07 Jul, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Yeşil Elma & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sağlıklı beslenmeden bahsedince meyve yemeden olmaz, meyvelerden bahsedilince de elmalardan söz etmeden olmaz. Elmalar sarısı, yeşili ve kırmızısıyla tam bir sağlık deposudur. İçeriğinde bulunan vitaminler ve faydalı elementler, bileşiklerle herkesin günde bir tane tüketmesi önerilir. Özellikle de son dönemlerde sağlıklı beslenmenin, kilo vermenin, diyet yapmanın popüler olduğu düşünüldüğünde sanırım beslenme programlarında yeşil elmaya biraz daha fazla yer ayırmak gerekiyor. Zaten günde bir tane yeşil elma yemenin faydaları hemen her gün internet sitelerinde, televizyon programlarında diyetisyenler tarafından anlatılıyor. Her gün pas parlak yeşil bir elma yemenin bizleri nasıl sağlıklı tutacağını öğrenmek isterseniz bu içerik tam da sizlere göre. 

Klasik elma anlayışında aslında kırmızı, tatlı elmalar ilk olarak gözümüzün önüne geliyor. Ama bir elmadan daha fazlasından bahsediyorsak yeşil elmalar; oldukça düşük olan kalorisi, ekşimtırak tadı, tartlara, kekelere çok yakışan lezzeti ile daha değerli gibi geliyor. Zaten ilk olarak çok düşük kalorili olması yeşil elmayı diyet yapan herkesin kurtarıcısı, yardımcısı yapmaya yetiyor. Şöyle ki; küçük veya orta boy bir yeşil elma ortalama 50 -80 kalori arasındadır. Ancak lif bakımından zengin olmasıyla iştahı azaltması, içeriğinde bolca bulunan vitaminler, minerallerle doyurup beslemesi, sağlığımızı desteklemesi çok önemlidir. 

Yeşil elmanın besin değeri

Ortalama 90 gram olan orta boy bir yeşil elma yaklaşık olarak; 

  • 60 kalori,
  • 12 gram karbonhidrat,
  • 2 gram lif,
  • 0.2 gram yağ,
  • 0.3 gram protein,
  • 3 IU A vitamini,
  • 4 miligram C vitamini,
  • 100 miligram potasyum,
  • 5 miligram kalsiyum,
  • 0.1 miligram demir içermektedir.

Yeşil elmanın faydaları

Lif bakımından çok zengindir!

Lif; kişinin uzun süre tok kalabilmesini sağlar, sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler ve kilo vermeye yardımcı olur. Bu bakımdan lifin sistemi temizlemeye yardımcı olan ve metabolizmayı arttıran etkileri bulunmaktadır. Yeşil elma da zengin lif içeriğiyle bağırsak hareketlerini arttırmaya yardımcı olur, bağırsakların daha hızlı temizlenmesini sağlar. Bu etkisinden yeterince faydalanabilmek için yeşil elmayı kabuğu ile birlikte yemek önerilir. Unutulmamalıdır ki; bağırsaklar ve vücudun diğer iç organları ne kadar temizlenirse o kadar sağlıklı bir vücuda sahip olmak mümkün olur. 

Yüksek mineral içeriğine sahiptir!

Yeşil elmanın içinde bulunan demir, çinko, bakır, manganez, potasyum gibi iz mineraller insan sağlığı ve iç organların çalışmaları için çok önemli ve gereklidir. Yeşil elmanın içinde bulunan demir bir eser elementtir. Bu demir sayesinde her gün yeşil elma yiyerek kan oksijen seviyelerini yükseltmek ve metabolizmanın çalışma hızının arttırmak mümkün olur. Zengin mineral içeriğiyle yeşil elma tam bir sağlık deposudur.

Yağ içeriği düşüktür!

Hem meyve yiyip hem de formda kalmak çoğu zaman zor olabiliyor. Çünkü pek çok meyve kalori, şeker ve yağ bakımından çok zengin olduğundan her gün tüketilmesi önerilmez. Ancak yeşil elma diyet yapanların en önemli ve en lezzetli yardımcılarından birisidir. Yeşil elma, kilosuna dikkat edenler, lezzetli bir ara öğün tüketip kilo alma korkusu yaşamak istemeyenler için vazgeçilmez bir besindir. Diyet yapanlar ve düzenli olarak spor yapanların her gün beslenmelerinde bir tane elma bulundurmaları önerilir. Çünkü yeşil elmanın yağ içeriği düşüktür. Bu sayede yeşil elma kan damarlarında yağlanma oluşumunu önler, var olan yağları toplar ve kalbe doğru kan akışının korunmasında yardımcı olur. Bu şekilde kalp damar sağlığını koruyan yeşil elma felç ve kalp krizi riskini de azaltır.

Cilt sağlığını korur!

Yeşil elmanın içinde bolca bulunan vitamin ve mineraller cildi içten beslemek için harika etki gösterir. Özellikle de serbest radikallerin cilt hücrelerine karşı hasarını önlemede yardımcı olan C vitamini yeşil elmada bolca bulunur. Bu etkisiyle yeşil elmanın cilt hastalıklarından ve özellikle de cilt kanserinden koruyucu etkisinden bahsedilebilir. 

Antioksidanlar bakımından çok zengindir!

Serbest radikaller vücuttaki hücrelere zarar vermekte, tahrip etmektedir. Antioksidanlar ise bu serbest radikalleri etkisiz hale getirerek hücre ve doku hasarını önlemekteler. Bu bakımdan antioksidanlar açısından zengin beslenmek tüm vücut sağlığı için çok önemlidir. Hücrelerin yeniden yapımı ve yenilenmesine yardımcı olan bu antioksidanlar yeşil elmanın içinde bolca bulunmaktadır. Bu antioksidanların aynı zamanda sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmaya yardımcı olduğu, cilt hastalıklarından koruduğu, karaciğer sağlığını desteklediği ve doğru çalışmasını sağladığı bilinmektedir. Tüm bunlardan yola çıkılarak sağlıklı olmak için antioksidanlar şartken, antioksidanlar için de yeşil elma yemek şarttır.

Kemikleri güçlendirir!

Sağlıklı ve güçlü kemikler için yeşil elma tüketmek önerilir. Yeşil elmanın zengin içeriği kemik sağlığını desteklemektedir. Yeşil elmanın özellikle de tiroit bezinin fonksiyonlarını destekleyerek ileriki yaşlarda romatizma sorunu yaşamayı önlediği bilinmektedir. 

Zihinsel fonksiyonları destekler!

Yeşil elmanın zihinsel fonksiyonları destekleyici, konsantrasyonu artırıcı, hafızayı güçlendirici etkileri bulunmaktadır. Bu özellikleri dolayısıyla da her gün bir tane yeşil elma yiyerek Alzheimer gibi yaşlılıkla ilgili nörolojik bozukluklara yakalanma riskini azaltmak mümkün olabilmektedir. 

Solunum sistemi için faydalıdır!

Yeşil elma vücuttaki diğer pek çok sistem gibi solunum sistemi için de faydalı bir besindir. Solunum yollarının sağlığını destekleyerek yeşil elma, alerjik bir rahatsızlık olan astım riskini ve astım ataklarını azaltır. Kışın düzenli olarak tüketilen yeşil elma suyu da çok sık yaşanan solunum yolları sorunlarını önler. 

Enerji doludur!

Yeşil elma içeriğindeki vitaminlerle tam bir enerji deposudur ve kişiye enerji verir. Bu bakımdan ağır spor yapan veya yoğun çalışma koşulları olan kişilere günde bir tane yeşil elmayı kabuğu ile birlikte tüketmeleri önerilir. 

Yaşlanma karşıtıdır!

Yeşil elma cildi içten besleyerek canlandıran, cilt sağlığını destekleyen bir besin olduğundan cildin güzelleşmesine katkı sağlayarak yaşlanmayı önler. Yeşil elmanın cilt bakımı ve saç bakımına, cildin ve saçın içten beslenmesine pek çok faydası vardır. Yeşil elmanın anti-aging, yani yaşlanma karşıtı özellikleri; içinde bolca bulunan antioksidanlar ve liflerden gelmektedir. Antioksidanlar ve lif sayesinde cilt hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini sağlar, cildin elastikiyetini korur ve uzun süre genç tutar, yaşlanma, kırışıklık süreçlerini uzatır. Cilt sağlığı ve güzelliği için en doğru yaklaşım her gün bir tane yeşil elmayı yemekken, yeşil elmalı bir yüz maskesi de cildi derinlemesine nemlendirir ve cildin genel dokusunu düzeltir. Bu sayede ciltteki kırışıklıkların görünümü azalır, yeni kırışıklık oluşumu önlenir. Yeşil elma yoğun vitamin içeriği ile cildin sağlıklı kalmasını kolaylaştırmakta ve cildi beslemektedir. Ayrıca çoğu zaman temel vitamin eksikliklerinden kaynaklanan çeşitli cilt hastalıklarını da yeşil elma tüketerek önlemek mümkün olabilir. Yeşil elmanın cilt sağlığına faydalarından birisi de oldukça etkili bir akne önleyici olmasıdır. Düzenli olarak yeşil elma tüketimiyle sivilce oluşumunu önlenebilir, var olan sivilcelerin iz yapmadan kendiliğinden kuruması sağlanabilir. Bir de yeşil elma ile gözaltı morluklarından kurtulmak için gözleri kapatıp göz kapaklarına akşamları birer dilim yeşil elma koyup 15 – 20 dakika beklemek önerilir. işte tüm bu faydalı özellikleriyle yeşil elma bir yaşlanma karşıtı meyve olarak her gün tüketilmelidir.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
49
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
58
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
108
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler