25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Üzüm Çekirdeği & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Doğanın bizlere sunduğu besin maddelerini daha yakından tanımaya devam ederken, yazın gelmesiyle birlikte beslenme rutinimize hızlı bir giriş yapan üzümü de unutmamak lazım. Yaz geliyor salkım salkım, tane tane üzümler mutfaklardaki yerlerini alıyor. Enfes lezzeti ve her derde deva içeriğiyle yeşil üzümler, kara üzümler beslenme alışkanlıklarımızın bir parçasıdır. Hele bir de kurutularak saklanabiliyor olması üzümün dört mevsim afiyetle tüketilmesine, yaz, kış üzüm yemeye olanak veriyor. Küçük büyük hemen hemen herkes üzümü çok severken, çocuklar daha çok çekirdeksiz üzüm severler. Ne de olsa tüketmesi daha kolaydır ve çekirdekle uğraşmak gerekmez.

Müthiş lezzeti ve sağlığa olan faydaları dolayısıyla çok yaygın olarak tüketilen üzümden elde edilen ürünler de hem çok sağlıklı hem de çok lezzetlidir. Üzümün sirkesi, pekmezi, pestili ülkemizin hemen her yerinde üretilir ve çok da sevilerek tüketilir. Bunların yanında üzümün çekirdeğinin de en az üzüm kadar faydalı olduğu bilinmektedir. Her ne kadar pek çok kişi üzüm alırken çekirdeksiz olanları tercih etse de, çekirdekli olarak tüketilen özellikle siyah üzüm bin bir derde deva, hastalıklara şifa kaynağı, tüm vücut sağlığının da destekleyicisi olarak iş görür.

Üzümü çekirdeğiyle birlikte tüketmek gerek!

Üzüm çekirdeğini tükürüp atmak, toplayıp çöpe atmak kesinlikle çok yanlış bir yaklaşım olur. Maalesef çok az kişi tarafından bilinse de üzüm çekirdeği insan sağlığına inanılmaz faydaları olan bir maddedir. Üzümü yerken çekirdeğini de yutmayı ihmal etmemek gerek. Öncelikle kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılan üzüm çekirdeği aslında tam da bir sağlık deposudur ve üzüm sevenlerin çekirdeği üzümden daha fazla sevmeleri için pek çok sebep vardır.

Yaz meyvelerinden bahsedildiğinde elbette ki çilek ve kirazdan sonra aklımıza üzüm geliyor. Hatta bazıları için üzüm olmazsa olmaz. Ancak üzümü çekirdekli olarak tüketmek de aslında olmazsa olmaz. Üzüm çok güçlü bir antioksidandır ve aynı şekilde çekirdekleri de vücutta antioksidan görevi görür. Üzüm çekirdeği her ne kadar sağlıklı yaşam sitelerinde yeni yeni popüler olmaya başlamış olsa da, bilim dünyası onun faydalarını çok daha uzun yıllardır biliyor. Cilt, saç, kalp, kan sağlığına faydaları, kadınların güzellik sırrı, bakım kremlerinin, maskelerin temel maddesi derken üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Eski zamanlarda kadınların güzelliklerini üzüm çekirdeğine borçlu oldukları söylenirken bir de lokman hekimlerin yaptığı her türlü derde devanın da üzüm çekirdeğinden geldiği biliniyor.

Üzüm çekirdeğinin faydaları!

Üzüm çekirdeğinin alternatif tıpta kullanımı, birçok sağlık sorununu tedavi etmedeki rolü yüzyıllardır bilinmektedir. Çünkü üzüm çekirdeğinin faydaları henüz yeni yeni gündemde olsa da aslında çok uzun yıllar öncesinden kanıtlanmıştır. Bizler de üzüm çekirdeğinin faydalarını detaylı bir şekilde öğrenip bundan sonra daha sık çekirdekli üzüm almaya özen göstereceğiz.

  • Antioksidan kaynağıdır!

Üzüm ve özellikle de siyah üzüm tam bir antioksidan deposudur, siyah üzümün çekirdeği de kendisi gibi çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar vücudu, iç ve dış kaynaklı serbest radikallerin hasarından korur. Üzüm çekirdeği özütü faydalı maddeler bakımından oldukça zengindir. İçinde “flavonoid” denilen vitamin benzeri oligomerik protoantosiyanidin maddeleri bulunmaktadır. Uzmanlara göre siyah üzüm çekirdeğinin antioksidan miktarı, antioksidan vitaminler olan C vitamininden 20 kat ve E vitamininden ise 50 kat daha fazladır. Afiyetle yediğimiz üzümün kendisinden çok çekirdeğinde bulunan proantisiyanidinler ve tokoferolün elementleri vücuttaki serbest radikalleri azaltır, serbest radikallerin sebep olduğu hasarı onarır. Ayrıca vücutta sağlıklı hücre sayısını da artırmaya yardımcı olur.

  • Sigaranın zararlı etkilerini vücuttan atar!

Sigara vücudun her bir hücresine, her bir dokusuna zarar vermekte, bunun zararlı etkilerinin vücuttan atılabilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Üzüm ve üzüm çekirdeği de düzenli olarak tüketildiğinde içerdiği Beta Karotein maddesi ile vücuda sigara ya da bazı zararlı besinlerle giren maddelerin vücut dışına atılmasına yardım eder. Bazı araştırmalar üzüm çekirdeğinin vücudu 3 gün içinde ciddi oranda yenilediğini, temizlediğini gösteriyor.

  • Kan dolaşımını destekler!

Üzüm çekirdeği vücudu ve kanı zararlı maddelerden arındırdığı için kan dolaşımını da olumlu etkilemekte, desteklemektedir. Üzüm çekirdeği kan dolaşımını hızlandırarak damar tıkanıklığı yaşanma riskini azaltır. Elbette ki bu şekilde kalp ve damar sağlığı da korunmuş olur. Bu bağlamda uzmanlar kalp sorunu yaşayan kişilerin düzenli olarak üzüm ve üzüm çekirdeği tüketmesi gerektiğini savunmaktalar.

Üzüm çekirdeğinin arındırıcı, temizleyici etkileri vardır. Bu bakımdan vücuttaki iltihaplanma ve enfeksiyon tedavisinde üzüm çekirdeği doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Üzüm çekirdeğinin bu olumlu etkileri iltihaplara bağlı olarak gelişen kireçlenme, egzama, cilt problemleri, sinüzit, kolit, gastrit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Ayrıca düzenli tüketimde bağırsak ve böbrekleri temizleyerek taş ve kum oluşumunu önlemesi de çok önemlidir. Yani üzüm çekirdeğinin aslında tüm vücut için bir temizleyici olarak çalıştığı söylenebilir.

  • Göz sağlığını güçlendirir!

Göz sağlığı, görme kalitesi için E, A ve C vitaminleri çok önemlidir. Üzüm çekirdeği de zengin vitamin içeriği ve özellikle de E vitamini deposu olması sayesinde daha kaliteli bir görme sağlamaya yardımcı olur. En çok da bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirme veya çok fazla kitap okuma sonucu ortaya çıkan göz yorgunluğunun dindirilmesinde çok etkilidir. Sağlıklı gözler için üzüm ve üzüm çekirdeği tüketilmesi faydalı olur.

  • Saç ve cilt sağlığını korur!

Sağlıksız saç ve cildin en önemli sebebi vitamin eksikliğidir. Bu şekilde vitamin eksikliğinden kaynaklanan saç ve cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olmak için vitamin deposu üzüm ve üzüm çekirdeği önerilir. Zira üzüm çekirdeği kan dolaşımını hızlandırmakta saç köklerindeki ölmüş derileri gidermekte, cilt altındaki hücrelerin yenilenme hızını artırmaktadır. Üzüm çekirdeği ciltte kolajen üretimini artırıcı özelliğiyle cildi besler, korur, cilt sağlığını artırır. Ayrıca cilt yaşlanmasını önleyerek gençlik verir. Bu sayede üzüm çekirdeği cildin sağlığını, gençliğini korumasını sağlar, saçların dökülmesini önler ve daha güçlü uzamasını sağlar.

Sliced grapes grapeseed oil and vine isolated on white

Tam bir antioksidan deposu olan üzüm çekirdeği; hücre onarımını ve yenilenmesini hızlandırarak kanserden koruyucu etki gösterir. Bu bağlamda cilt, prostat ve meme kanseri gibi farklı kanser çeşitlerini önleyici olarak üzüm çekirdeği doğal bir besindir.

  • Karaciğer sağlığını korur!

Karaciğer sağlığı için üzümün yaz, kış tüketilmesi önerilir. Üzümün hem kendisi hem de çekirdeği karaciğer sağlığını destekler. Bu konuda yapılan pek çok araştırma üzüm çekirdeğinin karaciğer hasarları üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini, vücudun toksinlerden arındırılmasında hayati önem taşıdığını gösteriyor.

Üzüm çekirdeği tüketecek olanlara öneriler

  • Yukarıda sıralandığı gibi üzüm çekirdeği pek çok sağlık sorunu için hem önleyici hem de tedavi edici rol oynamaktadır. Ancak bu faydalarını alabilmek için tıpkı diğer besin maddeleri olduğu gibi üzüm çekirdeği de kontrollü olarak alınmalıdır. Fazla tüketilmesi birtakım sorunlara sebep olabilir.
  • Herhangi bir hastalığı olan ve ilaç kullanan kişiler üzüm çekirdeği tüketmeden önce doktora danışmalılar.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde üzüm çekirdeğinin etkilerine dair pek fazla araştırma olmadığından tüketmeden önce doktora danışmakta fayda var.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler