25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Papatya Çayı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bahar gelince kırda, bayırda, yol kenarlarında ortası sapsarı, etrafı bembeyaz taçlarla bezenmiş olan papatyaların seyrine doyum olmuyor. Yabani olarak yetişebilen bir bitkinin böylesi güzel çiçeklerinin olması, en masum duyguların tercümesi olabilmesi ne de güzel değil mi? Ancak güzel bir çiçek olmasının yanında, şifalı özellikleriyle de tanınan papatyadan yapılan çayın, papatya yağının nelere faydalı olduğunu öğrenince ne kadar değerli bir bitki olduğu çok daha iyi anlaşılıyor.

Güzeller güzeli papatya 10 santimetreden 50 santimetreye kadar uzayabilen hoş kokulu, şifalı bir bitkidir. Papatyanın Latincedeki ismi Anthemis nobilistir ve işte bu bitkinin anavatanı ülkemiz Türkiye’dir. Bu bakımdan ülkemizde köyde, kentte her yerde bahar ve yaz aylarında sıklıkla papatya görmemiz de gayet normal değil mi?

Estetik görünümü nedeniyle çok tercih edilen papatya, sahip olduğu pek çok faydalı madde nedeniyle çiçekçiler kadar aktarlarda da satılmaktadır. Solunum yolları sorunlarına ve özellikle de sinüzitte karşı en etkili etken maddelerden birisi papatyanın içinde bolca bulunurken, çok güçlü antidepresan etkisi ile ruhsal açıdan rahatlama sağlaması, hem bedeni hem ruhu dinlendirmesi çok önemlidir. Papatya ile yapılan çay özellikle regl dönemlerinde tüketildiğinde çok etkili bir yatıştırıcı ve ağrı kesicidir. Bunların yanında kafa derisinin sağlığını koruyan, saç derisindeki kaşıntıyı gideren papatya, saç rengini de doğal olarak açar.

Papatyanın içinde; tanen, flavon glikozitleri ve bisabolol, azülen, terpenler, salisik asitler bulunmaktadır. Bunlardan Alfa bisabolol maddesi ülsere karşı kullanılırken, azulen adlı madde mide yanmasına karşı çok etkilidir. Papatya içerdiği terpenoidler ve flavonoidler gibi hastalıklarla mücadele eden yüksek antioksidanlar sayesinde tüm vücut sağlığına çok faydalıdır. Papatyanın içindeki önemli antioksidanlar bitkinin güçlü yağlarında bulunur ve kesinlikle iyileştirici özelliktedir. Bazı bitkilerin aksine neredeyse bilinen hiçbir yan etkisi olmayan papatya, yaklaşık 5.000 yıldır çay, bitki özü, yağ ve kozmetik formlarda çok çok farklı alanlarda güvenle kullanılmaktadır.

Papatyanın faydaları nelerdir?

Bin bir derde şifa olan papatyanın anti-enflamatuar özelliği cildi sıkılaştırıcı bir etkiye sahipken, özellikle soğuk algınlığı, bronşit ve üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde papatya çayı önerilir. Yani papatyanın her alanda bilinen ya da henüz bilinmeyen sayısız faydası vardır. Papatya bitkisel bir ilaç olarak kullanılmakla birlikte klasik bitki çayı gibi demlenip çay formunda tüketilebiliyor. Papatya, kurutulmuş bitki olarak, sindirim sistemini uyarıcı etki gösterdiğinden iştahı azaltmak için kullanılabilirken, gastrit, ishal, karaciğer ve safra kesesi ile ilgili şikayetler gibi sindirim sistemi sorunlarının tedavisi için de önerilir. Sadece bunlarla da sınırlı değil, örneğin; içindeki apigenin adlı madde kadınların adet dönemindeki sorunlara karşı etkili olan birkaç etkin maddeden birisidir. Karaciğeri koruyucu etkisi ile bilinen herniarin maddesi ise kır papatyasının etkin maddelerinden biridir. Papatyanın içeriğinde bulunan her bir maddenin çok fazla faydası bulunmaktadır. Bu bağlamda papatya çayının yararlarını detaylı bir şekilde incelemekte fayda var.

Adet dönemi semptomlarını azaltır!

Adet dönemi pek çok kadın için ağrılı, sancılı geçmekte ve kadınların çoğu da adet dönemlerini daha rahat geçirmek için papatya çayından yardım alırlar. Zira papatya çayı adet kramplarını azaltmakta, ruhsal ve bedenen rahatlama sağlamaktadır. Bununla birlikte papatya çayının hem ağrı, sancı ve krampları hem de ağrıya eşlik eden endişe ve sıkıntıları da azalttığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kemik yoğunluğunu korur!

Osteoporoz, yani kemik erimesi kişinin vücudundaki kemik yoğunluğunun azalmasıdır. Kemik erimesi de zamanla kemiklerde kırılma ve şekil bozukluğu riski yaratmaktadır. Kemik erimesi özellikle kadınlarda menopoz sonrasındaki dönemde daha sık görülmektedir. Papatya çayının anti-östrojenik etkileri sayesinde kemik yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olduğu ve kemik erimesini önleyebildiği biliniyor.

Kan şekerini dengeler!

Papatya çayının kan şekerini düzenleyerek diyabetin tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak papatya çayı diyabetin tedavisine sadece yardımcı olmakta, asla diyabet ilaçları kadar etki etmemekte, diyabet ilaçlarının yerine geçememektedir. Ayrıca düzenli olarak papatya çayı tüketimiyle diyabetin uzun vadeli komplikasyon riski azalabilmektedir.

Enfeksiyonel rahatsızlıkları önler!

vücutta herhangi bir sebeple, herhangi bir bölgede iltihap olması ve bunun tedavi edilmemesi durumunda pek çok rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Uzun vadede enfeksiyonların sonucu olarak; inflamasyon hemoroid, gastrointestinal ağrı, artrit, otoimmün bozukluklar ve hatta depresyon dahil pek çok ciddi hastalık görülebilir. İşte papatya çayı da içeriğindeki kimyasal bileşiklerle vücuttaki iltihabı azaltabilecek özelliktedir.

Kanser karşıtıdır!

Papatya çayının birebir tamamen kanseri önleyebildiğini söylemek çok doğru olmazken, papatya çayının vücutta kanser hücrelerini hedef alabildiğini veya hatta bu hücrelerin gelişmesini engellediğini söylemek mümkün olabilir. Bilim insanları papatya çayının kanser üzerindeki etkileri için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylemekle birlikte, bu konuda yapılan bir çalışmada papatya çayının kanser tümörlerini hedeflediği tespit edilmiştir.

Ruhsal ve zihinsel dinginlik verir, uyku kalitesini artırır!

Papatya çayı bir tür rahatlama çayı olarak bilinir. Günün stresinden, sıkıntısından, depresyondan, yorgunluktan kurtulmak için bir fincan ılık papatya çayı içmek önerilir.  Papatya çayı ile ruhsal ve zihinsel olarak rahatlayan kişi çok daha rahat ve kolay uykuya dalabilir. Papatya çayı; kaygıyı azaltabilen ve uykuyu tetikleyen bir benzodiazepin ilacı gibi işlev görebilmektedir.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Papatya çayı tam bir sindirim dostu çay olarak; bulantı ve gaz dahil olmak üzere birçok sindirim rahatsızlığının doğal tedavisinde kullanılır. Bu konuda yapılan bazı çalışmalarda papatya çayının sindirimi kolaylaştırdığı ve anti-inflamatuar özelliği ile ishale karşı koruma sağladığı gözlenmiştir. Ayrıca papatya çayının mide asiditesini azaltarak ve ülsere neden olan bakterilerin çoğalmasını engelleyerek ülsere karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

Dişeti sağlığını korur!

İçmek için demlenen papatya çayından bir tatlı kaşığı kadar ayırıp onun içine diş fırçasını batırıp bu şekilde dişleri fırçalamak önerilir. Bu uygulama ile dişetleri daha sağlıklı olacak, dişeti çekilmesi önlenecektir. Ancak bu uygulamayı sadece haftada 1 kez yapmak önerilir.

Sinüziti tedavi eder!

Papatya çayı solunum sisteminin dostudur, tüm solunum sorunları gibi sinüzitin de tedavisine yardımcı olur. Bunun için büyük bir çaydanlıkta ya da tencerede kaynatılan yarım litre suya 2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya atıp bu çayın buharını teneffüs etmek önerilir. Başı havluyla örterek, yüzü papatya çayının buharına tutmak, bu şekilde burundan nefes alıp vermek gerekir. Bu uygulamayı sinüsler tamamen açılıncaya kadar günde bir kez yapmak iyi gelir.

Mide sorunlarının çözümüne yardımcıdır!

Papatya çayı genel olarak sindirim sisteminin dostu olduğu için tüm sindirim organlarının sağlığını korumakta, desteklemektedir. Bu bağlamda gaz, şişkinlik, mide ülseri gibi şikayetlerde güvenle papatyayı içilebilir. Papatya çiçeklerinin içerdiği alfa bisabolol adlı madde ülsere karşı tedavi edici rol oynamakta, mide yanmasını tedavi etmektedir.

Karaciğer detoksunda etkilidir!

Herniarin adlı madde karaciğerin sağlığını koruyucu etki göstermekte, özellikle de kır papatyalarında herniarin adlı madde bolca bulunmaktadır. Bununla birlikte papatya çayının karaciğerin arındırılmasında da etkili olmasını sağlayan sinapic asit maddesi vardır. Bu bağlamda papatya çayı içerek karaciğerin daha sağlıklı çalışması ve detoks ile arındırılması mümkün olmaktadır.

Kas ağrılarını ve romatizmal şikayetleri azaltır!

Papatya çayının kasları, eklemleri rahatlatıcı, ağrıları dindirici etkisi bulunmaktadır. bu bakımdan romatizmal rahatsızlıkların hafiflemesi için de özellikle akşamları bir fincan papatya çayı içilmesi önerilir.

Cilt sağlığını korur!

Papatya çayı hem düzenli olarak tüketildiğinde hem de cilde uygulandığında cilt sağlığını korumakta, desteklemektedir. Özellikle de deri döküntüsüne, pullanmaya yol açan cilt hastalıklarında şikayetlerin hafiflemesini sağlar. Ciltte zaman zaman ortaya çıkıp kaybolan alerji belirtilerini azaltmak için de papatya çayı önerilir.

Bağırsak sorunlarını giderir!

Papatya çayı sindirim sisteminin dostu olduğu için sindirim organlarının fonksiyonlarını korur. Bu bakımdan bağırsak sorunlarında ve bağırsak iltihaplarında papatya çayı içilmesi faydalı olur, bağırsak hareketleri doğal yolla hızlanır. Zira papatya çayı hem bağırsak sağlığını korumakta hem de iltihap giderici rol oynamaktadır.

Ağız içi sağlığını korur!

Papatya çayının iltihap giderici özelliği ve dişetlerinin sağlığına olumlu etkileri ile ağız içi sağlığını korumak mümkündür. Papatya çayı ile ağız iltihaplarını iyileşir, ağız hijyeni korunur ve hem dişeti hem de diş sorunları önlenir. Özellikle de apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Papatya çayının antiseptik, antiinflamatuar özellikleri vücudun zararlı bakterilerle ve mikroplarla savaşma gücünü artırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren papatya çayı, vücudu hastalıklara karşı korur.

Papatya çayının faydalı kullanım şekilleri

  • Arpacık tedavisinde papatya çayı

1 çay bardağı kadar su kaynatılır, içine 1 tatlı kaşığı papatya çiçeği konur. Ağzı kapalı şekilde 10 dakika kadar demlendikten sonra temiz bir tülbent yardımıyla süzülür. Bu şekilde demlenen papatya çayının içine küçük bir parça pamuk batırılıp göz kapağının üstüne konur. Pamuk soğuduğunda ise yenisi ile değiştirilir.

  • Şişkinlik, gaz, hazımsızlık gibi sindirim sorunları için papatya çayı

1 tatlı kaşığı kuru papatyayı fincana konur ve üzerine kaynamış su dökülür, 5- 10 dakika kadar bekleyip demlendikten sonra içilir.

  • Bağırsak solucanlarını vücuttan atmak için papatya çayı

2 çay kaşığı papatya 1 bardak kaynamış suyun içine atılır ve 10 dakika kadar demlendikten sonra içilir. Bunun işe yaraması için sabah akşam birer fincan olmak üzere 1 hafta – 10 gün kadar devam edilmesi önerilir.

  • Romatizma tedavisi için papatya çayı

Papatya çayının eklem ve kas ağrılarını dindirici özelliği bulunmakla birlikte, tek başına romatizma tedavisinde etkisi olmaz. Ancak romatizmal ağrılarda papatya, kekik, nane ve ıhlamurun birlikte demlendiği çayı içmek faydalı olur.

Papatya çayı içecek olanlara öneriler

  • Papatya bitkisinin ve bu bitkiden yapılan çayın bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi kesinlikle önerilen sıklıkta ve önerilen dozda alınması gerekir. Aksi halde birtakım istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.
  • Bilinen herhangi bir rahatsızlığı olan ve ilaç kullanan kişilerin papatya çayı tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir.
  • Tiroit hastalığı olan kişilerin papatya çayı içmeleri önerilmez.

Papatya toplayıp çay yapmak güvenli olur mu?

Papatya büyükşehirler de dahil olmak üzere neredeyse her yerde yabani olarak bulunabilen bitkilerdir. Bu sebeple de imkanı olanların papatyaları mevsiminde kendisi toplayıp kurutarak saklaması, sonrasında çay olarak tüketmesi önerilir. Bunun için papatya çiçekleri tam olarak açtıktan sonra en geç on gün içinde toplanması iyi olur. Zira çok fazla beklemiş veya beyaz çiçek yaprakları kısmen dökülmüş olanlar yeterince faydalı olmaz. Papatyalar kurutulmadan önce asla yıkanmamalıdır. Tam zamanında toplanmış papatyalar temiz bir tahta veya bez üzerinde açık havada ve gölgede kurutulmalı, kuruduktan sonra cam kavanozda ve ışık almayan kapalı bir dolapta saklanmalıdır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler