29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Londra’da Yeni Açılan Vegan Şef Enstitüsü

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Profesyonel şef ve yemek yazarı Day Radley, Londra‘da bitki temelli bir “Vegan Şef Enstitüsü” yani yemek pişirme kursu programı kurdu. Bütüncül sağlık koçu ve beslenme danışmanı Chantal di Donato ile birlikte Radley, sürdürülebilirliği, veganlığı ve vegan temelli pişirme tekniklerini ileriye taşımak amacıyla yeni bir girişim başlattı.

Yeni enstitü, 2018 yılı Kasım ayının başında “Fast Track Vegan Chef” isimli ilk meslek kursuna başladı. Müşterilere çeşitli beceriler öğreterek, tariflerin nasıl ölçekleneceği ve uyarlanacağı, malzemelerin nasıl kullanılacağı ve tedarikçilerden nasıl sipariş verileceği gibi uzmanlık eğitimleri 12 haftalık kurs süresince verilen eğitimlerden birkaçı oldu.

İnternet sitesinde şöyle yazıyor: “Sadece 12 hafta içinde hızlı bir evrim geçireceksiniz; aşçılık kariyerinizde, ev aşçılığınızdan ilk adımınızı atmaya hazır olan bilgili, yetenekli, yaratıcı bir aşçıya dönüşeceksiniz.”

Vegan şeflik, bir tutku ve incelik gerektirir. Bitkilerin gücünü gerçekten göstermek için beceri ve sevgi  gerçek emek ile birleşmeli ve yemek böylece ortaya çıkmalıdır. Vegan Şef Enstitüsü, şeffaflığı teşvik etmek ve mükemmel vegan pişirme teknikleri için ince detayları vurgulayan özel kurslar içeriyor.

Yenilikçi Vegan Şef Enstitüsü insanları yemek pişirmek, hizmet etmek ve gerçekten de en iyi yemeklerin tadını çıkarmaları için eğitmeyi amaçlıyor. Vegan bir şef olarak, sunduğunuz yemeğin bir kişiyi vegan olma konusunda ikna edebileceğini ya da vegan olmalarına yardımcı olabileceğinin farkında olmanız için size gereken tüm bilgiyi vermeyi hedefliyorlar. Ayrıca bu eğitimde sürdürülebilir yaşama destek olmanız ve bu yönde çalışmalar yapmanız isteniyor.

Londra’da, “Avrupa’da ilk hızlı ve uygulamalı vegan şefliği kursu” olarak bilinen bu vegan aşçılık okulu eğitim vermeye devam ediyor. Vegan sektöründeki profesyonel eğitimli şeflerin yetersizliğine ve büyüyen bir vegan popülasyonuna yanıt olarak daha fazla insan yetiştirmek düşüncesi ile kursların sayısı giderek artmakta. Ocak 2019’da ‘’hızlı vejeteryan şef kursu’’ açıldı. Haftada bir gün, Vegan Şefi Enstitüleri kurucu ortakları Şef Radley ve Chantal Di Donato tarafından veganizm ve gıda alanında verilen 12 haftalık bir kurs programı ile vegan şefler yetiştirmeye devam ediyor.

“Bir vegan aşçı olarak, hizmet ettiğiniz yemeğin bir kişiyi vegan olma konusunda ikna edebileceğinin farkında olmalısınız. Her iyi hazırlanmış vegan yemek tabağını tüketen kişiyi vegan olma tercihinde desteklemeli.” Bu vizyonla vegan şef yetiştiren enstitü, gelecek yıllar için daha farklı planları olduğunu belirtti.

Profesyonel şefler, restorancılar, yiyecek içecek tedarikçileri ve gıda liderleri ile görüşmeler ve ayrıca birebir seanslarla sağlık ve refah dersleri de bu enstitüde verilen eğitimler arasında. Hem Radley hem de Donato için, özellikle eski Anoreksiya hastası olan Donato için, veganlığı bir hayat tarzı haline getirmek oldukça zorlu bir süreç geçirmesine sebep olmuştur. Bitki temelli yaşamayı savunan ve Hekimler Komitesi’nin başkanı olan Dr. Neal Barnard’ın bir konuşması ikisini de veganlık konusunda ikna etmişti.

Barnard’a göre, kanser ve kalp hastalığı gibi yaşamı tehdit eden birçok hastalık, bitki bazlı bir diyet uygulanarak önlenebilirdi. Donato, bu felsefeyi benimsemiştir ve internet sitesinde “tıbbın tabaklarımızda olduğuna” inandığını belirtmiştir. Radley ayrıca, bitkisel gıdaların besinsel yararlarını keşfetmenin, yemek pişirme konusunda tutkulu olmasına ve kötü yeme alışkanlıklarını iyileştirmesine yardımcı olduğunu belirtti. “Kendimi nasıl düzgün besleyeceğimi keşfetmek, diğer insanlara da öğretmek isteyeceğim bir düşünceydi.” dedi.

Londra, vegan beslenme tarzına oldukça sıcak bakan bir şehir haline gelmiş durumda. Michelin yıldızlı bir Fransız restoranı sahibi olan Alexis Gauthier, Gauthier Soho’nun 18 ay içinde tamamen vegan bir restoran olacağının sözü verdi. Bu arada, Leith’in Londra’daki geleneksel aşçılık okulu, popüler talebe yanıt olarak geçen yıl bir vegan kursu daha açtı. Araştırmaya göre, İngiltere nüfusunun neredeyse %7’si vegan olmuş durumda. Açılan kurslarla yetiştirilen vegan şefler bu kültürün yaygınlaşmasına katkı sağlıyor. Ekolojik çevreyi korumak ve sürdürülebilir hayatı desteklemek amacını güden bu enstitüler çalışmalarına hızla devam ediyorlar.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
86
Bilmeniz Gerek: Turşunun Üzeri Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
53
Hiçte Zor Değil: Poğaçaların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılır? İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler