29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Noodle Çeşitleri & Tarihi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Çorbanın içinde yüzen, lezzetli bir salatanın içinde sebzelere sarılan, wok içerisinde taze pişirilmiş ya da hazırının sadece sıcak suyla karıştırıldığı. Asya mutfağında bunlar gibi yüzlercesini bulabileceğiniz hemen her çeşit yemeğin içinde veya yanında servis edilen bu hamur işinin kaç çeşidini biliyorsunuz?

Erişteyle ilk tanışmanız belki de büyükannenizin yaptığı ev eriştesiyle olmuştu. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızartılmış tereyağı gezdirerek yemiş olabilirsiniz. Ancak noodle dediğimiz eriştelerin tarihi çok öncelere gidiyor. Çin’de erişteye dair bulunan ilk bulgular 4000 yıl öncesine kadar gidiyor ve tüm dünyaya bu kültürün Çin’den yayıldığına inanılıyor.

NOODLE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Pek çok çeşidi olan bu Asyalı eriştelerin çeşitlerine ve nasıl servis edildiklerine bir göz atalım.

RAMEN

Ramen’in ulaşılabilirliği ve bilinirliği son olarak Türkiye’de de marketlerde 2,5 liralık paketlerde satılmasına kadar ulaştı. Buğday unu dişe gelirliğini, yumurta da zengin sarı birleşimini sağlıyor Japon olarak bilinmesine rağmen, ramen’in de anavatanı Çin’dir. Taze, taze dondurulmuş, kurutulmuş türleri mevcuttur.

UDON

Basitçe buğday unu ve sudan yapılan, kalın ve dolgun Japon noodle’ları genel olarak taze tüketilir. Japon geleneğine göre udon, et suyunun içinde ve tempura, balık kekleri, sebzeler ya da en basit şekliyle dilimlenmiş soğanlarla süslenerek sunulur.

SOBA

Bu Japon noodle’ları, gri-kahverengi huzmelerini ve fındık aromalı tadını karabuğday unundan alıyor. Ayrıca “soba”, herhangi bir ince Japon noodle’ına verilen isimdir aynı zamanda. Özellikle yazın soba soğuk bir şekilde dashi, soya sosu ve mirinle yapılan sos eşliğinde sunulur. Soğuk havada ise sıcak çorbanın içinde tüketilir.

SOMEN

Bu incecik Japon noodle’ları buğday unu ve birazcık yağ ile yapılır. Soba gibi somen de genelde soğuk ve bir kap ılık sos eşliğinde servis edilir.

ÇİN ERİŞTESİ (EGG NOODLE)

Yumurta noodle’ı (Egg Noodle) olarak da geçen bu erişteler buğday unu ve yumurtayla yapılır. Bugün al-götür olarak satın aldığınız kutulardaki erişteler Çin eriştesidir. Ayrı bir şekilde pişen üstü ve kendisinin karıştırılarak yapılmasıyla yemekler yapılır.

FASULYE ŞEHRİYESİ

(CELLOPHANE NOODLE – GLASS NOODLE)

Güney Asya’da yetişen sarı fasulyelerle yapılan fasulye şehriyesi olarak adlandırdığımız bu noodle türü sıcak suya batırılıp karıştırdıktan sonra şeffaflaşır.

PİRİNÇ ERİŞTELERİ

Dünyada pirinç erişteleri birçok isme sahip olduğu gibi birçok yemeğin içindedir de. Ancak pirinç eriştesini en kolay kategorize etme yolu büyüklüğüne göre dört şekildedir: Vermicielli, ince, orta ve geniş.

Glüten içermediğinden buğday unuyla yapılan eriştelerden daha hassas yapıdadırlar. Fasulye şehriyeleri gibi sıcak suya batırıp karıştırmak yeterlidir.

VERMICELLI

Pirinç eriştesinin bu türü genelde fasulye şehriyesiyle karıştırılır. Bu ince, yuvarlak erişteler, adeta küçük sarılmış yün çileleri halinde paketlenir. Vietnam mutfağında bun adı verilen ızgara etin altına soğuk olarak servis edilir. Veya pirinç dürümlerinin içine sarılan sebzelerle beraber servis edilir. Çin menülerinde karides, domuz ve güneşte kurutulmuş sebzelerle sunulurken görmeniz mümkün.

Pirinç vermicelli paketlerinin üzerinde göreceğiniz isimler şu şekilde olabilir:

 • Mi Fen/Maifun (Çin)
 • Sen Mee (Thai)
 • Bun/Banh Hoi (Vietnam)
 • Pancit Bihon (Tagalog)

İNCE PİRİNÇ ERİŞTESİ / ÇUBUĞU

Pirinç eriştesinin yuvarlak yapılı olan vermicelli’nin zıttı olarak düz ve en ince türü olan pirinç çubukları genellikle sıcak çorbalarda ya da kızgın yağda çabucak pişirilerek servis edilir.

İnce pirinç çubukları paketlerinin üzerinde göreceğiniz isimler şu şekilde olabilir:

 • Sen Yai (Thai)
 • Palabok (Tagalog)

ORTA BOY PİRİNÇ ERİŞTESİ / ÇUBUĞU

Genelde pho denilen Vietnam çorbalarının içinde bulunan bu türün en çok tüketilen versiyonudur orta boy pirinç eriştesi.

Orta boy pirinç paketlerinin üzerinde göreceğiniz isimler şu şekilde olabilir:

 • Ho Fun/Haw Fun/Hor Fun/Lai Fen (Çin)
 • Sen Lek (Thai)
 • Banh Pho (Vietnam)

GENİŞ PİRİNÇ ERİŞTESİ

Bu jumbo tip noodlelar İtalyan pappardelle makarnasıyla aynı genişliktedir. Genellikle Thai mutfağının favori yiyeceklerinden pad kee mow ve pad see ew’in yapılışında kızgın yağda hızla pişirilerek kullanılır.

Geniş pirinç erişteleri paketlerinin üzerinde göreceğiniz isimler şu şekilde olabilir:

 • Shan Shui Ho Fun/Sha Ha Fun (Çin)
 • Sen Han/Jantaboon (Thai)

Erişte ya da noodle, ne derseniz deyin fark etmez, Dünya mutfağının en önemli maddelerinden biri ve başlı başına yapımı, yemeklerde kullanımı ayrı bir dünya. Bu dünyada da bir kılavuza ihtiyaç olacağından yanınızdan bu kılavuzu eksik etmeyin.

Afiyet olsun.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
86
Bilmeniz Gerek: Turşunun Üzeri Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
53
Hiçte Zor Değil: Poğaçaların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılır? İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler