28 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Papaya : Sindirim Sağlığını Geliştirebilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Papaya, inanılmaz derecede sağlıklı bir tropikal meyvedir. Enflamasyonu azaltan, hastalıklarla mücadele edebilen ve genç görünmenizi sağlayan antioksidanlarla yüklüdür. Papaya, “Carica papaya” bitkisinin meyvesidir. Christopher Columbus’un “meleklerin meyvesi” olarak adlandırdığı bilinmektedir, çünkü tadı çok lezzetlidir. Orta Amerika ve Güney Meksika’dan çıkmıştır, ancak artık dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir.

Papaya, sert protein zincirlerini parçalayabilen papain adlı bir enzim içerir. Bundan dolayı, insanlar binlerce yıldır et yumuşatmak için papaya kullanmıştır. Papaya olgunlaşmışsa, çiğ olarak yenebilir. Ancak olgunlaşmamış papaya, özellikle hamilelik sırasında, yemeden önce mutlaka pişirilmelidir. Bunun nedeni, olgunlaşmamış meyvenin kasılmaları harekete geçirebilecek yüksek bir lateks içeriğine sahip olmasıdır.

Besin içeriği

Bir tane küçük papaya (152 gram) aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Kalori: 59

Karbonhidratlar: 15 gram

Lif: 3 gram

Protein: 1 gram

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 157’si

A vitamini: Günlük ihtiyacın % 33’ü

Folat (B9 vitamini): Günlük ihtiyacın % 14’ü

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 11’i

Eser miktarda: Kalsiyum, magnezyum, B1 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, E vitamini ve K vitamini

Papaya ayrıca karotenoid denilen sağlıklı antioksidanlar içerir. Özellikle likopen bakımından çok zengindir. Dahası, bu yararlı antioksidanlar diğer meyve ve sebzelere kıyasla papaya meyvesinden daha iyi emilir.

Güçlü antioksidan etkileri vardır

Serbest radikaller vücudunuzun metabolizması sırasında oluşan reaktif moleküllerdir. Zararlı bakterileri yok etmeye yardımcı olmak gibi bazı önemli işlevleri yerine getirirler. Bununla birlikte, çok fazla olduğunda, vücudunuzun hastalıklara yol açabilecek bir oksidatif stres durumuna girmesine neden olur.

Papayada bulunan karotenoidler de dahil olmak üzere antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize edebilmekte ve böylece zarar vermelerini önlemektedir. Çalışmalar, mayalanmış papayanın yaşlılarda oksidatif stresi azaltabildiğini ve prediyabet, hafif hipotiroidizm ve karaciğer hastalığı olan kişilere yardımcı olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, birçok araştırmacı beyinde bulunan aşırı serbest radikallerin, Alzheimer hastalığında önemli bir faktör olduğuna inanmaktadır. Bir çalışmada, Alzheimer hastaları 6 ay boyunca fermente edilmiş bir papaya özütü verdikten sonra 8-OHdG olarak bilinen bir biyobelirteçte % 40’lık düşüş yaşamıştır. DNA’da oluşan oksidatif hasarı gösteren bu belirteç ayrıca yaşlanmaya ve kansere de neden olmaktadır.

Kanser karşıtı özellikler barındırır

Araştırma papayadaki likopenin kanser riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Ekstradan, kanser tedavisi gören kişiler için de yararlı olabilir. Papayanın kanserle savaşma kabiliyeti, kanser gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunan serbest radikalleri azaltma yeteneğinden kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

Ayrıca, papaya başka meyvelerde bulunmayan bazı benzersiz etkilere sahip olabilir. Bilinen antioksidan özelliklere sahip 14 meyve ve sebze arasında sadece papaya meme kanseri hücrelerinde anti-kanser aktivitesi göstermiştir.

Enflamasyon (iltihaplanma) ve midesinde prekanseröz değişiklikler olan yaşlılarla yapılan küçük bir çalışmada, mayalanmış bir papaya preparatı verildiğinde oksidatif hasar azalmıştır. Bununla birlikte, herhangi bir tavsiyede bulunulmadan önce çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İçerisindeki antioksidanlar kalp sağlığını geliştirebilir

Daha fazla papaya tüketmek, kalbiniz için faydalı olabilir. Çalışmalar, likopen ve C vitamini açısından zengin meyvelerin kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Papayadaki antioksidanlar kalbi koruyabilir ve iyi (HDL) kolesterolün koruyucu etkilerini artırabilir.

Bir çalışmada, 14 hafta boyunca mayalanmış bir papaya takviyesi alan kişilerin plasebo verilenlere göre; inflamasyon miktarında azalma ve iyi (HDL) kolesterol seviyesinde gelişme yaşanmıştır. Bu gelişme, kalp hastalığı riskinin azalmasını sağlamaktadır.

Enflamasyonla savaşır

Birçok hastalığın kökeninde kronik iltihaplanma bulunur ve sağlıksız beslenme ile yaşam tarzı tercihleri ​​iltihaplanma sürecini etkiler. Enflamasyon, C-reaktif protein (CRP), tümör nekroz faktörü (TNF) ve interlökin-6 (IL-6) dahil olmak üzere çeşitli kan belirteçlerinin test edilmesiyle ölçülebilir.

Çalışmalar, papaya gibi antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzelerin bu enflamatuar belirleyicileri azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Örneğin bir çalışma, karotenoid bakımından zengin meyve ve sebze tüketimini artıran erkeklerin, CRP seviyelerinde önemli bir düşüş yaşandığını göstermiştir.

Sindirim sağlığını geliştirebilir

Meyvenin içindeki papain enzimi, proteinin sindirilmesini kolaylaştırabilir. Tropik bölgelerde yaşayan insanlar, papaya meyvesini kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu gibi diğer sorunlar için doğal bir tedavi yöntemi olarak görmektedir.

Bir çalışmada, 40 gün boyunca papaya bazlı bir formül alan kişiler kabızlık ve şişkinlik konusunda belirgin iyileşme yaşamıştır. Papaya tohumunun, yapraklarının ve kökünün, hayvan ve insan çalışmalarında ülser tedavisinde etkili olduğu da gösterilmiştir.

Cilt hasarına karşı korur

Vücudunuzu sağlıklı tutmanın yanı sıra, papaya ayrıca cildinizin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olabilir. Aşırı serbest radikal aktivitenin, yaşla birlikte ortaya çıkan kırışıklık, sarkma ve diğer cilt hasarının çoğundan sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

Papayada bulunan C vitamini ve likopen cildinizi korur. Böylece yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, 10-12 hafta boyunca likopen takviyesi alanlarda, güneşe maruz kaldıktan sonra ciltte kızarıklık azalmıştır. Böylece deri hasarı da azalmaktadır.

Diğer bir çalışmada, 14 hafta boyunca likopen, C vitamini ve diğer antioksidan karışımını tüketen yaşlı kadınlarda yüz kırışıklıkları derinliğinde gözle görülür ve ölçülebilir bir azalma olmuştur.

Lezzetlidir ve çok yönlü kullanılabilir

Papayanın, birçok insanın sevdiği muhteşem bir tadı bulunmaktadır. Ancak, olgun olması gerekir. Olgunlaşmamış veya aşırı olgunlaşmış bir papayanın, tadı değişir. En uygun şekilde olgunlaştırıldığında papaya, turuncu veya kırmızımsı renkte olmalıdır.

Tadı soğukken daha iyidir bu yüzden mümkün olduğunca buzdolabında tutmak iyi bir fikirdir. Aynı zamanda inanılmaz derecede çok yönlü bir meyvedir ve diğer gıdalarla da kombine edilebilir.

  • Kahvaltı: İkiye bölün ve her bir yarısını yoğurt ile doldurun, ardından birkaç tane yaban mersini ve doğranmış fındık serpin.
  • Atıştırmalık: Şeritler halinde kesin ve her bir şeridin etrafına bir dilim jambon sarın.
  • Salsa sos: Papaya, domates, soğan ve kişnişi doğrayın, sonra limon suyu ekleyin ve iyice karıştırın.
  • Smoothie: Doğranmış papayayı Hindistan cevizi sütü ve buzla karıştırın, sonra da mutfak robotundan geçirin.
  • Salata: Papaya ve avokadoları küp küp doğrayın, didilmiş tavuk, zeytinyağı ve sirke ile harmanlayın.
  • Tatlı: İyice kıyılmış papayayı, 2 çorba kaşığı chia tohumu, 1 bardak badem sütü ve 1 tatlı kaşığı vanilya ile iyice karıştırın ve yemeden önce soğutun.

Özetlersek;

Papaya, değerli besinler açısından zengindir ve tadı çok lezzetlidir. Güçlü antioksidan özellikleri, özellikle kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, gözle görülebilir yaşlanma belirtilerinin azalmasını ve cildinizin genç kalmasını sağlar.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler