29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Yeşil Çay & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ülkemizde son yıllarda sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmezi haline gelen yeşil çay, özellikle Çin ve Hindistan yaygın olarak üretilen ve tüketilen sağlıklı bir çaydır. Faydaları tüm dünyada bilinen yeşil çayın kullanımı yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Rivayete göre yeşil çay Çin imparatoru tarafından M. Ö. 3000 yılında bulunmuş ve o zamandan beri de her geçen gün tüketimi yaygınlaşarak devam etmiştir.

Yeşil çayın, beyin fonksiyonlarını desteklemesinden, diş çürüklerini önlemesine kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Günümüzde çok sayıda faydası bilinmesine rağmen yeşil çay daha çok zayıflamak için tercih edilmekte, kilo vermeyi desteklediği bilinmektedir. Ayrıca çağımızın en zorlu hastalıklarından olan kansere karşı etkili olduğunun tespit edilmesi de yeşil çayı daha çok tercih edilir hale getirmiştir.

Yeşil çayın faydaları

  • Çok güçlü bir antioksidandır!

Potasyum ve kalsiyum oranı çok yüksek olan yeşil çayın içerdiği faydalı maddeler onu bir diş dostu besin haline getirmektedir. Diş sağlığını koruyan yeşil çay, dişlerde çürük oluşumuna neden olan bakterilere etki ederek çürümeleri engellerken, tüm ağız içi sağlığını koruduğu için ağız kokusu gibi sorunları da hafifletir.

Yeşil çayın güçlü antioksidan yapısı sayesinde şeker hastalığına yakalanma riskini düşürdüğü araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aynı bağlamda içinde barındırdığı antioksidanlar, kalp hastalığı ve felç gibi kardiyovasküler hastalıkları önleyebilmektedir. Karaciğer sağlığını tehdit eden serbest radikalleri antioksidanlarla etkisiz hale getiren yeşil çay, karaciğer sağlığını da korur. Ayrıca düzenli olarak tüketildiğinde ciltte oluşabilen rahatsızlıklara karşı da fayda sağlaması ve özellikle de kepek oluşumunu ve sedef hastalığını iyileştirici etkileri de antioksidan kaynağı olmasından ileri gelmektedir.

Kanser türleri günümüzde tüm dünyada en sık karşılaşılan ölüm nedenleri arasındadır. Kanserden korunmak için de vücudu, hücreleri serbest radikal hasarından koruyan antioksidanlar bakımından zengin beslenmek önerilir. Bu bağlamda yeşil çay çok kaliteli bir antioksidan kaynağı olduğundan kansere karşı koruma sağlar. Bu konuda yapılan araştırmalara göre, yeşil çay kanserin etkilerini azaltmada önemli bir rol oynamaktadır. Uzmanlara göre yeşil çay kadınlarda meme kanseri riskini % 22 oranında, erkeklerde ise prostat kanseri riskini % 48 oranında azaltmaktadır. Ayrıca mide kanseri, mesane kanseri, deri, yumurtalık, yemek borusu ve akciğer kanseri gibi diğer birçok kanser türüne karşı da yeşil çayın koruyucu özellikleri keşfedilmiştir.

  • Beyni korur!

Yine yeşil çayın güçlü bir antioksidan kaynağı olması dolayısıyla tüm vücut olduğu kadar beyin de olumlu etkilenmektedir. Yeşil çay, beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardım etmekte, beyni çeşitli rahatsızlıklara karşı korumaktadır. İnsanların beyin fonksiyonları hem hastalıklar, sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları hem de yaşlanmadan, yani ilerleyen yaştan olumsuz etkilenmektedir. İşte yeşil çayın beyni özellikle de yaşlanma etkilerinden koruduğu bilinmektedir. Bu bakımdan düzenli olarak yeşil çay tüketenlerde yaşlanınca ortaya çıkan Alzheimer ve Parkinson gibi beyin rahatsızlıklarının, bunama sorununun daha az görüldüğü bilinmektedir.

  • Ağız ve diş sağlığını korur!

Yeşil çayın antioksidan özelliklerinden bahsedilirken de altı çizildiği gibi yeşil çay diş dostu bir besindir. Sağlıksız bir ağız içi ve sağlıksız, çürümüş dişler pek çok farklı hastalığın sebebi olmaktadır. Bu bakımdan sağlığına en çok özen gösterilmesi gereken organlarımızın başında ağzımız gelir. Dişlerde biriken plaklar ve tabakalar bakteri oluşumuna sebep olduğundan diş çürümesine yol açarken, yeşil çay ise bu birikimleri önleyebilmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar her gün düzenli olarak 1 fincan yeşil çay tüketimiyle dişlerde bakteri birikiminin önlenebildiğini, dişeti sağlığının korunabildiğini ve hatta boğaz enfeksiyonları riskinin de azaltılabildiğini göstermektedir.

  • Kilo vermeye yardımcıdır!

Yeşil çay kişinin kendisini daha dinç ve enerjik hissetmesini sağlayarak, fiziksel performansı arttırır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre, yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı özelliği bulunmakta, dolayısıyla da vücuttaki yağ yakımını arttırmaktadır. Uzmanlara göre yeşil çay içen kişilerin içmeyenlere göre karın bölgesinde ve bel çevresinde oluşan yağlanma daha az olur ve bu sayede yeşil çay ile zayıflamak mümkün olabilir.

  • Depresyonu önleyebilir!

Yeşil çay, kişinin sinirlerini yatıştırıcı, ruhen dinlendirici özelliklere sahiptir. Bu bakımdan günlük yaşamın stres ve gerginliklerinin ilerleyerek yaratabileceği depresyonu da yeşil çay tüketerek önlemek mümkün olabilir. Yeşil çay yapraklarında bulunan theanine adlı aminoasitin kişiler üzerindeki sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisinden faydalanarak depresyonla doğal olarak mücadele etmek önerilir.

Yeşil çayın içeriğinde bulunan antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde ciltte yaşlanma ve kırışıklık belirtilerini en aza indirir. Bu konuda yapılan çalışmalarda ciltteki güneş ışınlarının hasarını azaltma konusunda da yeşil çayın etkili olduğu görülmüştür. Çünkü yeşil çay hücreleri yeniler ve göz altı şişliklerinin oluşmasını önler.

  • Anti – aging özelliktedir!

Antioksidanlar bakımından çok zengin olan yeşil çay, hücresel bazda yaşlanmayı önlerken, hücrelerin kendini yenileme hızını artırmaktadır. Yeşil çayın, ciltte koljen üretimini artırıcı özelliği de araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

Yeşil çay nasıl hazırlanır?

Yeşil çay, siyah çayla karşılaştırıldığında tadının biraz acı olması sebebiyle çok da hoşa giderek tüketilen bir çay değildir. Bu bakımdan sade olarak tüketmekte zorlananlara çok az bal ya da tarçın katarak tüketmeleri önerilir. Bununla birlikte yeşil çayın tadının fazla acı olmaması için kurutulmuş yeşil çay yapraklarını kaynamış suyun içinde fazla bekletmemek, özellikle de çay yapraklarını kaynatmamak tavsiye edilmektedir. Tıpkı siyah çay gibi yeşil çay da bekledikçe daha da acı bir tada sahip oluyor. Bunlardan sonra yeşil çayın nasıl demlendiğine geçelim.

Yeşil çay, yukarıda sıralanan pek çok fayda sağlamaktadır. Ancak bu faydaların alınabilmesi için en doğru şekilde hazırlanıp tüketilmesi gerekiyor. Bu bağlamda yeşil çayı paketli hazır poşet çaylardan değil, direkt olarak yeşil çay yapraklarından seçmek önemlidir. Zira poşet çayların içeriğinin ne kadar saf ve doğal olduğunu bilemeyebiliriz. Öncelikle yeşil çay yaprağı alıyoruz. Ardından her seferinde taze içebilmek için bir fincan kaynamış suyun içine bir çay kaşığı kadar kurutulmuş yeşil çay yaprağı atıp demlenmeye bırakıyoruz.  Çay suyunu içme suyundan kullanmak çayın tadının daha güzel olmasını sağlayacaktır. Kaynamış suyun içinde yaklaşık 5 dakika demlenen yeşil çay afiyetle içilir. Yeşil çayı suyun içinde daha uzun süre bekletmek çayın tadını daha acı hale getirebileceği için fazla bekletilmesi önerilmez. Ayrıca her seferinde taze taze demlenen yeşil çayın çok daha sağlıklı olacağının altını çizmekte fayda var.

Yeşil çay tüketecek olanlara öneriler!

  • Diğer tüm doğal besinler gibi yeşil çayın da önerilenden daha sık ve daha fazla miktarda tüketilmesi birtakım sorunlara sebep olabilir. Bu sebeple yeşil çayı günde 2 fincandan fazla tüketmemek gerekir.
  • Yeşil çay az da olsa kafein içermesi sebebiyle kafein hassasiyeti olan kişilerde uykusuzluk, ishal, aşırı sinirlilik, baş ağrısı ve mide bulantısı sorunlar yaratabilir.
  • Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara yeşil çay tüketimi önerilmez. .
  • Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kansızlık, mide ülseri, şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları bulunan ve bunların tedavisi için ilaç kullanan kişiler yeşil çay tüketmeden önce doktorlara danışmalılar.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler