29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Lavanta Çayı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mosmor, masmavi çiçekleri, mis gibi kokusu ve her geçen gün yenisi keşfedilen faydaları ile lavantayı sevmeyen yoktur. Lavanta, ülkemizde Akdeniz Bölgesinin güneşli, taşlık ve dağlık bölgelerinde doğal olarak yetişirken, dünyada en sık olarak Güney Avrupa, Avustralya, Arap Yarımadası, Rusya, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilmektedir. Lavanta 60-100 santimetre yüksekliğe kadar uzayabilen çok dallı ve yeşil yaprakları yukarı doğru olan bir bitkidir.

Evin her yerinde, arabada, ofiste, temizlik malzemelerinde, şampuanlarda ve kremlerde sıklıkla kullanılan lavanta, keskin ve mis gibi kokusu ile hemen ayırt edilebilmektedir. Lavantaya bu kokuyu çiçeklerinin içinde bulunan yağ vermektedir. Zaten lavanta kokulu bin bir çeşit ürün bu yapraklardan elde edilen öz ile hazırlanmaktadır. Lavanta bitkisi geleneksel olarak parfüm yapımında, bahçe bitkisi ve dekoratif amaçlı olarak kullanılmakta, her geçen gün de kullanım alanı yaygınlaşmaktadır.

Lavantanın çiçek olarak kendisinin, yağının ve çayının sağlığa çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Lavanta çayının faydaları

 • Endişe ve stresi yok eder!

Gün içinde kendini endişeli ya da huzursuz hissedenler, geceleri sıkıntıdan uyuyamayanlar lavanta çayı içerek sinirlerini yatıştırabilirler. Lavanta çayı içmek kesinlikle daha rahat hissettirir. Uzmanlar lavanta kokusunun ajitasyonu bile rahatlatabileceğini tespit etmişlerdir. Lavanta yağının sürekli endişe, yorgunluk, sinirlilik, gerginlik, titreme ve uyku sorunları gibi anksiyete bozukluklarının belirtilerini hafiflettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aynı bağlamda yapılan çalışmalarda, lavantanın etkisinin endişe ve stres için kullanılan reçeteli ilaçların etkisine yakın olduğu belirtilmiştir. Ancak kullanılan ilaçların yan etkisi varken, lavanta çayının yan etkisinin olmaması da çok önemlidir. Lavanta her türlü faydalı olmakla birlikte; lavanta yağı lavanta çayından daha güçlü bir etkiye sahip olduğundan lavanta çayı içmenin de strese lavanta yağı kadar etki edemeyebileceği söylenebilir.

 • Antidepresandır!

Depresyon çağımızın en sık yaşanan ve çözümü araştırılan rahatsızlıkların başında gelir. Çok ciddi bir ruh sağlığı problemi olan depresyonu hafifletmek için de lavanta yağından ve lavanta çayından yararlanmak önerilir. Uzmanlar lavantanın depresyon üzerindeki etkilerine dair çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmalarda, katılımcılardan bir ay boyunca antidepresan ilaçlarla birlikte lavanta tüketenlerin, sadece ilaç kullananlara oranla daha az depresyon yaşadığı görülmüştür. Yani tek başına lavanta çayı ya da lavanta yağı da etkili olurken, hem doktorun reçete ettiği antidepresanları hem de kontrollü olarak lavanta çayı tüketmek depresyonun tedavisini kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda düzenli olarak lavanta tüketmenin üzüntü, hayal kırıklığı, enerji ve uyku eksikliği gibi belirtileri olan depresyona iyi geldiği biliniyor. Ancak lavanta yağının lavanta çayından daha yoğun olması dolayısıyla lavanta çayının daha yavaş etki ettiğini söylemek mümkündür.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Hazımsızlık, kabızlık, gaz gibi mide – bağırsak sorunlarında, sindirim sistemi problemlerinde lavanta çayından yardım almak önerilir. Lavanta çayı; kişiyi çok rahatsız eden bağırsak gazını sorununu çözerken, lavanta hem sindirim toniği özelliği ile hem de acı tadıyla; gaz giderici bir bitki olarak işe yarar.

 • Uykusuzluğu giderir! 

Sıkıntı, stres, iş yoğunluğu, aile sorunları derken uykusuzluk günümüzde çok yaygın olarak yaşanan bir sorundur. Uykusuzluk, yani tıbbi adıyla insomnia kişinin rahat uyuyamaması sonucu oluşan uyku yetersizliğidir. Uykusuzluk genellikle anksiyeteye, strese ve depresyona neden olur. Uykusuzluğun doğadaki çaresi ise lavanta olarak görülür. Lavantanın kokusu uykusuzluk ve depresyon sorunu yaşayan kişilerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Akşamları bir fincan lavanta çayı içmek, lavantanın yaydığı hoş koku sayesinde kişiyi rahatlatarak uykusuzluğun giderilmesine yardımcı oluyor.

 • Migren tedavisine yardım eder!

Migren, halk arasında çok şiddetli baş ağrısı olarak bilinmekte, sinirlerin gerilmesi, stres ve problemli ortamlar da migreni tetiklemektedir. Rahatlatıcı lavanta çayı içmek ise lavantanın serbest bıraktığı uçucu yağlar sebebiyle migreni hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu konuda yapılan çalışmalarda lavanta esansiyel yağını teneffüs etmenin, lavanta çayı içmenin akut migren yönetimine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Migren hastaları 15 – 20 dakika boyunca lavanta yağı kokusu teneffüs ettiklerinde migren ağrılarının ciddi anlamda azaldığını belirtmişlerdir.

 • Kasları rahatlatır!

Vücuttaki kaslar zaman zaman kasılmakta, gerginlikler zamanla ağrıya dönüşmektedir. Lavantanın antispazmodik ( spazm önleyici) ve antikonvülsan (kas kasılmalarını önleyici) etkilere sahip olduğunu tespit edilmiştir. Bu bağlamda uzmanlar, lavanta çayı içmenin ve lavanta yağı ile masaj yapmanın kasılmaları hafiflettiğini bulmuşlardır. Kas kasılmaları ve spazmların sorumlusu olan sinir sistemindeki kalsiyum kanallarını lavanta bloke edebilme yeteneğine sahiptir. Bu bakımdan kas sorunlarında lavantadan faydalanılabilir, bir fincan lavanta çayı içilebilir.

Saç sağlığını korur ve destekler!

Lavanta, kesinlikle cilt ve saç dostu bir bitkidir. Lavantanın bir miktar sıcak suda demlenmesiyle elde edilen lavanta çayının kafa derisine sürülüp bekletilmesi ile kafa derisinin beslenmesi, saçların güçlenmesi ve saç dökülmelerinin önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir. Lavanta çayının saçtan ve kafa derisinden yıkanması da gerekmez. Saçlar, bir sonraki yıkamaya kadar mis gibi lavanta kokacaktır.

Kepek gidericidir!

En sık yaşanan saç sorunlarında birisi olan kepeğe karşı da lavanta çayı önerilmektedir. Lavanta çayı hem içilerek hem kafa derisine uygulanarak hem de lavanta yağı saça sürülerek kepeği gidermek mümkündür. Zira uzmanlara göre lavanta kafa derisini iyileştirmede çok yararlıdır. Lavantanın çayı da yağı da saç dökülmelerine, apolesi areata (kellikle sonuçlanan ani saç dökülmesi) gibi deri hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kepek sorununda lavantadan faydalanmak için; öncelikle saçlar ıslatılır. Sonra 15- 20 damla lavanta yağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Hazırlanan karışım saçlara, kafa derisine uygulanır ve 15 dakika bekledikten sonra saçlar yıkanır. Kepek sorunu geçinceye kadar bu işlem haftada bir uygulanabilir.

 • Cildi iyileştirir!

Lavantanın cildi sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı kaşıntılı ve kuru ciltlere lavanta yağı sürmek iyi gelir. Lavanta çayı da anti-enflamatuar özelliği dolayısıyla deri üzerindeki kızarıklık ve kaşıntılar için oldukça etkilidir. Bu bakımdan ciltteki sorunlar için lavantanın yağı da çayı da kullanılabilir.

 • Cilt kırışıklıklarını onarır!

Kişinin yaşadığı stres, gerginlik ve inflamasyon gibi sorunlar cildin yaşlanmasına, kırışmasına sebep olur. Ancak lavanta yağının ve çayının stresi, gerginlikleri azaltıcı etkisi sayesinde cildin erken yaşlanması da önlenebilir. Ayrıca kırışıklıklara sebep olan dolaşım sistemi sorunlarının önlenmesinde de lavantadan yararlanılabilir. Lavanta yağı; vücutta oksijen ve besin yüklü cilt hücreleri sayısının artışını desteklemektedir. Cilt yaşlanmasının göstergesi olan cilt buruşuklukları, kırışıklıklar ve çizgilerin de ciddi anlamda azalması için lavanta yağı kullanılır.

 • Yanık ve yara izlerini giderir!

Lavanta antiseptik ve anti enflamantuar, yani iltihap sökücü özelliklere sahiptir. Bu bakımdan lavanta ciltte oluşan yaraların iyileşmesinde de çok faydalıdır. Yanıklardan kaynaklanan izler için lavanta, yeni cilt hücrelerinin daha hızlı oluşmasını sağlar. Antiseptik özelliği ile de ağrıları azaltır. Vücutta oluşan yara izlerini geçirmek ve ağrıyı azaltmak için lavanta çayı içmek ya da lavanta yağı kullanmak önerilir. Lavanta yağı kullanmak için; 1 kase suyun içine birkaç damla lavanta yağı damlatılır ve sorunlu bölgeye sürülür. Bununla birlikte ciltte morarmış bölgelere lavanta yağı damlatıp su dolu bir kaba sokup 10 – 15 dakika beklemek önerilir. Yara ve yanıklara tıbbi müdahale yapıldıktan sonra, doktorun da onayı ile lavanta yağından faydalanılabilir.

 • El ve ayak ağrılarını dindirir!

Gün içinde çok fazla çalışmaktan, uzun süre ayakta kalmaktan ağrıyan el ve ayaklar için de lavanta yağı ve lavanta çayı önerilir. Bu ağrılar için lavanta çayı içmek pratik bir çözümken, su dolu bir kaba birkaç damla lavanta yağı ekleyip el ya da ayakları bu su içinde bekletmek iyi gelir, ağrıları dindirir.

 • Kanamaları durdurur!

Çok yaygın olarak bilinmese de lavanta çayının vücuttaki kanamayı durdurabilme özelliği bulunmaktadır. Lavanta yağı kanamaya neden olan patojenleri ve bakterileri öldürücü etki gösterirken, aynı şekilde lavanta çayı içmek de kanamayı durdurmaya yardım eder. Özellikle de burun kanamalarında çok etkilidir.

 • Şişkinliği giderir!

Lavanta çayının mide ve bağırsak sorunlarını giderici, sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekleyici özelliği vardır ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu bakımdan hazımsızlıktan kaynaklı şişkinliklerin doğal olarak giderilebilmesi için bir fincan ılık lavanta çayı içilmesi önerilir.

 • Soğuk algınlığını iyileştirir!

Mevsim değişikliklerinden kaynaklanan soğuk algınlığı sorununun doğal olarak çözümü için her akşam lavanta çayı içmek iyi gelir. Lavanta çayının vücut sistemlerinin çalışmasını destekleyici özelliği soğuk algınlığından kaynaklı sağlık sorunlarını da çözer.

 • Solunum sistemini destekler!

Lavanta çayı, solunum sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar, solunum yollarını rahatlatır. Bu sayede öksürük, nefes alıp verme zorlukları, astım belirtileri gibi sorunların önlenmesinde lavanta çayı etilidir.

Lavanta çayı nasıl hazırlanır?

Lavanta çayı, tıpkı diğer pek çok bitki çayları gibi çok basit bir şekilde hazırlanabilmektedir. Bunun için 2 su bardağı su kaynatılır ve ateşin üzerinden alınır. İçine 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta eklenir ve demliğin kapağı kapatılıp 5 -10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Bu şekilde lavanta çayı içmeye hazır hale gelir. Ancak kesinlikle unutulmamalıdır ki; diğer bitkilerde olduğu gibi lavanta da suyun içinde kaynatılmaz, aksine daha önceden kaynamış suyun içine atılarak demlenmesi beklenir. Lavantanın çok keskin bir kokusu ve tadı vardır. Bu bakımdan sıcak suyun içinde fazla bekletilmemesi gerekir ve lavanta çayını tatlandırmak için içine yarım limon sıkılabilir ya da bir çay kaşığı kadar bal eklenebilir. Ayrıca lavanta çayının her defasında mutlaka taze olarak demlenip tüketilmesi gerekir.

Lavanta çayının yan etkileri nelerdir?

 • Lavanta çayının yukarıda sıralandığı gibi çok sayıda faydası bulunmaktadır. Ancak bu faydalar önerilen dozda ve sıklıkta tüketilen lavanta çayı için geçerlidir. Diğer tüm bitki çaylarında olduğu gibi doz aşımı yaşanması durumunda bazı zararları da olabilir. Bu bakımdan lavanta çayını günde bir fincandan fazla tüketmemeye özen göstermek gerekir.
 • Lavantanın yukarıda sıralanan faydaları bilim insanları tarafından da kabul görmüş olmakla birlikte, kullanımı ve etkisi hakkında daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Herhangi bir hastalığı olan ya da düzenli olarak ilca kullanması gereken kişiler lavanta çayı içmeden önce doktora danışmalılar. Aslında tüm alternatif tedavi yöntemlerini kullanmaya başlamadan önce doktora danışmak en doğru yoldur.
 • Lavantanın bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabileceği; mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve titreme gibi yan etkilere sebep olabileceği bilinmektedir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde lavanta çayı içilmesi önerilmez.
 • Lavantanın tıbbi ilaçlarla etkileşimi konusunda henüz yeterli araştırma olmamakla birlikte yatıştırıcı etkisi ile anti depresan ilaçların etkisini arttıracağı düşünülmektedir. Ancak depresyon tedavisinde kullanılan lorazepam (Ativan), diazepam (Valium) ve alprazolam (Xanax) ile birlikte lavanta kullanılması önerilmez.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler