29 Jun, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Zencefil Çayı & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sağlıklı kalmak istiyorsak doğadan kopmadan, doğal olandan ayrılmadan beslenmek, doğal yaşamak durumundayız. Bunun için de doğada bulunan her bir bitkinin, meyvenin, sebzenin tadını doya doya çıkaralım, faydalarını alalım. İşte doğal ve faydalı denince ilk akla gelen bitkilerden olan zencefile yakından bakalım.

Zencefili tanımayan, bilmeyen yok diyebiliriz, hiç tadını bilmeyen, kullanmayan varsa da faydalarını öğrendikten sonra kesinlikle mutfağının başköşesine koyacaktır. Hem modern tıbbın hem geleneksel tıbbın zaman zaman kullandığı, faydalandığı zencefil, tam anlamıyla dünya üzerinde bilinen en sağlıklı bitkilerden birisidir. Yemeklere farklı bir aroma, tat katmak isteyen, sağlıklı bir kış çayı içmek isteyen, midesi bulanan, soğuk algınlığı sorunu yaşayan, kulak, burun boğaz enfeksiyonundan mustarip olan, sindirim sorunları, öksürük ve balgam problemleri olan kişiler bu süper bitkiden faydalanmalılar.

Zencefil nedir, nereden gelmiştir?

Zencefil, aslında bizim coğrafyamızda çok sonraları tanınmaya başlamış ve bizde yetişmeyen, genellikle Güneydoğu Asya, Hindistan ve Malezya gibi tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Ancak ülkemizde kullanımı her geçen gün yaygınlaşma, artmakta olduğundan yaz, kış tüm yıl boyunca aktarlarda, marketlerde taze zencefil bulunuyor. Dayanıklı bir bitki kökü olan zencefil kökünün çayı da, baharat olarak kullanımı da çok yaygın ve faydalıdır. Aktardan alınan taze bir zencefil kökü, serin ve kuru ortamlarda saklandığında, özellikle de buzdolabına kaldırıldığında 2 -3 hafta boyunca tazeliğini korur. Yani ev ortamlarında da çok dayanıklıdır.

Zencefil bitki, zencefilgiller bitki ailesinin 1 metre kadar uzayabilen bir üyesidir. Bitkinin kökünden elde edilen zencefil baharatı da Asya ve Hint mutfaklarında oldukça popüler olarak kullanılmakta, tüm dünyada da çok sevilerek tüketilmektedir. Hatta faydaları bilindikçe zencefil birçok ülkede, kültürde yıllardır ilaç olarak ve ilaç yapımında kullanılıyor.

Zencefili taze, kurtulmuş ve toz olarak kullanmak, zencefilden her türlü faydalanmak mümkündür. Zencefilin içinde bulunan zingiberoli sineol sitrali, fellanfron, uçucu yağlar ve nişasta onu pek çok konuda çok faydalı bir bitki haline getiriyor. Özellikle de içindeki uçucu yağlar sebebiyle yüksek vitamin ve besin kaynağı olarak biliniyor. Glisemik indeks değeri çok düşük olan zencefilin 1 tatlı kaşığı kadarı yaklaşık 5 kaloridir. Yani faydaları çok, kalorisi az olduğu için de oldukça önemlidir.

Zencefilin faydaları

 • Mide dostudur!

Zencefilin faydalarından bahsedileceği zaman ilk olarak akla mide üzerindeki mucizevi etkileri gelmektedir. Zencefil, mide sağlığını korur, fonksiyonlarını güçlendirir, mide ile ilgili sorunları önler. Bu bağlamda mide kaynaklı sindirim sorunları, arabada mide bulanmasına sebep olan yol tutması, normal mide bulantısı gibi sorunların önlenmesinde zencefil çok etkilidir. Bu bakımdan birçok bitkisel mide bulantısı ilacının özünde zencefil kullanılır. Özellikle de araba, uçak veya deniz seyahatlerinde yol tutan, midesi bulanan kişilerin vazgeçilmez bitkisi zencefil olur.

 • Sindirim sistemini korur!

Zencefil mide dostu olduğu gibi bağırsak ve diğer sindirim organlarının fonksiyonları için de faydalıdır. Zencefil tüketmek, gıda emiliminin artmasını sağlayarak sindirim sorunlarını önleyici rol oynar. Zencefil sayesinde mide ve bağırsak hareketleri hızlanır ve besinlerin sindirimi hızlanır. Bunlarla birlikte yine sindirim ve mide sorunlarından kaynaklanan gaz, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık gibi sorunların çözümü için de zencefil tüketmek önerilir.

 • Soğuk algınlığı ve grip ilacıdır!

Kışın akşamları bir fincan ılık zencefil çayı içmek her derde deva olabilir. Çünkü Asya’da binlerce yıldır grip ve soğuk algınlığı sorunlarının önlenmesinde ve çözümünde ilaç olarak zencefil kullanılıyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, kışın günde 1 kez 1 yemek kaşığı iyice öğütülmüş zencefil yemenin grip ve soğuk algınlığının iyileşme sürecinde oldukça hızlandırıcı etkisi olduğu gösteriyor.

 • Öksürüğü giderir!

Solunum yollarının sağlığı için çok faydalı olan zencefil, tam anlamıyla öksürük düşmanı ve boğaz enfeksiyonu ilacıdır. Zencefil, kaliteli ve zengin içeriği ile mukuslara yok edici etki eder ve daha rahat nefes almaya yardımcı olur. Zencefil çayı içerek ciğerler genişler, balgam atılır ve öksürük sorunu da azalır, düzenli olarak tüketildiğinde hiç ilaç kullanmadan öksürük geçer.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Zengin ve kaliteli içeriği ile zencefil bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Solunum ve sindirim sistemi ile ilgili sorunların tedavisinde çok güçlü bir ilaç olan zencefil, aynı etkilerle bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Bu sayede güçlü bir bağışıklık sistemi ile hastalıklara yakalanma riski de önlenmiş olur. Zencefil zengin vitamin ve mineral içeriğinden dolayı hastalıklarla mücadelede ve hastalıklardan korunmakta oldukça etkilidir.

 • Kan dolaşımını düzenler!

Sağlıklı ve doğru bir kan dolaşımı demek, tüm vücut sağlığının korunması demektir. Zencefil, içeriğinde bulunan maddeler sayesinde dolaşım sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar, tüm hücrelere, dokulara kan iletimini kolaylaştırır.

 • Enfeksiyon gidericidir!

Enfeksiyonlar, tüm vücut sağlığını olumsuz etkileyen, pek çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan ciddi sorunlardır. Bu bakımdan enfeksiyon önleyici, iltihap giderici bir beslenme şekli uygulamak çok faydalı olur. Zencefilin de anti- enflamatuar etkisi ile doğal olarak vücuttaki ağrı ve iltihapların geçmesini sağladığı bilinmektedir.

 • Anti- bakteriyel özelliktedir!

Bakterilerin bir kısmı sağlığa faydalıyken, diğerleri çok zararlıdır. Zencefilin mikropları öldürücü ve anti –bakteriyel özelliği de vücut sağlığı için çok önemlidir. Düzenli olarak zencefil çayı içerek ve zencefil tüketerek vücudu zararlı bakterilerden, mikroplardan korumak mümkün olur.

Zencefil çayı

Zencefili her gün her yemeğe katarak tüketmek çok da mümkün değil. Çünkü her yemekte zencefilin tadı ve aroması iyi olmayabilir. Ancak özellikle de kışın her gün zencefilin koruyucu ve iyileştirici etkilerinden faydalanabilmek için zencefil çayı içmek çok doğru olur. Zencefil çayı derken, sadece zencefil kökünün demlendiği çay da olabilir, diğer bitki çaylarının içine bir parça zencefil katarak içmek de gayet faydalı olabilir. En basit şekilde her akşam ya da her sabah içilen bitki çayının içine minik bir zencefil kökü ya da bir fiske zencefil baharatı eklemek yeterli olacaktır. Toz halinde satılan zencefili çaya katmak veya taze zencefili sıcak su da bekletip sabah suyunu içmek veya içeceğin zaman taze olarak sıcak suda demleyip içmek bu çok faydalı zencefili en kolay tüketme yollarıdır. Bu zencefil çayını daha da faydalı hale getirmek için içine çeyrek ya da yarım limon sıkmak önerilir.

Zencefil çayını düzenli olarak tüketerek, özellikle de kışın her akşam tüketerek; sindirim sisteminin hareketlerini düzene sokmak, yediği besinleri daha kolay hazmetmek, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltmak, kan şekerini dengelemek ve zencefilin içindeki bir dizi vitamini, minerali ve faydalı maddeyi düzenli olarak vücuda almak mümkün olacaktır.

Pek çok kişinin sabahları aç karnına limonlu ılık su içme alışkanlığı vardır. Bu şekilde daha kolay zayıflamak, limonun içindeki vitaminleri her gün almak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün olur. İşte bu limonlu suya bir alternatif olarak da sabahları zencefilli su tüketilebilir. Örneğin bir sabah limonlu, diğer sabah zencefilli ılık su içilebilir. Aynı zamanda farklı bitkilerle de karıştırarak zencefil çayı lezzetlendirilebilir daha da faydalı hale getirilebilir.

Zencefil çayının faydaları

 • Tıpkı yemeklere katıldığında gösterdiği etki gibi zencefil çayı da öksürüğe iyi gelir.
 • Solunum sisteminin fonksiyonlarını destekler ve güçlendirir.
 • Kanser karşıtıdır. Özellikle de yumurtalık hücrelerine saldıran kanser hücrelerine karşı savunma sistemi oluşturur, bu kanserli hücrelerin öldürülmesinde etkilidir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Metabolizmanın çalışma hızını artırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kaslardaki yağ oranının dengelenmesine yardımcı olur.
 • Eklem ve kas yorgunluğunu azaltır.
 • Sakinleştirici etkisi vardır, sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile en çok da stresli ve yoğun geçen günlerin akşamlarında daha rahat uyuyabilmek için bir fincan ılık zencefil çayı içmek önerilir.
 • Mide bulantısını geçirir ve hazımsızlığı, şişkinliği, gazı giderir.
 • Vücuttaki enfeksiyonları giderir.
 • Mikrop öldürücüdür.

Zencefil çayı tarifi

Zencefil, neredeyse tüm bitki çaylarına eklenebilecek, hepsiyle uyum içinde tüketilebilecek bir bitkidir. Dolayısıyla da ister zencefil; ister sade olarak, ister limonlu, isterse de diğer tüm bitki çaylarına katılarak çay haline getirilip içilebilir.

Zencefil tüketiminden ve çayından bahsedilirken öncelikle zencefilin bir porsiyonda ne kadar tüketilmesi gerektiğinin altını çizelim. 1 porsiyon zencefil kullanımı için bir diş sarımsak veya 1 çay kaşığı büyüklüğünde dilimler önerilmektedir. Zaten zencefil acımtırak tadı olan bir bitki olduğundan daha fazlası iyi olmayabilir. Ayrıca zencefil çayı için de öncelikle ince kabuğu soyulmalıdır.

 • Sade zencefil çayı

Bir parça zencefil, bir bardak kaynamış suyun içine atılır ve en fazla 5 dakika kadar kaynadıktan sonra ateşten alınır. Ardından 10 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakılır ve ılık olarak tüketilir.

 • Ballı zencefil çayı

En doğal öksürük ilacını hazırlamak için 1 diş zencefili 1 su bardağı suyun içinde 5 dakika kaynatıp içmeden önce içine 1 tatlı kaşığı bal eklemek önerilir.

 • Limonlu zencefil çayı

Limon zaten her derde deva bir besin maddesi iken yukarıda faydaları sayılan zencefille birlikte tüketildiğinde çok daha faydalı olmaktadır. Bunun için özellikle sabahları kaynar suyun içine bir parça zencefil ve bir dilim limon atıp 5 dakika kaynattıktan sonra içmek çok faydalı olur.

 • Tarçınlı, limonlu zencefil çayı

Zencefil biraz acımsı tadı olan bir bitkidir. Bu sebeple de zencefil çaylarına genellikle limon ve bal eklenmesi önerilir. Bununla birlikte daha tatlı ve daha faydalı bir zencefil çayı için tarçın, ananas ve limon da katılabilir. Bu çayın içinde vücutta yağ yakımını hızlandırıcı olduğu bilinen neredeyse tüm besinler var, hem de çok lezzetli. Bunun için 2 su bardağı suyun içine 1 dilim ananas, 1 tane çubuk tarçın, 1 çay kaşığı büyüklüğünde 2 dilim taze zencefil ve yarım limon katılır, 10 dakika boyunca kaynatılır. Karışım ateşten alındıktan sonra 10 dakika da demlenmeye bırakılır ve çay ılık olarak tüketilir.

Zencefil çayı ile zayıflayın?

 • Zencefilin kan şekerini dengeleyici özelliği bulunduğu için kişide iştah kontrolüne yardımcı olarak kilo verme sürecini destekler.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Vücutta kalori yakımına destek oldur.

Zencefil tüketecek olanlara öneriler

 • Zencefilin henüz saptanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak günde 1 – 2 diş sarımsaktan daha büyük miktarda zencefil tüketilmesinin birtakım zararları olabilir. Bu bakımdan günde 1 diş sarımsak kadar zencefil yeterlidir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde zencefil tüketimi konusunda doktora danışmakta fayda var.
 • Herhangi bir hastalığı olan, düzenli olarak ilaç kullanan kişiler zencefil ve zencefil çayı tüketmeden önce doktora danışmalılar.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
48
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
56
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
107
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler