25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Trüf Yağı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Doğanın bizlere sunduğu şifa kaynağı besinleri tanımaya devam ediyoruz. Çok kaliteli protein, vitamin ve mineral kaynakları olan mantarların bin bir çeşidi doğada bizlerin hizmetine sunulmuş durumda. Bu mantarları detaylı bir şekilde tanıyarak faydalarını bilmek, mantarları çok daha bilinçli bir şekilde tüketmek önerilir. Zira mantarların çok fazla çeşidi olduğundan ve bazı türleri zehirli olabildiği için çok iyi tanımak, bilmek önemlidir. Faydalı, şifalı mantarlardan birisi olan trüf mantarı, çok lezzetli olduğu kadar, değerlidir.

Trüf mantarı nedir, nerede yetişir?

Trüf mantarı, toprağın en az 5 santimetre altında bulunan çok değerli bir mantar olduğundan kolay kolay bulunamaz ve satışa sunulduğu fiyatlar da çok yüksektir. Trüf mantarına dair yapılan araştırmalar, faydalarını ortaya koyduğundan bu mantara olan talebi artırmaktadır. Özellikle de son dönemlerde trüf mantarından elde edilen trüf yağı, çok farklı faydalar sağlamaktadır.

Trüf mantarı; ağaç köklerine, özellikle de meşe ve kestane ağaçlarının köklerine yakın yerlerde, 5 – 20 santimetre toprak derinliğinde yetişen, kokulu ektomikoriza cinsi bir mantardır. Daha çok Akdeniz bölgesinde tanınan trüf mantarı, aslında dünyanın birçok bölgesinde bulunan, hakkında çok sayıda araştırma yapılan bir mantar türüdür.

Dış görünümü ile koyu renk bir taşı andıran trüf mantarı, aslında sert yapısı ile de taş gibidir ve pişirildiğinde de diğer mantarlar gibi çok fazla sulanmaz. Trüf mantarının faydalarına dair çok sayıda çalışma yapılmış ve bu mantardan elde edilen trüf yağının da kullanım alanı yaygınlaşmıştır. Trüf mantarı, bir diğer adıyla “siyah elmas” çok faydalı olduğu ve nadiren bulunduğu için son derece pahalı ve ünlü bir mantardır.

Trüf mantarının yaklaşık 70 kadar çeşidi bulunmaktadır. Aslında dünyanın pek çok yerinde yetişen trüf mantarının en değerli ve lezzetli olanları Fransa, İtalya, İspanya, Hırvatistan gibi Avrupa ülkelerinde üretiliyor, doğal olarak da Akdeniz bölgesinde yetişiyor. Hatta sadece Fransa’da 20 bin kişi hayatlarını trüf mantarı yetiştiriciliğinden kazanmaktadır.

Tıpkı patates gibi yer altında ve ağaç köklerinde yetişen trüf mantarının, ağaç köklerine yakın yerlerde yetişmesinin nedeni kökleri emerek ihtiyacı olan şeker ve organik asitleri almasıdır. Trüf mantarının gelişim aşamasında hassas bir doğal dengeye ihtiyaç duymaktadır. Bunun için yaz mevsiminde sağanak yağışlar, uygun miktarda nem gerekiyor. Bu bağlamda çok kurak geçen yaz aylarında trüf mantarının yetişmesi mümkün olmaz, kurur. Bundan dolayı da daha çok Akdeniz ikliminin egemen olduğu yerlerde yetişebilir.

Trüf mantarı, toprağın altında yetiştiği için yüzeyden görünmez ve bu mantarı toplamak özel bir uzmanlık gerektirir. Profesyonel olarak trüf mantarı yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlerde mantarı bulmak ve toplamak için daha çok, koku alma yeteneklerinden dolayı özel olarak eğitilmiş köpek ve domuzlar kullanılır.

Trüf mantarı nasıl tüketilir?

Trüf mantarı; genel olarak iri bir ceviz büyüklüğünde ve ortalama olarak 100 gram ağırlıktadır. Trüf mantarı, tazeyken çok yoğun bir aroma ve tada sahip olurken, zaman geçtikçe aromasını ve suyunu kaybeder. Çok değerli ve pahalı olan trüf mantarı, toplandıktan sonraki 5 gün içinde tüketilmesi gerekiyor. Bu şartlar altında en lezzetli ve en değerli trüf mantarı yemek mümkün olur. Uygun şartlarda toplanan trüf mantarı, buzdolabında, bir kavanoz içinde, suyla temas etmeden saklanmalıdır. Zira trüf mantarının su ile temas etmesi çürümesine sebep olur.

Çok değerli ve pahalı trüf mantarı, genellikle evlerde, omletin üzerine rendelenerek tüketilir. Trüf mantarı; yağın aromayı hapsetme özelliği nedeniyle genellikle yağ, krema, yumurta içeren yemeklerde kullanılır. Bunun dışında da isteğe bağlı olarak farklı biçimlerde kesilerek, salatalarda, et yemeklerinde, kömürde pişirilerek ya da füme şeklinde de tüketilebilir. Ayrıca restoranlarda ya da evde makarnanın içine biraz trüf mantarı rendelenir ya da birkaç dilim şeklinde eklenir. Bu sayede makarna hem çok lezzetli hem de çok lüks bir yiyeceğe dönüşür. Bir de trüf mantarının çok enfes bir kokusu olduğu için, yemeklerin kokusunu da çok daha çekici bir hale getirir.

Ülkemizde trüf mantarı çiftlikleri bulunuyor!

Trüf mantarının faydalarına dair yapılan araştırmaların gösterdiği sonuçlar, uzmanların bu konudaki olumlu görüşleri tüm dünya ile birlikte ülkemizde de dikkatleri trüf mantarına çekmiştir. Ülkemizde henüz çok iyi tanınmıyor olsa da trüf mantarı çiftlikleri yeni yeni kurulmaya başlanmıştır. Aslında trüf mantarı Güneydoğu Anadolu bölgesinde zaman zaman köylüler tarafından toplanıp tüketilmekle birlikte, ülkemizde sağlıklı ve güvenli bir şekilde hazırlanmış trüf mantarı alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı uzmanlara göre ülkemizde Güneydoğu Anadolu dışında Trakya ve Kuzey Anadolu bölgelerinde de trüf mantarı doğal olarak bulunurken, profesyonel bir biçimde yetiştiriciliğinin yapılmaya başlanması da çok önemlidir.

Güneydoğu Anadolu’da “trüfe”, “domalan mantarı” ve “keme” adlarıyla bilinen bu mantar, sıklıkla et yemeklerine ve lahmacuna katılır ve hatta “keme kebabı” adı verilen yemekte de tüketilir.

Trüf mantarı yağı nedir, nerelerde kullanılır?

Eski çağlardan beri dünyanın pek çok yerinde tanınan, tüketilen ve “Tanrı ve kralların besini” olarak bilinen trüf mantarı çok değerli bir besindir. Hatta bir zamanlar trüf mantarı kral sofralarının baş tacı olarak görülmekteydi. İşte bu mucizevi trüf mantarından elde edilen trüf yağı; yemeklere eşsiz bir lezzet katması dolayısıyla çok değerlidir. Bir de yukarıda anlatıldığı gibi trüf mantarı çok pahalı iken, trüf yağının bu kadar pahalı olmaması da tercih edilirliğini artırmaktadır.

Trüf mantarının yağının elde edilmesi çok da zor olmadığında bir de zeytinyağı ile birlikte tüketiliyor olmasında dolayı her geçen gün kullanımı yaygınlaşmaktadır. Kimi zaman trüf yağı, zeytinyağına katkı olarak da satışa sunulmaktadır. Trüf yağının elde edilmesinde kullanılan zeytin yağının yoğunluk oranına göre fiyatı düşmekte, ulaşılabilirliği artmaktadır. Trüf yağı, oldukça farklı ve yoğun bir aromaya sahip olduğu için hemen hemen tüm yemeklerde kullanılabilir ve en çok da çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Trüf mantarı, sahip olduğu eşsiz aromasını zeytinyağının içine katar ve çok değerli bir yağ elde edilmiş olur. Elde edilen trüf yağının içindeki trüf aromasının oranı düşük olsa da, sahip olduğu yoğun koku sayesinde istenen tat ve keyif alınır. Bu bakımdan yemeklerde az miktarda trüf yağı kullanılması yeterli olur.

Trüf mantarı ve trüf yağının faydaları nelerdir?

  • Trüf yağı ve mantarı; diğer tüm mantar türleri gibi çok değerli, kaliteli bir protein kaynağıdır. Hatta trüf mantarına dair yapılan araştırmalar, bu mantar türünün etten daha fazla protein oranına sahip olduğunu göstermiştir.
  • Toprağın altında yetiştiği için toprağın ve ağaç köklerinin barındırdığı tüm minerallerden alabildiğinden mineral bakımından çok zengindir. Bu sebeple de tüm vücut sağlığını korur ve güçlendirir.
  • Afrodizyak etkisinin çok yüksek olduğu biliniyor. Bu sebeple de trüf mantarı çok uzun yıllardır cinsel gücü artırıcı bir besin maddesi olarak biliniyor ve bu şekilde de pazarlanıyor.
  • Etten, sebzeye, makarnadan, pilava ya da ev yapımı pizzaya kadar neredeyse tüm yiyeceklere eklenerek tüketilebilen trüf mantarı ve trüf yağı tüm yemeklerin besleyicilik özelliğini artırır, tok tutma süresini uzatır ve lezzetine lezzet katar.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler