29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Matcha Çayı : Karaciğeri Korur

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Matcha, son zamanlarda popülarite kazanmaya başladı ve artık lattelerden keklere kadar her şeyin içinde görebilmek mümkün oldu. Matcha çayı, Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. Bununla birlikte, farklı yetiştirilir ve eşsiz bir besin profili vardır.

Çiftçiler doğrudan güneş ışığından kaçırmak için hasattan 20 ila 30 gün önce çay bitkilerini kaplayarak matcha yetiştirir. Bu koruma, klorofil üretimini artırır ve böylece amino asit içeriği artar ve bitki daha koyu yeşil bir renge kavuşur. Çay yaprakları toplandıktan sonra, saplar ve damarlar çıkarılır ve yapraklar, matcha olarak bilinen ince bir toz haline getirilir.

Matcha Çayının Faydaları

Matcha, çay yaprağındaki tüm besin maddelerini içerir, yani yeşil çayda bulunandan daha fazla miktarda kafein ve antioksidan ile doludur. Matcha ve bileşenleri ile ilgili çalışmalar, karaciğeri korumaya yardımcı olabileceğini, kalp sağlığını geliştirebileceğini ve hatta kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Antioksidanlar bakımından zengindir

Matcha çayı, doğal antioksidanlar olarak davranan (çayda bulunan bitki bileşikleri sınıfından) kateşinler açısından zengindir. Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalığa neden olabilecek bileşikler olan zararlı serbest radikalleri engellemeye yardımcı olur.

Çay yapmak için sıcak suya matcha tozu eklediğinizde, yapraklardaki tüm besinler suya geçer. Demlemek kateşin ve antioksidan miktarını artırma eğilimindedir. Aslında, matcha çayındaki bazı kateşinlerin sayısı diğer yeşil çay türlerine göre 137 kat daha fazladır.

Bir çalışmada farelere matcha takviyeleri verildiğinde, serbest radikallerin azaldığı ve antioksidan aktivitenin arttığı gösterilmiştir. Diyetinizdeki (matcha çayı dahil) antioksidan alımınızı artırdığınızda, hücre hasarını önlemeye ve hatta birkaç kronik hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Karaciğeri korur

Karaciğer sağlık için hayati bir öneme sahiptir ve toksinlerin dışarı atılmasında, ilaçların metabolize edilmesinde ve besin maddelerinin işlenmesinde merkezi bir rol oynar. Bazı çalışmalar matcha çayının karaciğerinizin sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada diyabetik sıçanlara, 16 hafta boyunca matcha çayı verildi ve hem böbrekleri hem de karaciğeri zararlardan koruduğuna karar verildi.

Başka bir çalışmada, alkole bağlı karaciğer yağlanması olan 80 kişiye 90 gün boyunca her gün plasebo veya 500 mg yeşil çay ekstresi verilmiştir. 12 hafta sonra, yeşil çay özü, karaciğer enzim seviyelerini önemli ölçüde azaltmıştır. Bu enzimlerin yükselmesi, karaciğer hasarının bir göstergesidir.

Ayrıca, 15 çalışmanın bir analizi yeşil çay içmenin karaciğer hastalığı riskinde azalma ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, bu ilişkide başka faktörlerin de etkisi olabileceğini hatırlamak önemlidir. Matcha çayının genel popülasyon üzerindeki etkilerine bakmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, çünkü çoğu araştırma, hayvanlar üzerinde yapılmıştır.

Beyin fonksiyonunu artırır

Bazı araştırmalar, matcha çayındaki bazı bileşenlerin beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. 23 kişilik bir çalışma, insanların beyin performansını ölçmek için tasarlanan bir dizi görevde nasıl performans gösterdiğini incelemiştir. Bazı katılımcılar ya matcha çayı ya da 4 gram matcha içeren bir çubuk tüketirken, kontrol grubu plasebo çayı ya da barı tüketmiştir.

Araştırmacılar, matcha çayının plaseboya kıyasla dikkat, reaksiyon zamanı ve hafızada daha ileri seviyede gelişmelere neden olduğunu buldular. Bir başka küçük çalışma, 2 ay boyunca 2 gram yeşil çay tozunun günlük olarak tüketilmesinin, yaşlı kişilerde beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Ek olarak matcha çayı, yeşil çaydan daha fazla miktarda kafein içerir. Çoklu çalışmalar, kafein tüketiminin beyin fonksiyonlarında gelişmelere, daha hızlı reaksiyon sürelerine, dikkat artışına ve bellek gelişimine yardım ettiğini bulmuştur.

Matcha ayrıca kafein tüketiminin etkilerini tersine çeviren teanin adlı bir bileşik içerir. Teanin içeriğinin beyindeki alfa dalga aktivitesini artırdığı ve böylece gevşemeye ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Matcha çayı, test tüpü ve hayvan çalışmalarında kanser önleme ile bağlantılı olanları da dahil olmak üzere sağlığı geliştiren bileşiklerle doludur. Bir çalışmada yeşil çay ekstresi, tümör büyüklüğünü azaltmış ve sıçanlarda meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatmıştır.

Matcha çayı, güçlü antikanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen bir kateşin türü olan epigallocatechin-3-gallate (EGCG) bakımından özellikle zengindir. Bir test tüpü çalışmasında matcha çayındaki EGCG’nin prostat kanseri hücrelerini öldürdüğü bulunmuştur.

Diğer test tüpü çalışmaları EGCG’nin cilt, akciğer ve karaciğer kanserine karşı etkili olduğunu göstermiştir. Matcha çayında bulunan spesifik bileşikleri inceleyen çalışmaların test tüpünde ve hayvanlarda yapıldığını unutmayın. Bu sonuçların, insanlara nasıl etki edebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kalbinizi korur

Kalp hastalığı, dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir ve 35 yaşın üzerindeki tüm ölümlerin tahmini üçte birini oluşturmaktadır. Bazı çalışmalar, matcha çayına benzer besin profili olan yeşil çay içmenin, kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yeşil çayın, toplam ve kötü (LDL) kolesterol seviyelerinin yanı sıra trigliseritleri de azalttığı gösterilmiştir.

Ayrıca kötü (LDL) kolesterolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olabilir, bu da kalp hastalığına karşı koruyabilen başka bir faktördür.  Gözlemsel çalışmalar yeşil çay içmenin kalp hastalığı ve inme riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Çok yönlü bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzı ile birleştirildiğinde içilen matcha çayı, kalbinizin sağlıklı kalmasına ve hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olabilir.

Kilo vermenize yardımcı olur

Herhangi bir kilo verdiren takviyenin içerik listesine göz atın, içerisinde mutlaka yeşil çay veya matcha vardır. Yeşil çay kilo kaybını artırma yeteneği ile tanınmaktadır. Aslında, çalışmalar enerji tüketimini ve yağ yakımını artırmak için metabolizmayı hızlandırabileceğini göstermektedir.

Küçük bir çalışma, ılımlı egzersiz sırasında yeşil çay ekstresi almanın yağ yakımını % 17 oranında artırdığını göstermiştir. Başka bir çalışmada 14 kişi, yeşil çay ekstresi içeren bir takviye aldığında, 24 saatlik enerji harcaması önemli ölçüde artmıştır.

Gözden geçirilmiş 11 çalışma, yeşil çayın vücut ağırlığını azalttığını ve kilo kaybının korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu çalışmaların çoğu yeşil çay ekstresi üzerine odaklanmış olsa da, matcha da aynı bitkiden geldiğinden aynı etkiye sahip olmalıdır.

Nasıl hazırlanır?

Matcha çayı çok lezzetlidir. 1-2 çay kaşığı (2–4 gram) matcha tozu ve 60 ml sıcak su ile geleneksel matcha çayı yapabilirsiniz. Bu karışımı bambu çırpma teli ile karıştırdığınızda çayınız hazır demektir.

Matcha çayının suyunu, tercih ettiğiniz kıvama göre ayarlayabilirsiniz.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler