07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Sandal Ağacı Yağı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Uzun bir tarihi geçmişi ile sandal ağacı, Asya ülkelerinin yanı sıra Hindistan’daki pek çok kutsal ritüelin temel bileşenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hem bedensel hem de zihinsel boyutta canlandırıcı etkilere sahip olan ve mucizevi etkileri ile bilinen sandal ağacı, dünya genelinde özellikle cilt bakımı ve kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Odunsu ve yumuşak, tatlı ama güçlü kokusu, saatlerce kalıcıdır ve ruhunuzun sakinleşmesine yardımcı olur.

Özellikle Hint kültüründe, sandal ağacı yüzyıllar boyunca hayatın pek çok aşamasının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Kutsal ritüel ve törenlerde kullanılmasının dışında, geleneksel cilt bakımlarında ve tıbbi uygulamalarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca, bazı yemek tariflerinde kullanıldığı da görülmektedir. Bu yazıda, sandal ağacından elde edilen öz yağı biraz daha yakından tanıyacağız. Bedensel ve zihinsel boyuttaki faydalarından, kullanım alanlarından, cilt lekeleri ve saç sağlığı üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Sandal Ağacı Yağı Faydaları

  • Cilt Sağlığı ve Güzelliğini Destekler

Sandal ağacı yağının bilinen en önemli faydalarından biri, cilt kalitesindeki artışa katkı sağlaması ve cilt güzelliğini desteklemesidir. Sağlıklı ve temiz cildi teşvik etme yeteneğine sahip olan bu yağ; antiseptik özellikleri sayesinde ciltteki akne ve iltihaplanmaların tedavisinde kullanılabilir. Bununla birlikte, ciltteki kaşıntıları yatıştırır, yanıkları hafifletir, yara izlerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve ayrıca, cildi sıkılaştırıcı bir etkiye de sahiptir. Doğal olarak hafif bir yapıya sahip olan sandal ağacı yağı, doğal gece serumlarının içerisine de gönül rahatlığıyla eklenebilir.

  • Saçların Parlaklığını Geri Kazandırır

Sandal ağacı yağının cilt güzelliğine olan faydaları dışında bilinen bir etki alanı da saçlardır. Kuru, hasar görmüş, cansız saçlarınız varsa, saçlarınızın parlaklığını geri kazandırmak için sandal ağacı yağından yardım alabilirsiniz. Biraz badem öz yağı ile karıştırarak düzenli olarak maske olarak kullandığınızda; saç derisinde enfeksiyon oluşumunu önleyebilir, saçlarınızı nemlendirebilir, daha parlak görünmelerini ve daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

  • Duyulara Hitap Eder

Fiziksel boyuttaki faydalarının dışında, sandal ağacı öz yağının duyusal boyutta da olumlu etkileri vardır. Aromaterapide sıkça kullanılan bu yağ; vücuttaki gerginliği hafifletmek ve sinirli ruh halini sakinleştirmek için kullanılmaktadır. Nabız noktalarına uygulayarak, evde tütsü yakarak, sandal ağacı yağı ile modunuzu yükseltebilirsiniz.

  • Beyni Güçlendirir

Hafıza ve beyin fonksiyonları ile ilgili işlevlerde faydalı bir öz yağ olan sandal ağacı yağı; bir işe odaklanmada sorun yaşayanlar ve meditasyon sırasında uyanık kalmak isteyenler için de idealdir. Sinir sistemini olumlu etkilediği bilinen bu yağ, kan basıncını azaltarak stres ve kaygı gibi durumların tedavisinde de kullanılabilir.

  • Uyku Kalitesini Arttırır

Yatıştırıcı aromalara sahip olan sandal ağacı yağı; rahatlatıcı, derin ve dinlendirici bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Bütünsel beden ve zihin sağlığı için, uyku kalitesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Uygun dozlarda alındığında, daha derin ve kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, cildin her gece kendini gençleştirmesini sağlamak için, gece bakım yağınızın içerisine de sandal ağacı öz yağı eklemeyi deneyebilirsiniz.

  • Antiseptik ve İltihaplanma Karşıtıdır

Topikal uygulamalar ve iç tüketim için güvenli kabul edilen yağlardan biri olan sandal ağacı öz yağı; vücutta sağladığı serinletici etkisi ile hem sindirim sistemi hem de sinir sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bununla birlikte; yine antiseptik ve iltihaplanma karşıtı özellikleri ile yüksek ateş, ciltteki döküntüler, böcek ısırıkları ve diğer enfeksiyon durumlarının tedavisinde de kullanılabilir.

Sandal Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Sandal ağacı yağı, esansiyel bir yağ olarak cilt bakım ürünlerinin içerisine dahil edilebilir. Tatlı badem öz yağı, jojoba öz yağı ya da avokado yağı gibi taşıyıcı yağlar ile birlikte seyreltilerek, cilt ve saç bakım rutininize kolayca dahil edebileceğiniz bir yağdır. Ayrıca, sandal ağacı yağı ile evinizi ya da ofisinizi tütsüleyebilir ya da bir aromaterapi difüzörü kullanarak, mekanları canlandırmak için de kullanabilirsiniz. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin; duyularınızı yatıştırıp, enerjinizi yükseltip ve zihninizi sakinleştireceğinden emin olabilirsiniz.

Sandal Ağacı Yağı Cilt Lekeleri

Şimdi, sizlere Hint sırlarında adı geçen ve sandal ağacı yağı ile hazırlanan eski bir formülden bahsetmek istiyorum. Biraz sandal ağacını düz bir taşa sürtünerek geleneksel şekilde bir macun hazırlayın. Bunu yaparken, su yerine saf gül suyu ya da organik süt tercih edin. İçerisine biraz önceden ıslatılmış safran ve 2-3 damla da badem öz yağı ilave edin. Daha sonra, bu karışımı yüz maskesi olarak uygulayın ve 15-20 dakika sonra, iyice kuruduktan sonra ılık su ile durulayın.

Bu karışım, tüm cilt tiplerinin uygulayabileceği doğal bir yüz ve vücut maskesi olarak kullanılabilir. Nemlendirici ve besleyici bir yapıya sahip olan bu karışım; cilt tonunun eşitlenmesinde, cilde parlak bir ışıltı kazandırılmasında ve koyu cilt lekelerinin hafifletilmesinde yardımcıdır. Sandal ağacı yağı, ayrıca cilt enfeksiyonları ile mücadelede de etkili olduğundan, mevcut akne lezyonlarının hafifletilmesinde de etkili olabilir. Bu karışım, ayrıca mükemmel bir yaşlanma karşıtı maske olacaktır. İyileştirici özellikleri ile, düzenli kullanımda cilt lekelerinde açılma görebilirsiniz.

Sandal Ağacı Yağı Saça Nasıl Kullanılır?

Alman bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada; sandal ağacı yağının saç uzamasını teşvik etmede etkili olduğu bulunmuştur. Saç derisindeki dokulara sandal ağacı yağı sürmeyi içeren bu çalışmada; sadece 1 haftalık sürede saç uzamasının artış gösterdiği gözlenmiştir. Kafa derisindeki keratin dokusunu arttırmaya yardımcı etkileri ve vücuttaki büyüme hormonlarının salınmasına yardımcı olması fikri ile sandal ağacı yağı, haftalık saç bakım rutinine dahil edilebilir. Bunu; biraz tatlı badem yağı, biraz doğal zeytinyağı, biraz Hindistan cevizi yağı ve biraz da sandal ağacı öz yağı ile güzel bir saç bakım yağı hazırlayarak yapabilirsiniz.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler