26 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kivi Suyu : Kan Basıncını Dengeler!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Tropikal bir meyve olan kivi, hoş ve egzotik bir tada sahiptir. Çin’de çok eski çağlardan beri yetiştiriciliği yapılan kivi, ülkemizde ise son 15- 20 yıldır popüler ve hemen herkesin ulaşabildiği bir meyve haline gelmiştir. C vitamini içeriğiyle bilinen portakal ve mandalinadan daha fazla C vitamini içeren kivi, sağlık için oldukça faydalı, vücut direncini artıran antioksidan kaynağıdır. Özellikle kış mevsiminde mutlaka tüketilmesi önerilen kivi, ister meyve olarak yenirken, istenirse de kivi suyu olarak tüketilebilmektedir. Kivinin içinde bulunan C, A, E ve K vitaminleri, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri onu kışın en değerli meyvelerinden birisi haline getirmektedir. Tüm bunların dışında lif oranı yüksek olan kivinin suyu da yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin fonksiyonlarını desteklemekte, sindirim sağlığını korumaktadır. Kivinin hem içerdiği vitamin ve mineraller hem de lif mide sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunurken, kivi suyunun düzenli olarak tüketilmesi sayesinde cilt ve saç sağlığını da korumak güçlendirmek mümkündür. Kiviyi meyve olarak değil de, meyve suyu şeklinde tüketmeyi tercih edenler için ya da daha önce hiç kivi suyu içmemiş olanlar için kivi suyunun faydaları detaylı bir şekilde aşağıda sıralanmıştır.

Kivinin Faydaları

Sindirim sistemini güçlendirir!

Sağlıklı bir vücut için en önemli hususların başında doğru çalışan bir sindirim sistemi geliyor. Kivi de içeriğinde yer alan yüksek lif ile sindirim sistemi için oldukça faydalı bir meyvedir. Bununla birlikte kivi, sindirim sisteminin fonksiyonları için çok önemli olan protein bakımından da zengindir. Bu bakımdan kivi suyu içinde yer alan lifler mide asidini dengeleyip, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlarken, protein de midede asit dengesizliğine karşı mide duvarını koruyucu etki gösterir.

Yaşlanma karşıtıdır, anti – aging etki gösterir!

Her daim canlı ve genç bir cilt için bolca C vitamini almak ve antioksidanlar bakımından zengin beslenmek önerilmektedir. Kivinin ve dolayısıyla da kivi suyunun içinde bulunan antioksidanlar, vücutta oluşan serbest radikallerle savaşır ve yaşlanma sürecini geciktirir. Kivi suyunun düzenli olarak tüketilmesi durumunda, kırışıklık oluşumunu önlemek, var olan kırışıklıkları hafifletmek ve kesinlikle daha genç görünmek mümkün olabilir.

Kan basıncını dengeler!

Kivi suyunun içeriğinde bulunan sayısız faydalı element kan basıncının sağlıklı bir seviyede kalmasına yardımcı olur. Bu sayede kişinin kalp ve damar sağlığı korunur, kalbi fazla zorlanmaz. Kan basıncı dengeli seyreden kişilerin kalp krizi, inme gibi rahatsızlıklar yaşama riski daha düşüktür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Hem kivi hem de kivi suyu, beslenme uzmanları tarafından doğal antibiyotik olarak kabul edilmektedir. Bir de antioksidan ve C vitamini bakımından zengin olması kiviyi ve kivi suyunu bağışıklık sisteminin dostu ve birçok hastalığa vücudu karşı koruyucu bir meyve haline getirmektedir.

Kanın pıhtılaşmasını önler!

Kan pıhtılaşması birtakım sorunlara yol açabildiği için, bu tür bir sorunu olanların genellikle kan sulandırıcı ilaç kullanmaları gerekir. Oysaki gün içinde 1 bardak kivi suyu içmeyi alışkanlık haline getirenlerin kan pıhtılaşma sorunu % 20 oranında azalabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar bağırsak kanaması başta olmak üzere pek çok farklı sağlık sorunlarına sebep olabildiği için kan pıhtılaşmasını doğal yoldan kivi suyu ile tedavi edebilmek önemlidir.

Diyabete iyi gelir!

Pek çok meyvenin kan şekerini yükseltici özelliği olduğundan diyabet hastaları tüketemezken, kivi diyabet hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Zira kivi, tatlı bir besin olmasına rağmen kan şekerini yükseltmez.

Serbest radikallerle savaşır!

Tüm vücut sağlığının düşmanı olan serbest radikaller, vücutta kanser başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor. Kivi suyu ise serbest radikaller ile mücadele etmek için yararlanılabilecek antioksidan kaynağıdır. Vücutta neredeyse tüm hücre ve organlar için ayrı ayrı faydaları bulunan kivi suyu, antioksidan etkisi ile vücutta serbest radikalleri temizlerken, C vitamini etkisi ile serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

Kilo vermeye yardımcı olur!

Kivi suyu, bağırsaklarda oluşan parazitleri temizleyici, sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenleyici etkileri ve bağırsakların hareketlenmesini sağlaması ile  dolaylı olarak kilo verme sürecini kolaylaştırmaktadır.

Astım ve bronşiti hafifletir!

Kivi suyu, solunum sisteminin işlevlerini destekleyici özellikte olduğundan, solunum yolu ile ilgili olarak gelişen astım, bronşit ve daha birçok hastalıkla savaşmaya yardımcı olur. Akciğerlerin daha sağlıklı çalışmasını sağlayan kivi suyu, özellikle de kronik astıma karşı faydalıdır.

Gebelikte çok faydalıdır!

Gebelikte en çok önerilen meyvelerin başında kivi gelmektedir. C vitamini bakımından zengin olan kivi suyu, gebelikte anne adayının yaşaması muhtemel sindirim ve solunum sistemi sorunlarını önlerken, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda düzenli olarak tüketilen kivi suyu, bebeğin fiziksel gelişimini de destekler.

Cilt dostudur!

Kivi suyunun içerdiği yüksek orandaki C vitamini ve antioksidanlar cilt sağlığını olumlu etkilerken, cildin pürüzsüz ve dinç bir görünüm kazanmasını sağlar. Özellikle de mantar ve enfeksiyon hastalıklarına karşı cildi koruyan kivi suyu, düzenli olarak tüketildiğinde toksinlerin ve atık maddelerin vücut dışına atılmasını sağlar. Kivi suyunun sahip olduğu antioksidan özellikler sayesinde tüm sistemlerinde detoks etkisi olurken daha sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkün olur.

Cilt yaralarını iyileştirir!

Bolca potasyum içeriği sayesinde kivi suyu, dokuların onarılmasına yardımcı olarak cilt üzerindeki kesik ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Ciltte oluşan pürüz ve izleri düzenli tüketimde gideren kivi suyu sayesinde daha kusursuz bir cilde sahip olmak mümkün olur.

Saç uzamasını destekler!

Sağlıklı saçlar için E vitamini bakımından zengin beslenmek gerekiyor. Çünkü E Vitamini, saç gelişimi ve sağlığını desteklemektedir. Kivi suyu E vitamini bakımından zengin olduğundan düzenli olarak tüketildiğinde saçlar hızlı bir şekilde uzar, yeni saç oluşumu fark edilir.

Saç dökülmesini önler!

Kivi pek çok mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengin olduğundan, tüm vücut sağlığını destekleyen bir meyvedir. Kivi suyunun da içerdiği faydalı besin öğeleri, bağışıklık sistemini güçlendirir, dolayısıyla da saç ve cilt sağlığı olumlu etkilenir.

Saçlara parlaklık verir!

Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak için kafa derisini ve aslında tüm vücudu içten beslemek gerekiyor. İşte bunun için de vitaminler, mineraller bakımından çok zengin olan kivi suyu ile vücudu beslemek önerilir. Her gün bir bardak taze kivi suyu içen kişilerin daha canlı ve parlak saçlara sahip olmaları da kivi suyunun içerdiği zengin besin öğelerinden kaynaklanmaktadır.

Kardiyovasküler sağlığı destekler!

Kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olan ve aynı zamanda hipertansif olduğu saptanan hastalar için kan basıncını düşüren kivi suyu tam bir kalp dostudur. Kalbin fonksiyonlarını sağlıklı yönde destekleyen kivi suyunu tüketenlerde inme olma riski çok daha azdır.

Kivi suyunun zararı var mıdır?

Kivi suyu, yukarıda sayıldığı üzere pek çok açıdan çok sağlıklıdır. Ancak sürekli ilaç kullanan kişiler ya da alerjisi olanlar doktora danışmadan kivi suyu tüketmemeliler. Bununla birlikte kivi suyu aşırı miktarda tüketildiğinde alerjiye, şişkinlik problemine, dil ve dudakta şişme, kaşıntı ve uyuşmaya, kol ve bacaklarda kızarma ve kaşıntıya sebep olabilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler