25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×
Lezzet Kütüphanesi

Zerdeçal & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Doğal şifa kaynaklarından olan zerdeçalın tüketimi ülkemizdeki mutfaklarda çok yaygın olmamakla birlikte aslında faydaları bilinse çok daha fazla artacaktır. Zerdeçalın içerdiği faydalı besin maddeleri ve özellikle de içeriğindeki cucurmin maddesi onu hastalıklara karşı bir şifa haline getiriyor. Zerdeçalın en bilindik faydaları; birçok kanser türüne karşı koruma sağlıyor olması, şeker hastalığına iyi gelmesi ve kasları güçlendirmesi şeklinde sıralanabilir. Dünya genelinde tüketimi çok yaygın olan zerdeçal, özellikle Hindistan, Çin ve Endonezya’da yetişiyor ve dolayısıyla da bu ülkelerin hem mutfağında hem de tıbbi alanda kullanılmaktadır.

Zerdeçal faydaları nelerdir?

Zerdeçal, yüzyıllardan beridir tüketilen ve faydaları bilinen bir bitkidir. Bir yandan yemeklere tat katması, diğer yandan hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici etkiler göstermesiyle çok değerlidir. Zerdeçalın keskin tadı ve kokusu dolayısıyla direkt bir meyve gibi tüketilmesi çok mümkün değilken, yemeklerde baharat olarak kullanmak, bitki çaylarına katarak tüketmek çok daha doğru olacaktır.

Zerdeçalın etken maddesi olan cucurmin, tüm vücut sağlığı için oldukça faydalıdır. Zerdeçalın birçok hastalığa iyi gelmesinin sebebi de aslında bu maddedir. Curcumin ile birlikte; potasyum, bakır, demir, manganez gibi minerallerin yanı sıra B6, C ve E vitaminleri de zerdeçalın içinde bolca bulunmaktadır.

Ağrı kesici özelliği vardır!

Zerdeçal içeriğindeki etken maddeler sayesinde vücutta bir ağrı kesici olarak çalışır. Özellikle de kas ve eklem ağrılarını hızlıca dindirmekte, aşırı egzersiz ve yorgunluktan kaynaklı kas ağrılarında doğal bir ağrı kesici görevi görür. Ayrıca kasları güçlendirici özelliği de bulunmaktadır.

Ruhsal açıdan rahatlatır!

Zerdeçalın sakinleştirici, rahatlatıcı özellikleri bulunmaktadır. Bu bakımdan özellikle stresli, yorgun günlerin gecesinde daha rahat uyuyabilmek için zerdeçal tüketmek önerilir. Zerdeçal hem kasları hem de ruhu rahatlatarak daha kolay uykuya dalmayı sağlar. Ayrıca stres ve ruhsal sıkıntıları hafiflettiği için depresyonu da engeller.

Kanserden korur!

Zerdeçal, içerdiği faydalı ve etkili maddeler ile kansere karşı koruma sağlar, vücutta kanserli hücre oluşumunu önler, var olan kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller. Zerdeçalın içerdiği cucurmin adlı madde kanser karşıtı özelliği ile bilinmektedir. Curcumin, kanserli hücrelerin büyümesini engellemektedir. Bu bakımdan zerdeçal; başta kolon kanseri, cilt kanseri ve göğüs kanseri olmak üzere tüm kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterir. Hatta prostat kanserine karşı koruma sağlamasının yanında zerdeçal, prostat kanseri olan hücrelerin büyümesini yavaşlatmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre radyasyon tedavisinden kaynaklanan sorunları da zerdeçal tüketerek azaltmak mümkündür.

Kan şekerini düzenler!

Kan şekerinin yüksek ya da düşük olması pek çok sağlık sorununa sebep olmaktadır. Yüksek kan şekerinin tıptaki adı olan diyabet, vücutta, özellikle de iç organlarda yıkıma sebep olur. Oysa zerdeçal, tek başına ya da karabiber ile birlikte tüketildiğinde kan şekeri dengelenir, insülin direnci düşer.

Gripten korur!

Zerdeçal, soğuk algınlıklarından koruyucu etkiye sahiptir. Zerdeçal tüketimiyle, gribe yakalanma riski azalır, soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklardan korunur. Grip ve diğer soğuk algınlıklarından korunmak için bir bardak ılık sütün içine bir çay kaşığı zerdeçal tozu eklenip karıştırılarak tüketilmesi önerilir. Her defasında taze olarak hazırlanan karışımın düzenli olarak tüketilmesiyle bağışıklık sistemi güçlendiği için, öksürük, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruma sağlanabilir.

Romatizmal ağrıları azaltır!

Zerdeçalın kasları, eklemleri ve kemikleri koruyucu, ağrıları dindirici özellikleri vardır, romatizmal ağrılara iyi gelir. Kemik ve eklem ağrılarına karşı zerdeçal tüketimi önerilir. Romatizma sorununda tıbbi tedaviye yardımcı olarak hafif eklem ağrılarının yanı sıra eklem iltihabına da zerdeçal iyi geldiği için; romatizma, osteoartrit ve romatoid artrit için faydalı olduğu bilinir.

Sindirim sisteminin dostudur!

Zerdeçalın sindirim sistemini rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Zerdeçal, öncelikle bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlarken, ülseratif kolit gibi bağırsak rahatsızlıklarına da iyi gelir. Bu bağlamda mide ekşimesi ve hazımsızlığı giderir, ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına yararlıdır. Ancak mide rahatsızlıkları için zerdeçalın aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü aşırı tüketimde mideye zarar verebilir.

Kalp dostudur!

Zerdeçalın kalbi koruyucu özelliği vardır. Zerdeçal tüketiminin kalp hastalıkları, kalp damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara yararlı olduğu bilinmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre zerdeçal tüketen kişilerin kalp damarlarında daha az plak oluşmakta, daha az tıkanıklık olmaktadır.

Hafızayı güçlendirir!

Zerdeçalın zihinsel yetileri güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Bu bakımdan hafızayı güçlendirir, zihin konsantrasyonlarını artırır. Zerdeçal tüketimi ile öğrenme kabiliyeti artırılarak daha kolay öğrenme sağlanabilir. Araştırmalar zerdeçal tüketen kişilerin ileri yaşlarda unutkanlık ve Alzheimer’a yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Zerdeçalın içinde bolca bulunan antioksidanlar, vücutta serbest radikallerin yarattığı hasarı önleyebilmekte, hastalıklara karşı vücudu güçlendirmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal sayesinde başta mevsimsel hastalıklar olmak üzere pek çok rahatsızlığa karşı koruma sağlanır.

Kilo verme sürecini hızlandırır!

Zerdeçalın içinde bulunan cucurmin adlı madde vücutta safranın akışı desteklenir, hızlandırılır. Bundan dolayı da zerdeçal tüketimi vücuttaki yağ yakım hızını arttırır, metabolizmayı hızlandırır. Özellikle de yağlı yemeklerden sonra ya da yağlı yemeklerle birlikte zerdeçal tüketerek sindirim sisteminin çalışmaları hızlandırılabilir. Bu açıdan bakıldığında zerdeçal ile zayıflamayı destekler.

Zerdeçal nasıl tüketilir?

Zerdeçal hem zerdeçal çayı hazırlanarak hem de yemeklere katılarak tüketilebilir. Zerdeçal çayı için kaynamış suyun içine çok az zerdeçal ekleyip demlenmeye bırakmak yeterlidir. Yalnız zerdeçalın tadı biraz acı ya da buruk olduğundan çaya tarçın, bal, limon ya da zencefil ekleyerek tüketmek önerilir. Bununla birlikte zerdeçal yemeklerde de kullanılmaktadır. Tatlı yemekler dışında neredeyse tüm yemeklere zerdeçal ilave edilebilir, özellikle de sebze ve et yemeklerinde, kahvaltılarda omlete eklenerek tüketilir.

Zerdeçalın yemeklerde, turşularda baharat olarak kullanımı çok yaygındır. Hatta bazı mutfaklarda zerdeçalın keklere özel bir koku ve tat vermesi için kullanıldığı, zerdeçallı pilavın çok fazla sevildiği de bilinmektedir.

Dana, kuzu gibi çeşitli et yemeklerine zerdeçal eklenerek tüketilmesinin etin sindirilmesini kolaylaştırdığı ve yemeğe hoş bir tat verdiği bilinir. Kısır, dolma ve hatta köftelerin içine katılan zerdeçal çok farklı ve hoş bir tat verir. Zerdeçalı yemeklerde 1 – 2 çay kaşığı kadar kullanmak yeterli olaraktır. Daha fazla eklendiğinde yemeğin tadını bozabilir.

Soğuk algınlığı ve solunum yolları problemlerinde de 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp yemek önerilir.

Zerdeçal tüketecek olanlara öneriler

  • Zerdeçalın bilinen herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Ancak diğer tüm bitkisel şifa kaynaklarında olduğu gibi zerdeçalın da önerilenden fazla tüketilmesinin birtakım zararları olabilir. Bu sebeple zerdeçalın da aşırı kullanımından kaçınmak gerekiyor.
  • Zerdeçalın aşırı miktarda kullanılması durumunda; mide bulantısı, kusma ve ishal sorunları yaşanabilir.
  • Bilinen herhangi bir rahatsızlığı olan, sürekli kullanması gereken ilaçlar olan kişiler zerdeçal tüketmeden önce doktora danışmalılar.
  • Zerdeçalın kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmez.
  • Zerdeçal bazı kişilerde ciltte kaşıntı ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
  • Safra kesesinde taş olan kişilerin zerdeçal tüketmesi önerilmez.
  • Karaciğer iltihabı olan kişilerde zerdeçal bu sağlık sorununu daha da artırabileceği için önerilmez.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde zerdeçal tüketmeden önce doktora danışmak önerilir.
Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler