Kış Hazırlıkları : Kışlık Domates Konservesi Tarifi
Kış Aylarında Sofralarınızda Hemen Her Yemeğe Lazım Olabilecek Kışlık Domates Konservesi Yapıyoruz...

0 0
Kış Hazırlıkları : Kışlık Domates Konservesi Tarifi

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
10 Kilogram Çanakkale Domatesi
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
3 Yemek Kaşığı Tepeleme Tuz

Nutritional information

326 Kj
Enerji
78 Kcal
Kalori
18,06 Gr
Karbonhidrat
0 Mg
Kolesterol
3,23 Gr
Protein
0,59 Gr
Yağ
10,41 Gr
Şeker
3,7 Gr
Lif
1284 Mg
Sodyum
811 Mg
Potasyum

Bookmark this recipe

Gerekli or Kayıt Ol Bu içeriği işaretlemek/favorilere eklemek için.

Features:
  • Baharatlı
  • Tuzlu
  • Yağlı

Kışlık Domates Konservesi Yapımı. Hem Kışa Hazırlık, Hemde Mutfağınızda Biraz Tasarruf Yapmaya Ne Dersiniz...

  • 90 Dakika
  • Serves 12
  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Yaz mevsiminin taptaze tadını, kokusunu saklamak için kolları sıvayalım. Haydi kışlık domates konservesi yapmaya… Biz de şimdiye kadar “Acaba konserve tutacak mı? Ya yapamazsak” korkusundan hiç yapmamıştık. Ama deneyince gördük ki, hiç de korkulacak bir şey yokmuş. Kışlık domates konservesi yapmak o kadar da zor değilmiş. Püf noktaları ile verdiğimiz tariften 12 orta boy kavanoz konserve çıkıyor. Domatesin cinsi Çanakkale domatesi olursa lezzeti çok daha güzel olur. Eğer Çanakkale domatesi bulamazsanız Tokat domatesi de olur. Tokat domatesi biraz çekirdeklidir ve kabuğu da hafif kalındır. Ama lezzeti çok güzeldir. Zaten robottan geçireceğimiz için bu çok mühim değil. Hadi malzemelere bakarak başlayalım…

(Visited 54 times, 1 visits today)

Sık Kullanılanlar

Steps

1
Done

Hadi Başlayalım :

Domatesleri rondodan geçiriyoruz. Kabuklarını biz soymadık siz isterseniz soyabilirsiniz pek farketmiyor.

2
Done
45 Dakika

10 litrelik büyük bir tencereye domatesleri koyup yüksek ateşte kaynatıyoruz. 10 dakikada bir karıştırıyoruz ve tuzunu atıyoruz.

3
Done

Bir çay bardağı sıvı yağımızı 45 dakika sonunda sosumuza ekliyoruz.

4
Done

1 saat kaynattığımız domates sosu artık hazır. Şimdi yapmamız gereken sos sıcakken önceden yıkayıp hazırladığımız kavanozlara bir cezve yardımıyla sosları koymak olacak. Kavanozları bir havluyla tutunuz. Sos sıcak olduğu için eliniz yanabilir.

5
Done

Sosu koyup kapağını sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Örtü serili düz bir zemine ters çevirip koyuyoruz. Bir gün boyunca kavanozları ellemiyoruz. Bu aşama önemli, eğer kavanozları düz çevirirsek vakumlama işlemi gerçekleşmez ve soslarınız tutmayabilir. Kavanoz kapakları eğer zedelenmiş veya eskimişse yeni kapak almanızı tavsiye ederim. Eğer yeni kapak kullanacaksanız kapakları en az 10 dakika kaynatmalısınız. Bir ayrıntı daha vereyim, kavanozları bulaşık makinesinde değil elinizde yıkayın. Makinede yıkayınca üzerlerinde deterjan kalabiliyor. Bu sebeple domates konserveleriniz bozulabilir.

Lezzet Tutkum

Lezzet Tutkum Mutfağa ve Aşçılık mesleğine gönül vermiş,Üniversitelerin ve Gastronomi okullarının çeşitli bölümlerinden mezun olmuş,Çeşitli branşlarda kendini geliştirmiş,bu işe yıllarını vermiş insanların oluşturduğu bir platformdur.Bu Platformun kuruluş amacı bunca yıllık bilgi ve birikimimizi siz değerli mutfak severlerle paylaşmak ve sizlerdende yeni şeyler öğrenmektir.Bildiğiniz üzere mutfak dünyası sihirli bir dünyadır her geçen gün yeni şeyler keşfedilip her geçen gün farklı lezzetler öğrenilebilir.Bizimle bu yolda sizlerinde desteğiyle ilerlememize yardımcı olursanız minnettar oluruz.Sağlıcakla kalın.Lezzetle kalın...

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Türk Mutfağı : Köpoğlu Tarifi
next
Türk Mutfağı : Salamura Tavuk Tarifi
previous
Türk Mutfağı : Köpoğlu Tarifi
next
Türk Mutfağı : Salamura Tavuk Tarifi

Add Your Comment