29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Su teresi : Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Su teresi, yeşil yapraklı bir sebzedir. Küçük yaprakları ve sapları, hafif acı bir lezzete sahiptir. Su teresi, aynı zamanda Brüksel lahanası ve lahananın da içinde olduğu Brassicaceae ailesinin bir parçasıdır.

Besin içeriği

Su teresi düşük kalorilidir ancak çok besleyicidir. Bir kase (34 gram) su teresi aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Kalori: 4

Karbonhidratlar: 0.4 gram

Protein: 0.8 gram

Yağ: 0 gram

Lif: 0.2 gram

A vitamini: Günlük ihtiyacın % 22’si

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 24’ü

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 106’sı

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın % 4’ü

Manganez: Günlük ihtiyacın % 4’ü

Bir kase (34 gram) su teresi, kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için gerekli olan ve yağda çözünen bir vitamin olan K vitamini ihtiyacının % 100’ünden fazlasını sağlar. Su teresi ayrıca az miktarda E vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, folat, pantotenik asit, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve bakır içerir.

Yüksek antioksidan içeriği sebebiyle kronik hastalık riskini azaltabilir

Su teresi, oksidatif strese yol açan zararlı moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı koruma sağlayan antioksidanlar adı verilen bitki bileşikleri ile doludur.

Oksidatif stres diyabet, kanser ve kardiyovasküler hastalık gibi çeşitli kronik hastalıklarla ilişkilidir.

Ancak düzenli olarak su teresi gibi antioksidan bakımından zengin besinler tüketmek, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir çünkü oksidatif strese karşı korunmanıza yardımcı olur. 12 farklı turpgil sebzede bulunan antioksidan bileşikler üzerinde yapılan bir çalışma, su teresinde 40’dan fazla flavonoid olduğunu gözlemlemiştir.

Aslında, su teresi, bu çalışmada diğer tüm sebzelerden (toplam fenol miktarı ve serbest radikalleri nötralize etme yeteneği açısından) daha iyi performans göstermiştir. Ayrıca çalışmalar su teresinin içindeki antioksidanların kanser, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını bulmuştur.

Bazı kanser türlerini önleyebilecek bileşikler içerir

Su teresi fitokimyasallar bakımından zengin olduğundan belirli kanser türlerinin gelişme riskini azaltabilir. Su teresi ve diğer turpgiller sebzeler glukosinolat adı verilen bir bileşik içerir ve bıçakla kesildiğinde veya çiğnendiğinde izotiyosiyanat olarak adlandırılan bileşiklere dönüşür.

İzotiyosiyanatlar; sülforakan ve fenetil izotiyosiyanat (PEITC) gibi kimyasallar içerir. Bu bileşikler, sağlıklı hücreleri hasardan koruyarak, kanserojen kimyasalları inaktive ederek ve tümörlerin büyümesini ve yayılmasını bloke ederek kansere karşı koruma sağlar.

Su teresi içinde bulunan izotiyosiyanatların, kolon, akciğer, prostat ve deri kanserlerini önlediği gösterilmiştir. Ayrıca araştırma, su teresi içinde bulunan izotiyosiyanatların ve sülforafanın meme kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını göstermektedir.

Kalp sağlığı için faydalıdır

Su teresi tüketmek, kalp sağlığı için birkaç farklı yoldan yararlı olabilir. 500.000’den fazla bireyde yapılan çalışmaların incelenmesi sonucunda, turpgiller sebzelerin % 16’sının kalp hastalığı riskini azalttığı bulunmuştur.

Su teresi antioksidanlar beta karoten, zeaksantin ve lutein içerir. Bu karotenoidler düşük olduğunda kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riski oluşabilir. Çalışmalar, yüksek seviyedeki karotenoidlerin sadece kalp hastalığının gelişmesine karşı koruma sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda kalp krizi ve felç riskini azalttığını da göstermiştir.

Su teresi aynı zamanda, kan damarlarının sağlığını artırarak ve kan damarlarınızın sertliğini ve kalınlığını azaltarak, damarı sağlığını geliştiren nitrat içerir. Nitratın kanınızdaki nitrik oksit miktarını artırarak kan basıncını düşürdüğü de gösterilmiştir.

Ayrıca su teresi, kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Yüksek kolesterollü sıçanlarda yapılan 10 günlük bir çalışmada, su teresi özütü ile tedavi; toplam kolesterol seviyesini % 34 ve kötü (LDL) kolesterol seviyesini % 53 oranında düşürür.

Mineral ve K vitamini içeriği kemik erimesine karşı koruma sağlar

Su teresi kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor dahil olmak üzere kemik sağlığı için gerekli olan birçok mineral içerir. Besin miktarı yoğun sebzeler tükettiğiniz dengeli bir diyet, kemik sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sebep olabilir.

Ek olarak bir kase (34 gram) su teresi, günlük K vitamini ihtiyacının % 100’ünden fazlasını sağlar. K vitamini, sağlıklı kemik dokusu oluşturan ve kemik döngüsünü düzenleyen bir protein olan osteokalsin bileşenidir. Bir çalışmada, K vitamini alımının en yüksek olduğu kişilerin kalça kırığı yaşama riski % 35 daha düşüktür.

Yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık fonksiyonunu geliştirir

Su teresi kase başına 15 mg C vitamini içerir, bu oran kadınlarda günlük ihtiyacın % 20’si ve erkeklerde % 17’sidir. C vitamini bağışıklık sağlığı üzerindeki yararlı etkileri ile ünlüdür. C vitamini eksikliği, bağışıklık fonksiyonunda azalma ve iltihaplanmada artış ile ilişkilendirilmiştir.

C vitamini, enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Genel popülasyon çalışmalarında, C vitamininin soğuk algınlığı riskini azalttığını kesin olarak görülmese de, semptomların süresini % 8 oranında azalttığı görülmüştür.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Özellikle çalışılmamış olmasına rağmen, su teresi kilo yönetimi için de fayda sağlayabilir. Çünkü son derece besleyici yoğun bir besindir ve sadece dört kalori içerir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, bu besleyiciliği yüksek ve düşük kalorili sebzeyi diyetinize eklemek isteyebilirsiniz.

Atletik performansı geliştirebilir

Brassicaceae ailesindeki sebzeler yüksek düzeyde nitrat içerir. Nitrat, pancar, turp ve su teresi gibi yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalarda doğal olarak bulunur. Kan damarlarınızı rahatlatır ve kanınızdaki nitrik oksit miktarını artırır, bu da egzersiz performansını artırabilir.

Dahası nitrat, dinlenme sırasındaki kan basıncını düşürür ve egzersiz sırasında ihtiyaç duyulan oksijen miktarını azaltır ve bu da egzersiz toleransını artırabilir. Pancar ve diğer sebzelerden alınan nitratlarla ilgili yapılan çeşitli çalışmalarda, sporcuların egzersiz performansını artırdığı gösterilmiştir.

Bununla birlikte, 7 gün boyunca günde 100 gram su teresi alan sağlıklı bireylerde yapılan küçük bir çalışma, su teresinin egzersiz sırasında karbondioksit üretimini artırdığını, bunun da performans üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini bulmuştur. Önemli sayıda araştırma, besin nitratlarının egzersiz performansı artırabileceğini gösterirken, su teresinin atletik performansı artırdığına dair bulunan kanıtlar kesin değildir.

Göz sağlığını koruyabilen karotenoidler ve C vitamini açısından zengindir

Su teresi, karotenoid familyasından antioksidan bileşikler olan lutein ve zeaksantin içerir. Birçok çalışma lutein ve zeaksantinin göz sağlığı için gerekli olduğunu göstermiştir. Özellikle gözlerinizi mavi ışığa karşı korur. Lutein ve zeaksantin ayrıca yaşla ilişkili maküler dejenerasyon ve katarakt gelişme riskini azaltmaktadı. İçindeki C vitamini de katarakt gelişme riskinin azalmasıyla ilişkilidir.

Özetlersek;

Su teresi, birkaç önemli besin maddesini barındıran ancak kalori açısından son derece düşük olan bir sebzedir. Kalp hastalığı ve çeşitli kanser türleri riskini azaltabilecek miktarda antioksidan içerir. Ayrıca kemiklerinizi koruyan iyi bir mineral kaynağıdır. Su teresi en popüler sebzelerden biri olmamasına rağmen, beslenme profili sebebiyle diyetinize mükemmel bir katkı sağlar.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler