07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kolesterol, karaciğerde insan hayatı için hayati önem taşıyan bir maddedir. Karaciğerde üretilen bu yağlı madde, bazı yiyeceklerde de bulunmaktadır. Her bireyin kolesterole ihtiyacı vardır; ancak fazlası, arterlerin tıkanmasına ve buna bağlı ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına neden olabilir. Basit bir kolesterol testi ile ve hayat tarzında yapılacak olumlu değişiklikler ile, kolesterol seviyelerini sağlıklı tutmak oldukça kolaydır. 

Kolesterol genellikle korkulan bir terim olduğundan, çoğu insan onun aslında sağlık için gerekli olduğunu duyduğunda şaşırmaktadır. Ancak, vücudun kendisi de doğal olarak kolesterol üretmektedir. Bu nedenle, kolesterol ne her zaman iyi, ne de her zaman kötüdür denilebilir. Karmaşık bir konu olduğu için, onu biraz daha yakından tanımak iyi olacaktır. İyi kolesterol, kötü kolesterol, yüksek kolesterol seviyeleri, kolesterol yüksekliğinin nedenleri ve nasıl düşürülebileceği hakkında daha fazlasını öğrenmek isterseniz, yazıyı okumaya devam edin! 

Kolesterol Nedir?

Yukarıda, kolesterolün vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen ve aynı zamanda bazı besinlerde de bulunan bir madde olduğundan bahsettik. Kolesterol, genel olarak vücudumuzda üç ana amaca hizmet etmektedir:

 • Kadınlık ve erkeklik hormonlarının üretiminde yardımcıdır, 
 • İnsan dokularında önemli bir yapı taşıdır, 
 • Karaciğerde safra üretimine yardımcı olur, 

Bunların her biri, vücut için önemli işlevlerdir. Vücut tarafından üretilen ancak besinler yoluyla da alınabilen bu önemli madde; bazen yaşam tarzı alışkanlıkları, aile öyküsü, yanlış beslenme ve hareketsiz bir yaşam nedeniyle, bir sağlık sorunu olarak karşınıza çıkabilir. Bu durumda, kolesterol testi yapılarak doktorunuz ilaç kullanmaya başlamanızı önerebilir ya da bazen hiçbir belirti vermediği durumlarda, damar tıkanıklığına yol açarak kalp krizi, inme ve felç riski ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. 

LDL ve HDL Nedir?

Kolesterol hakkında konuşulurken, LDL ve HDL terimlerinin kullanıldığını da duymuşsunuzdur. İyi ve kötü kolesterol olarak da bilinen LDL ve HDL; vücutta kolesterolü taşımaktan sorumlu, yağ ve proteinlerden oluşan lipoproteinlerdir. LDL, “kötü kolesterol” olarak da bilinir ve düşük yoğunluklu lipoproteindir. HDL ise, yüksek yoğunluklu bir lipoproteindir ve “iyi kolesterol” olarak bilinir. 

LDL’nin “kötü kolesterol” olarak bilinmesinin edeni, fazla yüksel olduğu durumlarda atardamarlarda sertleşmeye neden olabilmesi ve arterlerin duvarlarında plak birikimine yol açabilmesidir. Her iki durumda da, vücudunuz için sorunlar meydana gelebilir. Kan damarlarının daralması ile sonuçlanabileceği gibi, daha ileri durumlarda; felç ve kalp krizi gibi hayatı tehdit eden durumlara da neden olabilir. 

Kolesterol seviyeleri söz konusu olduğunda, LDL seviyelerinizin düşük olması beklenir. Uzmanlar, ideal olan LDL seviyelerinin 100 mg/ dL’den daha az olması gerektiğini belirtmektedir. 

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Artık, yüksek LDL seviyelerinin kalp krizi ve felç ile sonuçlanabilecek sağlık sorunları ile karşılaşabileceğinizi biliyorsunuz. Bu nedenle, bazı durumlarda kolesterol testi yaptırmanız gerekebilir. Ancak, yüksek kolesterol seviyeleri her zaman bir belirtiye neden olmayabilir. Bazen, doğrudan bir inme, kalp krizi durumuyla karşı karşıya kalınması ile anlaşılabilir. Kan testi yaptırarak, kolesterol seviyeleriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 20 yaşına geldiyseniz, doktorunuzdan bir kolesterol testi yapmasını talep edebilirsiniz. Uzmanlar, 20 yaşından sonra her 4-6 yılda bir kolesterol testi yaptırılmasını önermektedir. Ailesinde yüksek kolesterol öyküsü olan bireylerde, bu aralık daha kısa olabilir. Ayrıca; yüksek tansiyon probleminiz varsa, fazla kiloluysanız, genetik yatkınlığınız varsa ve sigara kullanıyorsanız da yine yüksek kolesterolünüz olabilir. Yüksek kolesterolünüz varsa, aşağıdaki belirtiler ile karşılaşabilirsiniz:

 • Damarlarda plak birikimine bağlı olarak ortaya çıkan göğüs ağrıları,
 • Yüksek tansiyon problemi,
 • Dolaşım sorunları, 
 • Ciltte ortaya çıkan sarı lezyonlar, 
 • Obezite,
 • Diyabet
 • Cinsel iktidarsızlık

Kolesterol Neden Yükselir?

 • Doymuş yağlar, düşük aktivite yoğunluğu ve genetik yatkınlık 

Yukarıda, kolesterol yüksekliğinin en yaygın nedenlerini görebilirsiniz. Gerçekten de; doymuş yağ oranı yüksek bir beslenme programına sahip olan ve yeterince aktif olmayan bireylerde, vücutta yağlar olağan şekilde işleyemediğinden, pek çok sağlık sorunuyla birlikte kolesterol yükselmesi de görülebilir. Bununla birlikte, ailede kolesterol öyküsü olan bireylerde görülme riski de daha yüksektir. 

Yedikleriniz, kolesterol seviyelerinizi doğrudan etkilemektedir. Zaten, muhtemelen aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini biliyorsunuzdur; ancak, tüketimini sınırlandırmanız gereken bazı diğer yiyecekler de vardır. 

İşlenmiş şeker, bu yiyeceklerin başında gelir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren işlenmiş yiyecekler ve sofra şekeri, fazla tüketildiğinde LDL seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle bu tip şekerlerin günlük tüketimi; erkeklerde maksimum 9 çay kaşığı ve kadınlarda maksimum 6 çay kaşığı olmalıdır. 

Tam yağlı süt ürünleri, her ne kadar kalsiyum, protein ve vitaminler yönünden zengin olsa da, porsiyon kontrolü önemlidir ve yüksek miktarlarda tüketildiğinde, kandaki LDL seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Aşırı kilolu olmak da kandaki LDL seviyelerinin yükselmesine neden olur. Kolesterolün yükselmesine neden olabilecek diğer durumlar ise şunlardır:

 • Şeker hastalığı,
 • Böbrek hastalığı,
 • PKOS hastalığı,
 • Karaciğer hastalığı,
 • Hamilelik,
 • Kadınlık hormonlarındaki dengesizlikler,
 • LDL kolesterolü yükselten ilaçlar,
 • Tiroit hastalığı 

Yüksek Kolesterol Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda belirtilen semptomlar ile karşı karşıyaysanız, lipit paneli testleri adı verilen bir kan testi ile yüksek kolesterolünüz olup olmadığını teşhis edebilirsiniz. Bu testin yapılması için; sizden bir kan örneği alınarak laboratuvara gönderilecektir. Test yapılmadan en az 12 saat önce bir şeyler yiyip içmeyi bırakmanız önerilir. Lipit paneli testleri aracılığıyla; kandaki LDL ve HDL seviyeleri ölçülmektedir. İdeal LDL ve HDL seviyeleri ise şöyledir:

-LDL kolesterol 100 mg / dL’den az olmalıdır,

-HDL kolesterol 60 mg / dL veya daha yüksek olmalıdır, 

-Triglisterit 150 mg / dL’den az olmalıdır

Toplam kolesterol seviyeniz 200-240 arasında olduğunda, yüksek sınırda olarak kabul edilir ve 240’ın üzerinde olduğunda, yüksek kolesterol olarak kabul edilmektedir. 

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Uzmanlar, 20 yaşın üzerindeki bireylerin her 4-6 yılda bir kan testi yaparak kolesterol seviyelerini ölçtürmelerini önermektedir. Genetik faktörler, aşırı kilo, sigara kullanımı, genetik yatkınlık ve hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, daha kısa aralıklarla kolesterol testi yaptırabilirsiniz. Kolesterol seviyeniz sınırda ya da yüksekse, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. 

Lif içeriği yüksek sebze ve meyveler, mercimek ve kepekli tahılları tüketmek, sağlık açısından oldukça önemlidir. Çünkü, yapılan araştırmalar yüksek lif içeren besinlerin kandaki iyi kolesterol seviyelerini yükseltmeye ve kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Lif içeriği yüksek besinler arasında;

 • Kuşkonmaz, Brüksel lahanası, tatlı patates, kayısı, mango, portakal gibi sebze ve meyveler,
 • Mercimek, fasulye gibi bitkisel temelli proteinler, 
 • Yulaf, yulaf kepeği ve tam tahıllı gıdalar. 

Rafine karbonhidratlar, yüksek sodyum içeren konserve ürünler, işlenmiş gıdalar, şekerle tatlandırılmış yiyecekler, tatlılar, şekerli ve gazlı içecekler ise bu süreçte uzak durmanız gereken besinlerin başında gelmektedir. Lif alımını arttırırken, günlük su alımınızı arttırmayı da unutmayın. Lif alımını arttırmakta zorlanıyorsanız, doktorunuzun önerisi ile lif takviyesi alabileceğiniz bir besin takviyesi de kullanabilirsiniz. Besinlerin dışında, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmek için; sigara içmeyi bırakmak, hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak, düzenli bir egzersiz rutini oluşturmak da faydalı olacaktır. 

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
49
Haftanın Malzemesi : Kaju İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler