29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Hiçte Zor Değil: Poğaçaların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Fırında puf puf kabarışını izlemek ayrı keyif, eve yayılan mis gibi hamur kokusu bambaşka bir keyif. Çayın yanında sıcacık, yumuşacık dokulu poğaçaları afiyetle tüketmek ise başlı başına bir mutluluk. Poğaçayı hamur işleri arasında hep bir başka görenlerdenseniz, dokusu ve kıvamı sizler için mutlaka çok önemlidir. İyi bir poğaça çok yağlı olmaz, tam kıvamında kabarır, üzerine nar gibi kızarır, iç dokusu yastık gibi yumuşacık olur. Tüm bu koşulları sağlamak için de belli püf noktalarına ihtiyaç var. Poğaça yaparken en çok karşılaşılan yumuşacık olmama sorunsalını gelin bugün hep birlikte çözelim. Poğaçalarınız muhteşem kıvamlarıyla hayranlık uyandırsınlar!

Poğaçaların yumuşak olması için ne yapılır?

Yumuşacık bir poğaça hamuru yapmak isterseniz mutlaka mayalı poğaça hamurlarını tercih edin. Kabartma tozlu poğaça hamurları da puf puf kabarır ancak mayalı hamurlar bu konuda çok daha fazla başarılı. Maya hamurlara çok daha yumuşacık bir kıvam verir. Maya olarak da yaş maya veya kuru maya kullanabilirsiniz. Ekşi mayaların poğaça hamuruna verdiği kıvam ve doku oldukça farklı. O yüzden bugün kuru ve yaş maya üzerinden püf noktaları paylaşacağız sizlerle. 

Tüm o yumuşacık kıvamın sırları hamurunda saklı. Hamurunu hazırlarken süt, su gibi sıvıları mutlaka ılık bir şekilde kullanın. İlk aşama mayayı aktif hale getirmek ile başlıyor. Bu sayede poğaçanız çok daha güzel kabarıyor. Süt veya ılık su veya her ikisini birlikte bir kaba ilave edin. Çok sıcak ya da soğuk olmamalarına, hafif ılık olmalarına özen gösterin. Ardından şeker ve mayayı da ekleyerek güzelce karıştırın. Poğaça hamurlarına mutlaka şeker ilave edin. Mayanızın daha aktif olmasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde birkaç dakika bekletin, tarifinizde varsa sıvı yağ, soda, sirke gibi malzemeleri ekleyin. Özellikle soda ilavesi poğaçalarınızın daha kabarık olmasına yardımcı olacaktır.

Sıvıları eklediğiniz aşamada tuz ilave etmeyin. Tuz ilavesi mayanın aktif olmasını engelleyebilir. Bu nedenle tüm sıvı malzemeleri ve unu ilave ettikten sonra tuzunu da koyup güzelce yoğurun. Gelelim ikinci yumuşaklık için dikkat edilmesi gereken noktaya. Unu çok fazla ilave etmeyin. Tarifinizde yazan miktarların dışına çıkmamaya özen gösterin ve un eklemesi yaparken mutlaka azar azar ilave edin. İhtiyaç halinde un ilave ederek hamurunuzun kıvamını ayarlayın. Ardından üzerini hava almayacak şekilde kapatıp kışları ılık bir fırında yazları da oda sıcaklığında mayalandırmaya bırakın. Hamurunuz iki katına çıkana kadar mayalandırmayı ihmal etmeyin. Özellikle kış aylarında oda sıcaklığı farklı olduğu için ılık fırında mayalandırarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Hamur mayalanınca havasını alıp şekil verin. Tepsiye dizip üzerini kapatın ve yeniden 10-15 dakika kadar tepsi mayalandırmasına bırakın. Ardından üzerine yağ, yumurta sarısı gibi malzemeler sürerek, susam çörek otu gibi malzemeler ilave ederek fırına verin.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
86
Bilmeniz Gerek: Turşunun Üzeri Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
106
Neden Bazı Kurabiye Tariflerinin Tereyağı, Bazılarında Sıvı Yağ Kullanırız? İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler