07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kombu çayı : Yeşil Çayla Aynı Faydalara Sahiptir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kombu çayı binlerce yıldır tüketilen fermente bir çaydır. Çayla aynı sağlık yararlarına sahip olmanın yanı sıra, probiyotikler açısından da zengindir. Kombu çayı ayrıca antioksidanlar içerir, zararlı bakterileri öldürebilir ve çeşitli hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.

İşte kombu çayının bilimsel kanıtlara dayanan faydaları!

Probiyotikler bakımından çok zengindir

Kombu çayının Çin veya Japonya’dan çıktığı düşünülmektedir. Özel türlerde bakteri, maya ve şeker eklenen yeşil çay, bu şekilde bir hafta veya daha uzun süre fermente edilir. Süreç sonunda bakteri ve maya, sıvının yüzeyinde mantar benzeri bir katman oluşturur. Bu nedenle kombu çayı ayrıca “mantar çayı” olarak da bilinir.

Bu katman, yaşayan bir simbiyotik bakteri ve maya kolonisidir ve yeniden kombu çayı fermente etmek için kullanılabilir. Fermantasyon sürecinde asetik asit (sirke içinde de bulunur) ve diğer bazı asidik bileşikler, eser miktarda alkol ve gaz üretir. Ayrıca büyük miktarda probiyotik bakteri de üretilmektedir.

Probiyotikler bağırsaklarınızı sağlıklı bakterilerle doldurur. Bu bakteriler sindirim, iltihap ve hatta kilo kaybı dahil olmak üzere birçok sağlık sorununu çözebilir. Bu nedenle, diyetinize kombu çayı gibi probiyotik yiyecekler eklemek sağlığınızı pek çok yönden geliştirebilir.

Yeşil çayla aynı faydalara sahiptir

Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biridir. Bunun nedeni yeşil çayın vücutta güçlü antioksidanlar olarak işlev gören polifenoller gibi birçok biyoaktif bileşik içermesidir. Yeşil çaydan yapılan kombu çayı, aynı bitki bileşenlerinin çoğunu içerir ve muhtemelen aynı faydalardan bazılarına sahiptir.

Çalışmalar düzenli olarak yeşil çay içmenin, yaktığınız kalori miktarını artırabileceğini, karın yağını azaltabileceğini, kolesterol seviyelerini düzenleyebileceğini ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca yeşil çay içenlerin prostat, meme ve kolon kanserleri riskinin azaldığı düşünülmektedir.

Antioksidanlar içerir

Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilen serbest radikallerle savaşan maddelerdir. Birçok bilim insanı, gıda ve içeceklerden alınan antioksidanların antioksidan takviyelerine kıyasla, sağlığınız için daha iyi olduğuna inanmaktadır.

Kombu çayı, özellikle yeşil çay ile yapıldığında, karaciğerinizde antioksidan etkilere sahiptir. Sıçan çalışmalarında, sürekli olarak kombu çayı içilmesinin toksik kimyasalların neden olduğu karaciğer toksisitesini, bazı durumlarda en az % 70 oranında azalttığı bulunmuştur. Bu konuda hiçbir insan çalışması bulunmamakla birlikte, karaciğer hastalığı olan insanlar için umut verici bir araştırma alanı gibi görünmektedir.

Bakterileri öldürebilir

Kombu çayının fermantasyonu sırasında üretilen ana maddelerden biri de asetik asittir. Çaydaki polifenoller gibi asetik asit de potansiyel olarak zararlı birçok mikroorganizmayı öldürebilir.

Siyah veya yeşil çaydan yapılan kombu çayı, özellikle enfeksiyona neden olan bakterilere ve Candida mayalarına karşı güçlü antibakteriyel özelliklere sahip gibi görünmektedir. Bu antimikrobiyal etkiler, istenmeyen bakteri ve mayaların büyümesini bastırır, ancak kombu çayı fermantasyonunda yer alan yararlı, probiyotik bakterileri ve mayaları etkilemezler.

Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Kalp hastalığı dünyanın önde gelen ölüm nedenidir. Fare araştırmaları, 30 gün kadar içilen kombu çayının; birkaç kalp hastalığı, kötü (LDL) ve iyi (HDL) kolesterol markörünü büyük ölçüde geliştirdiğini göstermektedir.

Daha da önemlisi, kombu çayı (özellikle yeşil çaydan yapıldığında) LDL kolesterol partiküllerini oksidasyondan korur. Aslında, yeşil çay içenlerin % 31’e kadar daha düşük bir kalp hastalığı geliştirme riski vardır, bu durum kombu çayı için de geçerli olabilir.

Tip 2 Diyabetle savaşmaya yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet dünya çapında 300 milyondan fazla kişiyi etkiler. Yüksek kan şekeri seviyeleri ve insülin direnci ile karakterizedir. Diyabetik farelerde yapılan bir çalışmada, kombu çayının kan şekeri düzeylerini azaltan karbonhidrat sindirimini yavaşlattığı bulunmuştur. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını da iyileştirmiştir.

Yeşil çayın kendisinin kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterildiğinden, yeşil çaydan yapılan kombu çayının daha da yararlı olması muhtemeldir. Aslında, yaklaşık 300.000 bireyden oluşan bir inceleme çalışması, yeşil çay içenlerin diyabetik olma riskinin % 18 daha düşük olduğunu bulmuştur. Kan şekeri kontrolü için kombu çayının faydalarını araştırmak amacıyla daha fazla insan çalışması gerekir.

Kansere karşı korur

Kanser dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Hücre mutasyonu ve kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterizedir. Test tüpü çalışmalarında kombu çayı, içerisindeki yüksek konsantrasyonlu çay polifenolleri ve antioksidanları nedeniyle, kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olmuştur.

Çay polifenollerinin kanser karşıtı özelliklerinin nasıl çalıştığı iyi anlaşılmamıştır. Bununla birlikte polifenollerin, kanser hücresi ölümünü teşvik ederken, gen mutasyonunu ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediği düşünülmektedir. Ancak, çay içenlerin çeşitli kanser türleri geliştirme olasılığı çok düşük değildir. Yani kombu çayının insanlarda herhangi bir anti-kanser etkisi olup olmadığı teyit edilmemiştir ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Düzgün yapıldığında sağlıklıdır

Kombu çayı birçok potansiyel sağlık yararı ile probiyotik açısından zengin bir çaydır. Mağazalardan satın alabilir veya evde yapabilirsiniz. Ancak, doğru şekilde hazırladığınızdan emin olun. Kontamine (kirlenmiş) veya aşırı fermente edilmiş kombu çayı ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Ev yapımı kombu çayı ayrıca % 3’e kadar alkol içerebilir.

Daha güvenli seçenek, bir mağazadan veya güvenilir bir internet sitesinden kombu çayı satın almaktır. Ticari ürünler lezzetlidir ve % 0.5’ten az alkol içermeleri gerektiği için alkolsüz kabul edilirler. Bununla birlikte, içindekiler listesini kontrol etmeli ve şeker ilave edilmiş olanları tüketmemeye çalışmalısınız.

Özetlersek;

Birçok kişi, kombu çayının her türlü kronik sağlık sorununa yardımcı olduğuna inanmaktadır.

Bununla birlikte, kombu çayının etkileri üzerindeki insan çalışmaları azdır ve sağlık etkilerinin kanıtı sınırlıdır.

Ancak kombu çayında bulunan yeşil çayın ve probiyotiklerin yararları kanıtlanmıştır. Kombu çayını evde yapmaya karar verirseniz, doğru şekilde hazırladığınızdan emin olun. Kontamine olursa, yarardan daha çok zarar verebilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler