07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kızılcık Suyu : Obeziteye Karşı Etkilidir!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Doğa, tam bir şifa kaynağı olduğu için insanoğlunun yaşadığı ve yaşaması muhtemel olan sağlık sorunların neredeyse tamamının doğada bir ya da birkaç çözümü bulunmaktadır. Bazıları herkes tarafından bilinen, kimisi ise pek duyulmamış şifa kaynağı doğal bitkiler, besinler aslında günlük beslenmenin bir parçası haline getirilmelidir. İşte bu bağlamda bahsedilebilecek kızılcık meyvesi ve kızılcık suyu da tam bir şifa kaynağıdır.

Kızılcık suyu; idrar yolu enfeksiyonlarından cilt sağlığının iyileştirilmesine kadar, iç ve dış organların sağlığına çok iyi gelmektedir. Kızılcık suyunun faydalarına dair yapılan son dönem çalışmaları, böbrek taşı oluşumunu önlediği ve ağız sağlığını iyileştirmede etkili olduğunu gösteriyor.

Kızılcık, doğada bulunan diğer pek çok meyve ve sebze gibi antioksidan kapasitesi çok yüksek bir meyvedir. Doğal kızılcık suyu da; C, K, B6 ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez ve potasyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Bu bakımdan kızılcık suyunun hem besleyici hem de onarıcı, güçlendirici yönünden bahsetmek mümkündür.

Ülkemizde neredeyse tüm bölgelerde yetişen kızılcık, aslında kuzey yarım kürenin soğuk bölgelerinin asidik bataklıklarında büyüyen minik çalı şeklinde bitkidir. Bu çalıların meyveleri başlangıçta beyaz ve küçükken, büyüdükçe, olgunlaşınca kırmızıya dönerler ve tatlanırlar. Tam olarak olgunlaştığında ekşimsi ve gayet lezzetli olan meyveler yenebilir ve kaynatılarak da suyu tüketilebilir. Kızılcık suyu hem tat olarak çok güzel hem de içerdiği faydalar bakımından çok değerlidir. Ancak kızılcık suyundan istenen verimin alınabilmesi için tatlandırıcı kullanmadan, evde doğal olarak hazırlanmış olması gerekiyor. Zira ticari olarak satılan kızılcık sularının pek çoğu yapay tatlandırıcılar eklendiğinden faydalı besin öğelerini kaybedebilmektedir.

Kızılcık suyunun faydaları nelerdir?

Tümör oluşumuna karşı savaşır!

Vücutta tümöre oluşumuna karşı savaşmak için önerilen doğal ilaçlardan birisi de kızılcık suyudur. Zira kızılcık meyvesi, vücutta kanserojenlerin büyümesini ve yayılmasını önleyici polifenoller adı verilen antioksidan bileşikler içermektedir.

Obeziteye karşı etkilidir!

Tüm dünyanıni en büyük sağlık sorunlarından birisi olan obezite, hastalığın da ortaya çıkma sebebidir. Kızılcık suyu ise içerdiği organik asitler sayesinde vücutta yağ birikmesini önleyici, yağ yakıcı etkisi ile obeziteye karşı savaşmaktadır. Ayrıca diğer meyve sularından daha az tatlı olan kızılcık suyu, daha uzun süre tok kalmayı sağlar.

Peptik ülser sorununu çözer!

Mide iç zarında ya da on iki parmak bağırsağında oluşan yaraları ifade eden peptik ülser sorununa Helicobacter pylori veya H.pylori olarak bilinen bir çeşit bakteri neden olöaktadır. Peptik ülser sorununda midede şişme ve çeşitli sindirim sorunları yaşanabilir. Fakat kızılcık suyu tüketilmesi durumunda bu sorun kısa sürede çözülebilir. Kızılcık flavonoid bakımından zengin yapısı sayesinde peptik ülser ve mide ülseri gibi mide rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur.

Kanseri önleyicidir!

Kızılcık suyunun içerdiği güçlü antioksidanlardan biri olan proantosiyanidinler, hücrelerden zararlı serbest radikalleri uzaklaştırıcı etki gösterir. Kızılcık suyu, kanser hücrelerinin büyümesine engel olan anti- kanserojen bileşenleri, özellikle kolon ve prostat kanseri ile ilişkili bileşenleri bolca içermektedir. Bu bakımdan kızılcık suyunun düzenli olarak içilmesi durumunda tümörlerin hızlı büyümesini engellenirken, kansere yakalanma riski de azalır. Zira kızılcık suyu, kanser karşıtı olan flavonoidler içermektedir.

Kalp dostudur!

Günümüzde kalp rahatsızlıkları toplumun tüm kesimlerinde oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bu bakımdan kalp hastalıkları riskini azaltmak da çok büyük önem taşır. Kızılcık meyvesinde bulunan flavonoid, ateroskleroz riskini azaltan antioksidan özelliklere sahip bir maddedir. Oksijen bakımından zengin kan akışı eksikliğine neden olan ve kalp krizine yol açabilen plak birikimi ile arterleri sınırlayan bir sorun olan aterosklerozu önlemek için düzenli olarak kızılcık suyu içmek önerilir. Kızılcık suyu, tam bir kalp dostu olduğundan, içerdiği polifenoller de, kalp ve damar sisteminin sağlığını korumaya yardımcı olur, kalp hastalıklarını önler. Bu kimyasalların vücuda alınmasıyla iyi kolesterol (LDL) düzeyleri yükselerek kandaki kötü kolesterol (HDL) düzeyleri düşer. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski azalır.

Böbrek taşı oluşumunu önler, var olanları yok eder!

Pek çok kişinin mustarip olduğu böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı kalsiyum fosfat ve struvit taşlarıdır. Kişinin yaşadığı üriner enfeksiyonun temelinde, böbrek taşının üretiminde yardımcı olan özel bir enzim türü salgılayan bir bakteri bulunur. Bu bakterilerin oluşumunu durdurmak için de idrarı daha fazla asidik hale getirmek gerekiyor ve bunun için de kızılcık suyu doğru bir tercihtir.

Kemikleri güçlendirir!

Kemik sağlığı, tüm vücut sağlığının göstergelerinden birisidir. Kemikleri güçlendirmek için de kalsiyum, K vitamini ve potasyum bakımından zengin beslenmek gerekiyor. Kızılcık suyu da bu bağlamda hem kalsiyum hem de K vitamini açısından zengin olduğu için kemikleri güçlendirmektedir.

Cilt dostudur!

Cildi doğal olarak güzelleştirmek isteyenler için kızılcık suyu çok doğru bir seçenektir. Kızılcık suyu nasıl ki, vücuttaki yağları yakmaya yardımcı olarak obeziteyle savaşıyorsa, ciltte fazla yağ birikimini de önlemekte ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sebeple de kızılcık suyu, cildin tazelenmesinde önemli olan C vitamini açısından zengindir. Özellikle de kışın kızılcık suyunu düzenli olarak tüketerek cildi zorlu hava koşullarından korumak mümkün olmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonunu doğal olarak tedavi eder!

Kızılcık suyunun içerdiği oligomerik proantosiyanidin mineralleri, ağrı yapan ve pek çok enfeksiyonlara neden olan E.Coli bakterisinin idrar yollarından dışarı atılmasına yardımcı olur. Kızılcık suyunun içindeki bu mineraller güçlü antioksidanlar, anti-inflamatuar, anti-kanserojen ve anti-mikrobiyal özellikler barındıran maddelerdir. Bu bakımdan idrarı daha asidik hale getirerek, bakterilerin mesane duvarına yapışmasına engel olur. Bu durumda da enfeksiyon riski ortadan kalkarken, idrar yolu enfeksiyonlarına yol açan Staphylococcus aureusa karşı vücut korunur.

Solunum yolu enfeksiyonlarını önler!

Kızılcık suyunun faydalarına dair yapılan çalışmalar; kızılcık suyunun sağlıklı çocuk ve yetişkinlerin çoğunun burun ve boğazında bulunan bir bakteri türü olan Haemophilus influenzae bakterileri ile mücadele etmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu bakteri özellikle de kışın çocuklarda ağrılı solunum ve kulak enfeksiyonlarına sebep olur. Düzenli olarak tüketilen kızılcık suyu, bu bakterinin hücrelere bulaşmasını engeller. Bu sayede grip, öksürük, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önlemeye yardımcı olur.

Ağız sağlığını korur!

Kızılcık suyu, ağızdaki zararlı bakterileri azaltmada çok etkili bir doğal besindir. Her gün tüketilen bir çay bardağı kadar kızılcık suyunun plak oluşumunu önlediği, diş etlerinde bakteri üremesini engellediği ve ağız hijyenini iyileştirdiği bilinmektedir. Uzmanlara göre kızılcığın anti-inflamatuar özellikleri periodontal hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

Cinsel sağlığı destekler!

Pek çok vitamin ve mineral içeren kızılcık, cinsel gücü artırmak ve seks bezlerinin tam olarak çalışmasını desteklemek bakımından çok etkilidir. Uzmanlar özellikle erkeklere sağlıklı bir cinsel ilişki için kızılcık suyu tüketimini önermekteler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için C vitamini bakımından zengin beslenmek gerekiyor. Bu amaçla da tam bir C vitamini deposu olan kızılcık suyu önerilir. Kızılcığın içindeki etkili antibakteriyel özellikleri enfeksiyonlara karşı mücadeleye yardımcı olurken, içindeki fitokimyasallar da bağışıklık sistemini güçlendirir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler