07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Seyahatlerde Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yaşamı sürdürmek için temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme, sağlıklı şekilde yapıldığında yaşamı da daha kaliteli hale getiriyor. Ayrıca sağlıklı beslenmek kendimize ve geleceğimize yapacağımız en büyük yatırım. Günümüzde fast food yeme alışkanlığı her ne kadar yaygınlaşmış olsa da sağlıklı beslenme üzerine insanlar daha fazla çaba göstermeye başladı. Adeta popülerleşmeye başlayan sağlıklı beslenme akımı da gittikçe yaygınlaşmakta. İnsanlar şu dönemde daha çok dışarıda sevilen yiyeceklerin evde sağlıklı alternatiflerini yapmaya merak salmış durumdalar. Çeşitli modellerde beslenme kapları, kapaklı salata kaseleri, smoothie termosları ilgi duyulan araç gereçlerden biri haline geldi.

Her Ulaşım Aracında Sağlıklı Beslenmek Mümkün

Sağlıklı beslenmeye ne kadar dikkat ediliyor olsa da zaman zaman ipin ucu kaçabiliyor. Veya bazen çeşitli durumlardan dolayı sağlıklı beslenme düzeni aksayabiliyor. Bu durumlardan biri de seyahatler. Sağlıklı beslenme alışkanlığının en çok bozulduğu zamanlardan biri arasında seyahatler yer alıyor. Kısa süreli bir seyahat dahi olacak olsa beslenme alışkanlığının bozulabilme ihtimali artıyor maalesef. Ancak gidilecek olan yeri ve yolculuk için tercih edilen araca göre besin tercihlerimizi doğru yapmak mümkün. Dünyanın her yerinde ulaşım için farklı imkanlar yer alıyor. Yüksek hızlı trenler, otobüsler, uçaklar, özel araçlar da bunlar arasında yer alıyor. Hepsi için ayrı ayrı sağlıklı beslenme imkanlarını yaratabilmek de oldukça kolay üstelik.

Hangi Ulaşım Aracında Hangi Besinleri Tercih Edebiliriz?

Gelelim seçtiğimiz ulaşım aracına göre sağlıklı beslenmemize nasıl şekil verebileceğimize…

Tren Yolculuklarında Sağlıklı Beslenme

En keyifli yolculuklardan biri trenle yapılanlar aslında. Trenin içindeki konfor, camın diğer tarafındaki eşsiz manzara aslında hem huzur veriyor hem de karın acıktırıyor. Beslenmedeki tercihlerle de daha keyifli ve sağlıklı bir yolculuk geçirmek mümkün.

Yüksek hızlı trenden yana tercihimizi kullandıysak eğer size eşlik edecek en güzel yemek alternatifi küçük bir sandviç olacaktır. Aynı zamanda diyet bisküviler, yulaflı grissini, de seçenekleriniz arasında yer alıyor.

Hızlı tren yolculuğu genelde kısa sürüyor, ancak siz doğu ekspresi gibi uzun bir yolculuğa çıkacaksanız daha detaylı düşünülmeli. Bu zamanlarda ise hazırlayıp yanınıza alacağınız kepekli lavaş içine zeytin ezmesi, çeşitli baharatlar ve bol yeşillik ile yanında içeceğiniz ayran sizi tok tutmak için bir seçenek.. Uzun sürecek yolculuğunuzda vitamin mineral ihtiyacınızı karşılamak için ise yanınızda taze veya kuru meyveler bulundurmalısınız. Bu meyveleri çeşitli kuruyemişlerle tüketmek beslenmenizi de çeşitlendirecektir.

Trenle yapacağınız yolculukta yemekli bir vagon tercih ettiyseniz eğer seçenekleriniz de çoğalıyor ancak menüyü özenle seçmeniz gerekiyor. Bu durumda dikkat etmeniz gereken ise seçeceğiniz yemeğin hafif ve az yağlı bir yemek olması. Kızartma, kavurma, börek gibi besinler yerine sandviç, beyaz peynirli tost tercih etmelisiniz. Yanında içecek olarak ayran, maden suyu veya taze sıkılmoış meyve suları ideal olacaktır. Yemeğinizin yanında tüketeceğiniz salata, çiğ sebze veya meyveler de öğününüzü tamamlayacak besinlerdir.

Uçak Yolcuklarında Sağlıklı Beslenme

Uçak yolculukları genelde daha kısa sürse de besin tercihi konusunda havaalanındaki kafeteryalar sizi olumsuz etkileyebilir. Bu noktada çeşitli fast food alternatifleri de ilginizi çekebilecek durumdadır. Dolayısıyla havaalanına gitmeden önce evde karnını doyurmak kendinize yapacağınız en büyük iyilik olacaktır. Uçak içerisinde ise yemek olarak salata tercih etmek sağlıklı bir seçenektir. Ayrıca bol bol su içmek ihmal edilmemelidir.

Otobüs Yolculuklarında Sağlıklı Beslenme

Kısa mesafeli yolculuklarda en sık tercihler otobüsten yana olmaktadır. Otobüslerde genellikle kek, poğaça, kraker, gazlı içecek, çay gibi ikramlar yolculara sunulmaktadır. Fakat sağlıklı beslenmek için bu ikramları da sağlıklı olanlardan yana seçmek gerekmektedir. Servis edilen krakerlerdeki tuz oranı, keklerdeki şeker oranı yüksek olduğundan doğru bir seçim olmayacaktır. Araba eğer sizi tutuyorsa tuzlu çubuk kraker, sandviç gibi besinlere öncelik tanımanız çok daha sağlıklı olacaktır. Yolculukta yanınıza alacağınız tam buğday ekmekli sandviç veya beyaz peynirli tost doğru seçenek olacaktır. Meyve olarak ise çabuk bozulmayan muz, elma, mandalina gibi meyveler doğru birer alternatiftir. İçecek konusunda ise asitli içecekler yerine çay, maden suyu ya da evden yapıp götüreceğiniz limonata sağlıklı birer seçenektir. 

Özel Araçla Seyahatlerde Sağlıklı Beslenme

Yolculuğunuzu kendi özel aracınızla yapıyor olmak beslenme açısından en doğru tercihleri yapmanızı ve diğer ulaşım araçlarındaki ikramlardan uzak durmanızı da sağlayacaktır. Ancak bu durumu bir risk haline getirmek de elbette size bağlıdır. Besin tercihlerinin çok doğru yapılması özel araçla olan seyahatlerde önem taşımaktadır.

Yemek molaları verecekseniz eğer dinlenme tesislerinde en sağlıklı seçenekler çorba ya da tam buğdaylı ekmekle sandviçlerden yana olacaktır. Yanınıza alacağınız besinlerin ise iyi pişmiş ve taze olarak hazırlanmış olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Genel Birkaç Daha Tüyo Daha

Seyahatlerde genel olarak unutmamanız gereken sağlıklı beslenme önerilerinden de bahsetmek gerekmekte. Bu öneriler arasında ise bol sıvı tüketmek, mutlaka protein içerikli besin almak, tahıllı ürünleri tercih etmek, şekerli besinlerden uzak durmak, az ama sık beslenmek yer almaktadır. Sıvılar içinden taze sıkılmış meyve suları, ayran, maden suyu ve su yer alır. Bir kerede çok fazla yemek yerine yiyeceklerinizi ara ara almak çok daha sağlıklı olacaktır. Çikolata, şeker gibi ürünler kalori alımınızı arttıracağından ve kontrol konusunda aşırıya kaçabileceğinizden onlar yerine taze meyve tercihi çok daha doğru olacaktır. 

Sağlıklı beslenmeye hayatınızın her anında yer verebilmek oldukça kolay. Birbirinden çeşitli zengin besin alternatifleriyle sağlıklı beslenmeyi nerede olursanız olun gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiden size afiyet olsun ve iyi yolculuklar diyelim o zaman.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler