07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Limon : Böbrek Taşı Oluşumunu Önleyebilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Limon, C vitamini, lif ve çeşitli faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir ve limon kalp sağlığını, kilo kontrolünü, sindirim gelişimini ve daha fazlasını geliştirebilir.

Besin içeriği

Kabuksuz bir limon aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

24 kalori

7.8 gram karbonhidrat

0.9 gram protein

0,3 gram yağ

2.4 gram lif

44.5 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 74’ü)

116 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

0.5 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

0.1 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

Kalp sağlığını destekler

Limon, iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bir limon, önerilen günlük C vitamini ihtiyacınızın % 74’ünü karşılar. Araştırmalar, C vitamini açısından zengin meyve ve sebze tüketiminin kalp hastalığı ve inme riskini azalttığını göstermiştir.

Ancak, sadece kalbiniz için iyi olduğu düşünülen C vitamini ile dolu değildir. Limondaki lif ve bitki bileşikleri de kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini önemli ölçüde azaltabilir. Örneğin, bir çalışmada, limon gibi turunçgillerde bulunan liflerin, 4 hafta sonra toplam kan kolesterol düzeylerini düşürdüğü bulunmuştur. Limonda bulunan bitki kimyasallarının da (hesperidin ve diosmin), kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir.

Kilo vermeye yardım edebilir

Limon genellikle kilo vermeye yardımcı olan bir gıda olarak bilinir ve bunun nedeni konusunda birkaç teori bulunmaktadır. Yaygın bir teoriye göre, limondaki çözünebilir pektin lifi midenizde genişleyerek, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, pek çok insan limonun tamamını yemez. Limon suyu pektin içermediği için, limon suyu aynı şekilde doygunluğu artırmayacaktır.

Başka bir teori ise, limonlu sıcak suyun kilo vermenize yardımcı olacağını iddia ediyor.

Bununla birlikte, limon suyu içmenin yaktığınız kalori miktarını geçici olarak artırdığı bilinmektedir. Yani kilo vermeye yardımcı olan limon değil, su olabilir. Diğer teoriler, limondaki bitki bileşiklerinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir.

Araştırmalar, aslında limondaki bitki bileşiklerinin, kilo almayı birkaç şekilde önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada farelere, besi yemi üzerine dökülerek, limon kabuğundan elde edilmiş limon polifenolleri verilmiştir. Bu fareler, diğer farelere göre daha az kilo almıştır. Bununla birlikte, şu anda hiçbir çalışma, limon bileşiklerinin insanlarda da aynı kilo verme etkilerini sergileyeceğini doğrulamamıştır.

Böbrek taşı oluşumunu önleyebilir

Böbrek taşları, atık ürünlerin kristalleşip böbreklerde birikmesiyle oluşan küçük topaklardır. Oldukça yaygın bir sorundur ve insanlarda sık ​​sık tekrar eder. Sitrik asit, idrar hacmini ve idrar pH’ını artırarak, böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir ve böbrek taşı oluşumu için daha az elverişli bir ortam oluşturur.

Günde sadece yarım su bardağı limon suyu tüketmenin, zaten böbreğinde taş olan insanlarda, taş oluşumunu önlemek için yeterli sitrik asit sağlayabileceği düşünülmektedir. Bazı çalışmalar ayrıca limon suyunun, böbrek taşlarını etkili bir şekilde önlediğini bulmuştur. Ancak diğer çalışmalarda hiçbir etki göstermemiştir. Bu nedenle, limon suyunun böbrek taşı oluşumunu nasıl etkilediğini incelemek amacıyla yeni çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.

Anemiye karşı korur

Demir eksikliği anemisi oldukça yaygındır. Bu sorun, yediğiniz yiyeceklerden yeterince demir almazsanız oluşur. Limon bir miktar demir içerir, ancak esas olarak, demirin emilimini artırarak anemiyi önlemeye yardımcı olur.

Et, tavuk ve balıktan elde edilen demir, bağırsaklarınızda kolayca emilir. Bitki kaynaklarından elde edilen demir ise iyi emilemez, ancak bu durum, C vitamini ve sitrik asit alımı ile geliştirilebilir. Limon, hem C vitamini hem de sitrik asit içerdiğinden, diyetinizden mümkün olduğunca fazla demir almanızı sağlayarak, sizi kansızlığa karşı koruyabilir.

Kanser riskini azaltır

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, bazı kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Gözlemsel çalışmalar, çok fazla narenciye meyvesi tüketen insanların kanser riskinin daha düşük olduğunu ancak diğer çalışmalar ise hiçbir etki göstermediğini bulmuştur.

Test tüpü çalışmaları, limondan elde edilen birçok bileşiğin kanser hücrelerini öldürdüğünü bulmuştur. Ancak, bu çalışma sadece test tüpünde yapılmıştır ve bu, insan vücudunda aynı şekilde çalışacağı anlamına gelmez.

Bazı araştırmacılar, limonda bulunan naringenin gibi bitki bileşiklerinin kanser karşıtı etkilere sahip olabileceğini düşünmektedir. Yine de bu hipotezin kanıtlanması, daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Araştırmacılar, limon yağında bulunan limonen bileşiğinin antikanser özelliklerine sahip olduğunu gösteren hayvan çalışmaları yapmıştır.

Çalışmalar narenciyelerde bulunan bileşiklerin, dil, akciğer ve kemirgenlerin bağırsaklarında kötü huylu tümör gelişmesini engellediğini bulmuştur. Bununla birlikte, araştırma ekibinin çok güçlü bir doz kullandığını belirtmek gerekir. Şimdiye kadar, limon ve diğer turunçgillerden elde edilen bitki bileşiklerinin, kanserin ilerlemesini önleme potansiyeline sahip olduğu görülmektedir.

Sindirim sağlığını geliştirir

Limon, çoğunlukla çözünür lif ve basit şeker şeklinde olmak üzere yaklaşık % 10 karbonhidrattan oluşur. Limonda bulunan ana lif, her türlü sağlık yararı sağlayan bir çözünür lif formundaki pektindir.

Çözünür lif, bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve ayrıca, şeker ve nişastaların sindirimini yavaşlatabilir. Bu etkiler kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, limondaki liflerden faydalanabilmek için, kabuğu dahil birçok limon yemeniz gerekir. Limondan edilen meyve suyu içen kişiler ise, posası olmadığından, içerisindeki liften de mahrum kalacaktır.

Özetlersek;

Limon, yüksek miktarda C vitamini, çözünebilir lif ve bir dizi sağlık yararı sağlayan bitki bileşikleri içerir. Potansiyel olarak limon, kilo vermeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığı, anemi, böbrek taşı, sindirim sorunları ve kansere karşı koruma sağlar. Tek başına limon tüketmek yerine çok sağlıklı birçok meyve ve sebze tüketmeniz gerekir. Diyetinizi sağlıklı besinlerle doldurursanız, sağlıklı kalmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler