25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Tarhun : Uykuyu Düzenleyebilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Artemisia dracunculus L. veya bildiğiniz adıyla tarhun; ayçiçeği ailesinden çok yıllık bir bitkidir. Tat, koku ve tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Eşsiz bir tada sahiptir ve balık, dana eti, tavuk, kuşkonmazyumurta ve çorba gibi yemeklerle uyum sağlar.

Besin içeriği

Tarhun düşük kalorilidir ve karbonhidrat miktarı düşüktür. Sağlığınız için faydalı olabilecek besin maddeleri içerir. Sadece bir yemek kaşığı (2 gram) kurutulmuş tarhun aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Kalori: 5

Karbonhidrat: 1 gram

Manganez: Günlük ihtiyacın % 7’si

Demir: Günlük ihtiyacın % 3’ü

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 2’si

Manganez beyin sağlığı, büyüme ve metabolizma işlevi için gereklidir ve vücudunuzdaki oksidatif stresin azaltılmasında rol oynayan önemli bir besindir. Demir, hücre fonksiyonu ve kan üretiminin anahtarıdır. Demir eksikliği anemiye yol açabilir ve yorgunluk veya halsizlik yapabilir.

Potasyum, kalp, kas ve sinir fonksiyonu için çok önemli olan bir mineraldir. Dahası, araştırmalar kan basıncını düşürebildiğini bulmuştur. Tarhundaki bu besin maddelerinin miktarları kayda değer olmasa da, genel sağlığınıza faydalı olabilir.

İnsülin hassasiyetini iyileştirerek kan şekerini azaltmaya yardımcı olabilir

İnsülin, hücrelere glikoz taşımaya yardımcı olan bir hormondur, böylece enerji için kullanabilirsiniz. Beslenme ve iltihaplanma gibi faktörler, insülin direncine neden olarak yüksek glikoz seviyelerine yol açabilir.

Tarhunun, insülin duyarlılığını ve vücudunuzun glikozu kullanma şeklini geliştirdiği bulunmuştur. Diyabetli hayvanlarda yapılan yedi günlük bir çalışma, tarhun özütünün, bir plaseboya kıyasla kan glikoz konsantrasyonlarını % 20 düşürdüğünü bulmuştur.

Ayrıca, 90 günlük, randomize, çift kör bir çalışmada; 24 glukoz toleransı bozulmuş kişide insülin duyarlılığı, insülin salgılanması ve glisemik kontrol üzerindeki etkisi incelenmiştir.

Kahvaltı ve akşam yemeğinden önce 1000 mg tarhun alan kişiler, toplam şeker insülin salgılanmasında büyük bir düşüş yaşamıştır ve bu da, gün boyunca kan şekeri seviyelerinin dengede kalmasına yardımcı olabilir.

Uyku sağlığını geliştirebilir ve uykuyu düzenleyebilir

Yetersiz uyku, sağlık sorunlarına yol açabilir ve tip 2 diyabet veya kalp hastalığı gibi hastalık riskinizi artırabilir. İş programlarındaki değişiklikler, yüksek stres düzeyleri veya yoğun yaşam tarzları, uyku kalitesinin kötüleşmesine katkıda bulunabilir.

Uyku hapları veya hipnotikler, sıklıkla uyku yardımcıları olarak kullanılır, ancak depresyon veya maddenin kötüye kullanımı gibi komplikasyonlara yol açabilir. Tarhun içeren Artemisia bitki grubu, kötü uyku da dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumları için bir çare olarak kullanılmıştır. Farelerde yapılan bir çalışmada, Artemisia bitkilerinin yatıştırıcı bir etki sağladığı ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Bununla birlikte, bu çalışmanın boyutu küçüktür, bu nedenle özellikle uyku için tarhun kullanımı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Leptin düzeylerini azaltarak iştahı artırır

Yaş, depresyon veya kemoterapi gibi çeşitli nedenlerle iştah kaybı ortaya çıkabilir. Tedavi edilmezse, yetersiz beslenmeye ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açabilir. Ghrelin ve leptin hormonlarındaki dengesizlik de iştahta azalmaya neden olabilir. Bu hormonlar enerji dengesi için önemlidir.

Leptin, tokluk hormonu olarak adlandırılırken Ghrelin, açlık hormonu olarak kabul edilir. Ghrelin seviyeleri yükseldiğinde, açlığa neden olur. Aksine, yükselen leptin seviyeleri doygunluk hissini artırır.

Farelerde yapılan bir çalışma tarhun özütünün iştahı uyarmadaki rolünü incelemiştir. Sonuçlar insülin ve leptin salgılanmasında azalma ve vücut ağırlığında bir artış göstermiştir.

Bu bulgular tarhun özütünün açlık hislerini artırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, sonuçlar sadece yüksek yağlı bir diyetle birlikte bulunmuştur. Bu etkilerin doğrulanması için insanlarda ekstradan araştırmalara ihtiyaç vardır.

Osteoartrit gibi durumlar ile ilişkili ağrıyı hafifletebilir

Geleneksel halk tıbbında tarhun, acıyı uzun süreliğine tedavi etmek için kullanılmıştır. 12 haftalık bir çalışma, bir tarhun ekstresi içeren ve Arthrem denilen bir besin takviyesinin; osteoartritli 42 kişide ağrı ve sertlik üzerindeki etkisini incelemiştir.

Günde iki kez 150 mg Arthrem alan bireyler, günde iki kez 300 mg Arthem ve plasebo alanlara kıyasla, semptomlarda belirgin düzelme görmüştür. Araştırmacılar düşük dozun, yüksek dozdan daha iyi tolere edildiği için daha etkili olduğunu kanıtlamışlardır.

Farelerde yapılan diğer çalışmalar, Artemisia bitkisinin ağrının tedavisinde yararlı olduğunu ve geleneksel ağrı tedavisine alternatif olarak kullanılabileceğini öne sürmüştür.

Antibakteriyel özellikler barındırır ve gıda kaynaklı hastalıkları önleyebilir

Gıda şirketlerinin, gıdaların korunmasına yardımcı olmak için sentetik kimyasallar yerine doğal katkı maddeleri kullanmaları konusunda baskılar artmaktadır. Bitkisel öz yağlar, popüler bir alternatiftir.

  1. coli gibi bakterilerle kirlenmesini önlemek, yiyecekleri korumak ve gıda kaynaklı hastalığa neden olan bakterileri inhibe etmek için besinlere katkı maddeleri ilave edilir.

Bir çalışmada tarhun esansiyel yağının; Staphylococcus aureus ve E. coli gibi gıda kaynaklı hastalığa neden olan iki bakteri üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Bu araştırma için, İran beyaz peynirine 15 ve 1.500 µg / mL tarhun esansiyel yağı uygulanmıştır.

Sonuçlar, tarhun esansiyel yağı ile müdahale edilen tüm numunelerin, iki bakteri türü üzerinde, plaseboya kıyasla, antibakteriyel etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar tarhunun peynir gibi gıdalarda etkili bir koruyucu olabileceği sonucuna varmıştır.

Çok yönlüdür ve diyetinize dahil etmeniz kolaydır

Tarhun eşsiz bir tada sahip olduğundan, çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Tarhunu diyetinize dahil etmenin bazı basit yolları aşağıda verilmiştir:

  • Omlete veya kızarmış yumurtaya ekleyin.
  • Tavuk sotede garnitür olarak kullanın.
  • Pesto gibi soslara ekleyin.
  • Somon veya ton balığı gibi balıkları pişirirken kullanın.
  • Zeytinyağıyla karıştırın ve karışımı kavrulmuş sebzelerin üzerine dökün.
  • Tıbbi amaçlar için kullanılabilir ve çay olarak demlenebilir.

Tarhun, kişniş gibi bitkiler kadar kolay bulunmaz, bu yüzden sadece büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Diğer potansiyel sağlık faydaları

Tarhunun henüz kapsamlı bir şekilde araştırılmamış diğer sağlık yararları da bulunabilir:

  • Kalp sağlığı için faydalı olabilir: Tarhun genellikle Akdeniz diyetinde kullanılır. Bu diyetin sağlığa faydaları sadece besinle değil, aynı zamanda kullanılan otlar ve baharatlarla da ilgilidir.
  • İnflamasyonu azaltabilir: Sitokinler, inflamasyonda rol oynayabilen proteinlerdir. Farelerde yapılan bir çalışmada, 21 gün boyunca tarhun özütü tüketiminden sonra sitokinlerde anlamlı bir azalma bulunmuştur.

Nasıl saklanır?

Taze tarhun en iyi buzdolabında saklanır. Sadece soğuk suyla yıkayın, nemli kağıt havluya gevşek bir şekilde sarın ve plastik bir torbada saklayın. Bu yöntem, bitkinin nemi tutmasına yardımcı olur.

Taze tarhun genellikle buzdolabında 4 ila 5 gün saklanabilir. Yapraklar kahverengileşmeye başladığında, otu atmanın zamanı geldi demektir. Kurutulmuş tarhun, serin ve karanlık bir ortamda, hava geçirmeyen bir kapta 4 ila 6 aya kadar saklanabilir.

Özetlersek;

Tarhun, uykuyu, iştahı ve kalp sağlığını iyileştirirken kan şekerini, iltihap ve ağrıyı azaltma potansiyeli dahil olmak üzere birçok etkileyici sağlık yararına sahiptir. Çok yönlüdür ve çeşitli yiyeceklere eklenebilir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler