29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Vişne Suyu : Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olabilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Vişne suyu, güneybatı Asya ve Avrupa’ya özgü Prunus cerasus ağacının meyvesinden yapılır ve bir dizi ilginç sağlık yararları ile bağlantılıdır. Ancak hazır vişne suyu çeşitlerinin önemli miktarlarda şeker içerebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, şekersiz vişne suyu tüketmelisiniz.

Besin içeriği

Vişne suyu, çeşitli besinler açısından zengindir. 240 ml vişne suyu 119 kaloridir ve aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

Karbonhidrat: 28 gram

Lif: 5 gram

Protein: 2 gram

Yağ: 1 gram

A vitamini: Günlük ihtiyacın % 62’si

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 40’ı

Manganez: Günlük ihtiyacın % 14’ü

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 12’si

Bakır: Günlük ihtiyacın % 12’si

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 7’si

Vişne suyu ayrıca antioksidanlara ve diğer faydalı bitki bileşenlerine ek olarak daha az miktarda B vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, omega-3 ve omega-6 yağları içerir. Tatlı kiraz çeşitleri ile karşılaştırıldığında, vişne suyu 20 kat daha fazla A vitamini içerir ve antioksidan seviyesi beş kat daha fazladır.

Kas gücünü artırıp kas ağrısını azaltabilir

Fiziksel olarak aktif bireyler, vişne suyunun kas gücü ve ağrıya olan etkisinden faydalanabilir.

Çalışmaların çoğu yararlı etkiler bildirmiştir.

Bir çalışmada, uzun mesafe koşucuları, yarışın olduğu güne kadar yedi gün boyunca 710 ml vişne suyu veya bir plasebo içeceği tüketmiştir. Vişne suyu verilen koşucular, yarış sırasında ve sonrasında, plasebo verilenlere göre üç kat daha az ağrı yaşamıştır.

Bir başka çalışmada, bir maratonda koşan sporcuları hemen sonraki günlerde 480 ml vişne suyu verilmiş ve daha az kas hasarı, ağrı ve iltihaplanma yaşadıkları gözlemlenmiştir. 480 mg vişne suyu tozu takviyesi aldıktan sonra da benzer sonuçlar gözlenmiştir.

Ek olarak, vişne suyu ve takviyeleri kas gücünü artırabilir. Bir grup erkeğe yoğun bir antrenman seansında ve hemen sonraki günlerde vişne suyu takviyesi veya plasebo verilmiştir.

Vişne suyu grubu, plasebo verilen erkeklere kıyasla antrenman sonucunda % 4’e kadar daha az kas gücü kaybetmiştir. Vişne suyu takviyeleri ayrıca kas gücünün bozulmasını, kas ağrılarını azaltabilir ve dirençli bireylerde iyileşmeyi hızlandırabilir.

Çalışmaların çoğunluğu yararlı etkiler bildirse de, konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir

Vişne suyu, uykusuzluğu tedavi etmek ve her gece uyuduğunuz uyku süresini artırmak için güvenli ve etkili bir yol olabilir. Çünkü vişne suyu, doğal olarak uykudan sorumlu bir hormon olan melatonin açısından zengindir.

Ayrıca, vişne suyu vücudun melatonin oluşturmasına ve etkilerini uzatmasına yardımcı olabilecek iki bileşenli olan triptofan ve antosiyanin içerir.

Araştırmalar, vişne suyu tüketmenin melatonin seviyelerini artırdığını ve uyku kalitesini ve süresinin uzamasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bir çalışmada, uykusuzluk çeken katılımcılar, iki hafta boyunca her gün 480 ml vişne suyu veya aynı miktarda bir plasebo suyu içmiştir. Vişne suyu, uyku süresini ortalama 85 dakika artırmıştır.

Beyin sağlığını geliştirebilir

Parkinson ve Alzheimer gibi dejeneratif beyin bozukluklarının kısmen oksidatif strese neden olduğu düşünülmektedir.

Vişne suyu, büyük miktarlarda antioksidanlar ve beyin hücreleri üzerinde koruyucu etkileri olabilecek diğer yararlı bitki bileşikleri içerir.

Bir çalışmada, 480 ml vişne suyunun günlük olarak tüketilmesi, sağlıklı yaşlı erkeklerde ve kadınlarda antioksidan savunmayı geliştirmiştir. Başka bir çalışmada, hafif-orta demanslı yaşlı yetişkinler, 200 ml vişne suyu veya 12 hafta boyunca bir plasebo tüketmişlerdir.

Vişne suyu grubundaki yetişkinler, sözel akıcılık ve kısa süreli ve uzun süreli bellekte iyileşmeler yaşarken, plasebo grubundakiler herhangi bir iyileşme yaşamamışlardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirebilir

Vişne suyu, bağışıklık sisteminize destek verdiği kanıtlanmış birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşenleri bakımından zengindir. Özellikle araştırmacılar, vişne suyunun yüksek antioksidan içeriğinin enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Örneğin, bir çalışma, bu meyvenin bir yarıştan sonra maraton koşucuları tarafından sıklıkla görülen üst solunum yolu semptomları üzerindeki etkisini araştırmıştır.

Bir grup koşucu, maraton yarışından önce ve takip eden günlerde vişne suyu içmiş ve diğerleri ise bir plasebo içmiştir. Plasebo verilen koşucuların % 50’si yarıştan sonra URTS geliştirirken, vişne suyu grubundakilerin hiçbirinde bu etki gözlenmemiştir.

Diğer potansiyel yararları

Vişne suyu başka sağlık yararları da sunabilir.

  • Kansere karşı koruyabilir: Vişne suyunda bulunan belirli antioksidanlar, kanserin büyümesinde rol oynayan genlerin durdurulmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu henüz doğrudan insanlar üzerinde test edilmemiştir.
  • Ağrıyı hafifletebilir: Vişne suyu, sinir hasarının neden olduğu bir ağrı türü olan periferal nöropatiyi azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Kan basıncını düşürebilir: Çalışmalar, vişne suyu tüketiminin kan basıncı seviyelerinde ılımlı azalmaya neden olabileceğini göstermektedir.
  • Kilo vermenize yardımcı olabilir: Vişne suyunun farelerde kilo, karın yağı ve kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü gözlenmiştir. Ancak, insan çalışmaları gereklidir.

Güvenlik ve dozaj

Spesifik olarak, faydalarını gözlemleyen çalışmaların çoğu, katılımcılara günde iki kez 240 ml vişne suyu vermiştir.

Vişne suyu tozu ile ilgili olarak, toz haline getirilmiş takviyeler kullanan çalışmalarda, günde yaklaşık 480 mg civarında toz kullanılmıştır. Yararları çoğunlukla 7 ila 10 günlük takviyenin ardından gözlenmiştir.

Ek olarak, bu meyve suyu çoğu insan için güvenlidir, ancak yüksek miktarlarda sorbitol içerir. Sorbitol, bazı kişilerde mide ağrısına ve ishale neden olabilen bir tür şeker alkolüdür.

Vişne suyu ayrıca bazı ilaçlar, özellikle kan incelticiler ile etkileşime girebilen bir bitki bileşiği olan kuersetin içerir. İlaç alan bireyler, beslenme düzenine fazla miktarda vişne suyu ilave etmeden önce bir doktora danışmalıdır.

Özetlersek;

Vişne suyu, besin açısından zengindir, birkaç etkileyici sağlık yararı sunabilir ve hemen hemen her diyet için basit bir takviyedir. Kas ağrısını azaltmada ve uykuyu iyileştirmede özellikle etkili görünmektedir. Bu nedenle, fiziksel olarak aktif bireyler ve uykusuzluktan şikayet edenle vişne suyu tüketmeyi düşünmelidir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler