07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Kril Yağı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Gün geçmiyor ki, zihinsel ve fiziksel sağlığa iyi gelecek yeni bir madde, yeni bir formül ya da bir besin takviyesi bulunmasın. Son birkaç yıla kadar hiçbir şey balık yağının yerini tutamaz deniyor, çocuklara, yaşlılara balık yağı takviyeleri öneriliyordu. Öyle ki; balık yağı tüketimi çok yaygın bir hal almıştı. Ancak son dönemlerde balık yağının da ötesine geçen Kril Yağı çılgınlığı yaşanmakta ve herkes az, çok sahip olduğu bilgilerle kril yağının faydalarından bahsetmektedir. Peki, aslında nedir bu kril yağı çılgınlığı?

Hemen herkes gayet iyi biliyor ki, deniz canlıları omega 3 yönünden genellikle çok zengin, Omega 3 de başta zihinsel sağlık olmak üzere tüm vücut sağlığı için önem taşımaktadır. Deniz canlılarının çok kaliteli besinler olmasının yanında, okyanus sularındaki canlılar ile çiftliklerde yetiştirilen canlılar arasında da besin değerleri açısından çok büyük fark bulunmaktadır. İşte Krill yağını da aslında bu kadar değerli yapan, okyanusta yaşayan, yani büyük denizdeki krill canlılarından elde ediliyor olmasıdır. Kril canlıları okyanusta yetiştiğinden içerisinde normalden 3 katı daha fazla omega 3 barındırmaktalar.

Kril canlılarının barındırdığı bu omega-3 yağının zaten bilinen ve henüz bilinmeyen pek çok faydası bulunmaktadır. Zihinsel ve fiziksel sağlık çok önemli olduğundan da krill yağı kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bazı uzmanlar, kril yağı kullanmaya başlayan kişilerin kısa süre içinde kendinde çok olumlu şekilde değişiklikler fark etmeye başlayacaklarının altını çizmekteler. Zira vücudu için gerekli olan omega 3’ü fazlası ile almış olan bireylerin genel sağlık durumu çok daha iyi olacaktır. Bunun en olumlu etkisi de kalp ve damar sağlığında görülmektedir. Zira düzenli olarak omega 3 desteği alan kişilerin kalp sağlığının çok daha iyi olduğu bilinmektedir. Omega 3 bakımından zengin olan kril yağının diğer en bilindik faydaları arasında; hücre canlanmasını sağlaması, metabolizmanın çalışmalarını düzenlemesi, anti aging etkisi ile yaşlanma karşıtı olması, yaşlanmayı önlemesi de sayılabilir.

Krill yağının faydaları nelerdir?

Kril yağını bu kadar değerli yapan husus, Omega- 3 yağı bakımından çok zengin olması ve Omega 3 yağının da vücuda pek çok faydasının bulunmasıdır. Hem krill yağı kullanımını öneren uzmanların hem de belli bir süre kullananların yorumları ve bu konuda yapılan gözlemler sonucunda kril yağına dair;

  • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını desteklediği,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği,
  • Zihinsel açıdan dinginlik ve dinçlik verdiği,
  • Her yaştan kişi için uygun ve faydalı olduğu,
  • Özellikle hafıza, unutkanlık sorunu yaşayan kişilere iyi geldiği gibi veriler bulunmaktadır.

Krill yağı unutkanlığı azaltır!

Günümüzün modern şehir yaşamı içinde stres altında yaşayan, aynı anda pek çok şeyi düşünmek durumunda kalan kişilerin en önemli sorunlarından birisi unutkanlıktır. Unutkanlık her insan için çok zor ve kurtulmak istediği bir durumken, özellikle de iş yaşamında unutkanlığa tolerans olmayabilir. Aynı bağlamda eğitim hayatında da unutkanlık öğrencileri dikkatsizliğe ve başarısızlıklara sürükleyen çok önemli bir konu durumundadır. İşte bu unutkanlık sorunlarını en aza indirebilmek adına genellikle ebeveynler balık yağlarına çok önem vererek çocuklarını kullandırmaktalar. Günümüzde kril yağının normal balık yağından daha kaliteli ve omega 3 yönünden daha zengin olduğu tespit edildiğinden özellikle de sınav dönemlerinde ebeveynler çocuklarına bu yağı önermekteler. Kril yağı hafızanın işlevlerine destek sağlayarak, daha güçlü bir hafıza hedeflemektedir. Tüm gün çalışması gereken beynin ihtiyacı olan yeterli besini alamaması durumunda yorgunluk ve unutkanlık baş gösteriyor. İşte bu tür durumlarda kril yağı destekleyici ve yardımcı ürünlerden birisi olarak kullanılabilmektedir.

Kril yağı Omega 3 açısından çok zengindir!

Krill yağı son 8- 10 yıldır Avrupa’da oldukça popüler bir takviye ürünü haline gelmiş olsa da, ülkemizde yaygın olarak kullanımı daha da yenidir. Balık yağının yerine önerilen kril yağı, ağızda çok iyi bir tat bırakmayan balık yağına göre daha lezzetli ve Omega 3 bakımından da daha zengindir. Krill yağının fosfolipit yapıda olması, kullanımdan sonra midede gaz ve şişkinlik yaratmıyor olması kesinlikle omega 3 alımını daha kolay ve eğlenceli hale getirmiştir. Antartika Kıtası buz denizindeki balıkların kullanılmasıyla, planktonlar ailesinden gelen kril canlılarından elde edilen kril yağı şu ana kadar bilinen en zengin omega 3 kaynağıdır. Fosfolipit yapıda olan krill yağı vücut tarafından balık yağından çok daha etkin olarak kullanılmakta, bundan dolayı da alınan üründen maksimum fayda sağlanabilmekte, vücut tarafından çok çabuk emilerek kullanılmaktadır.

Kril yağı hücre yenilenmesini hızlandırır!

Kril yağı, sahip olduğu fosfolipit yapısından dolayı hücrenin yapısını çok iyi korumakta, hücre bütünlüğüne yardımcı olmaktadır. Bu bakımdan kişinin hücre bütünlüğünün korunması demekse; hücrenin fonksiyonları, hormonlara karşı verdiği cevaplar, kendi fonksiyonlarını yerine getirmesi gibi iş ve işlemlerin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi demektir. Aynı bağlamda; kişinin beyin hücresi, uyarılmaya, algıya, öğrenmeye açıkken, yaşlanma ile geçen yıllar içinde fonksiyon kaybı yaşamaktadır. İşte bu fonksiyon kaybının ne kadar ve ne hızda olacağı kişinin beslenme ve yaşam koşullarının ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgilidir. Bu bağlamda kişi hücre yenilenmesini, hücre canlılığını krill yağı ve benzer takviyelerle desteklerse fonksiyon kaybı mümkün olduğunca yavaş ve daha az olacaktır. Böyle olunca da vücudun metabolik performansı artar, reseptörler düzenlenir. Bu da elbette ki hücrelerin ve organların fonksiyonlarının, yenilenme süreçlerinin devam etmesi anlamına geliyor.

Kril yağında Astaxanthin maddesi var!

Halk arasında çok da bilinmeyen Astaxanhin adlı madde, hücre koruyucu özelliği olan özel bir kimyasaldır. Astaxanhin adlı maddenin hücreleri koruyucu etkisi çok yüksektir ve aslında bir bakıma anti –aging, yani yaşlanma karşıtı etki gösteren bir maddedir. Astaxanhin, kişiyi çevredeki zararlı bileşenlere karşı koruyucu özelliği sayesinde hücre yıkımı azalır, yenilenme süreci ise hızlanır. Tüm bunlara bakılarak Astaxanhin içeren kril yağının kullanımının bir rutin haline getirilmesi faydalı olacaktır.

Kril yağı yaşlanmayı geciktirir!

Yaşlanmak, yaş almanın, yaşamanın doğal bir sonucu olarak görülse de, aslında bunu tamamen engellemek değil, yavaşlatmak mümkün olabilmektedir. Zaten aynı yaştaki insanların bazılarının daha hızlı, bazılarının ise daha yavaş yaşlanma sebepleri de onların yaşam ve beslenme koşullarından geçmektedir. Şöyle ki; kaliteli ve hücre yenilenmesini hızlandıran bir beslenme ve yaşam rutini olmayan kişiler yaşıtlarından daha hızlı yaşlanmaya mahkumdur. Bu bakımdan uzmanlar; metabolik fonksiyonların düzenle hale gelmesi ve yaşlanmanın gecikmesi amacıyla kril yağı kullanımını önermekteler. Kril yağının düzenli olarak kullanımı aslında yaşlanmaya karşı bir kalkan olarak düşünülebilir. Günlük yaşam içinde ister istemez pek çok zararlı bileşene maruz kalan, nefes alıp verirken, deri teması veya sindirim sistemi ile bu zararlı bileşenleri bünyesine alanlar vücudunda bunun olumsuz etkilerini çoğunlukla yaşlanma olarak görmekteler. İşte tüm bunlara karşı krill yağının kullanımı önerilmektedir.

Kril yağının yan etkileri var mı?

Kril yağı insan vücudu için pek çok fayda sağlarken, bazı kişiler için yan etki oluşturabiliyor. Özellikle de hamile kadınlar, kalp ve tansiyon rahatsızlığı olan kişiler kril yağı kullanmadan önce mutlaka bir uzman doktora danışmalılar. Aslında kril yağı ve diğer tüm takviyeler kullanılmadan önce bir doktora danışmak en doğru olandır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler