25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Şerbetçi Otu : İdrar Söktürücüdür

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sağlık sorunlarından pek çoğunu önlemek için doğada bulunan şifa kaynaklarından yardım almak çok sağlıklı bir yoldur.

Neredeyse her bir hastalığa sebep olan faktörleri etkisiz hale getirecek, daha ortaya çıkmadan engelleyecek bitki, meyve, sebze doğada bulunmaktadır. Ancak doğanın bu faydalarından yararlanabilmek için öncelikle doğayı ve doğadaki bitkisel kaynakları iyi tanımak gerekiyor. Aksi halde yaradan çok zararı olabilir. İşte bu bağlamda belli yörelerde çok iyi bilinen ve tüketilen şerbetçi otunu da tanımakta fayda var.

Kenevirgiller ailesinden gelen şerbetçi otunun kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Aslında gıda endüstrisinde tatlandırıcı olarak kullanımı çok yaygın olsa da içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve yağların genel vücut sağlığına olumlu katkıları bilinmektedir. Bunlardan dolayı da kullanım alanı daha fazla genişlemektedir. Bazı yörelerde maya otu olarak da bilinen şerbetçi otu, yeşilimsi beyaz çiçekler açan bir bitkidir. Şerbetçi otunun meyvesi, kozalağa benzer ve sarımsı yeşil ya da sarımsı esmer renkte olur. Şerbetçi otunda B6, C ve E vitaminleri ve birçok faydalı uçucu yağ bulunmaktadır. Bu yağlar antiseptik ve mantar önleyici özelliklere ek olarak, hücre yenileme özelliğine de sahiptir. Şerbetçi otu; bağışıklık sistemini güçlendirici, antioksidan, vücudu rahatlatma, antiseptik ve iltihap önleyici özelliklere sahip olan değerli bir bitki olduğundan; başta uykusuzluk problemleri olmak üzere, sinir sistemi sorunları, diş ağrıları, adet ve menopoz sorunlarının çözümünde çok etkilidir. Bununla birlikte şerbetçi otunun yaraları iyileştirme, kanserden koruma özellikleri de doktorlar tarafından önerilmesine sebep olmaktadır.

Şerbetçi otu nasıl kullanılır?

Gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan şerbetçi otu, daha çok bira yapımında kullanılmaktadır. Ancak bira dışında pek çok tüketim, kullanım alanı bulunan şerbetçi otunun bilinçsizce ve önerilen dozdan fazla kullanılması ciddi sakıncalar doğurabilir. Bu bakımdan şerbetçi otunun hem faydalarından haberdar olmak hem de nasıl kullanılmasının daha doğru olacağını bilmek gerekiyor.

Şerbetçi otunun kullanım dozu aslında; tüketecek kişinin yaşı, genel sağlık durumu ve diğer bazı koşulları gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Elbette ki; doğa sağlıktır, ancak doğal ürünlerin her zaman, herkes için güvenli olmadığı, dozajların önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple de tıpkı diğer bitkiler gibi şerbetçi otunu da kullanmadan önce doktora danışılmalı, önerilen doz ve kullanım koşullarının uygulanıldığından emin olunmalıdır.

Şerbetçi otunun faydaları nelerdir?

 1. Uykusuzluğu giderir!

Şerbetçi otunun sakinleştirici etkisi sayesinde uykusuzluk problemi doğal yoldan çözülebilir. Bunun için öncelikle uykusuzluğa sebep olan tıbbi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için doktora gidilmeli ve ilaç kullanımını gerektiren bir sorun yoksa şerbetçi otundan faydalanmak söz konusu olabilir.

 1. Sinir sistemini yatıştırır!

Sinir sistemi ile ilgili sorunlarda doğal reçeteleri kullanmak çok daha faydalı olabiliyor. Şerbetçi otu da sinirleri yatıştırıcı özelliğiyle kaygıyı ve stresi azaltabilmektedir. Şerbetçi otunun içinde bulunan kimyasallar çok sayıda yatıştırıcı ve kas gevşetici özelliklere sahiptir. İşte bu sebeple anksiyete (kaygı bozukluğu) ve ruh hali değişimleri ile mücadele ederken şerbetçi otundan faydalanılabilir.

 1. İdrar söktürücüdür!

Vücutta biriken toksinler, atık maddeler sağlıksız bir ortam oluşturur. Şerbetçi otu ise vücuttaki gereksiz toksinleri dışarı atarak vücudu temizler. Bu özelliği ile şerbetçi otunun; böbrekler, karaciğer ve mesane sağlığı için oldukça yararlı olduğunu söylemek mümkündür. Şerbetçi otunun düzenli olarak tüketiminin böbrek taşı oluşma  riskini azalttığı da biliniyor.

 1. Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler!

İdrar söktürücü, böbrek ve bağırsak sağlığını koruyucu özellikleriyle bilinen şerbetçi otu, tüketildiğinde daha fazla mide asidi üretilmesine yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırıp metabolizmayı hızlandırır. Şerbetçi otu, düzenli olarak tüketildiğinde anti bakteriyel özellikleri sayesinde mesane ve idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde oldukça etkilidir. Hem sıkıştırıcı hem de anti bakteriyel özellikte olan şerbetçi otu; kolit, tahriş olmuş bağırsak sendromu, ülser gibi mide, bağırsak sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir. Bu olumlu etkiler için günde bir fincan şerbetçi otu çayı içmek önerilir ve bu sayede hazımsızlık sorunu da önlenebilir.

 1. Diş ağrılarını giderir!

Şerbetçi otunun ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede dişlerde de olmak üzere neredeyse iltihap kaynaklı tüm ağrılar şerbetçi otu çayı içilerek hafifletilebilir. Aynı zamanda ağız içi ve diş etiyle ilgili tüm hastalıklardan da koruyucu özelliktedir.

 1. Adet dönemi ve menopoz sorunlarına iyi gelir!

Şerbetçi otu, çay olarak tüketildiğinde adet döngüsündeki düzensizlikleri giderip regl sancılarını dindirici etki gösterir. Ağrı kesici ve sakinleştirici etkileri sayesinde menopozdan kaynaklı sorunları da azaltıcı etki yaratır. Kadınlarda adet kanamasının kesilmesiyle başlaması ve menopoza girme süreciyle birlikte pek çok sorun yaşanır. Bunların bazıları psikolojikken, bazıları da fizyolojik etkiler gösterir ve kadının yaşam kalitesini düşürür. İşte bu konuda yapılan bazı araştırmalar, hiyaluronik asit, lipozomlar ve E vitamini içeren şerbetçi otunun 1- 2 gramlık vajinal jel uygulamasının menopoz dönemlerinde kadınlarda görülen vajinal kuruluğu, yanmayı ve kaşıntıyı azalttığını göstermektedir. bu bakımdan adet ve menopoz dönemi sorunlarından doğal bir reçeteyle kurtulmak için şerbetçi otu çayı tüketilmesi önerilir.

 1. Artrit (iltihaplı romatizma) tedavisine yardımcıdır!

Şerbetçi otu anti- inflamatuar, antiseptik özellikleri sayesinde vücutta iltihabi özellikte olan pek çok sorunda tedaviye yardımcı olur. İçinde şerbetçi otu olan bazı bitkisel karışım çayları artrit, osteoartrit ve romatizmalı artrit gibi kemikle ilgili rahatsızlıklarla bağlantılı olan belirtilerin, şikayetlerin azalmasını sağlar.

 1. Yaraların iyileşmesinin hızlandırır!

Ciltte oluşan yanık, kesik, böcek ısırığı, çürük ve küçük sıyrıkların tedavisinde harici olarak şerbetçi otu kullanılabilir. Şerbetçi otunun iyileştirici özellikleri yaraların, yanıkların, çürük ve böcek ısırıklarının daha kolay ve kısa sürede tedavi edilmesini sağlayabilir. Bunun için sorunu olan bölgeye soğuk şerbetçi otu çayıyla kompres yapılabilir ve orada enfeksiyon oluşumunu önlemek için de şerbetçi otu çayı da içilebilir.

 1. Prostat kanserini önleyici özelliktedir!

Şerbetçi otunun antioksidanlar bakımından zengin olması onun tüm vücutta iyileştirici ve hastalıkları önleyici etki göstermesini sağlamaktadır. Şerbetçi otunun içindeki xanthokumol bileşeninin özellikle prostat kanserine yakalanma riskini azaltabildiği düşünülmektedir.

 1. Kanser karşıtı bir bitkidir!

Şerbetçi otu, vücudun genelinde sağlık katan bir bitkidir. İçerdiği bileşenlerden birisi olan xanthokumolun pek çok farmolojik etkisi olduğu uzmanlar tarafından öngörülmektedir. İşte bu farmatolojik etkilerden birisi anti -kanserojen etkidir. Xanthokumol maddesinin özellikleri ve etkilerine dair yapılan araştırmalar, söz konusu maddenin iltihap önleyici, yangı karşıtı ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte tümör oluşumunu engelleyen etkileri olduğu da tespit edildiğinden, doktora danışmak koşulu ile şerbetçi otu çayı tüketmenin kanser oluşumunu önlemeye, var olan kanserli hücrelerin de büyümesini durdurmaya katkı sağladığı söylenebilir.

 1. Osteoporoz (kemik erimesi) ile savaşır!

Vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan şerbetçi otu, kişinin kemik ve kas sağlığını, yoğunluğunu koruyarak, kemik erimesini engellemeye yardımcı olan bileşenler içermektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar şerbetçi otunun, kemik kaybıyla mücadele ettiğini ve mevcut durumu daha iyiye doğru çevirdiğini gösteriyor.

 1. Hücre yenilenmesini hızlandırır!

Şerbetçi otunun içinde E, C, A vitaminleri, fenolik asit, karotenoidler, fitoöstrojen ve aminoasitler bulunmaktadır. Bunlar sayesinde vücutta hücre yenilenmesi hızlanarak vücudun ve cildin daha genç kalması, diriliğini koruması mümkün olabilir.

 1. Saç dostudur!

Şerbetçi otunun kozmetik dünyasında sıklıkla kullanılıyor olmasının temel sebebi içerdiği önemli ve faydalı maddelerdir. Şerbetçi otunun içinde bulunan maddeler sayesinde kafa derisini besleyerek saç dökülmesini ve kepeği önlediği, saçlara doğal bir parlaklık kazandırdığı bilinmektedir.

Şerbetçi otu bira yapımında kullanılır!

Şerbetçi otuna dair yapılan pek çok araştırma, bu otun kanser önleyici özelliklerini kanıtlar niteliktedir. Şerbetçi otu, biraya bira lezzetini veren bitki olduğu ve mayalanma özelliğiyle bakterilerin büyümesine engel olduğu da bir gerçektir. Şerbetçiotunun içerdiği asitlerin vücutta var olan kanser hücrelerini öldürdüğü ve lösemi hücrelerinin kemiğe yapışmasını engellediği de araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak bu çalışmalarda şerbetçi otunun içinde bulunan hangi elementin bunda etkili olduğunu tam kanıtlayamamaktadır. Şerbetçi otunun bira yapımında önem taşıyan ve kanseri önleyici etki gösteren özelliklerinin, bileşenlerinin aynı olduğu konusunda da birtakım çalışma sonuçları bulunmaktadır. Fakat buradan hareketle daha fazla bira içilmesi gerektiği gibi bir çıkarımda bulunulamaz. Zira alkol pek çok kronik hastalığa sebep olmaktadır.

Şerbetçi otu kozmetik ürünlerde kullanılır!

Şerbetçi otu doğada bilinen en iyi antioksidan kaynaklarından birisidir. Barındırdığı antioksidanlar sayesinde de vücutta biriken serbest radikallere karşı mücadelede etkili bir madde olarak cildi gençleştirici özelliktedir. Şerbetçi otunda bulunan yağ ve mineraller iltihap önleyici bir etki verir ve yüzeydeki kan damarlarını azaltmada etkilidir. Hatta şerbetçi otunun küçük göğüslerden rahatsız olan kadınlara doğal olarak göğüs büyütme olanağı sağladığı da bilinmektedir. Şöyle ki; şerbetçi otunun mayalanma etkisi göğüslerde süt kanallarını açıcı etki göstererek göğüslerin büyümesine yardım edebilir. 15 gün boyunca düzenli olarak şerbetçi otu çayının tüketilmesi durumunda çok sayıda kadında göğüslerde büyüme belirtileri gözlenmiştir. Şerbetçi otunun krem olarak göğüslere uygulanmasının bu konuda daha etkili olduğu söylenebilir.

Şerbetçi otu hangi formlarda kullanılır?

 1. Bitki çayı

Şerbetçi otu genel olarak zamanında toplanır, kurutulur ve sonra da çayı demlenerek tüketilir. Bu bitki çaylarının sıcak olarak içilmesinin yanında, soğutulup ihtiyaç duyulan bölgeye soğuk kompres olarak haricen uygulanması söz konusudur.

 1. Krem

Şerbetçi otunun özellikle göğüs büyütücü özelliğinden faydalanmak için kremleri hazırlanmaktadır. Piyasada bu kremlerden pek çok farklı markanın ürünü bulunabilmekte, istenirse evde de yapılabilmektedir.

 1. Yağ

Şerbetçi otundan elde edilen yağ, pek çok rahatsızlığa iyi gelebilmektedir. Şerbetçi otunun yağının rahatlatıcı ve gevşetici özellikleri bulunduğu için masaj yağı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak şerbetçi otunun yağını başka yağlarla karıştırıp kullanmak öngörülemeyen birtakım sorunlara yol açabileceği için önerilmez.

 1. Hap

Şerbetçi otunun kozmetik dünyası kadar, ilaç sektöründe de kullanıldığını söylemek mümkündür. Doktorun izni ve önerisiyle şerbetçi otu hapı birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilmektedir.

Şerbetçi otu çayı nasıl yapılır?

Şerbetçi otu çayı, toz ya da tomurcuk halinde kullanılır. Çay demlemek için kaynamış bir fincan suya, bir tutam şerbetçi otu ekleyip ağzını kapatarak 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Sonrasında süzdükten sonra çay ılık halde tüketilir. Çayın tadını daha yumuşak hale getirmek için çayın içine birkaç damla limon damlatılabilir ya da bir çay kaşığı kadar bal eklenebilir. Şerbetçi otu çayının yatmadan önce bir bardak içilmesi önerilir. Bu çay etkisini 2-3 gün sonra göstermeye başlar, uyku kalitesini arttırır.

Şerbetçi otundan göğüs büyütme kremi

İnternet ortamında ve bazı aktarlarda, eczanelerde pek çok farklı markanın şerbetçi otu kremi bulunmaktadır. Bunlardan hangilerinin kaliteli olduğu, doğal olduğunu bilmek çok da mümkün olamayabiliyor. Aslında şerbetçi otu kremini evde hazırlamak da gayet kolaydır. Krem için öncelikle istendiği kadar şerbetçi otunu sıcak suda haşlamak gerekiyor. Ardından ateşten alınca ılık hale gelince püre kıvamına getirilmelidir. Hazırlanan bu şerbetçi otu püresine evde bulunan herhangi bir yağsız vücut kremi eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilen karışım kapaklı bir kapta bir gün süreyle dinlendirilir. Sonraki gün krem kullanıma hazır olur ve göğüslerin her yerine eşit şekilde, yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yaparak sürülür. Şerbetçi otu kreminin göğüsleri ne kadar sürede ve ne kadar büyüttüğü henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değildir, krem göğüslere sürülmeden önce bir cilt doktoruna danışmakta fayda vardır. Zira cildin şerbetçi otu kremine nasıl bir tepki vereceğini bilmek mümkün olmayabileceği için doktor izni ve önerisi çok önemlidir.

Şerbetçiotu yağının faydaları nelerdir?

 1. Ağrıyı azaltır!

Şerbetçi otundan yapılan yağın ağrı kesici ve yatıştırıcı özelliği vardır ve özellikle de kronik ağrı sorunlarında bu yağ çok etkilidir.

 1. Uykusuzluğu giderir!

Şerbetçi otunun yatıştırıcı özellikleri sayesinde şerbetçi otu yağı uykusuzluk ve hatta insomnia tedavisinde kullanılabilir. Bu yağın aromatik etkisi uyku kalitesini artırmaktadır.

 1. Cinsel performansı artırır!

Şerbetçi otu yağı çok uzun yıllardır erkekler tarafından cinsel performanslarını artırıcı özelliği dolayısıyla kullanılmaktadır. Şerbetçi otu yağı vücudu rahatlatır ve erkeklerde cinsel uyarılmaya daha az duyarlı hale getirerek erken boşalma tedavisi için kullanılır.

 1. Adet dönemi kramplarını hafifletir!

Şerbetçiotu yağının kas gevşetici ve ağrı kesici özelliği bulunduğu için adet döneminde şiddetli adet krampları ve ağrılar çekenler bu yağdan faydalanabilir.

 1. Solunum sisteminin fonksiyonlarını düzenler!

Şerbetçi otu yağı aromatik bir etkiye sahiptir. Onun kokusunu almak solunum sisteminde tahriş olan bölümleri yatıştırmaya ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede öksürük ve tıkanıklıklar da azalır.

 1. Saç bakımında etkilidir!

Şerbetçiotu yağı, zeytinyağı, badem yağı, buğday yağı gibi bir yağla eşit oranda karıştırılarak kafa derisine uygulandığında saç folikülleri ve doğal yağlarla etkileşime girer ve güçlü uçucu bileşenleri sayesinde saçın parlaklığını ve gücünü arttırır. Kafa derisini besleyen ve buradaki hücre yenilenmesini hızlandıran şerbetçi otu yağı saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

 1. Cilt dostudur!

Saç sağlığını destekleyen ve saçları güçlendiren şerbetçiotu yağı, pek çok cilt hastalığına da iyi gelir. Özellikle de sedef hastalığı ve cilt tahrişi için şerbetçi otu yağı doğal bir ilaç olarak bilinir. Şerbetçi otu yağının anti-enflamatuar ve antiviral özellikleri cildi olası herhangi bir enfeksiyondan veya tahriş edici faktörlerden korumatadır.

 1. Baş ağrısı hafifletir!

Şerbetçiotu yağının aromatik ve rahatlatıcı etkisi en yoğun olarak kendini baş ağrısının tedavisinde göstermektedir. Aşırı stresli durumlarda ve baş ağrılarında şerbetçi otu esansiyel yağı rahatlatıcı etkileri sayesinde omuzlardaki ve boyun bölgesindeki kasları gevşetebilir, stresi, endişeyi hafifletir ve zihni sakinleştirerek baş ağrısını giderir.

Şerbetçiotu yağını kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

 • Ciddi bir depresyondan problemi yaşayanlar şerbetçiotu yağını dikkatli kullanmalılar. Zira bu yağın sakinleştirici etkisi bazı vakalarda ruhsal ve duygusal durumu daha da kötüleştirebilir. Özellikle de antidepresan ilaçlar kullananlar kesinlikle şerbetçi otu yağı kullanmamalılar.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde şerbetçi otu çayı veya yağının kullanılması önerilmez.
 • Hormonsal bozuklukları olanların şerbetçi otu yağı ya da çayı kullanmaları önerilmez.
 • 15 yaşın altındaki çocukların şerbetçi otu yağı kullanmaması gerekir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler