29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Tatlı Patates: Stres ve Kaygıyı Azaltmaya Yardımcıdır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Patates dendiğinde hepimizin söyleyecek çok sözü, vereceği çok farklı yemek tarifi varken, tatlı patates konusunda o kadar da bilgili olmadığımız ya da bildiklerimizin çok daha yeterli olmadığı bir gerçektir. Tatlı patates, ülkemizin beslenme kültürüne daha yakın zamanlarda girmiş, o sebeple de çok da iyi bilinmeyen bir sebzedir. Ancak deneyen, tadına bakan, birkaç tarif uygulayanların tadına doyamadığı, tatlı patatesler tutkunları için en sevilen sonbahar yiyecekleri arasında yerini almaktadır. Peki, bu tatlı patatesler herkes için uygun mu, kimler tatlı patateslerden yiyebilir, bunları ne sıklıkta yemek daha doğru olur ve tatlı patatesin sağlığa ne gibi faydaları var gibi çok sayıda sorunun cevabını araştırdık ve sizlerle paylaşmak istiyoruz. Aslında tatlı patatese dair her şey aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Tatlı patates ülkemiz yemek kültürü için daha yeni bir besin olmakla birlikte, pek çok Avrupa ülkesinde tatlı patates hemen her gün tüketilen değil, daha çok özel günlerde, özel misafir yemeklerinde kullanılan değerli bir besin maddesidir. Genellikle fırında pişirilen tatlı patatesler, onlarca farklı tarif eşliğinde hazırlanır ve en değerli misafirlere sunulur. Tatlı patateslerle hazırlanan tarifleri bir kez tadan kişilerin de bu sihirli besinlere çok düşkün hale geldiğini söylemek doğru olur. Peki, siz tatlı patatesinizi nasıl alırsınız? Güveçte, fırında, tencerede, turta kıvamında ya da kumpir lezzetinde! Bu seçimi yapmak için de öncelikle tatlı patateslerle detaylı bir şekilde tanışmak lazım.

Tatlı patates nedir, ne değildir?

Tatlı patatesler; büyük, nişastalı, tatlandırıcı sebzeler, enfes besinlerdir. Adı her ne kadar patates olsa da, tatlı patatesler, yalnızca patates kızartması veya patates cipsi yapmak için kullanılan klasik patates anlayışından çok uzak bir şekilde beslenme hayatımıza girmektedir. Hatta her geçen gün denenen yeni tariflerle bir patatesten çok daha fazlası olduğunu göstermişlerdir.

Tatlı patates, kahkahaçiçeğigiller ailesinden anavatanı Orta Amerika olan, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bir bitki türüdür. Tatlı patateslerin yumrularının yanında taze yaprakları ve filizleri de yenebilir. Tatlı patates, bu kahkahaçiçeğigiller ailesi içinde bulunan ortalama 50 cins ve 1000’den fazla tür içinde uzmanların kayda değer olarak buldukları tek tarım bitkisidir ve bu aileden diğer pek çok bitkinin ise zehirli olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan bu aile içinde tatlı patateslerin yeri ve önemi konusu tartışılmaz.

Tatlı patatesin besin değerleri

Bir porsiyon, yani 100 gram tatlı patates;

 • 85 kalori
 • 0, 1 gram yağ,
 • 55 miligram sodyum,
 • 337 miligram potasyum,
 • 20 gram karbonhidrat,
 • 3 – 6 gram diyet lifi,
 • 4,2 gram şeker,
 • 1,6 gram protein
 • 187 IU A vitamini,
 • 4 miligram C vitamini,
 • 30 miligram kalsiyum,
 • 0,6 miligram demir,
 • 0,2 miligram B6 vitamini,
 • 25 miligram magnezyum içermektedir.

Tatlı patatesin kökeni

Her ne kadar ülkemizin yemek kültürü için daha yeni olsa da tatlı patates, aslında insanlık tarafından bilinen en eski yiyeceklerden biridir. Bunlar yerlilerden Orta ve Güney Amerika’ya kadar uzanmış bir kültürün ürünüdür. Araştırmacılar, 35 milyon yıl öncesinde Amerika’da tatlı patates yetiştirdiğine dair fosil kanıtları bulmuşlardır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda da bilim adamları Hindistan’da 57 milyon yıllık tatlı patates yaprak fosillerini keşfetmişlerdir. Aynı zamanda Amerikan yerli kültürünün de yaklaşık 22 milyon yıl boyunca tatlı patates tükettiği hususu biliniyor. Tatlı patates, her nerede ve ne zaman ortaya çıkmış olursa olsun ve dünyada nerelerde daha önce tüketilmeye başlanmış olursa olsun, tatlı patates bugün çoğumuzun hayatına, beslenme programına girmiş ve her geçen gün de tüketimi yaygınlaşmaktadır.

Tatlı patates ve normal patates arasındaki fark nedir?

İnsanlar yanlışlıkla da olsa tatlı patatesleri klasik “patates” şeklinde değerlendirebiliyorlar. Ancak ne besin değeri ne de tüketim çeşitliliği bakımından bunların aynı olması, hatta birbiriyle ilişkili olması söz konusu değildir. Klasik patatesler herkesin bildiği gibi değişik tonlarda kahverengi kabuklu, içi sarımtırak yumrulardır. Tatlı patatesin genellikle kahverengi, mor ve kırmızı kaba, kabukları, sarı, beyaz, mor veya kırmızı içi bir de silindirik şekli vardır. Tatlı patatesler normal patatese göre daha yumuşak bir cilde ve karakteristik konik uçlara sahiptir. Kuzey Amerika ve Avrupa’da daha çok özel pazarlarda satılırken, dünyanın diğer ülkelerinde neredeyse her markette tatlı patates bulmak mümkün olabiliyor. Ülkemizde de tüketimi her geçen gün yaygınlaştığı için marketlerde, hatta bazı pazarlarda tatlı patates bulmak mümkün olabiliyor.

Kaç tane tatlı patates çeşidi var?

Ülkemizde çoğu süpermarkette bir veya iki farklı tür tatlı patates bulunurken, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 25 çeşit bulunur ve bunun  aslında tatlı patates çeşitliliğinin sadece küçük bir kısmını temsil ettiği de bir gerçektir. Dünyada tatlı patatese dair yapılan araştırmalar 6.500’den fazla tatlı patates çeşidinden oluşan bir gen bankasının bulunduğunu gösteriyor. Keşke bunların her birini deneme şansımız olsaydı. Tatlı patates çeşitleri koyu kırmızıdan kahverengiye, mordan turuncuya, sarıya, beyaza doğru değişen renklerdedir. Ayrıca bunların farklı tatları, boyutları, şekilleri ve dokuları da vardır.

En popüler tatlı patates çeşitlerinden birkaç tanesi

Turuncu ve kırmızımsı renkte ve portakalın etine sahip olan tatlı patatesler, genellikle çok bilindik marketlerde satılan en popüler tatlı patateslerdir. Beyaz renkli tatlı patatesler ise beyaz etli ve altın rengine yakın kahverengi kabukludurlar. İşte bunlar tıpkı portakal çeşitleri kadar antioksidan içermekteler.

Okinawan şeklinde adlandırılan tatlı patatesler ise yüksek antosiyanin içeriği nedeniyle mor tatlı patates olarak da bilinir. Antosiyaninler; kırmızı, mavi ve menekşe bitkisi gıdalarına güzel renklerini veren pigmentlerdir. Antosiyaninler, ayrıca Okinawan tatlı patateslerine yaban mersininden % 150 daha fazla antioksidan güç veren maddelerdir. Bu bakımdan kesinlikle tatlı patatesi çok daha değerli hale getiriler.

Japon veya Satsumaimo tatlı patateslerinin çoğunun diğer tatlı patates çeşitlerinden daha tatlı olduğu bilinmektedir. Bu tat özellikle de fırında karamelleşmeye başladıklarında geçerlidir.

Bir tatlı patatesler ne işe yarar?

Siz hiç fırında karamelize edilmiş bir tatlı patatesi kokladınız mı ya da bir turta veya kek yapmak için kullandınız mı? Eğer bunlardan herhangi birini deneyimlediyseniz, “patates” değil de, neden “tatlı patates” olduklarını biliyorsunuzdur. Tatlı patatesleri ısıttığınızda içindeki bir enzim, nişastalarını maltoz adı verilen bir şekere dönüştürmeye başlar. Maltoz sofra şekeri kadar tatlı değildir. Ama kesinlikle ondan çok daha tatmin edicidir.

Tatlı patateslerin tatlılığı, nasıl pişirdiğinize bağlı olarak değişebilir, yönlendirilebilir. Tatlı patateslerin hızlı bir şekilde pişirilmesi, buharda pişirilmesi veya kızartmadan önce daha küçük parçalara ayrılması tatlılıklarını azaltabilir. Öte yandan, düşük sıcaklıkta tatlı patatesleri yavaşça pişirmek, maltoz yapan enzimin nişastayı şekere dönüştürmesi için daha fazla zaman sağlayacaktır ve bu da size daha tatlı patatesler kazandıracaktır.

Tatlı patatesin ne kadar ve nasıl daha tatlı olabildiğine bakmak gerekirse; tatlı patates enzimi yaklaşık 135 dereceye ulaştığında aktive olur ve yaklaşık 170 derecede aktifliği durur. Yani tatlı patatesler piştiği sürece bu aralıkta ne kadar çok zaman harcarlarsa o kadar tatlı olurlar.

Tatlı patatesler bizim için uygun mu?

Japonya’nın Okinawa halkı geleneksel olarak dünyadaki en yüksek yaşam konforu ve en uzun yaşam süresi beklentilerini karşılamaktadır. İşte uzmanlar, dünyanın en sağlıklı ve en uzun süreli yaşayan halkının bu sırrının bilimsel olarak dayandığı hususlardan birisinin beslenme alışkanlıkları ve bunun bir parçasının da tatlı patates olduğunu iddia etmekteler. Nasıl yani, tatlı patates yiyerek daha uzun ve kaliteli yaşamak mümkün olabilir mi? Neden olmasın?

Japonya’nın Okinawa kentindeki o sırlardan birinin, çok fazla ve çok tatlı patates tüketilmesi olduğu biliniyor. Geleneksel Okinawan beslenme programı; minimum et, süt, yumurta ve işlenmiş yiyeceklerden oluşur. Bunların yerine, çoğunlukla bitkisel besinler tüketilir ve onların aldığı kalorinin % 60’ı tatlı patatesten gelir.

Okinawanlıların bu kadar uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olması; bu yüksek lifli ve antioksidan bakımından zengin diyet modellerinden kaynaklanıyor olmalıdır. Okinawa’da 100 yaş ve üstünde sağlıklı insanlar görmek hiç de nadir bir durum değildir. Okinawanlılar ayrıca, Amerikalılardan daha az kronik hastalık yaşar, kalp hastalığı ve kolon, meme, prostat kanserlerinden kaynaklı ölümler de burada çok daha nadir olarak görülür. Araştırmalar, tatlı patatesi beslenme programına ekleyen kişilerin daha düşük kan basıncı ve daha normal kiloya sahip olduklarını, neredeyse hiç kalp hastalığı, felç veya diğer modern kronik hastalıklar yaşamadıklarını gösteriyor. İşte tüm bunlar hesaba katıldığında evet, tatlı patateslerle beslenmek bizim için de gayet iyi bir seçenektir.

Tatlı patatesle beslenme

Tatlı patatesin besin değeri yukarıda detaylı olarak verilmiştir. Buna göre tatlı patates; lif, C vitamini, potasyum, pantotenik asit (B5 vitamini), niasin (B3 vitamini), B6 ​​vitamini, manganez, magnezyum ve bakır bakımından oldukça zengindir. Tatlı patates; turuncu rengini, bir pigment ve antioksidan olan beta-karotenden alırken, çok fazla olmasa da, yararlı miktarda protein içeriğiyle besin değerini yükseltmektedir.

Klasik normal patateslerle karşılaştırıldığında, tatlı patatesler çok daha fazla vitamin ve antioksidan içermektedir. Şaşırtıcı bir şekilde; tatlı patatesler daha tatlı bir tada sahip olmakla birlikte, glisemik indeksi çok daha düşüktür ve dolayısıyla da kişinin kan şekerinin aniden yükselmesini önler. Hele bir de büyük bir tatlı patatesin içerdiği A vitamini miktarının günlük alınması gereken değerin iki katından fazla olması da değerine değer katar.

Tatlı patatesin içindeki A vitamini çok faydalıdır!

Dünya çapında, A vitamini eksikliği, çocuklarda önlenebilir körlüğün önde gelen nedeni olarak bilinir. Tahminen 250.000 – 500.000 arasında çocuk bu kritik besin eksikliğine bağlı olarak her yıl kör olmakta ya da körlük riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu çocukların da neredeyse yarısı, görme yetilerini kaybettiği bir yıl içinde ölmekteler.

Bilim insanları bu hazin sonu önlemek adına her gün yeni araştırmalar yaparken A vitamini bakımından zengin beslenebilmenin ne kadar hayati bir önem taşıdığı da gözler önüne serilmektedir. A vitamini açısından neredeyse en zengin besin olan tatlı patateslerin ise nasıl olup da A vitamini eksikliği çeken yoksul ailelerin edinebilecekleri sorusunun yanıtı da aslında ironiktir. Bu tür bir düşünce ışığında da tatlı patates tüketimi çok da olası olmayanlara da A vitamini takviyesi önerilmektedir. Aslında A vitamini eksikliğinin yol açtığı görme sorunlarını önlemek ya da tedavi etmek için harcanan zaman ve imkanlar düşünüldüğünde kaliteli bir A vitamini kaynağı olan tatlı patateslerin, havuçların ve A vitamini bakımından zengin diğer sebzelerin yetiştirilmesini desteklemek insanlar için çok daha faydalı ve kolay olacaktır.

Tatlı patatesin sağlığa inanılması güç 10 faydası

Tatlı patatesler; benzersiz besin değerleri, hastalıkları önleme ve genel vücut sağlığını destekleme gücü ve birebir iyileşme sağladığı bazı rahatsızlıklarla kesinlikle beslenme programına eklenmesi gereken besinlerdendir. İşte bunlardan ötürü beslenmeye tatlı patates eklemek pek çok sağlık sorununu önlemeye, iyileştirmeye yarayacaktır. Tatlı patatesin en bilindik faydalarına bir bakalım;

 1. Sindirim sisteminin sağlığını destekler!

Tatlı patates, özellikle de kabuklarıyla birlikte pişirilerek tüketildiğinde mükemmel bir lif kaynağıdır. Lif de herkes için sindirim sisteminin sağlığını korumak, kolon kanseri gibi kabızlık ve ciddi hastalıkları önleyebilmek anlamına geliyor. Unutulmamalıdır ki, sindirim sisteminin tam fonksiyonla çalışmıyor olması pek çok metabolik ve iç organ kaynaklı hastalığın da sebebi, tetikleyicisi olabiliyor. Bir tane orta boy tatlı patates, 6 gram diyet lifi içerir ve vücudun “iyi” bakterileri beslemesinde önemli bir rol oynayan bir nişasta türü olan “dirençli nişasta” içerirler. İşte bu sebeple de sindirim sağlığını korumak için arada bir tatlı patates yemek önerilir.

 1. Kalp sağlığını destekler!

Kalp sağlığı, aslında tüm vücut sağlığı ile birebir bağlantılıdır. Sağlıklı çalışan bir kalp; diğer organlara kan akışının da istenir düzeyde olmasını sağlayacağı için daha sağlıklı bir vücut sunar. Bu bağlamda yüksek lif içeriği ile tatlı patates LDL, yani kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olarak kardiyovasküler hastalıkları önleyebilmektedir. Düzenli olarak tüketilen tatlı patates, sağlıklı kan basıncını korumak için vücuttaki sodyum ile dengede olması gereken potasyum oranını da istenen oranlara yükseltir. Ayrıca tatlı patatesin, kırmızı kan hücreleri üretmek ve kalbi sağlıklı tutmak için gerekli bir metal olan bakır oranı da yüksektir. Oysaki düşük bakır seviyesi, tehlikeli derecede yüksek homosistein, kan basıncı ve LDL kolesterol seviyeleri ile bağlantılı olduğundan kesinlikle sağlık için risk taşımaktadır.

 1. Kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur!

Tatlı patateslerin içinde bulunan lif ve kompleks karbonhidratlar kişinin kan şekerini sabit, dengede tutmaya yardımcı olabilir ve bu sayede daha uzun süre tok hissetmek mümkün olabilir. Kan şekeri dengede kalamayan kişilerin en büyük sorunu, yaşadıkları ani açlık krizleri ve bunu ortadan kaldırmak için zamanlı, zamansız yeme içme alışkanlıklarıdır. Bunlardan dolayı pek çok sağlık sorunu ortaya çıkar, obezite de baş gösterir. Bilimsel çalışmalara göre tatlı patates çeşitleri kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olan caiapo adlı maddeyi içermektedir. Diyabet sorununu doğal formüllerle tedavi etmeyi amaçlayan uzmanlar da kan şekerini dengelemek ve kan şekerini kontrol altında tutmak için Tip 2 diyabetli kişilerde beyaz tatlı patatesin özünde bulunan caiapoyu kullanmaktalar. Bu bağlamda yapılan bir araştırmada; 12 hafta boyunca her gün 4 gram Caiapo verilen 30 katılımcının HbA’larında (1c) (7.21’den 6.68’e kadar), açlık kan glikozunda (143.7 ve 128.5) ve iki saatlik kan glikozunda (193.3) bir azalma görülmüştür. Ancak tatlı patatesteki caiapo yerine plasebo verilen 31 katılımcıda ise böyle bir sonuç görülmemiştir.

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Tatlı patates; vücuttaki serbest radikal hasarını önlemek için önemli olan antioksidanlar açısından oldukça zengin bir besindir. Bir su bardağı kadar pişmiş tatlı patates, tüketerek vücuttaki yaraların daha çabuk iyileşmesi ve doku onarımının daha hızlı olması mümkündür. Zira bunlar için gerekli olan C vitamini alımının günlük değerinin % 52’si 1 su bardağı pişmiş tatlı patates ile karşılanır. Bununla birlikte tatlı patateslerdeki A vitamini, vücudun enfeksiyonları ve hastalıkları engelleyen ve tümör önleyici etki gösteren bağışıklık hücrelerini oluşturmasına yardımcı olur. Özellikle de mor renkli tatlı patatesler çok daha güçlü antioksidanlar içerir.

 1. Göz sağlığını korur!

Tatlı patatesler, kesinlikle daha fazla iyileştirilmiş göz sağlığı ve görüşü ile bağlantılı birçok besin maddesi içermektedir. Bunlardan en güçlü olanlar karotenoidlerdir. Alfa-karoten, beta-karoten, lutein ve zeaksantin maddeleri göz sağlığı için çok önemlidir ve tatlı patateslerin içinde de bolca bulunmaktadır. Beta karoten, diğer karotenoidlerden izole edilen bir takviye olarak alındığında birtakım dengesizliklere neden olabilir. Ancak ona eşlik eden ve bütün bir karotenoid paketi ile dengede bulunan yiyeceklerde alındığında beta karoten, güçlü bir anti-kanser ve vizyon arttırıcı özelliklere sahiptir. Turuncu renkli tatlı patatesle, havuç da dahil olmak üzere diğer turuncu bitkilere göre daha yüksek miktarda karotenoid içermektedir. Bunun yanında elbette ki sadece turuncu renkli tatlı patatesler değil, mor renkli olanlar da içerdiği PSPA adı verilen bir antosiyanin ile göz sağlığına faydalıdır. 2015 yılında yapılan bir araştırmada PSPA’nın tüm vücut sağlığını ve insan retinal pigment epitel (RPE) hücrelerin büyümesini desteklediği tespit edilmiştir. RPE, gözlerin ışığı emmesine yardımcı olmaktan ve aynı zamanda göz sağlığına yönelik bir tehditle karşılaştığında bağışıklık sisteminin tepki vermesinden sorumludur. Araştırmacılar PSPA’nın DNA sentezini ve sağlıklı RPE hücresi büyümesini ve hayatta kalmasını desteklediğini tespit etmişlerdir.

 1. Beyin fonksiyonlarını destekler!

Tatlı patates; kolin ve manganez de dahil olmak üzere beynin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan bileşikler içermektedir. Kolin, beyin büyümesi ve gelişimi için, ayrıca hücreler arasında mesaj gönderen nörotransmiter asetilkolinin sentezi için gerekli bir maddedir. Aynı şekilde manganez de beyin sağlığı için önemlidir. Nörotransmitterlere bağlanır ve elektriksel iletimlerin vücutta daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur. Eğer günlük olarak pişmiş bir su bardağı tatlı patates tüketilebilirse beynin ihtiyaç duyduğu manganezin % 43’ü alınmış olur. Ayrıca mor renkli tatlı patateste bulunan antosiyaninler de hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur.

 1. Stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir!

Tatlı patates tüketmek, kişinin genel ruh hali olarak rahatlamasına yardımcı olabilir. Tatlı patatesin içinde yüksek oranda bulunan magnezyumun beyinde sakinleştirici bir rol oynadığı bilinmektedir. Magnezyum eksikliği durumunda ise; depresyon, duygudurum bozuklukları ve baş ağrıları görülebilmektedir. Tatlı patates kadar olmasa da diğer iyi magnezyum kaynakları arasında avokado, baklagiller, tofu, fındık, tohumlar ve yeşil yapraklı sebzeler bulunmaktadır.

 1. Üreme yetisini artırır!

A vitamini açısından zengin bir olan kaynak olan tatlı patates, üreme sağlığını güçlendirmektedir. Bununla birlikte bolca demir içeriyor olması da tatlı patatesleri doğurganlık dostu yapmaya yetmektedir. Bu sebeple de gebelik planlayanların A vitamini ve demir bakımından zengin olan tatlı patates tüketmeleri önerilir.

 1. Kanserle savaşmaya yardımcı olabilir!

Kansere yakalanmanın en önemli sebeplerinden birisi vücutta serbest radikallerin birikmiş olması ve bunlarla savaşmak için yeterli antioksidan bulunmamasıdır. Tatlı patates ise özellikle kabukları sayesinde kanserle mücadele eden zengin bir antioksidan kaynağıdır ve aslında kanser önleyici özelliklerden diğer pek çoğuna da sahiptir.

Tatlı patateslerin içeriğinde bulunan proteinin % 80 kadarı sporamin olarak bilinen bir tür depolama proteinidir. Bu eşsiz protein, anti- kanser yeteneği ile bilinmektedir ve çeşitli hastalık türlerinin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Dil, safra kesesi ve kolorektal kanserleri inhibe etmek için sporamin kullanımının önemli olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Aynı zamanda tatlı patatesin kanser hücresinin büyümesini yavaşlatıcı ve azaltıcı etkisi görülmüştür. Özellikle de mor tatlı patateslerin kabukları, kanseri önleme konusunda çok güçlü olabilir.

2016 yapılan bir çalışmada, tatlı patates kabuğundan elde edilen bir özün antioksidan ve anti-kanser etkileri incelenmiş ve meme, kolon, yumurtalık, akciğer ve baş / boyun kanserleri için umut verici anti-kanser aktivitesi bulunmuştur.

 1. Antienflamatuvar etkileri bulunmaktadır!

Tatlı patates tüketmenin vücutta iltihap oluşumunu azaltmaya yardımcı olabileceği bulunmuştur. Bu etki ise temel olarak yüksek beta-karoten, C vitamini ve magnezyum içeriğinden kaynaklanmaktadır. Mor renkli tatlı patateste bol miktarda bulunan özel antioksidanlardan biri siyanidindir ve siyanidin özellikle sindirim sisteminde oluşan ve sağlığı tehdit eden iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı ve yukarıda sayılan diğer faydalarından dolayı tatlı patatesin beslenme programına eklenmesi gerekmektedir.

Tatlı patates nasıl seçilir ve nasıl saklanır?

Tatlı patates alırken akılda bulundurulması gereken birkaç şeye dikkat edilmelidir. Tatlı patates alırken kabuğuna yakından bakmak gerekiyor. Üzerinde kesinlikle çürüme veya çatlama belirtileri olmamalı ve kabuğun her yeri aynı renkte olmalıdır. Tatlı patatesi biraz sıktıktan sonra olası bir çürüme ya da ezilme var mı diye kontrol etmek gerekiyor. Dıştan tamamen sağlıklı görünen tatlı patatesler alınabilir. Tatlı patatesler marketten eve getirildiğinde, tezgahta veya kilerde bir sepet içinde saklanabilir. Ancak bunun için kesinlikle buzdolabı değil, oda sıcaklığında bir ortam olmalıdır. Ayrıca bunlar genellikle, satın alındıktan birkaç hafta içinde tüketilmelidir.

Tatlı patates en iyi nasıl hazırlanarak yenir?

Tatlı patatesler pek çok tarif için gayet uygun besin maddeleri olduğundan sayısız pişirme ve tüketme seçeneği bulunmaktadır. İster garnitür olarak, isterse ana yemek olarak tüketilebilir. Örneğin iyice yıkadıktan sonra bıçakla çizik atılmış kabuklu tatlı patateslerin üzerine yayılmış lezzetli bir organik tofu ile fırında pişirildiğinde kahvaltı için enfes bir seçenek olacaktır. Aynı tarif lezzetli bir salata sosu ya da fıstıklı köri sos ile öğle yemeği veya akşam yemeği için düşünülebilir.

Tatlı patatesleri aynı şekilde farklı baharatlar ve soslarla lezzetlendirerek buğulanmış olarak da tüketmek lezzetli bir alternatif olabilir. İnanılmaz lezzetli ve son derece çok yönlü tarifler oluşturulabilir. Tercihe göre kaynatma, buharda pişirme, fırınlama, tavada kızartma, ızgarada ya da tencerede, püre haline getirme gibi pek çok alternatif bulunmaktadır. Damak tadınıza göre nasıl pişirirseniz pişirin sonuç şu ki, tatlı patatesler hem sağlıklı ve hem de çok lezzetli oluyor.

Tatlı patateslerin yukarıda sayılan ve bahsi geçmeyen pek çok faydasından maksimum yararlanabilmek içinse tavsiye edilmeyen tek pişirme yolu yağda kızartmaktır. Elbette ki lezzetli bir seçenek olabilirken, sağlıklı bir yol olmayacak ve besin değerlerinden bir bölümünü kaybedecektir. Zaten yemek pişirmenin en sağlıklı yolunun kızartmak olmadığı bilinen bir gerçektir. Ama söz konusu olan çok sağlıklı tatlı patates ise, kızartma onun kanserojen bir akrilamid oluşumuna yol açabilir.

Tatlı patatesi pişirme ve tüketme yolu sağlıklı olursa güçlü lifler ve içerdiği tüm besin maddeleri vücuda alınır. Bir de tatlı patates kabuğuyla birlikte pişirilerek tüketilirse içeriği antioksidanlar ve lifler sayesinde çok daha faydalı olacaktır. Aslında tatlı patatesin kabuğundaki antioksidan oranı, içindekinin neredeyse 10 katından daha fazla olabilir. Ayrıca tatlı patatesli tariflere birkaç gram zeytinyağı, fındık yağı ya da doğal tereyağı eklenmesi ile vücudun alacağı beta karoten miktarı önemli ölçüde artırılabilir. Ancak yağ miktarı ve tadının tatlı patatesin önüne geçmemesine özen göstermek gerekiyor.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler