilit otu, aslında mutfakların vazgeçilmez şifalı bitkilerinden birisidir. Ülkemizde özellikle de kırsal kesimlerde dağda, bağda, çayırda yetişen kırkkilit otu, şehirlerde de yol kenarlarında yabani olarak yetişiyor. Aslında bir miktar suyun olduğu her yerde kırkkilit otuna rastlamak mümkün. Ama bunun için önce bu otu tanımak ve faydalarını bilmek lazım.

Farklı yörelerde atkuyruğu otu, zemberek otu, kuş kuyruğu otu, çamotu gibi değişik isimlerle de anılan kırkkilit otu; küçük, sivri uçlu yaprakları ile biberiye benzeyen bir ottur. Ancak diğer otlardan ayrılan kendine has yeşil tonu ve diğer bitkilerden daha iri olması nedeniyle kolayca ayırt edilebilir. Kırkkilit otunun dünya üzerinde birçok türü bulunurken, ülkemizde 7 farklı türü olduğu bilinmektedir. Türleri hakkında çok fikir sahibi olmasak da faydalarını öğrendikçe kırkkilit otunu daha çok sever olduk. Zaten sağlıklı beslenme üzerine çalışmalar yapan kişiler, bitkilerle ilgilenenler onu özellikle son zamanlarda oldukça popüler hale getirmeye başladılar. Madem öyle bilmeyenler de öğrensin kırkkilit otunun faydalarını.

Kırkkilit otu faydaları nelerdir?

Bitkilere bakarken öncelikle onların doğada yetiştiğini ve tamamen doğal olduğunu aklımızdan çıkarmayalım ve onları tüketmenin faydalı olacağını aklımızın bir köşesinde tutalım. Kırkkilit otu da bu faydalı bitkilerden birisi olarak tanınmayı ve kullanılmayı hak ediyor değil mi?

 • Kemikleri güçlendirir!

Kemik sağlığı, bir bakıma tüm vücut sağlığı demektir. Bu bakımdan kemik sağlığını koruyucu bir yaşam ve beslenme rutini oluşturmak çok doğru olacaktır. Kırkkilit otu da, içinde bulunan “silis” adlı bir madde ile kemik sağlığını korumakta, kemiklerin güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kırkkilit otu bu özelliğiyle, çoğunlukla ileri yaşlarda görülen osteoporoz, yani kemik erimesi sorunu önleyebilmekte, herhangi bir sebeple kırılan kemiklerin de iyileşme sürecine destek olmaktadır. Ayrıca kemiklerin henüz gelişme evresinde olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde de kırkkilit otunun kemik sağlığına faydaları olmaktadır. Bu özelliği ile romatizma ve gut rahatsızlığı gibi sorunlardan kaynaklanan ağrılar da hafifler.

 • Kas ve eklem ağrılarını hafifletir!

Kemik sağlığına faydalı olan diğer tüm besinler gibi kırkkilit otu da kas ve eklem sağlığını korumaktadır. Özellikle de eklemlere olumlu etkileri olan kırkkilit otu eklem ağrılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ağrıları dindirir.

 • Saç ve tırnakları güçlendirir!

Saçların ve tırnakların sağlıklı olması öncelikle beslenme ile bağlantılıdır. Yani saç ve tırnakları içten beslemek gerekiyor. Kırkkilit otu da içeriğinde bulunan faydalı maddeler ile saçların ve tırnakların daha sağlıklı uzamasını sağlarken ve kolayca kırılmalarını önlüyor.

Bitkiler doğal ve güçlü yapıları, faydalı içerikleri sayesinde genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım etmekteler. Kırkkilit otu da aynı bağlamda bağışıklık sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Özellikle de antioksidan özelliğiyle kış hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini ciddi anlamda azaltıyor.

Kırkkilit otu, antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir ot türüdür. Bu sayede vücudu birçok kanser türüne karşı korur, kanserli hücrelerin yayılmasını önler.

 • Böbrekleri korur!

Kırkkilit otu, böbrek dostu bir bitkidir. Kırkkilit otundan yapılan çayın böbrek sağlığı üzerinde çok büyük etkisi vardır. Kırkkilit otu çayı içerek vücutta biriken fazla suyun ve atıkların vücuttan atılması kolaylaşır. İdrar söktürücü özelliğiyle vücudu temizler, arındırır. Vücuttaki fazla suyun atılması sayesinde ödem, şişkinlik gibi sorunlar çözülür, yani kırkkilit otu doğal bir ödem attırıcıdır.

 • Sindirim sistemini destekler!

Kırkkilit otu, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olur. Sindirim organlarıyla ilgili hastalıkları önler. Özellikle de kabızlık gibi problemleri çözer

 • Kansızlığı giderir!

Kırkkilit otunun vücutta kan yapımını destekleyici etkisi vardır. Bu sayede anemi, yani kansızlık gibi sorunlar üzerinde olumlu etki yaratır, önleyici etki gösterir.

 • Ağız ve diş sağlığını korur!

Kırkkilit otunun ağız ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır. Kırkkilit otu çayı dişeti kanamalarına, ağız içinde oluşan yaralara ve vücuttaki pek çok yaralanmalara iyi gelir, yaraların daha hızlı iyileşmesine destek olur.

 • Mide sağlığını güçlendirir!

Kırkkilit otu midenin fonksiyonlarını destekler, mide ülseri gibi ciddi rahatsızlıkların da tedavisine iyi gelir. Mideyi rahatlatır.

Kırkkilit otu nasıl tüketilir?

Kırkkilit otu çayı demlenerek tüketilmektedir. Güvenilir bir aktardan satın alınabilen kuru ya da taze kırkkilit otu evde demlenip içilebilir.

Kırkkilit otu çayı için; 1 su bardağı su kaynatılır ve içine 2 dal taze kırkkilit otu ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş kırkkilit otu eklenir. Su ateşten alınır ve suyun kapağı kapatılarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Çayın daha iyi demlenmesi için kuru kırkkilit otu 10 dakika, taze kırkkilit otu 20 dakika demlenmelidir.

Kırkkilit otu tüketecek olanlara öneriler

 • Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi kırkkilit otunun da aşırı tüketimi zararlı olabilir. Uzmanlara göre kırkkilit otunu en fazla 2 ya da 3 hafta süreyle her gün 1 fincan kadar tüketmek gerekiyor. Daha uzun süreli ya da daha fazla miktarda tüketilmesi durumunda çok ciddi yan etkiler olabilir.
 • Kırkkilit otunu saç sağlığı için kullanmak isteyenler bu çayı hem içebilir hem de kırkkilit otu çayı ile kafa derisine, saç tellerine masaj yapabilirler. Bunların yanında kırkkilit otunun demlenip soğutulduktan sonra şampuana eklenerek saçların bu şampuanla yıkanması da faydalı olur.
 • Herhangi bir hastalığı olan ya da düzenli olarak ilaç kullanması gereken kişiler kırkkilit otu çayını tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalılar.
 • Böbreklerle ilgili bir rahatsızlığı bulunanların, böbrek yetmezliği yaşayanların kırkkilit otunu kesinlikle tüketmemesi öneriliyor.
 • Kırkkilit otunun hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Zira bu konuda yeterli çalışma bulunmadığından asla riske atılmamalıdır.
 • Vücudunda potasyum değeri düşük kişilerin kırkkilit otu tüketmeleri sakıncalıdır.
 • Kırkkilit otunun kan sulandırıcı etkisi bulunduğu için kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar bu çayı tüketmemeliler.
 • Özellikle de kronik bir rahatsızlığı bulunanlar kırkkilit otu çayı tüketmemeliler.

Aslında sakıncalı görülen sağlık sorunlarına sahip olmayanlar da kırkkilit otu tüketmeden önce doktora danışmalılar. Çünkü hangi otun, hangi bitkinin vücutta nasıl bir etki göstereceğini her zaman doğru tahmin etmek mümkün olmayabilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler