29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Yasemin Çayı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kışın soğuk algınlığından korunmak, yılın her günü stresi, kaygıyı, depresyonu azaltmak, rahat bir uyku çekmek için bitki çaylarından medet umarız. Doğa bize faydalı, şifalı sayısız bitki vermiş ve bunların çayları da mutfaklardaki yerlerini almışlardır. Bu bitki çaylarından birisi de, tropik bölgelerde yetişen çiçekli bir bitki olan yaseminden demlenen çaydır. Mis gibi kokan yasemin çiçeklerinin demlenmesiyle elde edilen yasemin çayının beyaz çay, siyah çayyeşil çay ve oolong çayı gibi türleri vardır. Çay kullanılarak demlenen yasemin çayı genellikle oolong çayından yapılmaktadır. Yasemin çayında gevşek çay yaprakları yasemin bitkisinin çiçekleriyle harmanlanır ve karıştığı çaya hafif tatlı ve aromatik bir koku verir. Aslına bakılırsa aslında yasemin çiçeği kokulu bir yeşil çay olduğu için çoğu kişi yasemin çayını bir bitki çayı olarak nitelendirmez. Adı her ne olursa olsun yüksek oranda antioksidan barındırması nedeniyle yasemin çayının sağlığa oldukça faydalı olduğu bilinir.

Yasemin çayının faydaları

Yasemin çayının; kalp krizi riskini azaltması, güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemesi ve diyabetin önlenmesini sağlaması gibi tüm vücut sağlığını koruyan çok sayıda faydası bulunmaktadır. Ayrıca ruh sağlığını ve zihinsel faaliyetleri destekleyen yasemin çayı stresi azaltmakta, kanseri önlemeye yardımcı olmakta, sindirim sürecini iyileştirmekte ve kolesterol değerlerini de düşürmektedir. Bunların yanında yasemin çayının zararlı bakterileri ortadan kaldırma ve kronik iltihap sonucu oluşan kas ağları ve diğer ağları da hafifletme gibi özellikleri de çok önemlidir.

Yasemin çayı sağlığa faydalı pek çok özelliği ile her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Bu popülaritesi yasemin çayının sahip olduğu organik çay tomurcuklarının pek çok hastalıklı duruma oldukça faydalı olan besin elementlerini barındırıyor olmasıdır. Düzenli olarak yasemin çayı tüketmek; kateşin ve epikateşin gibi vücudumuzda az bulunan ve oldukça faydalı olan antioksidanları doğal yoldan temin etmek demektir. Bu bağlamda yasemin çayının sahip olduğu yararlı etkiler vücutta geniş bir yelpazede gözlemlenebilmekte, bunların detaylı bir şekilde bilinmesi de önem taşımaktadır.

 • Stresi yok eder!

Stres, günümüzde küçük, büyük her yaştan kişinin yaşamını ve psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Yeşil çayla karıştırılarak demlenen yasemin çayının kokusu sakinleştirici özelliği sayesinde stresi gidermek için oldukça etkilidir. Bu bitki çayı ile gerginlik ve endişeyi azalır, tüm günün stresi hafifler. Bu bağlamda stresli ya da endişeli anlarda içilecek bir fincan yasemin çayı daha rahatlamış hissetmeye yardımcı olacaktır.

 • Ağrı kesicidir!

Yasemin çayı ruhsal rahatlamanın yanında fiziksel olarak da rahatlama sağlar. Özellikle eklem ve kasları gevşetir rahatlatır, baş ağrılarını ve kas ağrılarını giderir.  Aşırı fiziksel aktivite ve spor dolayısıyla yoğun geçen günün akşamında ağrıları gidermek için yasemin çayı içmek önerilir. Bu konuda yapılan bazı önemli çalışmalar yasemin çayının kokusunun kalp hızına ve duyulara bir sakinlik getirdiğini ortaya koymaktadır. Uzmanlara göre, yasemin çayının kokusunun 5 dakika teneffüs edilmesi kalp atım hızını azaltır ve kişiyi sakinleştirir.

 • Güçlü bir antioksidandır!

Yasemin çayının en önemli ve faydalı özelliği yumuşak ve lezzetli tadının içinde bulunan yüksek orandaki antioksidan etkisidir. Kateşinler, yasemin çayının sahip olduğu en önemli antioksidanlardır. Melisa çayıyla en sık olarak kullanılan çay olan yeşil çayın antioksidan özellikleri baz alındığında melisa çayı farklı özellikli antioksidanlar barındırır. Örneğin; siyah çay yüksek oranda theaflavin içerirken, yeşil çay ise yüksek oranda kateşin barındırır. Ancak her iki antioksidanın da vücutta farklı etkileri bulunmaktadır. Antioksidanlar, vücutta hastalığa neden olabilecek zararlı maddeleri ve serbest radikalleri algılayarak yok etmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu bağlamda kateşinler antioksidanları da yasemin çayının talep görmesinin en önemli nedenidir. Zira kateşinlerin vücutta bazı ciddi hastalıkların önlenmesi açısından çok etkili olduğu bilinir.

 • Kardiyovasküler sağlığı güçlendirir!

Yasemin çayının kalp ve damar sağlığını güçlendirmede oldukça etkili bir bitki çayı olduğu biliniyor. Zira yasemin çayıiçeriğinde bulunan faydalı maddeler sayesinde kötü kolesterolü (LDL) kolesterolü düşürmekte ve böylece kötü kolesterolün vücutta yol açtığı en riskli durumlardan olan kalp damar sorunları engellenmiş olmaktadır. Kötü kolesterolün düşürülmesiyle vücuttaki kan akışı düzelir, kalp krizi geçirme riski azalır.

 • Kansere yakalanma riskini azaltır!

Antioksidanlar, kanserden koruyan en önemli maddelerdir. Yasemin çayının da antioksidan oranı yüksektir ve böylece vücuttaki hücreleri deforme eden serbest radikallerle savaşabilmektedir. Serbest radikaller vücutta kanser gelişiminde etkili olduğundan, antioksidan bakımından zengin beslenerek serbest radikaller etkisiz hale getirilip kanserden korunmak mümkün olmaktadır.

 • Yaşlanmayı geciktirir!

Serbest radikaller, cildin kendi kendini yenileme düzeninin bozulmasına sebep olmakta ve dolayısıyla da kırışıklar, yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaktadır. İşte serbest radikallerin düşmanı olan antioksidanların bir başka faydası da yaşlanma sürecini yavaşlatarak erken yaşlanmanın önüne geçmesidir. Antioksidan oranı yüksek olan yasemin çayı, serbest radikaller yüzünden deforme olmuş hücrelerin yeniden yenilenme sürecine girmelerine yardım etmektedir. Yani yasemin çayı yaşlanma karşıtıdır.

 • Kan dolaşımını düzenler!

Yasemin çayı, vücuttaki kan dolaşımını düzenlemeye, sağlıklı seviyede tutmaya yardımcıdır. Bu özelliği sayesinde yüksek kan basıncı nedeniyle oluşan tromboz, felç, kan pıhtılaşması, beyin hasarı ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları da önleyebilir.

 • Kan şekerini dengede tutar!

Kan şekerinin yüksek olması, yani diyabet pek çok sağlık sorununun başlıca sebebidir. Sağlıklı olmak için kan şekerinin dengede, normal değerler arasında olması gerekir. Yasemin çayı içerdiği faydalı elementler sayesinde kan şekerini normal değerde tutar ve diyabetin olumsuz etkilerini engeller. Yasemin çayı tüketimi ile hem var olan diyabetin etkileri azalır hem de kan şekeri normal olan kişide şeker hastalığı gelişme riski engellenir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Yasemin çayı antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir bitki çayıdır. Bu sebeple de grip ve soğuk algınlığı gibi vücuda saldıran enfeksiyonları engellemek için yasemin çayı içmek önerilir. Yasemin çayının içindeki kimyasallar sayesinde hem vücuda bakterilerin girmesi engellenir hem de var olan bakterilerin gelişmesi önlenir. Bu bakımdan yasemin çayının özellikle de soğuk algınlığı ve gribe iyi geldiği biliniyor. Zira sahip olduğu antiviral ve anti bakteriyel özelliklerle yasemin çayı grip ve soğuk algınlığın gerilişimi engeller, zaten hasta olanlar yasemin çayı içerek hastalık belirtilerini daha hızlı atlatabilirler.

 • Bakterilerle savaşır!

Yasemin çayı vücuttaki zararlı bakterilerle savaşırken, vücut için yararlı olan bakterilerin oluşumunu da destekler. Bu özellik de sindirim ve genel bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Bağırsaktaki yararlı bakterilerin yeterli miktarda olması pek çok hastalığı önlemektedir.

 • Kilo vermeye yardımcı olur!

Yasemin çayı kilo vermek isteyenler için çok faydalı ve etkilidir. Çünkü yasemin çayı, metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Bununla birlikte yasemin çayı içmek, vücutta daha az yağ depolanması ve kötü kolesterolün daha düşük olması anlamına gelir.

Romatizma ve eklem ağrılarını hafifletir!

Yasemin çayının genel bir ağrı kesici etkisi bulunmakla birlikte, kişinin endişe ve gerginlik gibi problemlerini de azaltmaktadır. Yasemin çayı kasları rahatlatıcı etkisiyle de romatizma nedeniyle hissedilen ağrı ve eklem ağrılarını hafifletir. Yasemin çayının sahip olduğu faydalı elementler; kişinin vücudunda rahatsızlığa neden olan zararlı hücresel oksijenlenme sonucu oluşan ağrıyı ve enfeksiyonu azaltmaya yardımcıdır. Yasemin çayının düzenli olarak tüketimi ile vücuttaki iltihaplanma sorunu azalacağı için eklem ve romatizma ağrıları geçecektir.

 • Dikkat ve konsantrasyonu güçlendirir!

Yeşil çayın içerdiği kafein sayesinde uyanıklık sağladığı, dikkat ve konsantrasyonu artırdığı bilinmektedir. Yaseminli yeşil çay da bir kafein kaynağıdır. Bu özelliği ile zihinsel farkındalık ve uyanık kalma becerisin, teşvik edici bir etmektedir.

Yasemin çayı nasıl hazırlanır?

Bitki çayını sağlıklı bir şekilde demleyip tüketmek için öncelikle bitkiyi suyun içinde kaynatmamak, sadece suyu kaynatıp ateşi kapattıktan sonra bitkiyi suyun içine atıp ağzı kapalı bir şekilde demlenmesini beklemektir. Ayrıca soğuk içme suyunu taze bir şekilde kaynatıp bitkiyi içine atmak gerekiyor.

Yasemin çayı için de; temiz bir çaydanlığın için bir bardak su koyup kaynatılır. Su kaynadığında demliğe çay yaprakları eklenir. Beyaz yasemin çayı için, fincan başına yaklaşık 2 çay kaşığı çay kullanılırken, diğer yasemin çayları için fincan başına sadece 1 tatlı kaşığı çay kullanılır. 5 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakıldıktan sonra ılık olarak tüketilir.

Yaseminli, yeşil çaylı limonata hazırlanışı

 1 litre su kaynatılır ve 10 dakika kadar bekletilerek ılıması beklenir. 1 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı organik yaseminli yeşil çayı karıştırılır. 10 dakika süreyle demlenmesi beklenir. Ardından çay yaprakları süzülür ve içine buz parçaları atılır. Buzlar eriyinceye kadar beklerken 1 tane taze sıkılmış limonun suyu eklenir ve karıştırılır. Elde edilen karışım buzdolabında soğuması için bekletilir. Sonrasında içine buz küpleri, nane yaprakları ve dilimlenmiş limon eklenerek tüketilebilir.

 Zencefilli yasemin çayı hazırlanışı

Bir demliğin içinde 4 fincan içme suyu kaynatılır, demlik ateşten alındıktan sonra 4 tane yaseminli yeşil çay poşeti ve yaklaşık 4 santimetre büyüklükte zencefil parçacıkları kaynamış suyun içine atılır. Ağzı kapalı bir şekilde 10 dakika demlendikten sonra çay süzülür ve ılık olarak içilir.   

 Yasemin çaylı tonik hazırlanışı

Yasemin ve yeşil çay bitkileri cilt için çok değerli faydalara sahiptir. Yasemin; cildi yumuşatır ve çevresel hasarlara karşı korurken, yeşil çayın antioksidan özelliği yaşlanamaya neden olan vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştırarak cilt kırışıklıklarını önlemeye yardımcı olur. İşte bunun için yeşil çaylı, yaseminli bitki çayı ile cilt toniği hazırlayıp cilde uygulamak iyi gelir. Bunun için; 1 su bardağı su kaynatılır, içine 1 çay kaşığı yaseminli yeşil çay yaprağı eklenir ve 10 dakika süre ile demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra içine 1 tutam pamuk batırılır ve temizlenmiş cilt bu pamukla silinir.  Banyo ve ya duş sonrasında da bu tonik tüm vücuda sürülebilir. Tonik uygulandıktan sonra cildin yıkanması gerekmez.

Yasemin çayı tüketecek olanlara öneriler

 • Yasemin çayı yukarıda sıralanan çok sayıda faydası ile tüm vücut sağlığını güçlendiren bir bitki çayıdır ve bilinen herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur. Ancak yasemin çayının tüm bu faydalarından yararlanabilmek için önerilen dozda ve önerilen sıklıkta tüketmek gerekiyor. Bu bağlamda günde 1 – 2 fincandan fazla yasemin çayı içilmesi önerilmez.
 • Yasemin çayı çok fazla tüketildiğinde içerdiği kafein özelliği dikkati artırırken, kişinin uykuya dalmasını zorlaştırır, uyku kalitesini düşürür. Bununla birlikte kafein stres ve uykusuzluk hormonlarını tetiklediği için çok fazla yasemin çayı içmemeye özen göstermek gerekir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde yasemin çayının etkilerine dair yeterli araştırma sonucu bulunmadığı için bu dönemlerde tüketmemekte fayda var.
 • Herhangi bir hastalığı olan ve tedavi için ilaç kullanması gereken kişiler yasemin çayı tüketmeden önce doktora danışmalılar.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler