07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Lahana : C Vitamini İle Doludur

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Etkileyici besin içeriğine rağmen, lahana genellikle çok tercih edilmez. Marul gibi kat kat görünüyor olsa da, aslında brokoli ve karnabahar ile aynı “Brassica” cinsine ait bir sebzedir. Kırmızı, mor, beyaz ve yeşil dahil olmak üzere çeşitli şekil ve renklerde bulunur ve yaprakları kıvrık veya düz olabilir.

Bu sebze binlerce yıldır Dünya çapında yetiştirilmiştir ve lahana turşusu, kimchi ve lahana salatası da dahil olmak üzere çeşitli yemeklerde kullanılır. Ayrıca lahana, vitamin ve minerallerle yüklüdür.

Besin içeriği

Lahana, kalorisi çok düşük olmasına rağmen, etkileyici bir besin profiline sahiptir. Aslında, sadece 1 kase (89 gram) çiğ lahana aşağıdaki besin değerlerini içerir:

Kalori: 22

Protein: 1 gram

Lif: 2 gram

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 85’i

C Vitamini: Günlük ihtiyacın % 54’ü

Folat: Günlük ihtiyacın % 10’u

Manganez: Günlük ihtiyacın % 7’si

B6 vitamini: Günlük ihtiyacın % 6’sı

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 3’ü

Lahanada ayrıca A vitamini, demir ve riboflavin de dahil olmak üzere küçük miktarlarda başka mikrobesinler de bulunur.

Yukarıdaki listede de görüldüğü gibi, her ikisi de enerji metabolizması ve sinir sisteminin normal işleyişi de dahil olmak üzere vücudun birçok önemli süreci için gerekli olan B6 vitamini ve folat açısından zengindir.

Ayrıca, lahana lif bakımından zengindir; polifenoller ve kükürt bileşikleri dahil olmak üzere güçlü antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, bedeni serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur.

Serbest radikaller, tek sayıdaki elektrona sahip olan ve onları kararsız yapan moleküllerdir. Seviyeleri çok yükseldiğinde, hücrelerinize zarar verebilirler. Lahana, özellikle kalp hastalığına, belirli kanserlere ve görme kaybına karşı koruyabilen güçlü bir antioksidan besindir.

İltihaplanmayı dengelemeye yardımcı olabilir

Enflamasyon (iltihaplanma), her zaman kötü bir şey değildir. Aslında, vücudunuz enfeksiyona karşı korunmak veya iyileşmeyi hızlandırmak için iltihaplı tepki verir. Bu tür akut enflamasyon, bir yaralanma veya enfeksiyona normal bir yanıttır. Öte yandan, uzun bir süre boyunca ortaya çıkan kronik iltihaplanma, kalp hastalığı, romatoid artrit ve enflamatuvar bağırsak hastalığı gibi birçok hastalık ile ilişkilidir.

Lahana gibi turpgiller, kronik inflamasyonu azalttığı görülen birçok farklı antioksidan içerir. Araştırmalar daha çok turpgil sebze tüketilmesinin, bazı enflamasyon belirteçleri azalttığını göstermiştir.

1000’den fazla Çinli kadını kapsayan bir çalışma, en yüksek miktarda turpgil sebzeler tüketenlerin, en düşük miktarlarda tüketenler ile karşılaştırıldığında, daha düşük enflamasyon düzeylerine sahip olduklarını göstermiştir. Antienflamatuar etkilerinden, bu dikkate değer bitki grubunda bulunan sülforafan, kaempferol ve diğer antioksidanlar sorumludur.

C vitamini ile doludur

Ayrıca, askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, vücutta birçok önemli role hizmet eden suda çözünen bir vitamindir. Örneğin, vücutta en bol bulunan protein olan kolajen yapmak için gerekir. Kolajen, cilde yapısını ve esnekliğini verir ayrıca kemiklerin, kasların ve kan damarlarının düzgün çalışması için kritik öneme sahiptir.

İlaveten, C vitamini vücudun bitkisel gıdalarda bulunan demir türünü emmesine yardımcı olur. Dahası bu güçlü bir antioksidan, aslında potansiyel kanserle mücadele özellikleri için kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır.

C vitamini vücudun, kanser dahil birçok kronik hastalık ile ilişkili olan serbest radikallerin neden olduğu hasardan korunması için çalışır. Kanıtlar, bol bol C vitamini açısından zengin besinler tüketmenin, bazı kanser türlerine dair riski düşürdüğünü göstermiştir.

Nitekim, 21 çalışmanın yakın tarihli bir analizi, akciğer kanseri riskinin, C vitamini alımındaki günlük 100 mg’lık artış için % 7 azaldığını bulmuştur. Ancak, bu çalışma sınırlıdır çünkü akciğer kanserine yakalanma riskinde azalmanın, C vitamini veya meyve ve sebzelerde bulunan diğer bileşiklerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyememiştir.

Birçok gözlemsel çalışma, daha yüksek C vitamini alımı ile belirli kanser risklerinin azalması arasında bir bağlantı bulmuş olsa da, kontrollü çalışmaların sonuçları tutarsız kalmaktadır. Kanserin önlenmesinde bu vitaminin rolünü belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, C vitamininin vücuttaki birçok önemli fonksiyonda önemli bir rol oynadığı kesindir.

Hem yeşil hem de kırmızı lahana, bu güçlü antioksidanın mükemmel kaynakları iken, kırmızı lahana yaklaşık % 30 daha fazla C vitamini içerir. Bir kase (89 gram) doğranmış kırmızı lahana, C vitamini için önerilen miktarın % 85’ini içerir.

Sindirimi geliştirmeye yardımcı olur

Sindirim sağlığınızı geliştirmek istiyorsanız, lif bakımından zengin lahana tüketebilirsiniz. Bu sebze, bağırsaklarda parçalanamayan bir tür karbonhidrat olan bağırsak dostu çözünmez lifle doludur.

Çözünmez lif, dışkılara toplu olarak eklenerek ve bağırsak hareketlerini teşvik ederek sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Dahası, bağırsaktaki yararlı bakterilerin sayısını artırdığı gösterilen çözünür lif açısından zengindir. Bunun nedeni, lifin Bifidobacteria ve Lactobacilli gibi dost bakteriler için ana yakıt kaynağı olmasıdır.

Bu bakteriler bağışıklık sistemini korumak ve K2 vitamini ve B12 vitaminleri gibi kritik besinleri üretmek gibi önemli işlevleri yerine getirmektedir. Daha fazla lahana yemek, sindirim sisteminizi sağlıklı ve mutlu tutmak için mükemmel bir yoldur.

Kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir

Özellikle kırmızı lahana, antosiyanin denilen güçlü bileşikler içerir. Bu lezzetli sebzeye canlı mor rengini verir. Antosiyanin, flavonoid ailesine ait bitki pigmentidir.

Birçok çalışma, bu pigment bakımından zengin gıdalar tüketmenin, kalp hastalığı riskini azalttığını bulmuştur. Araştırmacılar, 93.600 kadından oluşan bir çalışmada, antosiyanin açısından zengin gıda alımının daha yüksek olduğu kişilerin kalp krizi geçirme riskinin daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

344.488 kişiyi kapsayan 13 gözlemsel çalışmanın bir başka analizi de benzer bulgulara sahiptir. Günlük 10 mg’lık flavonoid alımının % 5 daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Besinlerden alınan antosiyanin alımını artırmanın da kan basıncını ve koroner arter hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir. Enflamasyonun kalp hastalığının gelişiminde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir ve antosiyaninlerin buna karşı koruyucu etkisi muhtemelen iltihap önleyici özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Lahana, 36 farklı türde güçlü antosiyanin içerir ve bu da onu, kalp sağlığını geliştirmek için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Kan basıncını düşür

Yüksek tansiyon, Dünya çapında bir milyardan fazla insanı etkiler ve kalp hastalığı ve inme için önemli bir risk faktörüdür. Doktorlar genellikle yüksek tansiyon hastalarına, tuz alımını azaltmalarını tavsiye eder. Bununla birlikte yeni kanıtlar, besinlerden aldığının potasyum miktarını artırmanın, kan basıncını düşürmek kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Potasyum, vücudun düzgün çalışması için gereken önemli bir mineral ve elektrolittir. Ana özelliklerinden biri, sodyumun vücuttaki etkilerine karşı koymak suretiyle kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmaktır.

Potasyum idrar yoluyla fazla sodyumun atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kan basıncını düşüren kan damarı duvarlarını rahatlatır. Hem sodyum hem de potasyum sağlık için önemliyken, modern diyetler sodyum bakımından çok yüksek ve potasyum bakımından çok düşük olma eğilimindedir.

Kırmızı lahana mükemmel bir potasyum kaynağıdır ve 178 gramlık porsiyonu, günlük ihtiyacın % 12’sini karşılar. Daha fazla lahana tüketmek, yüksek tansiyonu düşürmenin lezzetli bir yoludur ve sağlıklı bir aralıkta kalmasına yardımcı olabilir.

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir

Kolesterol, vücudunuzdaki her hücrede bulunan mumsu ve yağ benzeri bir maddedir. Bazı insanlar kolesterolün tamamen kötü olduğunu düşünür, ancak vücudun düzgün çalışması için şarttır.

Sindirim ile hormonların ve D vitamininin sentezi gibi kritik süreçler için kolesterol gerekir. Bununla birlikte, yüksek kolesterolü olan kişilerde, özellikle yüksek seviyelerde kötü (LDL) kolesterolleri olduğunda, kalp hastalığı riskinde artış eğilimi vardır. Lahana, sağlıksız kötü (LDL) kolesterol seviyelerini azalttığı gösterilen iki madde içerir:

  1. Çözünür lif:

Çözünür lifin, bağırsaktaki kolesterol ile bağlanıp kanın içine girmesini engelleyerek kötü (LDL) kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

67 çalışmanın analiz edildiği büyük bir araştırma, insanların günde 2 gram ila 10 gram çözünür lif tükettikleri zaman, kötü (LDL) kolesterol seviyelerinde, desilitre başına yaklaşık 2.2 mg olmak üzere, küçük ama anlamlı bir düşüş yaşadıklarını göstermiştir.

Lahana iyi bir çözünür lif kaynağıdır ve aslında, lahanada bulunan lifin yaklaşık % 40’ı çözünürdür.

  1. Bitki sterolleri:

Lahana fitosterol denilen maddeler içerir. Bunlar, kolesterol ile yapısal olarak benzer olan ve sindirim sistemindeki kolesterol emilimini bloke ederek kötü (LDL) kolesterolü azaltan bitki bileşikleridir. Gün başına 1 gramlık fitoterol alımının, kötü (LDL) kolesterol konsantrasyonunu % 5’e kadar azalttığı bulunmuştur.

Mükemmel bir K vitamini kaynağıdır

K vitamini vücutta birçok önemli rol oynayan, yağda çözünen vitaminler topluluğudur. Bu vitaminler iki ana gruba ayrılır:

  • K1 vitamini (phylloquinone): Öncelikle bitki kaynaklarında bulunur.
  • K2 vitamini (menaquinone): Hayvan kaynaklarında ve bazı fermente gıdalarda bulunur. Ayrıca kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilir.

Lahana, K1 vitamini için müthiş bir kaynaktır ve önerilen günlük miktarın % 85’ini tek bir kasede (89 gram) sağlayabilir.

K1 vitamini, vücutta birçok önemli rol oynayan bir besindir. Ana işlevlerinden biri, kanın pıhtılaşmasından sorumlu enzimler için bir kofaktör olarak hareket etmektir. K vitamini olmadan, kan düzgün bir şekilde pıhtılaşma yeteneğini kaybeder ve aşırı kanama riski artar.

Diyetinize eklemeniz çok kolaydır

Süper sağlıklı olmanın yanı sıra, lahana çok lezzetlidir. Çiğ veya pişmiş olarak yenebilir ve salata, çorba, güveç ve köfte gibi çok çeşitli yemeklere eklenebilir. Bu çok yönlü sebze ayrıca fermente edilebilir ve lahana turşusu haline getirilebilir. Birçok yemek tarifine adapte edebilirsiniz çünkü lahana son derece uygun fiyatlıdır. Lahanayı nasıl hazırlıyor olursanız olun, bu sebzeyi tabağınıza ekleyerek sağlık kazanabilirsiniz.

Özetlersek;

Lahana son derece sağlıklı bir besindir. Mükemmel bir besin profiline sahiptir ve özellikle C vitamini ve K vitamini bakımından zengindir. Ayrıca lahana tüketmek, bazı hastalıkların riskini azaltmaya, sindirimi iyileştirmeye ve iltihapla mücadele etmeye bile yardımcı olabilir.

Bu kadar çok potansiyel sağlık yararı ile, lahananın neden bu kadar popüler olduğunu ve tabağınızda yer bulmayı hak ettiğini öğrendiğinize göre, hemen lahana tüketmeye başlamalısınız.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler