25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Kuşkonmaz : İyi Bir Antioksidan Kaynağıdır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kuşkonmaz, Asparagus officinalis olarak bilinen, zambak ailesinin bir üyesidir. Bu popüler sebze yeşil, beyaz ve mor dahil olmak üzere çeşitli renklerde olabilir. Frittata (İtalyan omleti), makarna ve kızartma da dahil olmak üzere dünya çapında birçok yemekte kullanılır. Kuşkonmazın kalorisi çok düşüktür ve temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur.

Besin içeriği

Kuşkonmaz düşük kalorilidir, ancak etkileyici bir besin profili bulunmaktadır. Aslında, yarım kase (90 gram) pişmiş kuşkonmaz aşağıdaki besin içeriğini barındırmaktadır:

Kalori: 20

Protein: 2.2 gram

Yağ: 0.2 gram

Lif: 1.8 gram

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 12’si

A vitamini: Günlük ihtiyacın % 18’i

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 57’si

Folat: Günlük ihtiyacın % 34’ü

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 6’sı

Fosfor: Günlük ihtiyacın % 5’i

E vitamini: Günlük ihtiyacın % 7’si

Kuşkonmaz ayrıca demir, çinko ve riboflavin de dahil olmak üzere küçük miktarlarda başka mikrobesinler içerir. Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığında önemli bir besin maddesi olan mükemmel bir K vitamini kaynağıdır.

Buna ek olarak, kuşkonmazda yüksek oranda folat bulunur. Folat, sağlıklı bir hamilelik için hayati öneme sahip olan, hücre büyümesi ve DNA oluşumu da dahil olmak üzere vücutta birçok önemli süreçte rol oynayan bir vitamindir.

İyi bir antioksidan kaynağıdır

Antioksidanlar hücrelerin, serbest radikaller ve oksidatif stresin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olan bileşiklerdir. Oksidatif stres; yaşlanma, kronik iltihap ve kanser dahil birçok hastalığa katkıda bulunur.

Kuşkonmaz, diğer yeşil sebzeler gibi, antioksidanlar bakımından zengindir. Bunlar arasında E vitamini, C vitamini ve glutatyonun yanı sıra çeşitli flavonoidler ve polifenoller bulunur. Özellikle kuersetin, izorhamnetin ve kaempferol gibi yararlı flavonoidler içerir.

Bu maddelerin, bir dizi insan, test tüpü ve hayvan çalışmalarında kan basıncı düşürücü, antienflamatuvar, antiviral ve antikanser etkileri olduğu bulunmuştur. Dahası, mor kuşkonmaz, sebzeye canlı rengini veren ve vücutta antioksidan etkileri olan antosiyaninler adı verilen güçlü pigmentler içerir.

Aslında, antosiyanin tüketiminin artırılmasının, kan basıncını, kalp krizi ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir. Diğer meyve ve sebzelerle birlikte kuşkonmaz tüketmek, vücudunuzun genel sağlığını teşvik etmek için bir dizi antioksidan almanıza yardımcı olabilir.

Sindirim sağlığını geliştirebilir

Sindirim sağlığı için diyet lifi gereklidir. Sadece yarım kase kuşkonmaz 1,8 gram lif içerir ve bu da günlük lif ihtiyacınızın % 7’sidir. Çalışmalar, lif bakımından zengin meyve ve sebzeler tüketmenin; yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Kuşkonmaz, özellikle dışkıya hacim katan ve normal bağırsak hareketlerini destekleyen çözünmez lif içerir. Aynı zamanda suda çözünen ve sindirim sisteminde jel benzeri bir madde oluşturan az miktarda çözünür lif içerir.

Çözülebilir lif, bağırsaktaki Bifidobacteria ve Lactobacillus gibi dost bakterileri besler. Bu yararlı bakterilerin sayısının artırılması bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ayrıca B12 vitamini ve K2 vitamini gibi temel besinlerin üretilmesinde rol oynar.

Lif bakımından zengin bir diyetin parçası olarak kuşkonmaz tüketmek, lif ihtiyaçlarınızı karşılamanıza ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olmak için mükemmel bir besindir.

Sağlıklı bir gebelik geçirmeye yardım edebilir

Kuşkonmaz, B9 vitamini olarak da bilinen mükemmel bir folat kaynağıdır. Sadece yarım kase kuşkonmaz, günlük folat ihtiyacının % 34’ünü ve hamile bir kadının günlük folat ihtiyacının% 22’sini içerir.

Folat, kırmızı kan hücrelerini oluşturmaya, sağlıklı büyüme ve gelişme için DNA üretmeye yardımcı olan temel bir besindir. Bebeğin sağlıklı gelişimini tamamlaması için hamileliğin ilk dönemlerinde özellikle önemlidir.

Kuşkonmaz gibi sebzeler tüketerek yeterince folat almak; spina bifida dahil nöral tüp defektlerine karşı koruyabilir. Nöral tüp defektleri, öğrenme güçlüklerinden fiziksel engellere kadar bir dizi komplikasyona yol açabilir. Aslında, hamilelik öncesi ve erken gebelikte yeterli folat almak, o kadar önemlidir ki, kadınların gereksinimlerini karşılamaları için folat takviyeleri kullanılması tavsiye edilir.

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur

Yüksek tansiyon, dünya çapında 1.3 milyardan fazla insanı etkiler ve kalp hastalığı ve inme için önemli bir risk faktörüdür. Araştırmalar, tuz alımını azaltırken potasyum alımını artırmanın, yüksek tansiyonu düşürmede etkili bir yol olduğunu düşündürmektedir.

Potasyum, kan basıncını iki şekilde düşürür: Kan damarlarının duvarlarını gevşeterek ve aşırı tuzu idrar yoluyla dışarı attırarak. Kuşkonmaz iyi bir potasyum kaynağıdır ve günlük ihtiyacınızın % 6’sını karşılar.

Dahası, yüksek tansiyona sahip sıçanlarda yapılan araştırmalar, kuşkonmazın diğer kan basıncı düşürücü özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bir çalışmada, sıçanlar,% 5 kuşkonmaz içeren bir diyet veya kuşkonmaz içermeyen standart bir diyetle beslenmiştir.

10 hafta sonra kuşkonmaz diyeti uygulanan sıçanların, standart diyet uygulanan sıçanlara göre % 17 daha düşük kan basıncına sahip bulunmuştur. Araştırmacılar bu etkinin, kuşkonmazda bulunan ve kan damarlarının genişlemesine neden olan aktif bir bileşiğe bağlı olduğunu düşünmektedir.

Bununla birlikte, bu aktif bileşiğin insanlarda aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır. Her durumda, kuşkonmaz gibi daha fazla potasyum açısından zengin sebzeler tüketmek, kan basıncınızı dengede tutmanıza yardımcı olabilir.

Kilo vermenize yardımcı olabilir

Halihazırda hiçbir çalışma, kuşkonmazın kilo kaybı üzerindeki etkilerini test etmemiştir. Ancak, kilo vermenize yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir. Birincisi, kalorisi çok düşüktür, sadece bir kase kuşkonmazın 20 kalorisi vardır.

Ayrıca, yaklaşık % 94’ü sudur. Araştırmalar, düşük kalorili ve su açısından zengin besinler tüketmenin kilo kaybı ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Kuşkonmaz ayrıca düşük vücut ağırlığı ve kilo kaybına bağlı olan, lif bakımından zengindir.

Diyetinize eklemeniz çok kolaydır

Besleyici olmasının yanı sıra, kuşkonmaz lezzetlidir ve diyetinize dahil edilmesi kolaydır. Haşlama, ızgara, kavurma ve sote de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde pişirilebilir. Önceden hazırlanmış hazır konserve kuşkonmaz da satın alabilirsiniz. Kuşkonmaz, salata, frittata, omlet ve makarna gibi birçok yemekte kullanılabilir ve mükemmel bir garnitürdür.

Özetlersek;

Kuşkonmaz, herhangi bir diyete besleyici ve lezzetli bir katkı sağlar. Kalorisi düşüktür ve lif, folat, A vitamini, C vitamini ve K vitamini dahil olmak üzere büyük bir besin kaynağıdır. Ayrıca, kuşkonmaz yemek, kilo kaybı, sindirim gelişimi, gebelik sağlığı ve düşük tansiyon gibi bir dizi potansiyel sağlık yararına sahiptir. Ucuzdur, kolay hazırlanır ve çeşitli yemek tariflere kolayca ekleyebilirsiniz.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler