25 May, 2022
Lezzet Tutkum
Lezzetin Tutkuyla Buluştuğu Platformumuza Hoşgeldiniz...
×

Zeytin & Faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Zeytin, Olea europaea ağaçlarında yetişen küçük meyvedir. Sert çekirdekli meyve grubuna aittir. Mango, kiraz, şeftali, badem ve antepfıstığı ile akrabadır. Zeytin E vitamini ve diğer güçlü antioksidanlar bakımından çok yüksektir. Çalışmalar kalp için yararlı olduğunu ve osteoporoz ve kansere karşı koruyabildiğini göstermektedir.

Zeytin, inanılmaz derecede sağlıklı kabul edilen Akdeniz diyetinin en önemli bileşenlerinden biri olan sızma zeytinyağı üretmek için sıkılır. Genellikle salatalara, sandviçlere veya soslara eklenir. Bazı olgunlaşmamış zeytinler yeşildir ve olgunlaştıklarında siyaha dönerler. Tamamen olgunlaşmış olsa bile bazıları yeşil kalır. Akdeniz ülkelerinde zeytinlerin % 90’ı zeytinyağı yapmak için kullanılmaktadır.

Besin içeriği:

100 gram zeytin için besin içeriği aşağıdaki gibidir:

 • 145 kalori
 • 8 gram karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 3 gram yağ
 • 3 gram lif
 • 1,556 miligram sodyum (Günlük ihtiyacın % 65’i)
 • 8 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 19’u)
 • 393 IU A vitamini (Günlük ihtiyacın % 8’i)
 • 1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 6’sı)
 • 52 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)
 • 5 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 3’ü)
 • 11 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 3’ü)

Yağ:

Zeytin % 11 ila % 15 oranında yağ içerir. Bu yağ içeriğinin % 74’ü, tekli doymamış bir yağ asidi olan oleik asittir ve zeytinyağının ana bileşenidir. İltihaplanmayı ve kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları riskini azaltabilir. Kansere karşı savaşmaya bile yardımcı olabilir.

Karbonhidratlar ve lif:

Zeytin düşük karbonhidrat içeriğine sahiptir. Bir zeytinin sadece % 4 ila % 6’sı karbonhidratlardan ve çoğunlukla liflerden oluşur. Aslında lif, toplam karbonhidratın % 52 ila % 86’sını oluşturur. Net sindirilebilir karbonhidrat içeriği bu nedenle çok düşüktür: 10 adet ortalama büyüklükteki zeytinde sadece 1.5 gramdır.

Vitaminler ve mineraller:

Zeytin, bazıları işlem sırasında eklenen birkaç vitamin ve mineral içerir.

 • E Vitamini: Yüksek yağlı bitkisel besinler içinde, en çok E vitamini içeren besindir.
 • Demir: Kırmızı kan hücrelerinde oksijenin taşınması için önemli olan iyi bir demir kaynağıdır.
 • Bakır: Bu temel mineral tipik Batılı beslenme düzeninde eksiktir. Bakır eksikliği, kalp hastalığı riskini artırabilir.
 • Kalsiyum: Vücuttaki en bol mineraldir. Kemik, kas ve sinir fonksiyonları için gereklidir.
 • Sodyum: Çoğu zeytin, tuzlu su veya benzer solüsyon ile paketlendiğinden yüksek miktarda sodyum içerir.

Diğer bitki bileşikleri:

Zeytin birçok bitki bileşimi bakımından zengindir:

 • Oleropin: Taze ve olgunlaşmamış zeytinlerde en bol bulunan antioksidandır. Birçok sağlık yararı ile bağlantılıdır.
 • Hidroksitirosol: Zeytin olgunlaştığı sırada açığa çıkar. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.
 • Tyrosol: Zeytinyağında en yaygın bulunan bu antioksidan, hidroksitirosol kadar güçlü değildir. Bununla birlikte, kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir.
 • Oleanolik Asit: Bu antioksidan, karaciğer hasarını önlemeye, kan yağlarını düzenlemeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kuersetin: Bu besin kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını iyileştirebilir.

Sağlık faydaları

Zeytin, Akdeniz diyetinin temelidir. Özellikle kalp sağlığı ve kanser önleme gibi birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

Antioksidan özellikler ihtiva eder

İçerisindeki antioksidanların, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklar riskini azalttığı gösterilmiştir. Zeytin, antioksidanlar açısından zengindir; iltihapla savaşmaktan, istenmeyen mikroorganizmaların büyümesini azaltmaya kadar çeşitli sağlık faydaları vardır.

Bir çalışma, zeytin posası tüketmenin kandaki glutatyon düzeylerini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Glutatyon, vücuttaki en güçlü antioksidanlardan biridir. Zeytin, solunum yolu ve mide enfeksiyonlarından sorumlu bakterilere karşı da savaşabilir.

Kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olur

Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı için en net bilinen risk faktörleridir. Zeytindeki ana yağ asidi olan oleik asit, kalp sağlığını geliştirme ile ilişkilendirilmiştir. Kolesterol seviyelerini düzenleyebilir ve kötü (LDL) kolesterolü oksidasyondan koruyabilir. Ayrıca, bazı çalışmalar zeytin ve zeytinyağının kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir.

Kemik sağlığını destekler

Osteoporoz, kemik kitlesi ve kemik kalitesinde azalma ile karakterizedir. Kırık riskini artırabilir. Akdeniz ülkelerinde osteoporoz oranları diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür ve bu da bilim adamlarının zeytinin koruyucu olabileceğini düşünmelerine neden olmuştur.

Zeytin ve zeytinyağında bulunan bazı bitki bileşiklerinin hayvan çalışmalarında kemik kaybının önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bununla ilgili insan çalışmaları yeterli değildir, ancak hayvan çalışmaları ve Akdeniz diyetini azalan kırık oranlarına bağlayan veriler ümit vericidir.

Kanseri önleyebilir

Yaygın olarak zeytin ve zeytinyağı tüketilen Akdeniz ülkeleri ile kıyaslandığından, kanser ve diğer kronik hastalıklar yüzdesi diğer Avrupa ve Amerika ülkelerinde daha yüksektir. Zeytin tüketimi, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu durum, kısmen yüksek antioksidan ve oleik asit içeriğinden kaynaklanabilir.

Test tüpü deneylerinde bu içeriğin göğüs, kolon ve midede kanser hücrelerinin yaşam döngüsünü bozabileceği gösterilmiştir. Ancak, bu sonuçları doğrulamak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır. Bu noktada, zeytin yemenin kanser üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı belirsizdir.

Olumsuz etkiler ve bireysel kaygılar

Zeytin çoğu insan tarafından iyi tolere edilir, ancak hazırlandığı sıvı nedeniyle yüksek miktarda tuz içerebilir.

Alerji:

Zeytin ağacı polenine karşı alerji yaygın olsa da, zeytin alerjisi nadirdir. Zeytin yedikten sonra hassas kişiler, ağız ve boğazda alerjik reaksiyonlar yaşayabilirler.

Ağır metaller:

Zeytin bor, kükürt, kalay ve lityum gibi ağır metaller ve mineraller içerebilir. Yüksek miktarda ağır metal tüketmek zararlı etkilere sahip olabilir ve kanser riskini artırabilir. Ancak, bu ağır metallerin zeytindeki miktarı genellikle yasal sınırın oldukça altındadır. Bu nedenle güvenli sayılır.

Akrilamid:

Akrilamid, bazı çalışmalarda kanser riskinde artış ile ilişkilendirilmiştir, ancak daha yeni çalışmalar bağlantıyı sorgulamaktadır. Bununla birlikte, gıdalardaki akrilamid miktarını mümkün olduğunca sınırlandırmak gerekmektedir.

Özetlersek;

Zeytin, yemekler veya mezeler için lezzetli ve besleyici bir katkıdır. Karbonhidrat bakımından düşük, ancak sağlıklı yağlar bakımından yüksektir. Ayrıca kalp sağlığını geliştirmek de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olmuştur. Zeytin tüketmek çok kolaydır ve sağlıklı gıda içeren bir diyete büyük katkıda bulunur.

Benzer Paylaşımlar
Aynı Kategorideki Benzer Paylaşımlar
5
Lezzet Tutkum
42
Son Yıllarda Vücuda Olan Etkileriyle En Çok Konuşulan İsimlerden Biri O: Sumak Suyu İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
50
Yedikleriniz Artık Sizi Üzmeyecek: Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? İçeriği Görüntüle
5
Lezzet Tutkum
95
Aslında Tam Bir Şifa Kaynağı Olduğunu Bilmediğiniz Uçuş Uçuş Bir Ot: Karahindiba İçeriği Görüntüle
Tarif Gönder
Lezzet İçerikleri
En Son İçerikler