25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Tutku Meyvesi (Çarkıfelek Meyvesi)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Meyveler, sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Her biri vitamin, mineral deposu olan meyvelerden uzmanlar her gün birkaç porsiyon tüketilmesini öneriyor. Çok bilindik olan, sık sık tüketilen meyvelerin yanı sıra daha nadir olarak bulunan, tüketilen meyveleri de daha yakından tanımakta fayda var. Pek çoğumuzun daha önceden yemediği, hatta bazılarının adını bile duymadığı tutku meyvesi, bir diğer bir adıyla çarkıfelek meyvesi Güney Afrika kökenli bir meyvedir.

Tutku meyvesi; içerdiği vitamin ve minerallerle tam bir enerji deposu olarak bilinmektedir. Sıklıkla tüketilen pek çok meyve ile karşılaştırıldığında tutku meyvesi, besin değeri çok daha yüksek olan tropik bir meyvedir. Tutku meyvesinin enfes kokusu ve eşsiz lezzeti kesinlikle onun en değerli meyveler arasında olmasını sağlıyor.

Tam bir vitamin deposu olan tutku meyvesinin, çok sayıda faydasının olduğu bilinmekle birlikte en çok da afrodizyak etkisinin olması ile tanınır. Tutku meyvesi; tam bir lif deposu olduğundan kilo vermeyi destekleyerek kişinin ideal kilosuna kavuşmasına yardımcı olur.

Tutku meyvesi şifa kaynağıdır!

Günümüzde tüm dünyada fazla kilo, obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalıkla yaygın hale gelmiş durumdadır. Bu rahatsızlıkları önlemeye çalışıp çok da başarılı olamama, bu amaçla mücadele etmeye çabalama kişilerde artan oranlarda anksiyete, depresyon ve strese neden oluyor. Aslında çok da sağlıklı olmayan bir psikoloji obeziteyi, obezite de psikolojinin daha da fazla bozulmasını tetiklemekte, pek çok metabolik rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Hastalıklara yakalanmamanın en önemli kuralı hastalıklara karşı önleyici tedbirler alabilmektir. Bu bakımdan yeterince sağlıklı beslenerek, sağlıklı yaşam düzeni izleyerek pek çok hastalığın ortaya çıkmasını önleyebilmek mümkün olmaktadır. İşte bu önleyici tedbirler arasında kişinin mutluluk hormonu olan serotonin seviyesinin yükseltilmesi, dengede tutulması önemli bir yer tutuyor. Aslında fiziksel ve ruhsal sağlığın en önemli öğesi sağlıklı bir psikolojiye, olumlu bir düşünce dünyasına sahip olmaktır. Bu bakımdan yaklaşıldığında ise sağlıklı beslenmek çok önemli bir yer tutuyor. Çünkü beslenme programımızın içeriğinde bulunanlar kişinin psikolojisini direkt olarak etkiliyor. Yani kaliteli besinler tüketerek serotonin hormonunu yükseltmek, moral, motivasyonu yüksek tutmak mümkün olabilmektedir. İşte bunun için de beslenme programında lif oranı yüksek, vitamin, mineral ve protein yönünden zengin besinlere ağırlık vermek gerekiyor. Bu tarifi tam olarak karşılayan besin maddelerinden birisi de kesinlikle tutku meyvesidir.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra daha aktif bir yaşam tarzı oluşturarak, boya uygun bir kiloya kavuşmak, daha fit bir bedene sahip olarak sağlıklı kalabilmek çok önemlidir. İşte bu noktada da tine tropikal bir meyve olan tutku meyvesi ya da bir diğer ismiyle çarkıfelek meyvesinden faydalanmak önerilir. Daha çok Güney Amerika, Brezilya, Arjantin gibi tropik bölgelerde yetişen tutku meyvesi kendine özgü tadı ve aroması ile birlikte bir de yüksek besin değerleri dolayısıyla çok önemlidir. Dış mor, içi açık renkli, çekirdekli bir yapıya sahip olan bu egzotik meyve şu an sahip olduğundan çok daha fazla popülariteyi hak etmektedir.

Tutku meyvesinin besin değerleri

100 gram tutku meyvesi genel olarak;

 • 97 kalori,
 • 7 gram toplam yağ,
 • 28 miligram sodyum,
 • 348 miligram potasyum,
 • 23 gram karbonhidrat,
 • 10 gram diyet lifi,
 • 11 gram şeker,
 • 2 gram protein,
 • 272 IU A vitamini,
 • 30 miligram C vitamini,
 • 12 miligram kalsiyum,
 • 6 miligram demir,
 • 1 miligram B6 vitamini,
 • 29 miligram magnezyum içermektedir.

Tutku meyvesinin faydaları nelerdir?

Obezite ile savaşır!

100 gram tutku meyvesi; 97 kalori, 1.272 IU A vitamini ve 30 miligram C vitamini içermektedir. Bu değerle aslında günlük C vitamini ihtiyacının yarısı, A vitamini ihtiyacının da % 43’ü karşılanmaktadır. İçerdiği yüksek oranda A ve C vitaminleri antioksidan güçlerinin yüksek olması nedeniyle tutku meyvesini çok değerli hale getirmektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan diyet lifleri de hem uzun süre tok kalmayı sağlamakta hem gereksiz kalori alımını kısıtlamakta, hem de sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak vücutta yağ depolamasını önlemektedir. Tüm bu özellikleri dolayısıyla tutku meyvesi obezite ile savaşmada çok önemli bir yere sahiptir.

Ruhsal açıdan iyileştiricidir!

Tutku meyvesinin içinde bulunan vitamin ve mineraller sadece fiziksel değil ruhsal sağlığı da iyileştirici özelliktedir. Tutku meyvesi eski çağlardan bu yana doğal bir sakinleştirici olarak kabul edilmiştir. Bunun için özellikle de akşamları 1 tane tüketilerek günün yorgunluğu ve stresinden uzaklaşmak, daha rahat uyumak mümkün olabilir. Uzmanlar, tutku meyvesinin uykusuzluk durumlarında, stres, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik olumsuzluklarda serotonin seviyesini yükselterek doğal bir sakinleştirici görevi gördüğünü belirtmekteler. Serotonin yükselmesi mutluluk hissini artırdığından, kişinin hem yaşam enerjisi hem de cinsel gücü yükselmektedir. Pek çok bitkisel tedavide, stres yönetiminde, sakinleştiricilerde bu meyvenin özlerinden yararlanılmaktadır. Hatta tutku meyvesi, cinsel arzuyu artırdığı için bu ad ile anılmakta ve cinsel gücü artıran ilaçların yapımında kullanılmaktadır.

Vitamin ve mineral deposudur!

Bir tek meyve yiyerek pek çok farklı vitamin ve mineralden faydalanmak isteyenler için tutku meyvesi idealdir. Zira kabukları soyularak tüketilen tutku meyvesinin içi ve çekirdekleri A, B6 ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve sodyum mineralleri ile doludur. Bu bakımdan tutku meyvesi tüm vücut sağlığı ve özellikle de iç organlar için çok önemlidir.

Kaliteli bir lif kaynağıdır!

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından birisi yeterince diyet lifi alabilmektir. Tutku meyvesi de lif bakımından oldukça zengindir. Öyle ki; 100 gram tutku meyvesi 10.4 gram diyet lifi içerir ve bu değer günlük lif ihtiyacının % 27’sini karşılamaktadır. Ayrıca bu konuda yapılan bir araştırmada tutku meyvesinin; pektik maddeler, selüloz, hemiselüloz gibi lifli yapılardan zengin oluşunun tokluk kan şekerini kontrol etmede ve tip 2 diyabeti kontrol altında tutmada güvenle kullanılabileceği tespit edilmiştir. İçeriğindeki yüksek oranda kaliteli lif sayesinde diyabet hastaları günlük 1 taneyi aşmamak koşulu ile güvenle tüketebilirler. Ayrıca sindirim sisteminden sindirilmeden geçen liflerin bağırsakların çalışmasını düzenleyerek tip 2 diyabet, hiperkolesterolemi, hiperlipidemi gibi kardiyovasküler hastalıkları ve kolon kanserini önlemede yardımcı olduğu da önemli bir gerçektir.

İdrar yolları hastalıklarını tedavi edicidir!

Lif oranı yüksek besinlerin tüketilmesi idrar yolları sorunlarında önleyici özellik gösterirken, bir de taze olarak tüketilen meyveler ve sebzelerin idrar çıkışını kolaylaştırdığı da bilinmektedir. Yeterince sık idrara çıkabilmek, idrar yollarında yaşanabilecek olası rahatsızlıkları ve enfeksiyonları önlemektedir. Bu bakımdan lif, vitamin ve mineral deposu olan tutku meyvesinin tüketilmesi kesinlikle sağlıklı bir tercih olmaktadır.

Tutku meyvesi tüketimine dair uyarılar

 • Tüm meyve ve sebzelerin tüketiminde olduğu gibi tutku meyvesini de önerilenden fazla miktarda tüketmemek önemlidir. Bu bakımdan günde 1 tane yeterli iken, en fazla 2 tane tüketilmesi önerilir.
 • Herhangi bir rahatsızlığı ya da alerjisi olanların tutku meyvesini tüketmeden önce doktora danışmaları doğru olacaktır.
 • Tutku meyvesinin kabuğu yenmez.
 • Çekirdeklerinin çiğnenmeden yutulması gerekir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler