29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

SIVI YAĞLAR HAKKINDA GENEL BİLGİ

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yemeklere lezzet katan, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besin maddelerindendir yağlar. Pek çok kez yanlış kullanımı neticesinde kolesterol, damar tıkanıklığı ve çok daha çeşitli hastalıklara yol açsa da aslında çok önemli bir besindir. Hücrelerin ve hormonların yapısında bulunan yağlar aynı zamanda enerji kaynağıdır. Çeşitli vitaminlerin emiliminde rol oynar. Düzgün kalp ve kemik sağlığı için çok önemlidir yağlar. Doymuş yağlarhayvansal yağlar denildiği gibi doymamış yağlara ise bitkisel yağlar denilmektedir. Sağlık için olmazsa olmaz olan yağları inceleyen bu yazıda hangi yağın nereden elde edildiği ve sağlık üzerindeki etkileri hakkında bilgiler bulabileceksiniz.

Doymamış Yağlar

Doymamış yağlar oda sıcaklığında sıvı formdadır.  Doymamış yağlar ikiye ayrılır.

Çoklu Doymamış Yağlar

Yağ asidi zincirinde birden fazla doymamış bağ taşıyan yağlardır. Sağlıklılardır. Bu yağlar kolesterol seviyesini düşürmek için gereklidir. Ayrıca vücut için çok kritik düzeyde öneme sahip olan Omega 3 ve Omega 6 gibi beyin fonksiyonlarından sorumlu yağlarda bu sınıfa girmektedirler.

Bu yağa örnekler: Ceviz, mısır, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, susam, yağlı balıklar.

Tekli Doymamış Yağlar

Yağ asidi zincirinde sadece bir doymamış yağ asidi bulunan yağ çeşitleridir. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırdıklarından dolayı kalp sağlığı için çok önemliler. Genelde kuruyemişlerde bulunur. Avokadoda oldukça fazla tekli doymamış yağ bulunur. Bu yağlar oda sıcaklığında sıvı halde kalırken buzdolabına konduğunda yavaşça katılaşırlar.

Bu yağa örnekler: Fındık, fıstık, tohumlar, pamuk (kanola), avokado ve zeytinyağı.

Ayçiçek Yağı

En sık tüketilen yağ çeşitlerinden biridir. Ayçiçeği tohumundan elde edilmektedir. Yemek yapımında kullanılmaktadır. Doymamış yağ oranı yüksektir. İlk kez Rusya’da üretilmiştir. E vitamini bakımından zengindir. Kızartma yağı olarak da kullanılır. Fakat kızartma yağı olarak trans yağa dönüşür ve zararlı hale gelir. Omega 6 bakımından da zengindir.

Zeytinyağı

Mucizevi niteliklere sahip bir yağ olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. 5.000 yıllık bir mazisi olan bu yağ çeşidi öncelikle cilt sağlığı için inanılmaz önemlidir. Bu bağlamda yaşlanma, cilt kuruluğu ve cilt sarkması gibi hastalıkların önüne geçer. Bağırsak içinde çok şifalıdır, kabızlık gibi sorunları çözerken sindirime yardımcı olur, antioksidan içeriğinden ötürü bağırsak temizliğinde rol oynar. Kan basıncını düzenler bu bağlamda kolesterol ve tansiyon riskini azaltır, karaciğer temizliğinde rol oynar. Yemeklerde ve salatalarda sıkça kullanılır. Zeytinyağıyla pişirilen yemekler genelde soğuk şekilde de yenerek sofralarımıza çeşitli alternatifler sunmaktadır. Oldukça yararlı olan bu yağı çeşitli otlar ve sarımsakla da çeşnilendirip kullanabilirsiniz.

Mısır Yağı

Zeytinyağıyla beraber faydalı olarak kabul edilen yağlardan biridir. Mısır bitkisinin tohumlarından çıkan yağ ile elde edilmektedir. Yağlar arasında kolesterol düzeyini düşüren en etkili yağdır. Lifli yapısıyla dikkat çeken mısır yağı sindirim sistemine yardımcı olurken bir yandan da yüksek düzeyde enerji ihtiva ederek alkış toplar. Turunçgillerle karıştırıldığında daha faydalı olduğu belirtilmektedir. Salata ve yemeklerde kullanılır genellikle.

Fazla tüketilmesi durumunda kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açabilir. Aynı zamanda akne ve sivilce gibi çeşitli deri problemlerine de davetiye çıkarabilmektedir.

Pamuk Yağı

Pamuk bitkisinin tohumlarında elde edilen bu yağ çeşidi genel olarak faydalarıyla ön plana çıkmaktadır. Çok az trans yağ içeren bu yağ genellikle kızartmalarda tercih edilir. Çünkü ısıya karşı direnci diğer bütün yağlardan daha fazladır. Hafızaya ve beyne faydalı olan bu yağ çeşidi yoğun miktarda E vitamini içerir. Aynı zamanda son zamanlarda uzmanlar yağın çok fazla ısıya maruz kalmamasını sağlık açısından daha sağlıklı bulmaktadırlar.

Fındık Yağı

Kalp ve damar hastalıkları için çok şifalı bir yağdır fındık yağı. Fındıktan elde edilir ve doymamış yağ oranı çok yüksektir. Ayrıca üreme sistemi içinde çok faydalıdır. Kısırlık tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşlanmaya karşı doğal bir engelleyicidir. B grubu vitaminlerinin çoğunu içeren fındık ve fındık yağı bu yönüyle sağlıklı bir sinir sistemi için vazgeçilmezdir.

Alerjik bir ürün olan fındık yağı kimilerinde ters etkiler verebilmektedir. Kullanım alanı kişisel olarak değişmektedir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
86
Bilmeniz Gerek: Turşunun Üzeri Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
53
Hiçte Zor Değil: Poğaçaların Yumuşak Olması İçin Ne Yapılır? İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler