29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Moringa Tohumu & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adını belki daha önce duydunuz, belki de “Nedir bu?” diye merak edip bu yazıyı tıkladınız. Yaşlanmayı yavaşlatıcı etkileri ile son yıllarda kullanımı giderek artan ve Asya ülkelerinde çok eski yıllardan beri kullanılan moringa tohumunu biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? Sağlık açısından pek çok yönden fayda sağlayan, vitamin, mineral ve temel besin maddeleri yönünden zengin bir tohum olan moringanın ne olduğu, sağlık için yararları ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek isterseniz, bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz!

Moringa Tohumu Nedir?

Moringa tohumundan bahsedecek olursak, aslında değinmemiz gereken pek çok önemli konu var. Asya ve Afrika topraklarına özgü bir bitki olan moringa ağacından elde edilen ve dünya üzerinde, besin değeri en yüksek bitkilerden biri olan moringa tohumu, ağacın yapraklarının doğal yöntemlerle kurutulması ile elde edilir. Günümüzde, özellikle sağlıklı beslenmenin giderek büyüyen bir trend haline geldiği günümüzde; smoothie’lere, salatalara, çorbalara, et yemeklerine ve daha fazla tarife ekleyerek kullanılabilir. Ispanağa benzer bir lezzete sahip olan moringo tohumu, 9 esansiyel amino asidin tümünü içermektedir. Bununla birlikte;

  • %24 oranında lif içerir,
  • Portakaldan 4 kat daha fazla C vitamini içerir,
  • Yoğurttan 2 kat daha fazla protein içerir
  • Muzdan 3 kat daha fazla potasyum içerir
  • Havuçtan 4 kat daha fazla A vitamini içerir
  • Bir bardak sütten 4 kat daha fazla kalsiyum içerir
  • İyi bir demir kaynağıdır,
  • İyi bir E ve K vitamini kaynağıdır,
  • Güçlü bir antioksidandır

Sentetik takviyeler kullanmak yerine, antioksidan etkisi ile faydalanmak için doğal bir ürün olacaktır. Yukarıda saydığımız besin içeriğinin dışında; iltihaplanma karşıtı, kanser karşıtı, antioksidan bileşikleri ve antimikrobiyal özellikleri ile de vücudunuz için çok çeşitli faydalar sağlayacaktır.

Moringa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Moringa tohumunun sağlık yararlarının listesi oldukça uzun olduğundan, burada en temel ve en önemlilerinden bahsedeceğiz.

1. Yorgunluğun Azalmasını Sağlar

İçerdiği bitkisel bileşikler ile kronik yorgunluk gibi durumların ortadan kaldırılmasında faydalı olabilir. İçerdiği demir oranı ile günlük demir ihtiyacının %30’undan fazlasını ve günlük A vitamini ihtiyacının neredeyse %20’sini karşılayabilen Moringa tohumu, vücutta yorgunluğun giderilmesini sağlamada önemli bir destekçiniz olacaktır.

2. Cilt İçin Faydalıdır

Cilt sağlığı ve güzelliği için çok önemli iki vitamin olan A ve E vitaminlerinin iyi bir kaynağı olan moringa tohumu, ayrıca antioksidanlar yönünden de zengindir. Son yıllarda popüler olan goji berry gibi meyvelere kıyasla 6 kat daha fazla antioksidan içerdiğinden, cilt sağlığı ve kalitesini korumak için iyi bir seçim olacaktır.

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklığın güçlenmesinde önemli rol oynayan temel vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağı olan moringa tohumu; vücudu enfeksiyon oluşumu ve hastalıklara karşı korur. Ayrıca, bağışıklık sisteminin normal işlevi için gerekli olan A vitamini ve demir mineralinin de önemli bir kaynağıdır. Bununla birlikte, kanser karşıtı bir tohum olan moringa, özellikle meme kanserine karşı koruma sağladığını gösteren çalışmalar ile de bilinmektedir.

4. Kemik Sağlığını Güçlendirir

Moringa ağacının yaprakları, bitkisel protein olarak iyi bir kaynaktır ve moringa tohumunun ortalama %25’i proteindir. Bu sayede, kas kütlesinin büyümesi ve korunması için de faydalıdır. Özellikle vejetaryen ve veganlar için iyi bir bitkisel protein kaynağı olacaktır. Ayrıca dilerseniz, egzersiz öncesi ya da sonrası öğünlerinize ekleyerek de fayda sağlayabilirsiniz.

5. Stres Karşıtıdır

Günümüz modern dünyasında, stresten uzak kalabilmek gerçekten de çok zor; ancak, yapılan araştırmalar, moringa ağacının yapraklarının doğal bir stres karşıtı olduğunu kanıtlamaktadır. Vücudu toksik maddelerden arındırıcı özellikleri bulunan bir bitki olan moringa tohumu, vücudun stresle mücadele etmesini kolaylaştırır.

6. Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Sindirim sistemi fonksiyonlarına katkıda bulunan moringa tohumu, içerdiği kalsiyum ve lif ile sindirim sağlığı için oldukça faydalıdır. Daha uzun süre tok hissetmek için, kahvaltıda hazırladığınız omletin içerisine ya da spor sonrası smoothie’nin içerisine biraz moringa tohumu eklemeyi deneyebilirsiniz.

7. Enerji Seviyesini Arttırır

Demir, metabolizmayı destekleyen önemli minerallerden biridir ve moringa tohumu, demirin çok iyi bir kaynağıdır. Bütün gün enerjik hissetmek için, sabah kahvaltınıza ekleyebilirsiniz.

8. Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığını korumak oldukça önemlidir ve doğru besinleri tüketmek, göz sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Göz sağlığı ve A vitamini denince her ne kadar akla ilk gelen havuç olsa da, moringa tohumu da A vitamininin çok iyi bir kaynağıdır.

9. Şeker Hastalığı İle Mücadele Eder

Yaşlanmayı geciktirici etkileri ile popüler olmasının yanında, moringa tohumu şeker hastalığına olan faydaları ile de bilinmektedir. Kan şekeri seviyelerini düşürdüğü yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanan bu bitki, Tip 2 diyabet riskini de azaltmaktadır.

10. Oksidatif Stresi ve DNA Hasarını Önler

Moringa tohumu, içerdiği E ve C vitaminleri, flavonoit ve polifenoller ile güçlü bir antioksidandır ve bu sayede, vücutta oksidatif stresin azalmasına ve DNA hasarının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, vücutta iltihaplanmanın azalmasında da oldukça etkili bir bitkisel kaynaktır.

11. Cinsel Performansı Arttırabilir

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, moringa tohumunun doğal olarak bilinen bir cinsel performans arttırıcı olarak bilinen testosteron hormonu seviyelerini arttırabileceği belirlenmiştir.

Moringa Tohumu Nasıl Kullanılır?

Moringa ağacının yapraklarının kurutulup öğütülmesi ile elde edilen moringa tohumu, hafif tadı ve yeşil rengi ile; sağlığınız için hazırladığınız detoks etkili smoothie’lere, spor öncesi ve spor sonrası içeceklere, kahvaltı kaselerine, yulaf ezmelerine, humus gibi meze ve sosların içerisine eklenerek kullanılabilir. Ayrıca dilerseniz, yeşil salata ya da çorbalarınızı lezzetlendirmek ve besin değerini arttırmak için de tercih edebilirsiniz.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler