07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Rezene Çayı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bitkiler, doğal besin kaynakları vücudumuzun sağlık kaynağıdır. Pek çok hastalığın öncelikle önlenmesi ve sonraki aşamada tedavi edilmesi için doğal içerikli besinler, bitkisel kaynakların tüketilmesi önerilir. Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek için her şeyden önce doğal olanı tercih etmek kesinlikle daha faydalı olmaktadır. Bu bağlamda bahsi geçen ve önerilen besin maddeleri arasında bitki çayları da bulunmaktadır. Zaten doğadaki pek çok bitki ve bitki çayının da insan sağlığı için olumlu etkileri bilinmekte, doğru sıklıkta ve yeterli miktarda tüketilmesi önerilmektedir. İşte bu bitkilerden birisi de rezenedir. Kalpten, damarlara, ciltten, sindirim sistemine, bağırsaklara, hatta kemiklere, dişlere kadar rezene çayının çok faydalı olduğu biliniyor.

Şifalı bitkilerden birisi olan rezene; a, d, c vitamini açısından zengin olmakla birlikte B6, B12 vitaminleri, kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri de içermektedir. Bu bakımdan rezenenin kansızlıktan, ses kısıklığına, boğaz ağrısına, kolesterolden, görme sorunlarına kadar birçok soruna iyi geldiği bilinmektedir. Rezenenin çok mistik anason çeşnisinden dolayı rezene çayı da güzel, aromatik bir tada sahip olmakla birlikte, özellikle de rahatlatıcı etkisi dolayısıyla geceleri yatmadan önce 1 fincan rezene çayı içmek iyi gelir.

Şifalı doğal bitki çaylarından bahsedildiğinde faydaları sık sık dile getirilen rezene, hem çay olarak hem de bitkiden elde edilen baharat olarak kullanılıyor. Son zamanlarda özellikle de anne sütünü artırıcı etkisi olduğu bilinen rezene çayı, yeni annelerin sıklıkla tükettikleri bir bitki çayıdır.

Rezene çayının besin değerleri

100 miligram rezene çayı yaklaşık olarak;

 • 45 kalori,
 • 19 gram karbonhidrat,
 • 86 gram protein,
 • 39 gram yağ,
 • 58 gram lif,
 • 189 miligram sodyum,
 • 604 miligram potasyum,
 • 243 miligram kalsiyum,
 • 312 miligram A vitamini,
 • 9 C vitamini,
 • 11 miligram demir içeriyor.

 Rezene çayının faydaları nelerdir?  

 • C vitamini deposudur!

Rezene bitkisi tam bir C vitamini deposudur. Bu sebeple de bağışıklık sistemini güçlendirmekte, enerji vermekte, vücutta antioksidan görevi görmektedir. Rezene çayı vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirmekte, vücudun direncini artırmaktadır. Zengin C vitamini kaynağı olduğu için rezene çayı cilt dokusunu yenileyerek cildi güzelleştirmekte, cildin kolajen yapısını güçlendirerek anti – aging etki gösterir.

 • A vitamini bakımından zengindir!

A vitamini açısından zengin olan rezene bitkisi; öncelikle göz sağlığına iyi gelir, göz sağlığını güçlendirir. Bunların yanında düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemi güçlendirilir, cilt sorunları onarılır, böbrek, akciğer ve mesane sağlığı korunur.

 • Kansızlığa iyi gelir!

Rezene çayının vücuttaki kan hacmini artırıcı, kansızlığı giderici özelliği bulunmaktadır.

 • Sindirim sisteminin dostudur!

Rezene çayı, mide, bağırsak gibi sindirim organlarının sağlığını korur, mide ve bağırsak iltihabını azaltır. Bununla birlikte kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarının doğal olarak tedavisinde rezene çayı çok etkilidir, rezene tohumu kabızlığı giderici etkisiyle bilinmekte, bağırsaklardaki gazlar giderilmektedir.

 • Solunum yollarının sağlığını korur!

Rezene bitkisi tüm solunum organlarının sağlığını desteklemektedir. Bu bakımdan boğaz ağrıları, ses kısıklığı, boğaz iltihapları gibi sağlık sorunlarında doğal bir şifa kaynağı olarak kullanılır. Özellikle de balgam söktürücü özelliği sayesinde, burun kanallarını ve boğazı açmaktadır. Solunum yollarını düzenlediği için rezene, astım hastalığına da faydalı bir bitkidir. Boğaz ağrılarında da rezene çayı ile gargara yapılması önerilir.

 • Kas ve eklemleri destekler!

Rezene çayının hem ruhsal hem de fiziksel açıdan rahatlatıcı özelliği vardır. Bir fincan ılık rezene çayı kasları yumuşatır ve kas spazmlarına iyi gelir. Romatizma sorununda da rezene çayı tüketilmesi ağrıları azaltır.

 • Adet ve menopoz dönemi sorunlarını hafifletir!

Adet dönemleri ve menopoz dönemleri ağrılı, sancılı geçen kadınlar, ilaç kullanmadan ağrıların hafiflemesi için rezene çayı tüketebilirler. Rezene çayı ağrıları giderirken, vücudu rahatlatır.

 • Kolesterole iyi gelir!

Kolesterol, hayvansal kaynaklı olan besinlerle vücuda alınan, kanda ve büyük bir oranda ödde bulunan steroldür. Kolesterolün yükselmesi, başta kalp ve damar sağlığına olmak üzere tüm vücut sağlığını olumsuz etkilemektedir. Rezene çayı içerdiği faydalı maddeler sayesinde kandaki kolesterol seviyesini dengelemektedir.

 • Memelerin doğal yola büyümesine yardım eder!

Rezene bitkisi, içerdiği flavonidler sayesinde vücuttaki östrojen miktarını arttırarak memede yeni hücre dokularının oluşumunu arttırır, hızlandırır. Böylelikle de göğüslerin doğal bir şekilde büyümesi sağlanır.

 • Tansiyonu dengeler!

Rezene bitkisi potasyum açısından oldukça zengindir. Bu sebeple de vücuttaki kan basıncını düşürür ve dolayısıyla tansiyon değerinin dengede kalması için faydalıdır.

 • Zayıflama sürecini destekler!

Kilo vermeye çalışan kişilere tavsiye edilen çaylardan birisi de rezene çayıdır. Rezene çayının midedeki şişkinliği gidermesi, vücuttaki toksinleri atması ve idrar söktürücü özelliği sayesinde kilo vermeyi hızlandırdığı bilinmektedir. Ayrıca tokluk hissi vererek gereksiz kalori alımını da engellemektedir. Bu bakımından hem verdiği tokluk hissi hem de sindirim sistemine olumlu etkileri nedeniyle rezene çayının zayıflamaya yardımcı olduğu bilinir.

 • Ciltteki hücre onarımını hızlandırır!

Rezene çayı öncelikle içerdiği yüksek orandaki C vitamini ve antioksidanlarla cilt dostudur. Cildin kendi kendini yenilemesini sağlarken, kırışıklık oluşumunu önlemektedir. Hücre yenilenmesini destekleyici etkisi ile de rezene çayının yaraların iyileşmesini hızlandırdığı bilinmektedir.

 • Ruh sağlığını korur, geliştirir!

Rezene çayının fiziksel sağlığa olduğu kadar, ruh sağlığına da olumlu katkıları bulunmaktadır. Zihni dinginleştiren rezene çayı; özellikle de stresli günlerin sonunda daha rahat bir uyku verir. Depresyon, anksiyete gibi ruhsal rahatsızlıkların da hafifletilebilmesi için rezene çayı içilmesi önerilir.

 • Anne sütünü artırır!

Rezene çayından bahsedildiğinde aslında ilk olarak akla gelen faydası anne sütünü artırıyor olmasıdır. Zaten emzirme döneminde her bitki çayı önerilmediğinden alternatifler kısıtlıdır. Ancak anne sütünü artırıcı etkisiyle rezene çayı emziren kadınlara günde 1 – 2 fincan önerilir. Bu sayede sütün hem miktarının hem de kalitesinin arttığı bilinir.

Rezene çayı nasıl demlenir?

Öncelikle belirtmekte fayda var ki, diğer bitki çayları gibi rezene çayının da her defasında taze taze demlenip tüketilmesi gerekir. Bu sebeple de her seferinde 1 – 2fincan hazırlamakta fayda var. Rezene çayı için; 2 çay kaşığı rezene tohumu, 1 su bardağı su, isteğe bağlı olarak tatlandırmak için 1 çay kaşığı bala ihtiyaç var. Rezene çayını hazırlamak için; 1 su bardağı bir cezvede ya da demlikte kaynatılır, ocağı kapattıktan sonra içine rezene tohumları katılır. Ortalama 5 dakika kadar ağzı kapalı şekilde demlenmeye bırakılır. Ilık olunca isteğe göre 1 çay kaşığı bal eklenerek tüketilir. Anlatıldığı şekilde taze olarak tek fincanlık hazırlanan rezene çayı öğlen veya akşam saatlerinde tüketilebilir.

Rezene çayı tüketecek olanlara öneriler

 • Rezene çayının aşırı tüketiminden dolayı oluşabilecek zararlar bulunduğundan günde 1 – 2 fincandan fazla tüketilmesi önerilmez.
 • Günde 2 fincandan fazla rezene çayı tüketmek ciltte kızarmalara neden olabilir, baş ağrısı yapabilir, kusmaya sebep olabilir, karında kramplara sebep olabilir, ciltte alerjiye yol açabilir, deri iltihabına sebep olabilir.
 • Herhangi bir hastalığı olan ve hastalığın tedavisi için sürekli olarak ilaç kullanması gerekenlerin doktora danışmadan rezene çayı tüketmesi önerilmez.
 • Rezene çayının poşet çay şeklinde alıp tüketilmesinden çok rezene tohumu şeklinde alınıp demlenerek tüketilmesi önerilir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler