07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Sarımsak Suyu & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Her evin mutfağında olmazsa olmaz sarımsağın saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok faydası vardır. Hiç de hoşa gitmeyen kokusu bir yana, faydalarını öğrendikçe sarımsak daha da vazgeçilmez bir besin maddesi haline geliyor.

Ağzımız kokacak diye gündüz vakti, dışarı çıkacaksak yemekten kaçındığımız sarımsağın faydalarından yararlanmak için akşam yemeklerinde mutlaka yemeliyiz. Uzmanlar da bizim gibi düşündüğünden her geçen gün sarımsağın yeni tüketim formlarını üretmekteler. Sarımsağın suyundan, tozuna, hatta hapına kadar pek çok formu üretilmiştir. Sarımsak; dünyanın her yerinde tanınan, bilinen ve en sık olarak kullanılan baharatları arasında yer almakta, pek çok yemeğe tat, koku, aroma katmaktadır. Sarımsağın diğer her formu gibi suyu da oldukça etkili, güçlü bir üründür ve bu nedenle onun faydalarını bilip evde sık sık kullanmak gerek.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir kullanım geçmişi olan sarımsak; güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikler taşımaktadır. Aynı etkiyi taşıyan sarımsak suyu da vücutta kan pıhtılarının oluşmasını önleyerek kalp damar sağlığını korur ve bazı kanser türlerinin gelişmesini önleyebilir, var olan kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.

Sarımsağın tüm vücut sağlığına olan faydaları tüm dünyada yüzyıllardır bilinmekte, sıklıkla sarımsak tüketilmektedir. Sarımsağın içinde bulunan çok sayıda faydalı madde vücut sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereken temel besin öğelerini sağlamaktadır. Zaten sarımsağın tamamen doğal olması da tercih edilmesi için çok önemli bir husustur. Zira şifalı olduğu söylenen, pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen pek çok besin maddesinin ne kadar doğal olduğuna dair soru işaretleri bulunabilmektedir.

Sarımsağın saymakla bitmeyen faydalarından en yüksek oranda faydalanmanın en iyi yolu çiğ sarımsağı yemek, yoksa kendi hazırladığımız sarımsak suyunu içmektir. Sarımsağı yemekleri tatlandırmak için kullandığımızda ısıya maruz kaldığı için faydaların büyük kısmı kaybedilebiliyor. Zaten besinler için en doğru tüketim şekli en saf haliyle olandır. Bu bağlamda içinde bulunan A, B6, C ve E ve kalsiyum, bakır, sülfür, magnezyum, demir, potasyum, selenyum ve fosfor minerallerinden maksimum düzeyde faydalanabilmek için taze sarımsaktan hazırlanan sarımsak suyu ya da çiğ sarımsak tüketilmelidir.

Sarımsağın ve sarımsak suyunun tıbbi alanda da kullanımı mevcuttur!

Sarımsak suyu ve sarımsak ve kozmetik alanda kullanılmaktadır. Sarımsak suyunun tıptaki en önemli kullanım alanı solunum sistemi rahatsızlıklarıdır. Solunum sistemi sorunlarında, soğuk algınlığı ve astım semptomlarında sarımsak suyunun şifa verici bir etkisi vardır. Aynı zamanda sarımsak suyunun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmakta, pek çok virüs ve bakteriye karşı vücudun direncini artırmaktadır.

Uzmanlara göre düzenli olarak sarımsak suyu tüketen kişilerin dolaşım sistemi bozuklukları yaşama riski azalmaktadır. Sarımsak suyunun kalp damar sağlığı koruyucu, tansiyon değerlerini sağlıklı seviyelerde tutmaya yardımcı olması ve arterlerde plak birikmesini önleyerek iyi kolesterol düzeyi artırması da bilinmektedir. Ayrıca, sarımsak suyu tüketerek arterlerde kan pıhtısının oluşumu riskini en aza indirilebilir.

Sarımsağın çok güçlü içerikleri dolayısıyla uzmanlar sarımsak ve sarımsak suyunun faydalarına dair her geçen gün farklı araştırmalar yapmaktalar. Bu araştırmaların pek çoğu düzenli olarak sarımsak suyu tüketen insanların akciğer kanseri, mide kanseri ve kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türlerine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca harika bir antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal bir madde olduğundan vücutta enfeksiyon oluşma riskini azalması ve enfeksiyonlarla tamamen doğal yollarla savaşmanın en iyi yollarından birinin sarımsak suyu tüketimi olduğu biliniyor.

Sarımsağın besin değerleri

100 gram sarımsak yaklaşık olarak;

  • 149  kalori,
  • 1 gram karbonhidrat,
  • 1 gram lif,
  • 4 gram protein,
  • 5 gram yağ,
  • 0 IU A vitamini,
  • 2 miligram C vitamini,
  • 401 miligram potasyum,
  • 181 miligram kalsiyum içermektedir.

Sarımsak suyunun faydaları

Astım tedavisine yardımcıdır!

Solunum yolları dostu olan sarımsak suyu, özellikle de astım dolayısıyla nefes darlığı çeken kişiler için doğal ilaç görevi görmektedir. Bunun için 1 bardak içme suyunun içine, 2 yemek kaşığı balın ve 1 çay kaşığı sarımsak suyu katıp karıştırılır. Bu karışımı her gün tüketerek astım ataklarını kontrol altında tutmak mümkün olabilir.

Boğaz ağrısını hafifletir!

Yine solunum yolları sorunlarından kaynaklanan boğaz ağrısını gidermek için; 1 bardak ılık suyun içine, 1 tatlı kaşığı sarımsak suyu karıştırıp gargara yapmak önerilir. Bu şekilde boğazda ağrıya sebep olan enfeksiyonlar ve dolayısıyla da ağrı hafifler.

Öksürüğü keser!

Solunum yolları sorunlarından kaynaklanan öksürük sorununu doğal bir ilaçla tedavi etmek için; 1 bardak nar suyunun içine 1 tatlı kaşığı sarımsak suyu katıp içmek önerilir.

İsilik ve sivilceleri giderir!

Sarımsak suyunun antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde ciltteki isilik ve sivilceler doğal bir ilaçla onarılabilir. Sarımsak suyunu isilik ve sivilce olan alana bir pamuk yardımıyla 5 dakika kadar kompres yapmak tedavi için yeterli olacaktır. Fakat sarımsak suyunu ciltte 5 dakikadan fazla tutmamak önemlidir.

Kelliğe çaredir!

Sarımsak ve saç dökülmesinin giderilmesi arasındaki yakın ilişki hemen herkes tarafından bilinmektedir. Sarımsak suyu da kafa derisinde kellik, saçsızlık sorunu ya da yüzde sakal çıkmaması gibi problemlerde kesinlikle doğal bir ilaç olabilmektedir. Bunun için sarımsak suyunu saç çıkmayan yerlere sürüp kuruyana kadar beklemek önerilir. Bu işlem her gün ya da iki günde bir şeklinde yapılabilir.

Bitleri yok eder!

Sarımsak suyu bitlerden kısa süre içinde, doğal olarak kurtulmaya yardımcı olur. Bunun için aynı miktarda limon suyu ve sarımsak suyu karıştırılır ve gece yatmadan önce saça masaj yaparak uygulanır. Kafaya bone takıp uyuduktan sonra sabah saç normal şampuanla yıkanır. Bitlerden tamamen kurtulmak için bu işlem 4 – 5 gün boyunca uygulanmalıdır.

Kısırlığa doğal ilaçtır!

Sarımsak suyunun üreme yetisini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Bunun için kısırlıktan şikayetçi olan kişiler her sabah 1 bardak sütle karıştırılmış 1 tatlı kaşığı sarımsak suyunu içebilirler.

Zehirli böcek ısırıklarını tedavi eder!

Sarımsak suyunun antibakteriyel ve antifungal özellikleri onu zehirli böcek ısırıkları için de doğal bir ilaç haline getiriyor. Ağrı, sızı yapan böcek ısırıkları üzerine bir miktar sarımsak suyuna batırılmış pamukla kompres yapmak önerilir.

Kolesterolü dengeler!

Sarımsak suyunun en önemli faydalarından birisi kötü kolesterolü düşürmesi ve kolesterol değerlerini dengelemesidir. Sağlıklı seyreden kolesterol sayesinde de kalp krizleri ve pek çok kalp, damar hastalıkları önlenebilir. Sarımsak suyu içerek damarlar sertleşmesi, daralması ve kalınlaşmasının da önüne geçilebilir.

Sarımsak suyu nasıl hazırlanmalı, nasıl içilmeli?

Evde sarımsak suyu hazırlamak için 1 -2 tane havuç, 3 -4 diş sarımsak, kabuklarıyla birlikte dilimlenmiş 1 tane elma, 1 tutam maydanoz, 2 bardak içme suyu ve küçük bir parça zencefil gerekiyor. Bütün malzemeler blendırdan geçirilir, sonrasında karışımın suyu süzülür ve her gün aç karnına karışımdan 1 çay bağırdağı kadar tüketilir.

Bir başka sarımsak suyu tarifi ise şu şekildedir:

Kabuklarıyla birlikte dilimlenmiş 2 tane elma, 1 tane yeşil biber, 3 diş sarımsak blendırdan geçirilir ve aç karnına 1 çay bardağı kadar tüketilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler