25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Köknar İğnesi Yağı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

İğneli yaprakları uzun ömrüyle köknar ağacı, ülkemizde çok sık karşılaşılan ağaç türleri arasındadır.

Köknar ağacının görkemli görünümü, doğaya kattığı güzellikler, bir yana bir de şifalı yağının olduğu herkes tarafından bilinmez. Ancak köknar iğnesi yağı, köknarın iğneli yapraklarının buharlı damıtılması ile elde edilir. Bu sayede iğnelerin içindeki aktif kimyasal ve bileşenlerden açığa çıkar ve bizlerin faydalanması için uygun hale gelir. Yaprakların iğne şeklinde olmalarının tam aksine, yumuşak dokulu ve düz olmaları içindeki yağdan kaynaklanıyor olsa gerek.

Köknar ağacının iğne yapraklarının içindeki uçucu yağlar, yıl boyunca sağlıklı kalmak için kullanılabilecek bir içeriğe sahiptir. Köknar iğnesinin içindeki uçucu yağ, köknar ağacının yumuşak, düz, iğne benzeri yapraklarından çıkarılmakta, kullanıma sunulmaktadır.

Köknar iğnesinden elde edilen uçucu yağ, taptaze, odunsu ve toprak kokulu bir yağdır. Bu uçucu yağ pek çok derde deva olmakla birlikte, en yaygın olarak boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonları, yorgunluk, kas ağrıları ve artrit ile savaşmak için kullanılıyor. Bunların yanında kozmetik ürünlerde, parfümlerde, banyo yağlarında, oda spreylerinde ve tütsü üretiminde de köknar iğnesi uçucu yağı kullanılır. Doğal bu öz yağın taze, odunsu ve topraksı kokusu kesinlikle çok ferahlatıcı, havayı tazeleyici, huzur veren bir dokudadır. Çünkü köknar ağacının iğnesinin kendi özü yağın içinde bulunuyor. Bu doğal uçucu yağ, çoğu rahatsızlık için hem önleyici hem de tedavi edici özellik taşımaktadır.

Köknar iğnesi yağının faydaları nelerdir?

Kanserle düşmanıdır!

Köknar iğnesi yağına dair yapılan araştırmalar, etkili bir antikanser içeriği olduğunu göstermektedir. Köknar iğnesi yağının içindeki anti- tümör özellikler çok yoğun olarak bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı bu uçucu yağ, doğal bir kanser ilacı olarak iş görmektedir. Araştırmalara göre köknar iğnesi yağı ve alfa-humulen; hücresel glutatyon içinde doz ve zamana bağlı bir azalmaya ve reaktif oksijen türleri üretiminde artışa neden olmaktadır. Elde edilen bu sonuçlar alfa-humulen ve köknar yağının; kanserle savaşmada büyük bir rol oynadığını gösteriyor.

Enfeksiyon önleyici ve tedavi edicidir!

Enfeksiyon, vücutta çok sayıda farklı hastalığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu bakımdan enfeksiyon önleyici ve giderici doğal ürünler çok değerlidir. Köknar iğnesinden elde edilen uçucu yağlar da; yüksek konsantrasyonda, tehlikeli enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olan organik bileşikler içermektedir. Bu bakımdan bu uçucu yağ, aktif bir ilk yardım maddesi olarak da kullanılabiliyor. Şöyle ki; köknar iğnesi uçucu yağı içeren bir macun ya da krem vücuttaki enfeksiyonlara karşı koruyucu ve onarıcı etki gösterir. Araştırmalarda köknar iğnesi uçucu yağının antibakteriyel aktivitesinin, Escherichia coli ve Staphylococcus aureusa karşı etkili olduğu bulunmuştur. Bu uçucu yağın içindeki üç bileşen olan alfa-pinen, beta-karyofillen ve alfa-humulen; S. aureusa karşı aktif etki göstermiştir. Bundan dolayı da köknar iğnesi yağının enfeksiyonla mücadele gücünün yüksek olduğu bilinmektedir.

Köknar ağacının iğnelerinde bulunan; tricyclene, alpha-pinene, camphene, limonen ve myrcene gibi güçlü kimyasal bileşikler de bakteri ve mantarlara etkilidir. Özellikle de alfa-pinen ve limonen kimyasal bileşikleri; yaygın patojenik bakterilere ve mantarlara karşı antimikrobiyal aktivite göstermektedir. Tüm bunlardan dolayı uzmanlar; diğer temel yağlarla birlikte, köknar iğnesi uçucu yağının, kişisel hijyen ve bakım ürünlerinde faydalı olabilecek antimikrobiyal ve antioksidan maddeler içerdiğini belirtmekteler.

Aromaterapik özelliktedir!

Aromaterapik özellikteki maddeler günümüzde çok popüler olmuştur. Köknar iğnesinden elde edilen uçucu yağ da aromaterapik özellikleri sebebiyle kozmetik sanayinde ve meditasyon alanında kullanılmaktadır. Zira rahatlatıcı, ferahlatıcı etkisi sayesinde hem fiziksel hem de zihinsel olarak vücudu gevşetir, zihni uyarır, düşünce dünyasını güçlendirir. Bu bakımdan stresli ve aşırı yorgun geçen günlerin akşamında ya da stresli bir iş ortamında köknar iğnesi uçucu yağını koklamak, oda kokusu olarak kullanmak sakinleşmeye ve enerji seviyesinin yeniden yükselmesine yardımcı olur.

Ağrı kesicidir!

Köknar iğnesi yağının mükemmel bir analjezik olduğu bilinir. Bu da demek oluyor ki, vücutta, kaslarda ortaya çıkan ağrıların doğal yolla hafifletilmesi için köknar iğnesi yağından faydalanılabilir. Bu bağlamda gergin kasları rahatlatmak, vücut ağrılarını hafifletmek ve kas ağrılarının iyileşmesi için köknar iğnesi yağı kullanılması önerilir. Ancak bunun için bir taşıyıcı yağ ile bire bir oranında karıştırılarak ağrıyan bölgeye topikal olarak sürülmesi, masaj yapılması önerilir. Köknar iğnesi uçucu yağının uyarıcı etkisi ile cildin yüzeyinde kan akışı teşvik edilir ve böylece iyileşme hızı artar ve ağrı süresi kısalır. Bu uçucu yağ, tüm vücuttaki kas ağrıları için kullanılabilir. Örneğin sırt veya ayak masajı için kullanılan bir losyona veya yağa, ilave edilebilir, kas ağrılarında yatmadan önce köknar iğnesi uçucu yağı içeren bir yağ, losyon veya krem uygulanabilir.

Detoks etkisi vardır!

Köknar iğnesi yağının vücudun toksinlerden arındırılmasını tetikleyici bir etkisi vardır. İçeriğindeki aktif bileşikler sayesinde bu uçucu yağ, vücutta detoks etkisi gösterir, vücudu uyarır, sindirim sisteminden, kalbin çalışmasına kadar pek çok özelliği geliştirerek metabolizmayı hızlandırır.

Temizlikte kullanılır!

Pek çok uçucu yağ, ev yapımı temizlik solüsyonlarında kullanılır ve etkili sonuçlar verir. Bu bakımdan çok amaçlı bir temizleyici, güçlü bir dezenfekte etki için temizleme suyunun içine birkaç damla köknar iğnesi uçucu yağı eklemek iyi olabilir. Bu sayede evin havası, kokusu da ferahlatıcı bir orman gibi olacaktır.

Solunum sisteminin fonksiyonlarını düzenler!

Köknar iğnesi yağının ferahlatıcı, rahatlatıcı bir etkisi olduğundan oda kokusu ya da herhangi bir rahatlatıcı koku olarak da kullanılabilir. Köknar iğnesi uçucu yağının solunum sistemindeki etkisine dair yapılan bir araştırmaya göre, soğuk algınlığı ve griple birlikte eşlik eden solunum sorunları için bu uçucu yağın tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Köknar iğnesi yağı solunarak soğuk algınlığı veya gripten korunmak var olan solunum sıkıntılarını hafifletmek mümkün olmaktadır. Zira köknar iğnesi uçucu yağı; mukozayı gevşetmeye yardımcı olur, boğaz ve bronşiyal tüpler üzerinde bir antienflamatuvar etkiye gösterir, serbest radikal hasarı ile savaşır.

Ter kokusunu giderir!

Temiz ve ferah kokusu ile kötü vücut kokusuna karşı mükemmel bir savunma yapar. Kötü vücut kokusuna yol açabilecek bakterileri yok etmekte de etkili olan köknar iğnesi yağı, ter ve kir kokularını hem önler hem de yok eder.

Kemikleri iyileştirir ve osteoporozu önler!

Köknar iğnesinin yağının, kırık, ezik ve hasar görmüş kemiklerin onarımına yardımcı olabileceği biliniyor. Bunun için bire bir oranında Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilerek hasarlı bölgeye günde üç kez sürülmesi önerilir. Ayrıca osteoporoz riskinin azalması için de topikal olarak uygulanarak kemik yoğunluğunun artırılacağı düşünülür.

Köknar iğnesi yağının olası yan etkileri nelerdir?

  • Köknar iğnesi yağı bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmeden ya da yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında ciltte tahrişe neden olabilir.
  • Bu uçucu yağı kullanmadan önce küçük bir bölgeye uygulayıp alerjik etkilerin kontrol edilmesi gerekir.
  • Diğer uçucu yağlarda olduğu gibi kesinlikle gözlere veya diğer mukus zarlarına doğrudan temas ettirmekten kaçınılmalıdır.
  • Çocuklar, hamileler ve emziren kadınlar doktora danışmadan kullanmamalılar.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler