29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Muz & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Muz, son derece sağlıklı ve lezzetlidir. Birkaç temel besin maddesi içerir ve sindirim, kalp sağlığı ve kilo kaybı için fayda sağlar. Çok besleyici olmanın yanı sıra oldukça pratik bir atıştırmalıktır.

Besin içeriği

Muz, birkaç antioksidanın yanı sıra yeterli miktarda lif içerir. Bir orta boy muz (118 gram) aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 9’u

B6 vitamini: Günlük ihtiyacın % 33’ü

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 11’i

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 8’i

Bakır: Günlük ihtiyacın % 10’u

Manganez: Günlük ihtiyacın % 14’ü

Net karbonhidratlar: 24 gram

Lif: 3.1 gram

Protein: 1.3 gram

Yağ: 0.4 gram

Bir muz yaklaşık 105 kaloridir ve neredeyse sadece su ile karbonhidrattan oluşur. Çok az protein barındırır ve neredeyse hiç yağ içermez. Yeşil, olgunlaşmamış muzdaki karbonhidratlar çoğunlukla nişasta ve dirençli nişastadan oluşur, ancak muz olgunlaştıkça nişasta şekere (glikoz, fruktoz ve sükroz) dönüşür.

Kan şekeri düzeylerini dengeleyebilir

Muz, süngersi yapısal formunu veren bir lif türü olan pektin açısından zengindir. Olgunlaşmamış muz, çözünür lif gibi davranan ve sindirimden kurtulan dirençli nişasta içerir. Hem pektin hem de dirençli nişasta yemeklerden sonra kan şekeri düzeylerini hafifletebilir ve midenizin boşalmasını yavaşlatarak iştahınızı azaltabilir.

Ayrıca muz, glisemik indeks tablosunda (GI) düşük ila orta derece arasında yer alır. Bu, besinlerin kan şekeri düzeylerini ne kadar hızlı artırdığının puanlandığı 0-100 arasında bir ölçü tablosudur. Olgun muzun glisemik indeksi yaklaşık 60 iken olgunlaşmamış muzun glisemik indeks değeri yaklaşık 30’dur. Genel olarak bir muzun ortalama GI değeri 51’dir.

Bu, muzun sağlıklı bireylerde kan şekeri seviyelerinde büyük dalgalanmalara neden olmaması gerektiği anlamına gelir. Ancak, bu durum tip 2 diyabetli kişiler için geçerli olmayabilir, muhtemelen olgunlaşmış muz kan şekeri seviyelerini etkileyebileceğinden, tip 2 diyabetli kişilerin tüketmemesi gerekebilir.

Sindirim sağlığını geliştirebilir

Diyet lifi, sindirim gelişimi dahil olmak üzere birçok sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Orta boy bir muz yaklaşık 3 gram lif içerir ve bu da muzun oldukça iyi bir lif kaynağı olmasını sağlar.

Muz iki ana lif türü içerir:

  • Pektin: Muz olgunlaştıkça azalır.
  • Dirençli nişasta: Olgunlaşmamış muzda bulunur.

Dirençli nişasta sindirimden kaçar ve bağırsağınızdaki yararlı bakteriler için yiyecek haline geleceği kalın bağırsağınıza ulaşır. Ek olarak bazı test tüpü çalışmaları, pektinin kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Hiçbir çalışma muzun kilo kaybı üzerindeki etkilerini doğrudan test etmemiştir. Bununla birlikte, muzun kilo verdiren bir yiyecek olmasını sağlayan bazı özellikleri vardır. Nispeten kalorisi düşüktür. Ortalama bir muz 100 kaloridir ve çok besleyicidir. Muz gibi daha fazla lif içeren besinler tüketmek, kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca, olgunlaşmamış muz dayanıklı nişasta ile doludur, bu nedenle tok tutar ve iştahınızı azaltabilir.

Kalp sağlığını destekleyebilir

Potasyum kalp sağlığı için gerekli olan bir mineraldir, özellikle tansiyon kontrolü için önemlidir. Muz potasyum deposudur. Bir orta boy muz (118 gram), günlük potasyum ihtiyacınızın % 9’unu içerir.

Potasyum açısından zengin bir diyet, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve bol miktarda potasyum tüketen insanların kalp hastalığı riski % 27 gibi oranla daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, kalp sağlığı için önemli olan, magnezyum içerir.

Güçlü antioksidanlar içerir

Meyve ve sebzeler, mükemmel antioksidan kaynağıdır ve muz da istisna değildir. Dopamin ve kateşinler dahil olmak üzere çeşitli tiplerde güçlü antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, kalp hastalığı ve dejeneratif hastalık riskinin azalması gibi birçok sağlık yararı sağlar.

Bununla birlikte, muzdan gelen dopaminin beyninizde iyi hissettirici bir kimyasal olarak davrandığı yaygın bir yanlış anlaşılmadır. Gerçekte; muzdan gelen dopamin, kan-beyin bariyerini geçmez. Hormonları veya ruh halini değiştirmek yerine sadece güçlü bir antioksidan görevi görür.

Tok hissetmenize yardımcı olabilir

Dirençli nişasta, olgunlaşmamış muz ve diğer gıdalarda bulunan ve vücudunuzdaki çözünür lif gibi işlev gören sindirilmeyen bir karbonhidrat türüdür. Genel bir kural olarak, yeşil muzdaki dirençli nişasta içeriğinin çok yüksek olduğunu tahmin edebilirsiniz. Öte yandan sarı ve olgun muz, daha az miktarda dirençli nişasta ve toplam lif içerir ancak orantılı olarak daha yüksek miktarlarda çözünür lif içerir. Hem pektin hem de dirençli nişasta, iştahı azaltıcı etkiler sunmakta ve yemeklerden sonra tokluk hissini artırmaktadır.

Olgunlaşmamış muz insülin duyarlılığını artırabilir

İnsülin direnci, tip 2 diyabet dahil, dünyanın en ciddi hastalıklarının birçoğu için önemli bir risk faktörüdür. Birkaç çalışma günde 15-30 gram dirençli nişasta tüketiminin, insülin duyarlılığını dört hafta kadar az bir sürede % 33 ila % 50 oranında artırdığını ortaya koymaktadır.

Olgunlaşmamış muz büyük bir dirençli nişasta kaynağıdır. Bu nedenle, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir. Ancak, bu etkilerin nedeni iyi anlaşılmamıştır ve tüm çalışmalar konu üzerinde hemfikir değildir. Muz ve insülin duyarlılığı üzerinde daha fazla çalışma yapılmalıdır.

Böbrek sağlığını geliştirebilir

Potasyum, tansiyon kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonu için gereklidir. İyi bir potasyum kaynağı olarak muz, böbrek sağlığını korumak için özellikle yararlı olabilir. Kadınlarda yapılan 13 yıllık bir çalışma, haftada 2-3 kez muz yiyen kadınların, böbrek hastalığı geliştirme olasılığının % 33 daha az olduğunu belirlemiştir. Diğer çalışmalar, haftada 4-6 kez muz yiyenlerin, bu meyveyi yemeyenlere göre böbrek hastalığı geliştirme olasılığının neredeyse % 50 daha az olduğunu belirtmektedir.

Egzersiz yapanlar için faydaları olabilir

Muz genellikle mineral içeriği ve kolayca sindirilen karbonhidratlar nedeniyle sporcular için mükemmel bir besin olarak sınıflandırılır. Muz tüketimi, genel popülasyonun % 95’inde egzersize bağlı kas kramplarını ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, araştırma muz ve kas krampları hakkında karışık sonuçlara varmıştır.

Diyetinize eklemeniz kolaydır

Muz inanılmaz derecede sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda etrafınızdaki en pratik atıştırmalık yiyeceklerden biridir. Muz, yoğurt, tahıl gevrekleri ve smoothie’lere harika bir katkı sağlar. Pişirdiğiniz tatlılarda şeker yerine muz bile kullanabilirsiniz. Ayrıca, muzun kalın koruyucu kabuklarından dolayı pestisit veya kirletici madde içerme olasılığı düşüktür. Genellikle iyi tolere edilir ve kolayca sindirilir.

Özetlersek;

Birçok sağlık yararı sağlayan popüler bir meyvedir. Lif ve antioksidan içeriği nedeniyle sindirim ve kalp sağlığını artırabilir. Nispeten düşük kalorili ve besleyiciliği yoğun olduğu için kilo vermeye bile yardımcı olabilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler