29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Patates Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Patates diyeti son zamanlarda kısa süre içinde fazla kilo verilmesini vadeden şok diyetlerden biridir. Hemen hemen herkesin sevdiği patates ve yanında yoğurtla yapılan bu diyet şeklinin uygulanması günden güne artmaktadır.

Patates satın alınmasındaki kolaylık, bulunmasındaki rahatlık ve tüketildiğinde uzun süre tok tutması dolayısıyla insanlar için daha kolay uygulanabilir olmasını sağlamaktadır. İnsan sağlığına olan fayda ve zararları konusunda çeşitli tartışmaların bulunduğu patates diyetinin içeriğini bu yazımızda ayrıntılı olarak sizler için derledik. İyi okumalar dileriz…

PATATES DİYETİ NEDİR

Patates diyetinde sıklıkla tüketilmesi gereken haşlanmış patates potasyum, C vitamini, lif gibi çeşitli vitamin ve mineralleri içeren zengin yapısı ile diyet yapıldığı sırada vitamin eksikliğini önleyerek sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

Uygulanmasının 3 veya 6 günlük periyotları aşmaması gereken patates diyetini ancak bu sürelerde uygulandığında verimli ve sağlıklı sonuçlar gözlenmektedir. Patates diyetine başlandığında yapılması gereken ilk aşama, patateslerin seçimidir. Patateslerin seçiminde orta boy olanların tercih edilmesi gerekmektedir.

Patates diyetinde malzeme olarak patates ve yoğurttan başka bir şey kullanılmamaktadır. Yoğurtlar hazır yerine ev yoğurdu olarak; patatesler ise haşlanmış ve tuzsuz olarak tercih edilmelidir. Ayrıca diyetin uygulandığı süre boyunca günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Bunlara ek olarak diyet boyunca şekersiz olmak koşuluyla kahvesiyah çay ve yeşil çay tüketimi serbesttir. Ancak kalp hastaları için fazla miktarda tüketilmeleri sorun oluşturabilecektir.

Neredeyse tamamı patates tüketimine dayalı olan bu diyetin içeriği ile ilgili bazı örnekleri aşağıya sizler için ekledik.

PATATES DİYETİ NASIL YAPILIR

1.Gün

Kahvaltı: haşlanmış patates ve 4 yemek kaşığı yoğurt

Öğle yemeği: haşlanmış patates ve 4 yemek kaşığı yoğurt

Akşam yemeği: 8 yemek kaşığı yoğurt

2.Gün

Kahvaltı: 4 yemek kaşığı yoğurt

Öğle yemeği: Haşlanmış patates ve 3 yemek kaşığı yoğurt

Akşam yemeği: Haşlanmış patates ve 8 yemek kaşığı yoğurt

3.Gün

Kahvaltı: Haşlanmış patates

Öğlen yemeği: Haşlanmış patates ve 3 yemek kaşığı yoğurt

Akşam yemeği: 4 yemek kaşığı yoğurt

Günlük alınması gereken kalori miktarının çok fazla altında olan ve besin ögeleri yönünden yetersiz olan patates diyetinin bireyler için sağlık sorunlarına yol açabileceği uzmanlar tarafından savunulmaktadır. Bu sağlık sorunlarının başlıcaları ve ilk belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk ve durgunluk gibi şikâyetler ortaya çıkabilmektedir.

Normal ve ideal bir beslenme programı, doktor muayenesinden geçirildikten sonra bireyin kan bulguları ve kişisel özelliklerine göre diyetisyen tarafından oluşturulmalıdır. Ayrıca beslenme programı karbonhidratproteinyağvitamin ve mineral gibi başlıca besin gruplarının her birinden bireyin ihtiyacına göre gerekli miktarları içermelidir. Tüm bunların yanında patates diyeti karbonhidrat ağırlıklı bir diyettir. Bu nedenle patates diyeti tüketilmesinin olumsuz yönleri enine boyuna bir sağlık danışmanı ile görüşülmeli ve doktor ile diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır.

Doktorunuza danışmadan hiçbir diyeti yapmanızı önermemekteyiz. Bu yazı sadece patates diyeti hakkında bilgi vermek amaçlı yazılmıştır.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Hafta Sonu Detoksuna Hazır mısınız? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
654
Ağır Metaller Vücuttan Nasıl Atılır? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
207
Kekreyemiş Metabolizma Hızını 5 Kat Arttırıyor! İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler