29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Yaban Mersini & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ülkemizde tüketimi son yıllarda yaygınlaşan yaban mersini, tüm dünyada sıklıkla tüketilmekte ve sağlığa yararlı olduğu bilinmektedir. Yaban mersininin çok besleyici bir meyve olmasının yanında pek çok sağlık sorununa doğal ilaç olması da önemini artırmaktadır. Yaban mersininin içinde A, C, E, K vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi insan sağlığı için faydalı olan çok sayıda mineral bulunmaktadır.

Yaban mersininin günümüzde en yaygın olarak bilinen faydası idrar yolu enfeksiyonları ve sistitin tedavisinde etkili olmasıdır. Zaten çok güçlü bir antioksidan oluşuyla da bilinen, bilinmeyen çok sayıda farklı sağlık sorunu için önleyici ve tedavi edici rol oynamaktadır. Özellikle de antioksidan değerinin yüksek olması bağışıklık sistemini güçlendirmede önemlidir.

Gayet dolgun ve etli bir meyve olan yaban mersini hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilmekte, yazın toplanıp kurutularak ya da derin dondurucuda saklanabilmektedir. Hatta kurutulmuş yaban mersininden çay yapıp içmek bile mümkün olmaktadır. Temmuz ayından Eylüle kadar taze olarak toplanabilen yaban mersini, doğru şartlarda saklandığında her mevsim tüketilebilmektedir.

Yaban mersini besin değeri

100 gram yaban mersini yaklaşık olarak;

 • 57 kalori,
 • 14 gram karbonhidrat,
 • 7 gram protein,
 • 3 gram yağ,
 • 4 gram diyet lifi,
 • 6 mikrogram K vitamini,
 • 6 miligram kalsiyum,
 • 6 miligram magnezyum,
 • 3 miligram demir,
 • 3 miligram manganez,
 • 77 miligram potasyum,
 • 1 miligram sodyum,
 • 1 miligram bakır,
 • 7 miligram C vitamini,
 • 1 miligram B6 vitamini,
 • 54 IU A vitamini,
 • 1 miligram tiamin,
 • 1 miligram riboflavin,
 • 5 miligram E vitamini içermektedir.

Yaban mersini ne için kullanılır?

Yaban mersini, antioksidan içeriği en yüksek meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu bakımdan aslında tüm vücut sağlığı için, organların tamamı için ve hücrelerin sağlığı için antioksidanlara ihtiyaç duyulduğu göz önünde bulundurulursa yaban mersininin ne kadar sağlıklı ve gerekli bir besin olduğu daha iyi anlaşılabilir. Yaban mersininin özel olarak göz sağlığı bağlamında, gece körlüğü, gözlerde kamaşma, görme bozuklukları gibi sağlık sorunlarına karşı kullanılır. Tüm dünyada yaban mersininin yaygın olarak tüketilme sebebi daha çok idrar yolu enfeksiyonları ve sistitin doğal olarak tedavisidir. Yaban mersini, taze olarak tüketildiğinde kan şekeri ve kolesterolü düşürür, dengeler, ağız içi yaraları iyileştirir, damar sertliğini azaltır, kalp krizi riskini azaltır, yaşlanmayı yavaşlatır ve hafıza kayıplarını önler. Kalori miktarı gayet az olan yaban mersini ayrıca ishali, ülseri, kabızlığı ve mide bulantısını da önleyici özelliktedir.

Yaban mersini içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve diğer faydalı maddeler sayesinde hem besleyicidir hem de zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu bakımdan da öncelikle bağışıklık sistemi, kalp ve beyin gelişimi için en önemli meyveler arasında yer almaktadır.

Yaban mersininin faydalarına dair yapılan araştırmalar, onun bazı kanser türlerine karşı önleyici etki gösterdiğini, yaban mersini özünün, meme kanseri hücresinin büyümesini ve yayılmasını önlediğini kanıtlamaktadır.

Yaban mersini kilo vermeye yardımcı olur!

Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek üzere hazırlanan beslenme programlarında yaban mersininin adı sıklıkla geçmektedir. Çünkü yaban mersininin zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Uzmanlara göre yaban mersini hızlı kilo vermek ve kilo kontrolü sağlamak bakımından çok etkili yardımcılardan birisidir. Yaban mersini metabolizmayı hızlandırırken, bir porsiyon yaban mersini ile günlük lif ihtiyacının % 14’ü karşılanabilmektedir. Bolca tüketilen lif sindirim sisteminde yavaş hareket ettiği için kişinin açlık hissi ve yeme ihtiyacı ötelenmektedir. Ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde yaban mersini vücutta ödem attırıcı rol oynamaktadır.

Yaban mersinini cilt dostudur!

Yaban mersini cildin nem ve yağ seviyesini düzenleyici etki göstermektedir. Cildi içten besleyen yaban mersini, pek çok cilt sorununu daha oluşmadan önleyebilmektedir. Bu bakımdan yaban mersinini hem yemek hem de yaban mersini içeren maskeleri cilde uygulamak faydalı olur. Güçlü bir cilt bakım maskesi için, yarım su bardağı yaban mersini, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanıp 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır. Bu maske ile cilt kuruluğu, akne ve siyah noktalar gibi pek çok cilt sorunu giderilir. Bunun yanında yine cilt dostu olan aloe vera jel ve yaban mersini karışımını gözaltlarındaki morluklar ve çökmeler için doğal bir ilca olabilir.

Yaban mersini idrar yolu enfeksiyonu ve sistiti tedavi eder!

Yaban mersini, idrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı olan bir besin olarak bilinmekte ve çok uzun yıllardır tüketilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarının çoğuna E. Coli adlı bakteri neden olmaktadır. E. Coli bakterisi idrar yoluna yapışır ve kolay kolay atılamaz. Yaban mersininin doğal antibiyotik özelliği sayesinde idrar yolu bu bakteriden ve diğer pek çok bakteri türünden temizlenebilir. Bununla birlikte sistit olan kadınların yaban mersini tüketmeleri durumunda sorunun doğal olarak çözüleceği iddia edilmektedir.

Yaban mersini iltihap söktürücüdür!

Yaban mersininin iltihapları yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Yaban mersininin faydalarına dair yapılan çalışmalar hastalık ve hafif yaralanmalarda vücudun kendini çabuk toparlamasına yardımcı olabildiğini göstermiştir. Bununla birlikte kronik enflamasyon, kanser, otoimmün sorunları, kalp hastalığı, hatta depresyon da dahil olmak üzere geniş yelpazedeki hastalıkların ve özellikle de iltihap kaynaklı sağlık sorunlarının tedavisine katkı sağlamaktadır.

Yaban mersini kalp sağlığını korur!

Yaban mersininin düzenli olarak tüketilmesi durumunda kanın pıhtılaşması önlenerek damar tıkanıklığa karşı etkin bir koruma sağlanmış olur. Bu sayede de kalp sağlığı korunur. Kişinin yaşadığı yüksek trigliserit, yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncı kalp üzerinde baskı oluşturmakta, kalbi yormakta, tedavi edilmediğinde ölümlere sebep olabilmektedir. Bu bağlamda yaban mersini ve kalp sağlığı ilişkisine dair yapılan araştırmalar, bu meyvenin kalp hastalıklarının tedavisinde önemli rol üstlendiğini gösteriyor.

Yaban mersini zihinsel sağlığı destekler!

Yaban mersini içeriği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde beyin sağlığını, zihinsel fonksiyonları ve özellikle de hafıza ve algılama işlevlerini korumakta, desteklemektedir. Yaban mersini beyin gelişimi ve hafıza açısından faydalı diğer besinler olan avokado, pancar, yeşil yapraklı sebzeler ve cevizden daha ön sıralarda yer almaktadır.

Yaban mersini yaşlanma karşıtıdır!

Yaban mersini, kan damarlarının güçlenmesine yardımcı olan yüksek C vitamini içeriği ile tam bir cilt dostu, yaşlanma karşıtı meyvedir. C vitamini sayesinde cilt yüzeyinin altındaki kılcal damarları onarır ve güçlendirir. Yüksek antioksidan özelliği ile yaban mersini, cildin yenilenmesine ve yaşlanma belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur. Yaban mersinini hem düzenli olarak tüketen hem de yaban mersini içeren maskeler, kremler kullananlarda cilt yaşlanması daha geç olur.

Yaban mersini sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Yüksek lif içeriği sayesinde yaban mersini sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Hem vitamin ve mineral hem de lif değerleri yaban mersinini başta sindirim sisteminin dostu haline getirirken, sağlıklı bir sindirimle de tüm vücut sağlığı desteklenir. Düzenli olarak yaban mersini tüketimi sayesinde kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunları yaşanma riski azalır.

Yaban mersini yiyecek olanlara öneriler

 • Bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak her besinde olduğu gibi aşırı tüketiminin çeşitli yan etkilere sebep olabileceği için günde bir yemek kaşığından fazla tüketilmesi önerilmez.
 • İçinde bulunan tanen isimli bu maddeden dolayı aşırı tüketildiğinde hızlı kilo kaybına ve kalp spazmına neden olabilir.
 • Bilinen bir rahatsızlığı olan ve ilaç kullanan kişiler yaban mersini tüketmeden önce doktora danışmalılar.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler